TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Обвинителството ја истражува смртта на стружанката, која почина од Ковид-19

Слободен Печат - 29.03.2020

Обвинителството по допрен глас отворило предмет, како што се наведува во соопштението, за смртта на лице од Струга, жена на возраст од 66 години на која и било дијагностицирано присуство на вирусот COVID 19.

Почината пациентка од Ковид-19 му отвори работа на обвинителството

Deutsche Welle - 29.03.2020

Имало ли лекарски пропуст во третманот на четвртата жртва од коронавирусот во Северна Македонија? И обвинителтвото и министерството за здравство најави ревизија на случајот со пациентката од Струга Охридското јавно обвинителство ќе ги истражува ...

Обвинителството ќе ја истражува смртта на стружанката, не била примена во болница и покрај препораката од матичниот

Макфакс - 28.03.2020

Основното јавно обвинителство Охрид отвори предмет по допрен глас за смртта на 66-годишната жена од Струга, која денеска почина од коронавирус. Како што јави претходно Министерството за здравство, матичниот лекар за пациентката препорачал ...

ОЈО отвори предмет за случајот со жената од Струга која почина од корона вирус

Фокус - 28.03.2020

Основното јавно обвинителство Охрид отворило предмет по допрен глас за случајот со 66-годишната жена од Струга, која е четврта жртва на коронавирусот во земјава. Информацијата за постапувањето на ОЈО Охрид за „360 степени“ ја потврдија од Јавното ...

Јавното обвинителство отвори предмет за случајот со стружанката која почина од коронавирус

360 степени - 28.03.2020

Основното јавно обвинителство Охрид отворило предмет по допрен глас за случајот со 66-годишната жена од Струга, која е четврта жртва на коронавирусот во земјава. Информацијата за постапувањето на ОЈО Охрид за „360 степени“ ја потврдија од Јавното ...

Јавното обвинителство отвори предмет за случајот со стружанката која почина од коронавирус

Курир - 28.03.2020

Од семејството на починатата за ТВ Телма изјавија дека жената, со приоритетен упат од матичен лекар, ја однеле во болницата во Охрид од каде преку прозорец им рекле да си ја носат дома и да ја донесат само ако е позитивна на тестирањето за ...

Бројот на починати од коронавирусот во Македонија се искачи на 4, има 22 нови случаи, вкупната бројка е 241 заразени

ТВ21 - 28.03.2020

Почина уште едно лице од коронавирусот, при тоа бројот на починати од овој вирус во земјава изнесува 4. Од МЗ известуваат дека станува збор за 66 годишна жена од Струга, која според лекарската документација имала срцева и хрочнична белодробна болест ...

Уште една жена почина од Ковид 19 –стружанка на 66 годишна возраст- новозаболени 22-вкупно досега 241

Канал5 - 28.03.2020

Коронавирусот ја зема четвртата жртва во земјава. Почина 66 годишна пациентка од околината на Струга. Таа и нејзиниот сопруг биле дијагностицирани во текот на вчерашниот ден. Откако ги почуствувала првите симптоми таа во вторникот закажала тестирање ...

Министерството за здравство ќе проверува дали имало лекарски пропуст во случајот со починатата жена од Струга

МКД - 28.03.2020

Министерството за здравство најави дека ќе изврши целосно ревизија на случајот за да се утврди дали има лекарски пропуст во случајот со смртта на 66-годишната пациентка од околината на Струга.

Семејството на починатата жена од корона вирус во Струга е во шок, денеска е погребана, заболен и доктор од Битола

Телма - 28.03.2020

Не ја примале на инфективното одделение во охридската болница иако имала симтоми на Корона вирус. Резултатите од тестот и биле позитивни, ги добила вчера, но рано утрово состојбата уште повеќе и се влошила и починала.

Четврта жртва од коронавирусот во земјава,почина 66 годишна жена

Алсат-М - 28.03.2020

Утрово почина уште една пациентка заразена со коронавирус. Станува збор за 66 година жена од Струга. Според анкетата на епидемиолозите, нејзиното семесјтво било на гости во Дебар непосредно пред прогласување на кризната состојба и имало контакт со ...

Д-р Костов за ТВ 24: Само еден пациент со коронавирус е згрижен во „8 Септември“

360 степени - 28.03.2020

Направена е реорганизација и прераспределба на медицинскиот персонал во градската општа болница „8 Септември“, изјави за ТВ 24 директорот на болницата Христијан Костов, потенцирајќи дека се подготвени да примат повеќе пациенти дијагностицирани со ...

22 лица новозаразени, Струга и Битола нови на мапата со коронавирусот

24 Вести - 28.03.2020

Расте бројот на заболени од корона вирусот во Македонија. Само во изминативе 24 часа се откриени 22 нови случаи. Вирусот се прошири и во Битола и Струга каде за прв пат се дијагностицирани пациенти со КОВИД-19.

Д-р. Костов за ТВ24: Само еден пациент позитивен на Ковид-19 е згрижен во болницата „8-ми септември“

24 Вести - 28.03.2020

Директорот на ГОБ „8ми септември“, Христијан Костов, во денешното издание на дневникот во 17 часот потенцираше дека болницата е одредена да влезе во борбата против коронавирусот. Според него направена е реорганизација и порераспредеба на персоналот ...

Девет од 22-ца новозаразени се од Скопје, по три случаи во Куманово и во Струга

360 степени - 28.03.2020

Вкупно 22 нови случаи на заразени со коронавирус се регистрирани во изминативе 24 часа, соопшти министерството за здравство. Со последните податоците бројката се искачи на 241 случај, од кои тројца се излекувани, а четири се починати .

КОРОНАВИРУС: Состојба 28 март 2020, 22 ЛИЦА НОВОЗАРАЗЕНИ, СТРУГА И БИТОЛА НОВИ НА МАПАТА

Пулс24 - 28.03.2020

Вкупната бројка на заразени сега изнесува 241, односно да потенцираме на ОТКРИЕНИ ЗАРАЗЕНИ. Се претпоставува дека бројката е далеку поголема но нема доволно тестови. Само во изминативе 24 часа се откриени 22 нови случаи.

Д-р Костов: Само еден пациент со корона вирус е згрижен во „8 Септември“

Frontline - 28.03.2020

Од досега 30 тестирани, само кај еден е добиен позитивен резултат. Со оглед на тоа што му беше потребна хируршка интервенција, пациентот е префрлен на Инфективната клиника. Кај другите резултатите беа негативни“, рече д-р. Костов.

Четврта жртва на корона вирусот, почина 66-годишна жена од Струга

Фокус - 28.03.2020

Утрово почина една пациентка на 66 годишна возраст од околината на Струга, информираа од министерството за здравство. Таа и нејзиниот сопруг се дијагностицирани позитивни на коронавирус во текот на вчерашниот ден.

Пациентка од струшко четврта жртва на коронавирусот Ковид 19 во земјата

OhridNews - 28.03.2020

Утрово почина една пациентка на 66 годишна возраст од околината на Струга. Таа и нејзиниот сопруг се дијагностицирани позитивни на коронавирус во текот на вчерашниот ден. Пациентката имала срцева болест, хронична белодробна болест и покачен крвен ...

15: Герила акција пред штабот на ВМРО-ДПМНЕ, нема активна 5G мрежа во земјата, 22 заболени и 1 починат од Ковид-19 во ...

Frontline - 28.03.2020

ВО изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (9), Куманово (3), Струга (3), Тетово (2), Дебар (2), Прилеп (2), Битола (1). Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска ...

Матичните доктори со зголемен обем на работа по телефон

Н.Македонија - 28.03.2020

Иако матичните доктори веќе се вклучени во процесот на дијагноза и водење на пациентите кај кои постои сомнеж дека се заразени од коронавирусот, тие имаат и обврска секојдневно да ги опслужуваат своите редовни пациенти, кои доаѓаат кај нив од ...

Кај 90 отсто од луѓето во Србија заразени од коронавирусот биле дијагностицирани и овие болести...

Точка - 28.03.2020

Бројот на заболени луѓе од коронавируст во рамките на целиот свет непрекинато расте, а загриженоста кај граѓаните е се поприсутна. „Без оглед на разновидноста, најчесто компликации имаат луѓето кои што имаат хронични заболувања и во над 90 отсто од ...

ГОБ „8-ми септември“ е подготвена за пациентите со Ковид-19, во поликлиниките веќе се тестираат луѓе

Телма - 27.03.2020

Најголемата здравствена установа за болничко лекување на ниво на секундарна здравствена заштита во Скопје, Градската болница „Осми септември“ е целосно на располагање за да прими пациенти со Ковид-19.

Состојбата со коронавирусот во земјата по општини достапна на веб-страницата на ИЈЗ

Макфакс - 27.03.2020

Министерството за здравство информира дека на веб-страницата на Институтот за јавно здравје, во делот за извештаи за состојбата со коронавирусот во земјата, може да се следи и состојбата на дијагностицирани пациенти по општини, вклучително и ...

Во Русија се тестираат три потенцијални лекови против коронавирусот

А1 On - 27.03.2020

Три лекови – умифеновир, ремдесивир и фавипиравир поминуваат низ клиничко тестирање на пациенти со коронавирус, според привремените препораки за превенција, дијагностицирање и лекување на пациенти, соопшти руското Министерство за здравство.

Во Албанија oсма жртва од коронавирусот

А1 On - 27.03.2020

Во Инфективната клиника во Тирана почина пациент од Фиер, кој пред два дена бил хоспиталзиран со дијагностициран „Ковид19“. „Пациент на 66-годишна возраст од Фиер, позитивен на коринавирус утрово ненадејно почина од инфаркт.

Излекувани пациенти повторно се позитивни: Ковид-19 се враќа во Кина?

+инфо - 27.03.2020

Кај 14 поценти од заразените со коронавирусот во Кина била дијагностицирана болеста двапати, пишува реномираниот британски портал „Sun“, повикувајќи се на резултатите од истражувањето. Како што наведува медиумот, пациентите за кои кинеските лекари ...

Здравствени херои: Медицински сестри се спремаат да влезат кај заразените со корона вирус

Република - 27.03.2020

Екипата на ББЦ објави видео од одделението за интензивна нега во Сеул, во Јужна Кореја, каде што се сместени пациентите болни од коронавирусот. Снимката што е објавена денеска покажува како медицинските сести се подготвуваат за влезат меѓу ...

Вознемирувачка репортажа: Ова е катастрофа, а најтешкото се уште не стигнало

Слободен Печат - 27.03.2020

Њујорк Тајмс пренесе репортажа од болница во Бруклин која како независна здравствена установа се соочува со голем предизвик во борбата со корона вирусот. Им недостасуваат уреди за тестирање и заштитна опрема, лекарите заболуваат или одат во ...

Почнува втор бран во Кина? Лекарите тврдат дека пациенти излечени од коронавирусот се повторно позитивни

Точка - 27.03.2020

Пациенти од Кина за кои се мислело дека закрепнале од коронавирусот, повторно биле позитивни на новата болест, пренесува британски Sun. Кај дури 14 проценти од заболените од COVID-19 била дијагностицирана болеста два пати, открило истражувањето, ...

Лекарите предупредуваат: Дебелите луѓе имаат поголема веројатност да заболат од коронавирус

Локално - 27.03.2020

Лекарите предупредуваат дека дебелите луѓе имаат поголема веројатност да заболат од коронавирус. Според студијата спроведена од Националната здравствена служба во Велика Британија, над 60 проценти од пациентите кои се на интензивна нега заради ...

Во Албанија oсма жртва од коронавирусот

Курир - 27.03.2020

Во Инфективната клиника во Тирана почина пациент од Фиер, кој пред два дена бил хоспиталзиран со дијагностициран „Ковид19“. „Пациент на 66-годишна возраст од Фиер, позитивен на коринавирус утрово ненадејно почина од инфаркт.

Осма жртва на коронавирусот во Албанија

Слободен Печат - 27.03.2020

Пациентот од Фиер е осмата жртва од коронавирус во Албанија и втора во изминатите 24 часа. Во Инфективната клиника во Тирана почина пациент од Фиер, кој пред два дена бил хоспиталзиран со дијагностициран „Ковид19″.

Во Албанија oсма жртва од коронавирусот

Сител - 27.03.2020

Во Инфективната клиника во Тирана почина пациент од Фиер, кој пред два дена бил хоспиталзиран со дијагностициран Ковид-19. Пациент на 66-годишна возраст од Фиер, позитивен на коринавирус утрово ненадејно почина од инфаркт.

Во Албанија oсма жртва од коронавирусот

24Инфо - 27.03.2020

Во Инфективната клиника во Тирана почина пациент од Фиер, кој пред два дена бил хоспиталзиран со дијагностициран „Ковид19″. -Пациент на 66-годишна возраст од Фиер, позитивен на коринавирус утрово ненадејно почина од инфаркт.

Осма жртва од корона вирусот во Албанија, пациентот добил инфаркт

Фокус - 27.03.2020

Во Инфективната клиника во Тирана почина пациент од Фиер, кој пред два дена бил хоспиталзиран со дијагностициран „Ковид19“. „Пациент на 66-годишна возраст од Фиер, позитивен на корина вирус утрово ненадејно почина од инфаркт.

Во Албанија oсма жртва од коронавирусот

ТВ21 - 27.03.2020

Во Инфективната клиника во Тирана почина пациент од Фиер, кој пред два дена бил хоспиталзиран со дијагностициран „Ковид19“. „Пациент на 66-годишна возраст од Фиер, позитивен на коринавирус утрово ненадејно почина од инфаркт.

Во Албанија oсма жртва од коронавирусот

Република - 27.03.2020

Во Инфективната клиника во Тирана почина пациент од Фиер, кој пред два дена бил хоспиталзиран со дијагностициран „Ковид19“. „Пациент на 66-годишна возраст од Фиер, позитивен на коринавирус утрово ненадејно почина од инфаркт.

Во Албанија oсма жртва од коронавирусот

24 Вести - 27.03.2020

Во Инфективната клиника во Тирана почина пациент од Фиер, кој пред два дена бил хоспиталзиран со дијагностициран „Ковид19“. „Пациент на 66-годишна возраст од Фиер, позитивен на коринавирус утрово ненадејно почина од инфаркт.

Во Албанија oсма жртва од коронавирусот

Опсервер - 27.03.2020

– Во Инфективната клиника во Тирана почина пациент од Фиер, кој пред два дена бил хоспиталзиран со дијагностициран „Ковид19“. „Пациент на 66-годишна возраст од Фиер, позитивен на коринавирус утрово ненадејно почина од инфаркт.

Во Албанија осма жртва на Ковид-19

Р.С.Европа - 27.03.2020

Бројот на починати од Ковид-19 во Албанија се искачи на 9 откако денес на Инфективната клиника во Тирана починал пациент од Фиер, кој пред два дена бил хоспиталзиран. „Пациент на 66-годишна возраст од Фиер, позитивен на коринавирус утрово ненадејно ...

Пациент од Фиер кој починал од инфаркт – oсма жртва од коронавирусот во Албанија

+инфо - 27.03.2020

Во Инфективната клиника во Тирана почина пациент од Фиер, кој пред два дена бил хоспитализиран со дијагностициран „Ковид19“. „Пациент на 66-годишна возраст од Фиер, позитивен на коринавирус утрово ненадејно почина од инфаркт.

Во Албанија oсма жртва од коронавирусот

Алсат-М - 27.03.2020

Во Инфективната клиника во Тирана почина пациент од Фиер, кој пред два дена бил хоспиталзиран со дијагностициран „Ковид19“. „Пациент на 66-годишна возраст од Фиер, позитивен на коринавирус утрово ненадејно почина од инфаркт.

Во Албанија oсма жртва од коронавирусот

Независен - 27.03.2020

Во Инфективната клиника во Тирана почина пациент од Фиер, кој пред два дена бил хоспиталзиран со дијагностициран „Ковид19“. „Пациент на 66-годишна возраст од Фиер, позитивен на коринавирус утрово ненадејно почина од инфаркт.

Во Албанија oсма жртва од корона вирусот

Frontline - 27.03.2020

Двајца од пациентите со дополнителни дијагнози и компликации починаа во последните 24 часа во Албанија. Во Инфективната клиника во Тирана почина пациент од Фиер, кој пред два дена бил хоспитализиран со дијагностициран „Ковид19“.

Во Русија се тестираат три потенцијални лекови против коронавирусот

Сител - 27.03.2020

Три лекови – умифеновир, ремдесивир и фавипиравир поминуваат низ клиничко тестирање на пациенти со коронавирус, според привремените препораки за превенција, дијагностицирање и лекување на пациенти, соопшти руското Министерство за здравство.

Русија тестира три потенцијални лекови против коронавирусот

Слободен Печат - 27.03.2020

Три лекови – умифеновир, ремдесивир и фавипиравир поминуваат низ клиничко тестирање на пациенти со коронавирус, според привремените препораки за превенција, дијагностицирање и лекување на пациенти, соопшти руското Министерство за здравство.

Во Русија се тестираат три потенцијални лекови против корона вирусот

Frontline - 27.03.2020

Според објавените податоци, овие лекови би можеле да се користат за лекување на пациенти со Ковид-19, објавија pуските медиуми. Три лекови – умифеновир, ремдесивир и фавипиравир поминуваат низ клиничко тестирање на пациенти со корона вирус, според ...

Во Русија се тестираат три потенцијални лекови против коронавирусот

Курир - 27.03.2020

Три лекови – умифеновир, ремдесивир и фавипиравир поминуваат низ клиничко тестирање на пациенти со коронавирус, според привремените препораки за превенција, дијагностицирање и лекување на пациенти, соопшти руското Министерство за здравство.

Во Русија се тестираат три потенцијални лекови против коронавирусот

24Инфо - 27.03.2020

Три лекови – умифеновир, ремдесивир и фавипиравир поминуваат низ клиничко тестирање на пациенти со коронавирус, според привремените препораки за превенција, дијагностицирање и лекување на пациенти, соопшти руското Министерство за здравство.