TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Судењето на каталонските функционери обвинети за бунт можен почеток на нови потреси во Шпанија

Нетпрес - 12.02.2019

Во Мадрид во вторникот започнува судскиот процес против функционерите на Каталонија, обвините за бунт против Шпанија, кој би можел да трае три месеца и да предизвика нови тензии. Судскиот процес против дванаесетте Каталонци кои во октомври 2017 ...

Шпанските власти подготвени за судењето на каталонските сепаратисти

Макфакс - 12.02.2019

Шпанија се подготвува за најчувствителниот судски процес во последните неколку децении, во кој десетина каталонски сепаратисти се соочуваат со различни обвиненија, вклучувајќи ги и оние за бунт за време на неуспешниот обид за отцепување кон крајот ...

Почнува судењето на поранешни каталонски функционери обвинети за бунт

Макфакс - 12.02.2019

Судењето на поранешните каталонски функционери, обвинети за бунт против Шпанија, кој може да трае три месеци и да предизвика тензии, започнува денеска во Мадрид. Судењето против 12 Каталонците кој во октомври 2017 година организираа референдум за ...

Шпанија поради буџетот може да одржи предвремени избори

Канал5 - 11.02.2019

Шпанскиот премиер Педро Санчез ја разгледува можноста за одржување предвремени парламентарни избори на 14 април. Државната агенција ЕФЕ , објави дека најверојатно ќе се одржат парламентарни избори на 14 април , доколку до среда не се донесе буџетот ...

Протести во Мадрид против преговори на власта со каталонските сепаратисти

Радио МОФ - 11.02.2019

Поддржувачите на шпанските конзервативни и центристички партии вчера одржаа протест во Мадрид против планот на шпанскиот премиер Педро Санчез за дискусии со сепаратистите во Каталонија. Санчез изјави дека ќе именува посредник кој треба да преговара ...

Протести во Шпанија поради преговорите со каталонските сепаратисти

Глас на Америка - 11.02.2019

Илјадници луѓе маршираа во неделата во главниот град на Шпанија, Мадрид, на повик на десничарските политички партии во знак на протест поради преговорите на актуелната влада со каталонските сепаратисти.

Утре почнува судењето на каталонските сепаратисти

Канал5 - 11.02.2019

Шпанија се подготвува за најчувствителниот судски процес во последниве неколку децении . Процес во кој десетина каталонски сепаратисти се соочуваат со разни обвинувања , вклучително и за побуната во текот на неуспешниот референдум во 2017-та година.

Шпанскиот премиер размислува за предвремени избори

Макфакс - 11.02.2019

Шпанскиот премиер, Педро Санчез, ја разгледува можноста за свикување на предвремени парламентарни избори на 14. април, објави денеска државната новинска агенција ЕФЕ, повикувајќи се на неименувани извори од владата.

Санчез по протестите во Мадрид: Како опозиционер го поддржав Рахој во однос на Каталонија

Макфакс - 11.02.2019

Шпанскиот премиер, Педро Санчез, на политичките противници кои на протестите во Мадрид побараа негова оставка им порача дека додека тој бил опозициски лидер го поддржувал тогашниот премиер, Маријано Рахој, во однос по прашањето за Каталонија.

Санчез: Како опозиционер бев со Рахој поради Каталонија

Локално - 11.02.2019

Шпанскиот премиер Педро Санчез им порача на политичките противници кои вчера на протест во Мадрид бараа да поднесе оставка, дека додека бил опозициски лидер го поддржувал тогашниот премиер Маријано Рахој во врска со Каталонија.

Шпанските власти подготвени за судењето на каталонските сепаратисти

24Инфо - 12.02.2019

Шпанија се подготвува за најчувствителниот судски процес во последните неколку децении, во кој десетина каталонски сепаратисти се соочуваат со различни обвиненија, вклучувајќи ги и оние за бунт за време на неуспешниот обид за отцепување кон крајот ...

Почнува судењето на поранешни каталонски функционери обвинети за бунт

24Инфо - 12.02.2019

Судењето на поранешните каталонски функционери, обвинети за бунт против Шпанија, кој може да трае три месеци и да предизвика тензии, започнува денеска во Мадрид. Судењето против 12 Каталонците кој во октомври 2017 година организираа референдум за ...

Судењето на каталонските лидери се претвора во медиумска битка

Нова ТВ - 10.02.2019

Во вторник почнува судењето на 12 каталонски лидери во Шпанија пред Врховниот суд во Мадрид. Во 2017 година тие направија обид за отцепување на Каталонија и беa осудени за «побуна». Над 600 новинари и 150 акредитирани медиумски куќи од целиот свет ...

Протести во Мадрид за оставка на премиерот Санчез

Опсервер - 10.02.2019

Илјадници Шпанци денеска се собраа на протест во Мадрид на повик на десничарските партии со барање социјалистичкиот премиер Педро Санчез да поднесе оставка. Протестите ги организираа конзервативните опозициски партии Народна партија и Граѓани, а ги ...

Шпанскиот премиер размислува за предвремени избори

24Инфо - 11.02.2019

Шпанскиот премиер, Педро Санчез, ја разгледува можноста за свикување на предвремени парламентарни избори на 14. април, објави денеска државната новинска агенција ЕФЕ, повикувајќи се на неименувани извори од владата.

Санчез по протестите во Мадрид: Како опозиционер го поддржав Рахој во однос на Каталонија

Точка - 11.02.2019

Шпанскиот премиер, Педро Санчез, на политичките противници кои на протестите во Мадрид побараа негова оставка им порача дека додека тој бил опозициски лидер го поддржувал тогашниот премиер, Маријано Рахој, во однос по прашањето за Каталонија.

(ВИДЕО) Санчез: Како опозиционер бев со Рахој поради Каталонија

А1 On - 11.02.2019

Шпанскиот премиер, Педро Санчез им порача на политичките противници кои вчера на протест во Мадрид бараа да поднесе оставка, дека додека бил опозициски лидер го поддржувал тогашниот премиер, Маријано Рахој во врска со Каталонија.

Шпанските власти подготвени за судењето на каталонските сепаратисти

А1 On - 12.02.2019

Шпанија се подготвува за најчувствителниот судски процес во последните неколку децении, во кој десетина каталонски сепаратисти се соочуваат со различни обвиненија, вклучувајќи ги и оние за бунт за време на неуспешниот обид за отцепување кон крајот ...

Почнува судењето на поранешни каталонски функционери обвинети за бунт

Точка - 12.02.2019

Судењето на поранешните каталонски функционери, обвинети за бунт против Шпанија, кој може да трае три месеци и да предизвика тензии, започнува денеска во Мадрид. Судењето против 12 Каталонците кој во октомври 2017 година организираа референдум за ...

Протести во Мадрид за оставка на премиерот Санчез

Н.Македонија - 10.02.2019

Илјадници Шпанци денеска се собраа на протест во Мадрид на повик на десничарските партии со барање социјалистичкиот премиер Педро Санчез да поднесе оставка. Протестите ги организираа конзервативните опозициски партии Народна партија и Граѓани, а ги ...

Санчез размислува за предвремени избори

Р.С.Европа - 11.02.2019

Шпанскиот премиер Педро Санчез ја разгледува можноста за свикување на предвремени парламентарни избори на 14. април, објави денеска државната новинска агенција ЕФЕ, повикувајќи се на неименувани извори од владата.

Санчез: Како опозиционер бев со Рахој поради Каталонија

Курир - 11.02.2019

Шпанскиот премиер Педро Санчез им порача на политичките противници кои вчера на протест во Мадрид бараа да поднесе оставка, дека додека бил опозициски лидер го поддржувал тогашниот премиер Маријано Рахој во врска со Каталонија.

Шпанските власти подготвени за судењето на каталонските сепаратисти

Centar - 12.02.2019

Шпанија се подготвува за најчувствителниот судски процес во последните неколку децении, во кој десетина каталонски сепаратисти се соочуваат со различни обвиненија, вклучувајќи ги и оние за бунт за време на неуспешниот обид за отцепување кон крајот ...

Почнува судењето на поранешни каталонски функционери обвинети за бунт

А1 On - 12.02.2019

Судењето на поранешните каталонски функционери, обвинети за бунт против Шпанија, кој може да трае три месеци и да предизвика тензии, започнува денеска во Мадрид. Судењето против 12 Каталонците кој во октомври 2017 година организираа референдум за ...

Протести во Мадрид за оставка на премиерот Санчез

24 Вести - 10.02.2019

Илјадници Шпанци денеска се собраа на протест во Мадрид на повик на десничарските партии со барање социјалистичкиот премиер Педро Санчез да поднесе оставка. Протестите ги организираа конзервативните опозициски партии Народна партија и Граѓани, а ги ...

Шпанскиот премиер размислува за предвремени избори

Centar - 11.02.2019

Шпанскиот премиер, Педро Санчез, ја разгледува можноста за свикување предвремени парламентарни избори на 14 април, објави денеска државната новинска агенција ЕФЕ повикувајќи се на неименувани извори од владата.

Санчез: Како опозиционер бев со Рахој поради Каталонија

24Инфо - 11.02.2019

Шпанскиот премиер, Педро Санчез им порача на политичките противници кои вчера на протест во Мадрид бараа да поднесе оставка, дека додека бил опозициски лидер го поддржувал тогашниот премиер Маријано Рахој во врска со Каталонија.

Протести во Мадрид за оставка на премиерот Санчез

24Инфо - 10.02.2019

Илјадници Шпанци денеска се собраа на протест во Мадрид на повик на десничарските партии со барање социјалистичкиот премиер Педро Санчез да поднесе оставка. Протестите ги организираа конзервативните опозициски партии Народна партија и Граѓани, а ги ...

Санчез: Како опозиционер бев со Рахој поради Каталонија

Сител - 11.02.2019

Шпанскиот премиер, Педро Санчез им порача на политичките противници кои вчера на протест во Мадрид бараа да поднесе оставка, дека додека бил опозициски лидер го поддржувал тогашниот премиер Маријано Рахој во врска со Каталонија.

Протести во Мадрид за оставка на премиерот Санчез

А1 On - 10.02.2019

Илјадници Шпанци денеска се собраа на протест во Мадрид на повик на десничарските партии со барање социјалистичкиот премиер Педро Санчез да поднесе оставка. Протестите ги организираа конзервативните опозициски партии Народна партија и Граѓани, а ги ...

Санчез: Како опозиционер бев со Рахој поради Каталонија

1tv - 11.02.2019

Шпанскиот премиер Педро Санчез им порача на политичките противници кои вчера на протест во Мадрид бараа да поднесе оставка, дека додека бил опозициски лидер го поддржувал тогашниот премиер Маријано Рахој во врска со Каталонија.

Протести во Мадрид за оставка на премиерот Санчез

Сител - 10.02.2019

Илјадници Шпанци денеска се собраа на протест во Мадрид на повик на десничарските партии со барање социјалистичкиот премиер Педро Санчез да поднесе оставка. Протестите ги организираа конзервативните опозициски партии Народна партија и Граѓани, а ги ...

Санчез: Како опозиционер бев со Рахој поради Каталонија

Либертас - 11.02.2019

Шпанскиот премиер Педро Санчез им порача на политичките противници кои вчера на протест во Мадрид бараа да поднесе оставка, дека додека бил опозициски лидер го поддржувал тогашниот премиер Маријано Рахој во врска со Каталонија.

Протести во Мадрид за оставка на премиерот Санчез

Нетпрес - 10.02.2019

Илјадници Шпанци денеска се собраа на протест во Мадрид на повик на десничарските партии со барање социјалистичкиот премиер Педро Санчез да поднесе оставка. Протестите ги организираа конзервативните опозициски партии Народна партија и Граѓани, а ги ...

Протести во Мадрид за оставка на премиерот Санчез

Либертас - 10.02.2019

Илјадници Шпанци денеска се собраа на протест во Мадрид на повик на десничарските партии со барање социјалистичкиот премиер Педро Санчез да поднесе оставка. Протестите ги организираа конзервативните опозициски партии Народна партија и Граѓани, а ги ...

Шпанија: Протест на десничарските партии, се бара оставка на владата

Канал5 - 10.02.2019

Илјадници Шпанци се собраа денеска на протест во Мадрид на повик на десничарските партии со барање социјалистичкиот премиер Педро Санчез да поднесе оставка. Протестите ги организираше конзервативната опозициска партија „Народна партија и Граѓани“, а ...