TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нацрт-декларацијата која произлезе од средбата на албанските партии со Еди Рама се држи во тајност

Алсат-М - 30.12.2016

Во тајност се држи официјалниот предлог-документ кој беше постигнат вчера на заедничката маса свикана од премиерот Еди Рама со лидерите на албанските политички партии од земјава. Во недостиг на официјален документ, лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска ...

Ахмети тврди дека албанските партии имаат договор

Телма - 30.12.2016

Лидерот на ДУИ Али Ахмети наскоро ќе го објави документот кој ќе биде основа за коалицирање во новата Влада, откако претходно ќе биде усвоен во неговата партија, во БЕСА и Алијансата на Албанците.

Партиите на Албанците со исти барања на разговорите за формирање Влада

24 Вести - 30.12.2016

Документ што ќе ги содржи потребите на Албанците во Македонија ќе усвојат политичките партии на Албанците со освоени мандати на последните предвремени парламентарни избори во декември годинава, информираше денеска лидерот на ДУИ Али Ахмети.

Партиите на Албанците со исти барања на разговорите за формирање Влада

Алфа - 30.12.2016

На ден по средбата со албанскиот премиер Еди Рама, Ахмети вели дека она што било договорено е преточено во документ кој сега треба да усвојат раководните органи на албанските партии во земјава.

Новогодишни желби

МКД - 30.12.2016

Во пресрет на новогодишните и Божиќните празници и изборот на новата македонска влада се случуваат работи кои не одат во прилог на натамошниот развој и просперитет на земјата како заеднички дом за сите.

Ахмети: Бинационална држава не е дел од документот од Тирана

Нова ТВ - 30.12.2016

На прашањето на НОВА дали дел од барањата како услов за коалицирање во новата Влада се и бинацонална држава и менување на Уставот, Ахмети рече дека такво нешто не видел во документот од Тирана и дека наскоро ќе биде објавен.

Документот од Тирана не е услов за влада, вели Ахмети

Сакам да кажам - 30.12.2016

Политичките партии на Албанците во Македонија ќе изготват документ во кој ќе бидат содржани барањатa кои се од интерес на Албанците во Македонија, изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети на денешниот брифинг пред започнувањето на конститутивната седница на ...

Платформа на албанските партии по средбата со Рама

Канал5 - 30.12.2016

Лидерот на ДУИ Ахмети од Тирана испорача Платформа со која албанските партии заедно ќе настапат во преговите за новата Влада. Албанскиот јазик, економска еднаквост, судски реформи, ЕУ и НАТО, подршка за СЈО, но не и федерализација, рече Ахмети на ...

Етнички теми за политичка манипулација...

Н.Македонија - 30.12.2016

Етнички теми за политичка манипулација - Со какви барања излегуваат лидерите на албанските партии? - Која е разликата меѓу радикално ултимативните барања и политичко умерените ставови во албанскиот блок? - Која е разликата меѓу Села и Ахмети? - ...

ДУИ почнува да ги отвора картите, Бејта вели дека нема Албанец кој сака коалиција со Груевски

МКД - 30.12.2016

Ниту еден Албанец не сака да соработува со Груевски, изјави Невзат Бејта, потпретседателот на ДУИ во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21. Гостиварскиот градоначалник ова го изјавува во екот на разговорите за можни комбинаторики за формирање на коалиција ...

ДУИ сигнализира прекин на соработката со ВМРО-ДПМНЕ

Алсат-М - 29.12.2016

Иако официјално од ДУИ сè уште не започнале преговори за формирање на новата Влада со ниедна од македонските партии, високи претставници на оваа партија почнаа јавно да говорат против соработката со досегашниот партнер, Никола Груевски.

Алсат-М: ДУИ сигнализира прекин на соработката со ВМРО-ДПМНЕ

Бриф - 30.12.2016

Иако официјално од ДУИ не започнале преговори за формирање на новата Влада со ниедна од македонските партии, високи претставници на оваа партија почнаа јавно да говорат против соработка со поранешниот премиер, Никола Груевски.

Заедничка платформа на партиите на Албанците  – Движењето Беса и ДПА далеку од заедничката маса

ТВ21 - 29.12.2016

Во исчекување на втората средба на партиите на Албанците во Македонија, станува се појасно дека на заедничка маса нема да се најдат сите партии кои на изборите обезбедија пратеници во собранието.

Мета: Наш интерес e европска Македонија и целосно почитување на правата на Албанците

Сител - 29.12.2016

Спикерот на албанскиот парламент и лидер на партијата Движење за социјалистика интеграција Илир Мета, за време на престојот во пограничниот град Пешкопеја, се задржал и на политичката состојба во Македонија.

Албанските партии категорични, нема коалиција со Груевски

ТВ21 - 29.12.2016

Политичкиот говор на Никола Груевски кон Албанците беше навредлив и ниту една албанска партија нема да коалицира со него, изјави Невзат Бејта во емисијата „Клик Плус“. Опозициските партии од албанскиот блок јасно ставија до знаење дека нема да ...

Партиите на Албанците со исти барања на разговорите за формирање Влада

Сител - 30.12.2016

Документ што ќе ги содржи потребите на Албанците во Македонија ќе усвојат политичките партии на Албанците со освоени мандати на последните предвремени парламентарни избори во декември годинава, информираше денеска лидерот на ДУИ Али Ахмети.

Ахмети: Бинационалната држава не е дел од документот од Тирана

МКД - 30.12.2016

Бинационалната држава и менување на Уставот, како услов за коалицирање во новата влада, нема во документот од Тирана, изјавил лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Од средбата на партиите на Албанците со албанскиот премиер Еди Рама, што се одржа вчера во ...

Македонија да биде држава со европски вредности, порача Мета

Мета - 29.12.2016

Претседателот на албанскиот парламент, Илир Мета даде поддршка на лидерот на Демократската унија на Албанците, Али Ахмети за неговата иницијатива за обединување на Албанците во Македонија во една заедничка платформа, јавува дописничката на „Мета“ од ...

Невзат Бејта од ДУИ: Ниту еден Албанец не сака коалиција со Груевски

Таратур - 30.12.2016

Ниту еден Албанец не сака да соработува со Груевски, изјави Невзат Бејта, потпретседателот на ДУИ во емисијата Клик плус на ТВ 21. Гостиварскиот градоначалник ова го изјавува во екот на разговорите за можни комбинаторики за формирање на коалиција за ...

Кои се барањата на албанските партии?

Нова ТВ - 29.12.2016

Албанскиот да биде официјален јазик, бинационално функционирање на институциите, редефинирање на правниот и уставниот поредок во државата, продолжување на мандатот на СЈО. Ова се дел од барањата кои албанските партии досега ги изложија во јавноста ...

ДУИ и врти грб на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 30.12.2016

Високи претставници на оваа партија почнаа јавно да говорат против соработката со досегашниот партнер, Никола Груевски. Иако официјално од ДУИ уште не започнале преговори за формирање на новата Влада со ниедна од македонските партии, високи ...

Македонија ќе остане без влада ако не се прифатат барањата на Ахмети

Тера - 28.12.2016

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети не је исклучи можноста Македонија да остане без влада ако не се прифатат неговите барања за унапредување на правата на Албанците. Ова тој го изјави за АлсатМ.

(ВИДЕО) Интервју на Ахмети за Алсат-М, за преговорите за нова Влада: Јас сум победник, Албанците губитници

Локално - 28.12.2016

Ви го пренесуваме вчерашното интервју на Али Ахмети за емисијата „200“ на Алсат-М каде тема беа преговорите за состав на нова ...

(Видео) албанските партии категорични, нема коалиција со Груевски

Репортер - 29.12.2016

Политичкиот говор на Никола Груевски кон Албанците беше навредлив и ниту една албанска партија нема да коалицира со него, изјави Невзат Бејта во емисијата „Клик Плус“. Опозициските партии од албанскиот блок јасно ставија до знаење дека нема да ...

ДОГОВОРОТ ПАДНАЛ ВО ТИРАНА: Албанските партии ќе го условуваат влезот во Владата

Телеграф - 30.12.2016

Овој документ, според Ахмети, не е црвена линија ниту пак неговата содржина се услови за разговори за формирање на новата македонска Влада Документ што ќе ги содржи потребите на Албанците во Македонија ќе усвојат политичките партии на Албанците со ...

Ахмети: Kај Рама се договараa основните начела за учество во новата Влада

+инфо - 30.12.2016

Во заклучоците влегуваат јазична рамноправност, судски реформи, продолжување на мандатот на СЈО, членство во ЕУ и НАТО. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, пред почнување на конститутивната седница на новиот парламентарен состав, одржа брифинг со новинарите ...

Македонија да биде држава со европски вредности, порача Мета

Локално - 29.12.2016

Претседателот на албанскиот парламент, Илир Мета даде поддршка на лидерот на Демократската унија на Албанците, Али Ахмети за неговата иницијатива за обединување на Албанците во Македонија во една заедничка платформа, јавува дописничката на „Мета“ од ...

Ахмети дигна раце од Груевски – ДУИ не сака соработка со ВМРО ДПМНЕ

Репортер - 30.12.2016

Иако официјално од ДУИ сè уште не започнале преговори за формирање на новата Влада со ниедна од македонските партии, високи претставници на оваа партија почнаа јавно да говорат против соработката со досегашниот партнер, Никола Груевски.

Мета: Интерес ни е европска Македонија и целосно почитување на правата на Албанците

МКД - 29.12.2016

Претседателот на албанскиот парламент, Илир Мета, даде поддршка на лидерот на Демократската унија на Албанците, Али Ахмети, за неговата иницијатива за обединување на Албанците во Македонија во една заедничка платформа, јавува дописничката на „Мета“ ...

(ВИДЕО)Албанските партии категорични-нeма коалиција со Груевски

Бриф - 29.12.2016

Политичкиот говор на Никола Груевски кон Албанците беше навредлив и ниту една албанска партија нема да коалицира со него, изјави Невзат Бејта во емисијата „Клик Плус“. Опозициските партии од албанскиот блок јасно ставија до знаење дека нема да ...

Партиите на Албанците со исти барања на разговорите за формирање Влада

еМагазин - 30.12.2016

Документ што ќе ги содржи потребите на Албанците во Македонија ќе усвојат политичките партии на Албанците со освоени мандати на последните предвремени парламентарни избори во декември годинава, информираше денеска лидерот на ДУИ Али Ахмети.

Ахмети: Бинационална држава не е дел од документот од Тирана

Репортер - 30.12.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, пред почнување на конститутивната седница на новиот парламентарен состав, одржа брифинг со новинарите кои ги информираше за вчерашната средба во Тирана со албанскиот премиер Еди Рама, пренесе порталот Нова .

Мета: Нашиот интерес е Македонија да биде држава со европски вредности

Фактор - 29.12.2016

Претседателот на албанскиот парламент, Илир Мета даде поддршка на лидерот на Демократската унија на Албанците, Али Ахмети за неговата иницијатива за обединување на Албанците во Македонија во една заедничка платформа, јавува дописничката на „Мета“ од ...

Мета: Наш интерес e европска Македонија и целосно почитување на правата на Албанците

Канал5 - 30.12.2016

Спикерот на албанскиот парламент и лидер на партијата Движење за социјалистика интеграција Илир Мета, за време на престојот во пограничниот град Пешкопеја, се задржал и на политичката состојба во Македонија.

(ВИДЕО)Албанските партии категорични-нема коалиција со Груевски

Локално - 29.12.2016

Политичкиот говор на Никола Груевски кон Албанците беше навредлив и ниту една албанска партија нема да коалицира со него, изјави Невзат Бејта во емисијата „Клик Плус“. Опозициските партии од албанскиот блок јасно ставија до знаење дека нема да ...

Денешната конститутивна седница одговор на Албанците за тоа Груевски или Заев!

Локално - 29.12.2016

Албанците и како на изборите со јасен став и изгледа немаат дилеми, дека навистина нема да прават Влада со криминалците од власта на заминување, и тие кои се на спискот на СЈО. А тоа недвојбено се ВМРО ДПМНЕ.

Партиите на Албанците со исти барања на разговорите за формирање Влада

Локално - 30.12.2016

Документ што ќе ги содржи потребите на Албанците во Македонија ќе усвојат политичките партии на Албанците со освоени мандати на последните предвремени парламентарни избори во декември годинава, информираше денеска лидерот на ДУИ Али Ахмети.

Ахмети: Kај Рама се договараa основните начела за учество во новата Влада

Слободен Печат - 30.12.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, пред почнување на конститутивната седница на новиот парламентарен состав, одржа брифинг со новинарите кои ги информираше за вчерашната средба во Тирана со албанскиот премиер Еди Рама.

Албанските партии категорични: Нема коалиција со Груевски

Канал 77 - 30.12.2016

Политичкиот говор на Никола Груевски кон Албанците беше навредлив и ниту една албанска партија нема да коалицира со него – вели Невзат Бејта во емисијата „Клик Плус“ на Тв 21. Опозициските партии од албанскиот блок јасно ставија до знаење дека нема ...

Партиите на Албанците со исти барања за формирањето Влада

Република - 30.12.2016

Документ што ќе ги содржи потребите на Албанците во Македонија ќе усвојат политичките партии на Албанците со освоени мандати на последните предвремени парламентарни избори во декември годинава, информираше денеска лидерот на ДУИ Али Ахмети.

Заклучоците од Тирана не се црвени линии, туку начела за разговори за Влада, вели Ахмети

Мета - 30.12.2016

Документот кој ќе произлезе од вчерашната заедничка средба во Тирана на албанските партии во Македонија, ДУИ, Беса и Алијанса на Албанците со албанскиот премиер Еди Рама содржи заклучоци кои и се познати на македонската јавност, како што се јазична ...

Ахмети: Партиите на Албанците со исти барања за формирање Влада

Р.С.Европа - 30.12.2016

Документ што ќе ги содржи потребите на Албанците во Македонија ќе усвојат политичките партии на Албанците со освоени мандати на последните предвремени парламентарни избори во декември годинава, информираше денеска лидерот на ДУИ Али Ахмети.

Заклучоците од Тирана не се црвени линии, туку начела за разговори за Влада, вели Ахмети

Локално - 30.12.2016

Документот кој ќе произлезе од вчерашната заедничка средба во Тирана на албанските партии во Македонија, ДУИ, Беса и Алијанса на Албанците со албанскиот премиер Еди Рама содржи заклучоци кои и се познати на македонската јавност, како што се јазична ...

Партиите на Албанците со исти барања на разговорите за формирање Влада

Вест - 30.12.2016

Документ што ќе ги содржи потребите на Албанците во Македонија ќе усвојат политичките партии на Албанците со освоени мандати на последните предвремени парламентарни избори во декември годинава, информираше денеска лидерот на ДУИ Али Ахмети.

Партиите на Албанците со исти барања на разговорите за формирање Влада

Бриф - 30.12.2016

Документ што ќе ги содржи потребите на Албанците во Македонија ќе усвојат политичките партии на Албанците со освоени мандати на последните предвремени парламентарни избори во декември годинава, информираше денеска лидерот на ДУИ Али Ахмети.

Партиите на Албанците со единствени барања во преговорите за новата влада

Макфакс - 30.12.2016

Документ што ќе ги содржи потребите на Албанците во Македонија ќе усвојат политичките партии на Албанците со освоени мандати на последните предвремени парламентарни избори на 11-ти декември, изјави во петокот челникот на ДУИ Али Ахмети, пред ...

Партиите на Албанците со исти барања за формирањето Влада

Lider - 30.12.2016

Документ што ќе ги содржи потребите на Албанците во Македонија ќе усвојат политичките партии на Албанците со освоени мандати на последните предвремени парламентарни избори во декември годинава, информираше денеска лидерот на ДУИ Али Ахмети.

Партиите на Албанците со единствени барања во преговорите за новата влада

Кајгана - 30.12.2016

Документ што ќе ги содржи потребите на Албанците во Македонија ќе усвојат политичките партии на Албанците со освоени мандати на последните предвремени парламентарни избори на 11-ти декември, изјави во петокот челникот на ДУИ Али Ахмети, пред ...

КАКВИ БАРАЊА ЌЕ СТИГНАТ ОД АЛБАНСКИТЕ ПАРТИИ: Во преговори за нова Влада албанскиот блок со заеднички став!

Фактор - 30.12.2016

Лидерот на ДУИ Али Ахмети пред почетокот на конститутивната седница на Собранието на која беа верификувани мандатите на новите пратеници рече дека партиите на Албанците ќе настапат со единствени барања во преговорите за новата Влада.