TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стојаноска: ВМРО-ДПМНЕ ќе направи разлика во државата

Слободен Печат - 13.06.2024

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојаноска смета дека не била случајна нивната победа бидејќи СДСМ имале порази на секое поле. Според неа, во областа на економијата, социјалдемократите воделе поданичка политика.

СТОЈАНОСКА: Ќе се изберат личности кои не треба да грешат, затоа што нема простор за грешки

Денешен

Стојаноска: Власта на СДС со поданичката политика донесе порази на секое поле, народот го увиде тоа и знае дека ВМРО-ДПМНЕ ќе направи разлика во државата

Курир

„НОВИ СЕ САМО ДВЕ МИНИСТЕРСТВА, ДРУГОТО Е РЕОРГАНИЗАЦИЈА“ Ќе ги укинеме економските директори и фиктивните функции, порача Дафина Стојаноска

+инфо

Стојаноска: Власта на СДС со поданичката политика донесе порази на секое поле, ВМРО-ДПМНЕ ќе направи разлика во државата

Нетпрес

Мицкоски не сака да стане премиер на Задушница, изборот на новата влада следниот викенд

Слободен Печат - 13.06.2024

За да се избегнат критиките од опозицијата дека пратениците ќе немаат време да ја разгледаат владината програма и биографиите на министрите, одлучено е предлогот за нова влада до Собранието да биде доставен во вторник.

Атанасовски: Мицкоски немаше двотретинско мнозинство затоа влезе во договори со ДУИ

Бриф

Лавот рикна: мјауууу!

Слободен Печат

Мицкоски: Составот на новата влада ќе биде објавен в недела

ТВ21

Течат роковите за формирање на новата влада која ќе има 20 министерства

Пулс24

Нова влада до 20 јуни, објавени дел од имињата на министрите

Пулс24

Мицкоски тврди дека нема никаков посебен договор со ДУИ, за законот барал поддршка и од СДСМ

Фокус

Lider Глас на Америка Lider Телма Алсат-М Канал5 Deutsche Welle Алфа

ЛДП:Мерката на Мицкоски за реорганизација на здравството е уште една наша „позајмена” определби

Канал5 - 13.06.2024

Либерално-демократската партија „ја поздравува“ најавата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар во наредната влада, Христијан Мицкоски, да остане на Одлуката за укинување на економските директори во клиниките и еден Клинички центар.

ЛДП: Мерката на Мицкоски за реорганизација на здравството и намалување на бројот на пратеници е уште една од нашите „позајмени” програмски определби

Локално

ЛДП: Мерката на Мицкоски за реорганизација на здравството и намалување на бројот на пратеници е уште една од нашите позајмени програмски определби

Макфакс

ЛДП: Мерката на Мицкоски за реорганизација на здравството и намалување на бројот на пратеници е уште една од нашите „позајмени” програмски определби

Опсервер

ЛДП: Мерката на Мицкоски за реорганизација на здравството е уште една од нашите „позајмени” програмски определби

А1 On

ЛДП: Мерката на Мицкоски за реорганизација на здравството и намалување на бројот на пратеници е уште една од нашите „позајмени” програмски определби

ТВ21

ЛДП:Мерката на Мицкоски за реорганизација на здравството и намалување на бројот на пратеници е уште една од нашите „позајмени” програмски определби

Либертас

Точка Zoom МКД 360 степени Слободен Печат

Атанасовски: Коалицијата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се покажа како најфункционална коалиција досега

Локално - 13.06.2024

Политичкиот аналитичар Благојче Атанасовски во интервју за „Слободен печат“ истакна дека соработката помеѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ не треба да биде изненадување затоа што таа коалиција се покажала како најфункционална владејачка коалиција во сите години ...

На 18 јуни Мицкоски ќе го достави составот на идната влада до Собранието

360 степени

За Законот за реорганизација имало разговори со сите, Мицкоски разговарал и со СДСМ

Канал5

ДУИ допрва ќе излезе со иницијатива за „мајскиот договор“

Слободен Печат

Мицкоски: За поддршка на Законот за реорганизација и работа на органите на државната управа побарав поддршка од сите и разговарав и со СДСМ

Курир

Мицкоски: Лично остварував контакти со СДСМ за да го поддржат законот за реорганизација на министерствата

Локално

Мицкоски: Лично остварував контакти со СДСМ за да го поддржат законот за реорганизација на министерствата

Press24

ТВ21 Скопје1 MakPress А1 On 4NEWS Zoom МКД Независен

Мицкоски: Составот на новата влада ќе биде доставен во вторник во Собрание

Курир - 12.06.2024

Потврди дека во новата влада ќе има претставници на коалициите „Твоја Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ и „ВРЕДИ“ и на движењето „ЗНАМ“, а во опозиција ќе бидат коалицијата „Европски фронт“, коалицијата „Европска иднина“ предводена од СДСМ и ...

Официјалниот список со имињата на министрите, Мицкоски ќе го достави во Собранието во вторник

ММС

НА 18 ЈУНИ ЌЕ БИДЕ ПОЗНАТ СОСТАВОТ НА ВЛАДАТА Мицкоски прво ќе ги претстави кадрите пред партијата, па ќе го прати списокот во Собрание

+инфо

Мицкоски: Во вторник во Собрание ќе биде доставен составот на новата влада

Сител

Составот на новата влада ќе биде доставен во вторник во Собрание

Република

Во вторник во Собрание ќе биде доставен составот на новата влада

Канал5

Во вторник во Собрание ќе биде доставен составот на новата влада

А1 On

365 Либертас Нетпрес Н.Македонија Бриф ТВ21 4NEWS Денешен