TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иванов на Собранието му врати уште 4 закони, засега се вкупно 15

МКД - 15.03.2019

Законите за енергетика, за банките, за безбедност во сообраќајот и патиштата и за супервзиија и осигурување се последните усвоени во Собранието закони кои претседателот Ѓорге Иванов не ги потпишува поради новото име. Засега се вкупно 15.

Закони без потпис на Иванов – „Ќе ги вратам во процедура согласно рокот“, вели Џафери

ТВ21 - 15.03.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, реагираше околу одбивањето на Претседателот Ѓорге Иванов, да потпише 15 закони. Џафери вели дека се вратени 12 закони изгласани со просто мнозинство и три закони со двотретинско мнозинство.

Иванов врати уште 4 закони во Собранието

24 Вести - 15.03.2019

Нови четири закони стигнаа од вилата на Водно до законодавниот дом без потпис на шефот на државата. Иванов одбил да ги потпише законите за енергетика, за банките, за безбедност во сообраќајот и патиштата и за супервзиија и осигурување.

Законите донесени со двотретинско мнозинство од понеделник во Службен весник

Сител - 15.03.2019

Претседателот Ѓорѓе Иванов вчера вратил уште 4 закони во парламентот кои биле донесени на седницата на 7 март, а на кои се користи новото државно име, потврди собранискиот спикер Талат Џафери.

Иванов му врати на Собранието уште четири закони

Телма - 15.03.2019

Претседателот Иванов одби да потпише уште четири закони кои го содржат името Република Северна Македонија а беа донесени на 7 март. Законите за енергетика, за банките, за безбедност во сообраќајот и патиштата и за супервзиија и осигурување повторно ...

Иванов ги забавува реформите за старт на преговорите со ЕУ?

Канал5 - 15.03.2019

Реформските законите што не добија потпис од претседателот Иванов, а беа донесени со двотретинско мнозинство ќе се сметаат за донесени, останатите повторно ќе се најдат пред пратениците најверојатно на 27 март.

Џафери: Нема пречки Собранието да ги изгласа по втор пат законите кои ги врати Иванов

24 Вести - 15.03.2019

Нема пречки Собранието да ги изгласа по втор пат законите кои ги врати претседателот на државата Ѓорѓе Иванов – порача собранискиот спикер Талат Џафери. Според него, се работи за закони кои се донесени со согласност на опозицијата, така што смета ...

Иванов на Џафери му врати уште четири закони

1tv - 15.03.2019

Претседателот Иванов продолжува да ги враќа законите донесени во собранието под новото име на државата со образложение дека во извршувањето на функцијата секогаш ќе постапува согласно дадената изјава дека ќе го штити Уставот и ќе ги брани интересите ...

Џафери: ЕУ не се бави со прашањето Иванов, не очекуваат друго однесување од него

А1 On - 15.03.2019

Однесувањето на Ѓорге Иванов и непотпишувањето на 15 закони, изгласани од Собранието, дел од нив и реформски, нема да влијае и нема да има последици на одлуката на Европскиот совет. Тие, рече во изјава, претседателот на Собранието на Република ...

Џафери: Двотретинските закони ќе се сметаат за донесени, a останатите се враќаат на гласање

Нетпрес - 15.03.2019

Законите што не добија потпис од претседателот Ѓорге Иванов, а беа донесени со двотретинско мнозинство ќе се сметаат за донесени, а останатите закони ќе бидат вратени во собраниска процедура, изјави денеска претседателот на Собранието на Република ...

(ФОТО) Иванов не го потпишува Указот за изменување и дополнување на Законот за енергетика

Скопје1 - 15.03.2019

Претседателот на Ѓорге Иванов, не го одобрува ни Указот за изменување и дополнување на Законот за енергетика. Во дописот кој го испратил Иванов до Собранието на 14.03.2019 г. се вели: „Во извршувањето на функцијата Претседател на Република ...

Иванов ги забавува реформите за старт на преговорите со ЕУ?

Р.С.Европа - 15.03.2019

Со непотпишувањето на реформските закони претседателот Иванов директно влијае врз темпото на спроведуавње на реформите потребни за почеток на преговорите со ЕУ, коментираат аналитичари. Тие велат оти Иванов уште еднаш докажува дека политичките ...

Заев: Непочитување на Уставот е и ако не се применува новото име

Вечер - 14.03.2019

Непочитување на Уставот е и ако не се применува новото уставно име на Република Северна Македонија, изјави вечерва премиерот Зоран Зоран, одговарајќи на новинарско прашање за натамошните процедури со законите кои не беа потпишани од претседателот ...

Закони без потпис на Иванов – „Ќе ги вратам во процедура согласно рокот“, вели Џафери

4NEWS - 15.03.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, реагираше околу одбивањето на Претседателот Ѓорге Иванов, да потпише 15 закони. Џафери вели дека се вратени 12 закони изгласани со просто мнозинство и три закони со двотретинско мнозинство.

Иванов „урива“ Устав без пенкало

Независен - 14.03.2019

Александра М. Митевска Слично како што сегашниот премиер Зоран Заев, додека беше опозиционер, зборуваше дека ќе урне „режим“ со пенкало, така сега претседателот на заминување Ѓорге Иванов се обидува без пенкало да го заобиколи „подновениот“ Устав на ...

Контраспин: Селективното потпишување укази е силен показател за недоследноста на Иванов

Окно - 14.03.2019

Спин е кога непотпишувањето на указите за законите, изгласани од Собранието, Иванов го правда со свечената изјава дека ќе го бранел интересот и Уставот на РМ, а не на РСМ. Спин е затоа што суштината не е во променетото име и делови од Уставот, туку ...

Џафери: Двотретинските закони ќе се сметаат за донесени, останатите се враќаат во собраниска процедура

24Инфо - 15.03.2019

Законите што не добија потпис од претседателот Ѓорге Иванов, а беа донесени со двотретинско мнозинство ќе се сметаат за донесени, а останатите закони ќе бидат вратени во собраниска процедура, изјави денеска претседателот на Собранието на Република ...

Собранието ќе заседава и во април поради Иванов

Фактор - 14.03.2019

Собранието ќе работи и во екот на претседателските избори за да ги донесе повторно десетината реформски закони кои ги бара ЕУ а чии укази не ги потпиша шефот на државата Ѓорѓе Иванов, дознава Гласот на Америка.

Заев: Непочитување на Уставот е и ако не се применува новото име

1tv - 14.03.2019

Непочитување на Уставот е и ако не се применува новото уставно име на Република Северна Македонија, изјави вечерва премиерот Зоран Зоран, одговарајќи на новинарско прашање за натамошните процедури со законите кои не беа потпишани од претседателот ...

Контраспин: Селективното потпишување укази е силен показател за недоследноста на Иванов

Либертас - 14.03.2019

Претседателот Ѓорге Иванов за непотпишувањето на укази за 11 закони изгласани од Парламентот, меѓу кои и три со двотретинско мнозинство и со консензус меѓу власта и опозицијата, дал образложение што го оценуваме како спин : [Извор: A1Он – Ставот на ...

Џафери:  Двотретинските закони ќе се сметаат за донесени, останатите се враќаат во собраниска процедура

еМагазин - 15.03.2019

Законите што не добија потпис од претседателот Ѓорге Иванов, а беа донесени со двотретинско мнозинство ќе се сметаат за донесени, а останатите закони ќе бидат вратени во собраниска процедура, изјави денеска претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Пратениците без одмор во април, оти Иванов ги бојкотира

Скопје1 - 14.03.2019

Собранието ќе работи и во екот на претседателските избори за да ги донесе повторно десетината реформски закони кои ги бара ЕУ а чии укази не ги потпиша шефот на државата Ѓорѓе Иванов, дознава Гласот на Америка.

Заев: Непочитување на Уставот е и ако не се применува новото име

24Инфо - 14.03.2019

Непочитување на Уставот е и ако не се применува новото уставно име на Република Северна Македонија, изјави вечерва премиерот Зоран Зоран, одговарајќи на новинарско прашање за натамошните процедури со законите кои не беа потпишани од претседателот ...

Законите со двотретинско мнозинство ќе се сметаат за донесени-останатите назад во Собрание

Нова ТВ - 15.03.2019

Законите што не добија потпис од претседателот Ѓорге Иванов, а беа донесени со двотретинско мнозинство ќе се сметаат за донесени, а останатите закони ќе бидат вратени во собраниска процедура, изјави денеска претседателот на Собранието на Република ...

Собранието ќе работи во екот на претседателските избори- ќе се гласаат закони кои не поминаа кај Иванов

Press24 - 14.03.2019

Собранието ќе работи и во екот на претседателските избори за да ги донесе повторно десетината реформски закони кои ги бара ЕУ а чии укази не ги потпиша шефот на државата Ѓорѓе Иванов, дознава Гласот на Америка .

Заев: Непочитување на Уставот е ако не се користи името Северна Македонија

Press24 - 14.03.2019

Непочитување на Уставот е и ако не се применува новото уставно име на Република Северна Македонија, изјави вечерва премиерот Зоран Зоран, одговарајќи на новинарско прашање за натамошните процедури со законите кои не беа потпишани од претседателот ...

Џафери: Двотретинските закони ќе се сметаат за донесени, останатите се враќаат во собраниска процедура

Локално - 15.03.2019

Законите што не добија потпис од претседателот Ѓорге Иванов, а беа донесени со двотретинско мнозинство ќе се сметаат за донесени, а останатите закони ќе бидат вратени во собраниска процедура, изјави денеска претседателот на Собранието на Република ...

Заев: Непочитување на Уставот е и ако не се применува новото име

Нова ТВ - 14.03.2019

Непочитување на Уставот е и ако не се применува новото уставно име на Република Северна Македонија, изјави вечерва премиерот Зоран Зоран, одговарајќи на новинарско прашање за натамошните процедури со законите кои не беа потпишани од претседателот ...

Џафери: Двотретинските закони ќе се сметаат за донесени, останатите се враќаат во собраниска процедура

Либертас - 15.03.2019

Законите што не добија потпис од претседателот Ѓорге Иванов, а беа донесени со двотретинско мнозинство ќе се сметаат за донесени, а останатите закони ќе бидат вратени во собраниска процедура, изјави денеска претседателот на Собранието на Република ...

Заев: Ако не се применува новото име, тоа е непочитување на Уставот

Курир - 14.03.2019

Заев изрази верување дека службите ќе изнајдат заедничко решение со цел да се овозможи примената на усвоените закони, кои не добија потпис од шефот на државата. Собранието во понеделникот соопшти дека Иванов не ги потпишал указите за прогласување на ...

Џафери: Законите што не добија потпис од претседателот Иванов, а се изгласани со двотретинско мнозинство ќе се сметаат ...

Press24 - 15.03.2019

Законите што не добија потпис од претседателот Ѓорге Иванов, а беа донесени со двотретинско мнозинство ќе се сметаат за донесени, а останатите закони ќе бидат вратени во собраниска процедура, изјави денеска претседателот на Собранието на Македонија, ...

Заев за Иванов: Непочитување на Уставот е и ако не се применува новото име

+инфо - 14.03.2019

Непочитување на Уставот е и ако не се применува новото уставно име на Република Северна Македонија, изјави вечерва премиерот Зоран Зоран, одговарајќи на новинарско прашање за натамошните процедури со законите кои не беа потпишани од претседателот ...

Џафери: Двотретинските закони ќе се сметаат за донесени, останатите се враќаат во собраниска процедура

Сител - 15.03.2019

Законите што не добија потпис од претседателот Ѓорге Иванов, а беа донесени со двотретинско мнозинство ќе се сметаат за донесени, а останатите закони ќе бидат вратени во собраниска процедура, изјави денеска претседателот на Собранието на Република ...

Заев: Непочитување на Уставот е и ако не се применува новото име

Независен - 14.03.2019

Непочитување на Уставот е и ако не се применува новото уставно име на Република Северна Македонија, изјави вечерва премиерот Зоран Зоран, одговарајќи на новинарско прашање за натамошните процедури со законите кои не беа потпишани од претседателот ...

Џафери: Двотретинските закони ќе се сметаат за донесени, останатите се враќаат во собраниска процедура

1tv - 15.03.2019

Законите што не добија потпис од претседателот Ѓорге Иванов, а беа донесени со двотретинско мнозинство ќе се сметаат за донесени, а останатите закони ќе бидат вратени во собраниска процедура, изјави денеска претседателот на Собранието на Република ...

Заев: Непочитување на Уставот е и ако не се применува новото уставно име

Фокус - 14.03.2019

Непочитување на Уставот е и ако не се применува новото уставно име на Република Северна Македонија, изјави вечерва премиерот Зоран Зоран, одговарајќи на новинарско прашање за натамошните процедури со законите кои не беа потпишани од претседателот ...

Џафери: Двотретинските закони ќе се сметаат за донесени, останатите се враќаат во собраниска процедура

Независен - 15.03.2019

Законите што не добија потпис од претседателот Ѓорге Иванов, а беа донесени со двотретинско мнозинство ќе се сметаат за донесени, а останатите закони ќе бидат вратени во собраниска процедура, изјави денеска претседателот на Собранието на Република ...

Заев: Непочитување на Уставот е и ако не се применува новото име

Либертас - 14.03.2019

Непочитување на Уставот е и ако не се применува новото уставно име на Република Северна Македонија, изјави вечерва премиерот Зоран Зоран, одговарајќи на новинарско прашање за натамошните процедури со законите кои не беа потпишани од претседателот ...

Џафери: Двотретинските закони ќе се сметаат за донесени, останатите се враќаат во Собрание

МКД - 15.03.2019

Законите што не добија потпис од претседателот Ѓорге Иванов, а беа донесени со двотретинско мнозинство ќе се сметаат за донесени, а останатите закони ќе бидат вратени во собраниска процедура, изјави денеска претседателот на македонското Собрание, ...

Заев: Ако не се применува новото име, тоа е непочитување на Уставот

Нетпрес - 14.03.2019

Непочитување на Уставот е и ако не се применува новото уставно име на Република Северна Македонија, изјави вечерва премиерот Зоран Зоран, одговарајќи на новинарско прашање за натамошните процедури со законите кои не беа потпишани од претседателот ...

Џафери: Институциите на ЕУ не се бават повеќе со прашањето „Иванов“

Фактор - 15.03.2019

Талат Џафери, собранискиот спикер, денеска пред новинарите истакна дека шефот на државата Ѓорѓе Иванов вратил вкупно 15 закони на повторно гласање во Собранието, но дека на тоа Европската унија нема да има забелешки пред одлуката за датум за ...

Заев: Непочитување на Уставот е и ако не се користи името Република Северна Македонија

МКД - 14.03.2019

Непочитување на Уставот е и ако не се применува новото уставно име на Република Северна Македонија, изјави вечерва премиерот Зоран Зоран, одговарајќи на новинарско прашање за натамошните процедури со законите кои не беа потпишани од претседателот ...

Џафери: ЕУ не се бават повеќе со Иванов, од него друго однесување не може ни да се очекува

Фокус - 15.03.2019

Законите што не добија потпис од претседателот Ѓорге Иванов, а беа донесени со двотретинско мнозинство ќе се сметаат за донесени, а останатите закони ќе бидат вратени во собраниска процедура, изјави денеска претседателот на Собранието на Република ...

Заев: Непочитување на Уставот е и ако не се применува новото уставно име на државата

Република - 14.03.2019

Непочитување на Уставот е и ако не се применува новото уставно име на Република Северна Македонија, изјави вечерва премиерот Зоран Зоран, одговарајќи на новинарско прашање за натамошните процедури со законите кои не беа потпишани од претседателот ...

Џафери: Двотретинските закони ќе се сметаат за донесени, останатите се враќаат во собраниска процедура

Опсервер - 15.03.2019

Законите што не добија потпис од претседателот Ѓорге Иванов, а беа донесени со двотретинско мнозинство ќе се сметаат за донесени, а останатите закони ќе бидат вратени во собраниска процедура, изјави денеска претседателот на Собранието на Република ...

Заев: Непочитување на Уставот е и ако не се применува новото име

Опсервер - 15.03.2019

Непочитување на Уставот е и ако не се применува новото уставно име на Република Северна Македонија, изјави вечерва премиерот Зоран Зоран, одговарајќи на новинарско прашање за натамошните процедури со законите кои не беа потпишани од претседателот ...

Џафери: Двотретинските закони ќе се сметаат за донесени, останатите назад во собраниска процедура

+инфо - 15.03.2019

Законите што не добија потпис од претседателот Ѓорге Иванов, а беа донесени со двотретинско мнозинство, ќе се сметаат за донесени, а останатите закони ќе бидат вратени во собраниска процедура, изјави денеска претседателот на Собранието на Република ...

Уште четири закони вратени во Собранието, претседателот Иванов одбива да ги потпише

Макфакс - 15.03.2019

Претседателот Ѓорге Иванов одби да потпише уште четири закони кои беа изгласани во Собранието на 7 март. Станува збор за законите за енергетика, за банките, за безбедност во сообраќајот и патиштата и за супервизија и осигурување.

Џафери: Двотретинските закони ќе се сметаат за донесени

Вечер - 15.03.2019

Законите што не добија потпис од претседателот Ѓорге Иванов, а беа донесени со двотретинско мнозинство, ќе се сметаат за донесени, а останатите закони ќе бидат вратени во собраниска процедура, изјави денеска претседателот на Собранието на Република ...

Џафери: Двотретинските закони ќе се сметаат за донесени, останатите се враќаат во собраниска процедура

Република - 15.03.2019

Законите што не добија потпис од претседателот Ѓорге Иванов, а беа донесени со двотретинско мнозинство ќе се сметаат за донесени, а останатите закони ќе бидат вратени во собраниска процедура, изјави денеска претседателот на Собранието на Република ...