TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јапонската капсула на Земјата ги донесе примероците од астероидот

МКД - 05.12.2020

По повеќе од 5 милијарди километри, јапонската капсула која се одвои од вселенската сонда Хајабуса 2 ноќеска на Земјата ги донесе драгоцените примероци собрани на астероидот. Јапонската вселенска агенција Јакса објави дека ноќеска по локално време ...

Кина стана втората држава во светот со свое знаме на месечината

Радио МОФ - 05.12.2020

Кина стана втората држава во историјата која го постави своето знаме на месечината, 50 години по САД. Слики од кинеската Национална Вселенска Администрација го покажуваат мирното црвено знаме на површината на месечината.

Капсулата со примероци од астероидот Рјугу успешно се одвои од јапонската сонда

Нетпрес - 05.12.2020

По патувањето низ Вселената од повеќе од пет милијарди километри, јапонската вселенска сонда „Hayabusa 2“ (Сокол) се ослободи од капсулата со примероците од астероидот Рјугу кој би требало да мине низ атмосферата на Земјата и да се спушти подоцна во ...

По пат од шест години и шест милијарди километри, јапонско летало ќе донесе материјал собран од астероид

Сакам да кажам - 05.12.2020

Последниот пат кога „Хајабуса-2“ беше виден со човечко око, Барак Обама беше претседател на САД, а брегзит беше далечна фантазија на дел од Британците. Шест години и три дена од почетокот на историската мисија, јапонското летало утре ќе испушти ...

„Хајабуса-2“ ќе донесе материјал собран од астероид по шестгодишно патување

Н.Македонија - 05.12.2020

Капсула што го содржи материјалот била испуштена од јапонското вселенско летало „Хајабуса-2“ во 6.30 часот, додека се приближувало до нашата планета, oбјавуваат светските медиуми. По шест години и три дена од почетокот на историската мисија на ...

Американското лидерство е загрозено: КИНА ЌЕ ПОСТАВИ СВОЕ ЗНАМЕ НА МЕСЕЧИНАТА

Вечер - 05.12.2020

Педесет години откако САД го поставија своето знаме на Месечината и Кина го стори истото. Кинеската национална вселенска агенција објави фотографии на кои се гледа црвено знаме со пет sвездички поставено на површината на Месечината.

(ВИДЕО) ЦРВЕНО ЗНАМЕ СО ПЕТ ЅВЕЗДИ – КИНА ГО СПУШТИЛА СВОЕТО ЗНАМЕ НА МЕСЕЧИНАТА: Тие се први, после 50. години, на кои ...

Екран - 05.12.2020

Педесет години после САД и Кина го постави своето знаме на Месечината. Кинеската национална вселенска агенција објави фотографии на кои се гледа црвено знаме со пет sвездички поставено на површината на Месечината.

По трет пат ставено кинеското знаме на Месечината

Телефони.мк - 05.12.2020

Кинеската вселенска агенција ги објави првите фотографии од површината на Месечината, што ги испратила сондата од лунарната експедиција Chang 5. Модулот што се спушти на Месечината во вторник, се покренува со мотор со погонска моќност од 3000 тони и ...

Кинезите испишаа историја: Половина век по САД, се вееше кинеското знаме на месечината

Женски магазин - 05.12.2020

Кинезите испишаа историја: Половина век по САД, се вееше кинеското знаме на месечината Педесет години по Соединетите држави и Кинезите го поставија своето знаме на Месечината. Кинеската национална вселенска агенција објави фотографии на кои се гледа ...

Најавена и автомобилска трка на Месечината

Кумановски м. - 04.12.2020

Компанијата која наголемо најавува патувања во Вселената, „Спасе-Икс“ планира да организира и трка со автомобили на нашиот природен сателит. Имено, Компанијата има намера да испрати неколку нестандардни автомобили на Месечината, главно дизајнирани ...

Најавена и автомобилска трка на Месечината

Опсервер - 04.12.2020

– Компанијата која наголемо најавува патувања во Вселената, „Спасе-Икс“ планира да организира и трка со автомобили на нашиот природен сателит. Имено, Компанијата има намера да испрати неколку нестандардни автомобили на Месечината, главно дизајнирани ...

Најавена и автомобилска трка на Месечината

+инфо - 04.12.2020

Натпреварувачите ќе ги контролираат своите „автомобили“ од далечина, на тежок терен, и сè ќе се снима. Компанијата која наголемо најавува патувања во Вселената, „Спасе-Икс“ планира да организира и трка со автомобили на нашиот природен сателит.

Најавена и автомобилска трка на Месечината

MakPress - 04.12.2020

Компанијата која наголемо најавува патувања во Вселената, „Спасе-Икс“ планира да организира и трка со автомобили на нашиот природен сателит. Имено, Компанијата има намера да испрати неколку нестандардни автомобили на Месечината, главно дизајнирани ...

Кина постави знаме на Месечината

Опсервер - 04.12.2020

Педесет години по САД, и Кина го постави своето знаме на Месечината, објави Би-Би-Си. Кинеската национална вселенска агенција објави фотографии на кои се гледа црвеното знаме со пет ѕвездички поставено на површината на Месечината.

Кина постави знаме на Месечината

Вечер - 04.12.2020

Педесет години по САД, и Кина го постави своето знаме на Месечината, објави Би-Би-Си. Кинеската национална вселенска агенција објави фотографии на кои се гледа црвеното знаме со пет ѕвездички поставено на површината на Месечината.

Кина го постави националното знаме на месечината, 50 години по САД

Скопје1 - 04.12.2020

Педесет години по САД, и Кина го постави своето знаме на Месечината, објави Би-Би-Си. Кинеската национална вселенска агенција објави фотографии на кои се гледа националното кинеско знаме поставено на површината на Месечината.

Кина постави знаме на Месечината

24Инфо - 04.12.2020

Педесет години по САД, и Кина го постави своето знаме на Месечината, објави Би-би-си. Кинеската национална вселенска агенција објави фотографии на кои се гледа црвеното знаме со пет ѕвездички поставено на површината на Месечината.

Кина постави знаме на Месечината

Точка - 04.12.2020

Педесет години по САД, и Кина го постави своето знаме на Месечината, објави Би-би-си. Кинеската национална вселенска агенција објави фотографии на кои се гледа црвеното знаме со пет ѕвездички поставено на површината на Месечината.

Кина постави знаме на Месечината

Н.Македонија - 04.12.2020

Педесет години по САД, и Кина го постави своето знаме на Месечината, објави Би-би-си. Кинеската национална вселенска агенција објави фотографии на кои се гледа црвеното знаме со пет ѕвездички поставено на површината на Месечината.

Најавена и автомобилска трка на Месечината

Кајгана - 04.12.2020

Компанијата која наголемо најавува патувања во вселената, SpaceX планира да организира и трка со автомобили на нашиот природен сателит. Имено, компанијата има намера да испрати неколку нестандардни автомобили на Месечината, главно дизајнирани од ...

Кина постави знаме на Месечината

MTM - 04.12.2020

Педесет години по САД, и Кина го постави своето знаме на Месечината, објави Би-би-си. Кинеската национална вселенска агенција објави фотографии на кои се гледа црвеното знаме со пет ѕвездички поставено на површината на Месечината.

Кина постави знаме на Месечината

Денар - 04.12.2020

Педесет години по САД, и Кина го постави своето знаме на Месечината, објави Би-би-си. Кинеската национална вселенска агенција објави фотографии на кои се гледа црвеното знаме со пет ѕвездички поставено на површината на Месечината.

Најавена и автомобилска трка на Месечината

USB - 05.12.2020

Компанијата која наголемо најавува патувања во вселената, SpaceX планира да организира и трка со автомобили на нашиот природен сателит. Имено, компанијата има намера да испрати неколку нестандардни автомобили на Месечината, главно дизајнирани од ...

Кина е втората земја што постави знаме на Месечината (ВИДЕО)

USB - 05.12.2020

Педесет години по САД, и Кина го постави своето знаме на Месечината, објави BBC. Кинеската национална вселенска агенција објави фотографии на кои се гледа црвеното знаме со пет ѕвездички поставено на површината на Месечината.

Кина е втората земја што постави знаме на Месечината

Сител - 05.12.2020

Педесет години по САД, и Кина го постави своето знаме на Месечината, објави BBC. Кинеската национална вселенска агенција објави фотографии на кои се гледа црвеното знаме со пет ѕвездички поставено на површината на Месечината.

Кина стаса на МЕСЕЧИНАТА

Пулс24 - 05.12.2020

Кина стана втората држава во историјата која го постави своето знаме на Месечината, 50 години по САД. Слики од кинеската Национална Вселенска Администрација го покажуваат мирното црвено знаме на површината на Месечината.

Кина втора во историјата постави знаме на Месечината (ФОТО)

МКД - 04.12.2020

Педесет години по Соединетите Американски Држави, и Кина го истакна своето знаме на Месечината. Кинеската национална вселенска агенција објави фотографии на кои се гледа црвеното знаме со пет ѕвезди поставено на површината на Месечината.

Кина го постави своето знаме на Месечината (ВИДЕО)

Канал5 - 04.12.2020

Педесет години по САД, и Кина го поставија своето знаме на Месечината. Кинеската национална вселенска агенција објави фотографии и видео на кои се гледа црвено знаме со пет sвездички поставено на површината на Месечината.

Кина е втора земја од светот што ставила знаме на Месечината

Независен - 04.12.2020

Кина е втора држава од светот која своето знаме го развеа на Месечината, а тоа го направи по САД. Државата која е најбројна во светот, успеа до сега своите три вселенски летала да ги прати на Месечината.

Кина постави знаме на Месечината

Макфакс - 04.12.2020

Педесет години по САД, и Кина го постави своето знаме на Месечината, објави Би-Би-Си. Кинеската национална вселенска агенција објави фотографии на кои се гледа црвеното знаме со пет ѕвездички поставено на површината на Месечината.

Кинеската месечева мисија Чанг’е 5 на полпат кон успех

Емитер - 04.12.2020

Како што јави Кинеската вселенска агенција, во четврток вечер вселенската сонда Чанг ’ е 5 тргна назад кон Земјата со скапоцениот товар со примероци од месечеви камења безбедно сместен во нејзината внатрешност.

Кинезите носат примероци од Месечината (ВИДЕО)

Локално - 04.12.2020

Кинеската сонда „Chang’e-5“ полета од Месечината носејќи примероци од почвата на Месечината кон Земјата. Кинеско вселенско летало ќе донесе на Земјата камења од природниот сателит за прв пат по 44 години.

Најавена и автомобилска трка на Месечината

А1 On - 04.12.2020

Компанијата која наголемо најавува патувања во Вселената, „Спасе-Икс“ планира да организира и трка со автомобили на нашиот природен сателит. Имено, Компанијата има намера да испрати неколку нестандардни автомобили на Месечината, главно дизајнирани ...

НАСА ќе плати 1 долар на компанија за да им донесе камчиња од Месечината

Радио МОФ - 04.12.2020

Американската вселенска агенција (НАСА) ќе плати 1 долар на компанија со седиште во Колорадо за собирање мали примероци од камењата од Месечината. „Лунар Аутпост“ е една од четирите компании со кои НАСА склучи договори за продажба на ресурси кои ...