TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Еврокомисија: Воздухот во Софија е опасен за здравјето на луѓето

24Инфо - 11.12.2019

Бугарската престолнина Софија е на трето место во светот според загадувањето на воздухот, покажуваат податоците на светските агенции за мерење на квалитетот на воздухот. Според Европската агенција за животна средина, воздухот во Софија е со ...

Поставен филтер во кочанската Paper Mill, општината најавува нови мерки против аерозагадувањето

Мета - 11.12.2019

Кочанската компанија Paper Mill (Пејпер мил) која доби забрана за работа од Државниот инспекторат за животна средина, монтираше воден филтер за собирање загадувачки супстанци и ПМ честички од отпадните гасови, кои исто така содржат и јаглерод ...

Струмица утрово најзагадена - Ова се најзагадените места

Press24 - 11.12.2019

Воздухот и ова утро загаден во Македонија, иако помалку од претходните денови поради дождот. Најзагадено е во Струмица, каде присуството на ПМ10 честички е 133 µg/m3. Во Кочани е 16 µg/m3.

Струмица утрово е со највисок степен на аерозагаденост

Слободен Печат - 11.12.2019

Каде утрово е најзагадено, што велат мерните станици? Воздухот во Македонија денеска е почист, поради дождовите што ја зафатија државата, освен во Струмица каде мерните станици покажуваат значително загадување.

АЛАРМАНТНО: Во Струмица утрово не се дише

Фактор - 11.12.2019

Вкучен алармот во Струмица. Ова утро таму е најзагадено, покажуваат мерните станици за квалитет на воздухот според кои нивото на ПМ10 честици се трипати над дозволеното. Дождот кој цела ноќ врне на територијата на град Скопје го намали нивото на ...

Ниту дождот вчера не го спаси Ново Лисиче од загадувањето

Скопје инфо - 11.12.2019

Ако во минатото дождот и ветровитото време знаеа да го расчистат воздухот и да го намалат загадувањето, вчера за жал тоа не беше случај во општина Аеродром, поточно во нас. Ново Лисиче. И покрај тоа што дождот не престана да врне речиси цело ...

Дождот и ветерот го расчистија загадениот воздух, но што се случува во Струмица?

Курир - 11.12.2019

Мерните станици на аерозагадувањето утринава по подолго време покажуваат добри резултати. Според истите, воздухот утринава не е загаден ниту во Куманово, ни Тетово, ниту Скопје. Но, мерните станици ова утро во Струмица покажуваат големо загадување.

Битола вечерва е лидер во аерозагадувањето

Фактор - 10.12.2019

Битола вечерва е најзагаден македонски град, според податоците од мерните станици на Министерството за животна средина. Неколку пати над дозволеното е загаденоста во Битола. Тетово, Струмица, Кочани, делови од Скопје се високо загадени, додека ...

Битола вечерва најзагаден град во Македонија со над 7 пати повеќе од дозволеното ниво

Курир - 10.12.2019

Според мерните станици за квалитет на воздухот на Министерството за животна средина вечерва најзагаден град во Македонија е Битола, со измерени над 382 ПМ 10 честички на метри кубен или над 7 пати повеќе од дозволеното ниво.

Утрово во Миладиновци е најзагадено

Слободен Печат - 10.12.2019

Загаденоста во Миладиновци утрово изнесува 52 µg/m3, а потоа, на второ место моментално е Кочани каде се измерени 51 µg/m3. Моментално најголемата загаденост на воздухот има во Миладиновци.

Во Миладиновци утрово е најзагадено

Скопје инфо - 10.12.2019

Утринава загаденоста во Македонија е на високо ниво, мерните станици во земјава покажуваат дека во Миладиновци воздухот е најзагаден, а веднаш по него е Кочани. Во Миладиновци се измерени 52 µg/m3, а во Кочани 51 µg/m3.

Доаѓаат нови закони, автомобилите ќе загадуваат по старо

Automedia - 09.12.2019

По повеќе од две децении откако во Македонија се поставија основите за напреден мониторинг систем за квалитетот на воздухот и истиот во континуитет пријавува надминување на дозволените рамки на аерозагаденоста во сите релевантни регистри, досега ...

Дeбар ќе постави мерна станица за квалитетот на воздухот

Либертас - 09.12.2019

Поради сомнежи околу загаденоста на воздухот во градот, Советот на општина Дебар одлучи да се преземат мерки за поставување на станица за мерење на квалитетот на воздухот. Дел на советници на општина Дебар сметаат дека можно е да има загадување на ...

Воздухот загаден и утрово - Ова се најзагадените места

Press24 - 10.12.2019

Воздухот и ова утро загаден во Македонија. Утрово е најзагадено во Миладиновци, па потоа следи Кочани. Загаденоста во Миладиновци утрово изнесува 52 µg/m3, а потоа, на второ место моментално е Кочани каде се измерени 51 µg/m3.

Нови закони - загадување по старо

Скопје инфо - 10.12.2019

По повеќе од две децении откако во Македонија се поставија основите за напреден мониторинг систем за квалитетот на воздухот и истиот во континуитет пријавува надминување на дозволените рамки на аерозагаденоста во сите релевантни регистри, досега ...

Битола вечерва е најзагаден град со над 7 пати повеќе од дозволеното ниво

Нетпрес - 10.12.2019

Според мерните станици за квалитет на воздухот на Министерството за животна средина вечерва најзагаден град во Македонија е Битола, со измерени над 382 ПМ 10 честички на метри кубен или над 7 пати повеќе од дозволеното ниво.

Над 7 пати повеќе од дозволеното ниво- Битола вечерва најзагаден град

Press24 - 10.12.2019

Според мерните станици за квалитет на воздухот на Министерството за животна средина вечерва најзагаден град во Македонија е Битола, со измерени над 382 ПМ 10 честички на метри кубен или над 7 пати повеќе од дозволеното ниво.

Струмица утрово најзагадена

Вечер Прес - 11.12.2019

Вкучен алармот во Струмица. Ова утро таму е најзагадено, покажуваат мерните станици за квалитет на воздухот според кои нивото на ПМ10 честици се трипати над дозволеното. Дождот кој цела ноќ врне на територијата на град Скопје го намали нивото на ...

Дождот и ветерот го расчистија загадениот воздух, но што се случува во Струмица?

Пулс24 - 11.12.2019

Мерните станици на аерозагадувањето утринава по подолго време покажуваат добри резултати. Според истите, воздухот утринава не е загаден ниту во Куманово, ни Тетово, ниту Скопје. Но, мерните станици ова утро во Струмица покажуваат големо загадување.

Струмица утрово e најзагадена – oва се најзагадените места

Нетпрес - 11.12.2019

Воздухот и ова утро загаден во Македонија, иако помалку од претходните денови поради дождот. Најзагадено е во Струмица, каде присуството на ПМ10 честички е 133 µg/m3. Во Кочани е 16 µg/m3.

Воздухот во Софија е опасен за здравјето на луѓето

Слободен Печат - 11.12.2019

Позагаден воздух дишат само во индискиот град Њу Делхи и пакистанскиот Лахор, пренесува БГНЕС. Бугарската престолнина Софија е на трето место во светот според загадувањето на воздухот, покажуваат податоците на светските агенции за мерење на ...

Еврокомисија: Воздухот во Софија е опасен за здравјето на луѓето

А1 On - 11.12.2019

Бугарската престолнина Софија е на трето место во светот според загадувањето на воздухот, покажуваат податоците на светските агенции за мерење на квалитетот на воздухот. Според Европската агенција за животна средина, воздухот во Софија е со ...

Еврокомисија: Воздухот во Софија е опасен за здравјето на луѓето

+инфо - 11.12.2019

Најголемо загадување во Софија се случува во текот на ноќта, а пикот бил вечерта од недела кон понеделник. Податоците покажуваат дека иста или слична ситуација е евидентирана и во саботата, неделата, понеделникот и вчера, а загадувањето е големо и ...

Еврокомисија: Воздухот во Софија е опасен за здравјето на луѓето

Локално - 11.12.2019

Бугарската престолнина Софија е на трето место во светот според загадувањето на воздухот, покажуваат податоците на светските агенции за мерење на квалитетот на воздухот. Според Европската агенција за животна средина, воздухот во Софија е со ...

Воздухот во Софија е опасен за здравјето на луѓето

iPortal - 11.12.2019

Бугарската престолнина Софија е на трето место во светот според загадувањето на воздухот, покажуваат податоците на светските агенции за мерење на квалитетот на воздухот. Според Европската агенција за животна средина, воздухот во Софија е со ...

Еврокомисија: Воздухот во Софија е опасен за здравјето на луѓето

Опсервер - 11.12.2019

Бугарската престолнина Софија е на трето место во светот според загадувањето на воздухот, покажуваат податоците на светските агенции за мерење на квалитетот на воздухот. Според Европската агенција за животна средина, воздухот во Софија е со ...

Еврокомисија: Воздухот во Софија е опасен за здравјето на луѓето

Либертас - 11.12.2019

Бугарската престолнина Софија е на трето место во светот според загадувањето на воздухот, покажуваат податоците на светските агенции за мерење на квалитетот на воздухот. Според Европската агенција за животна средина, воздухот во Софија е со ...

Еврокомисија: Воздухот во Софија е опасен за здравјето на луѓето

MakPress - 11.12.2019

Бугарската престолнина Софија е на трето место во светот според загадувањето на воздухот, покажуваат податоците на светските агенции за мерење на квалитетот на воздухот. Според Европската агенција за животна средина, воздухот во Софија е со ...

Престолнина од регионот прозвана поради загадениот воздух

Фактор - 11.12.2019

Еврокомисијата советува дека воздухот во Софија е опасен за здравјето на луѓето. Бугарската престолнина Софија е на трето место во светот по загадувањето на воздухот, покажуваат податоците на светските агенции за мерење на квалитетот на воздухот.