TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Повеќето луѓе заразени со коронавирус не го шират. Зошто само мал дел заразуваат многу нови?

Факултети - 02.07.2020

По една роденденска забава во Тексас на 30 мај, еден човек наводно заразил со коронавирус 17 члена на неговата фамилија. Читајќи вакви вести, можеби ќе помислите дека вирусот е пожар кој инстантно предизвикува епидемија каде и да се појави.

Се повеќе млади луѓе се заразуваат со коронавирус: Тоа може да стане голем проблем до есен, предупредуваат експертите

Pedijatar.mk - 02.07.2020

Многу експерти се загрижени за потенцијалното поклопување на порастот на бројот на заразени лица меѓу помладите, понекогаш асимптоматски, но заразни луѓе, и почетокот на сезоната на грип со првите студени денови Л етото не го донесе очекуваното ...

ИНТЕРВЈУ Д-Р. ВЕЛО МАРКОВСКИ: Вакцина против вирус не се прави за една година

Фактор - 02.07.2020

Некој што веќе се изборил со корона вирусот, не може повторно да биде позитивен, смета инфектологот Вело Марковски, кој во интервјуто за Фактор, својот став го темели на мислењето дека брзите ПЦР тестови за Ковид-19 не се најсоодветни.

Повеќе оздравени од дијагностицирани вчера, обновен сообраќајот на двата аеродрома

Вечер Прес - 02.07.2020

Нови 120 потврдени со КОВИД-19 од 954 тестирања, од кои над половината (64) се од Скопје, а 14 од Тетово. Останатите заразени со вирусот од вчерашниот билтен на Министерството за здравство се од 12 други општини каде што бројот на нови случаи е ...

Во Словенија 13 нови случаи на зараза со коронавирус , се враќаат некои од укинатите мерки

Канал5 - 01.07.2020

Во Словенија, коронавирусот е потврден кај 13 лица во последните 24 часа, објави денеска словенечката влада на Твитер. Тоа е помалку од претходниот ден кога имало 15 нови дневни инфекции, најмногу во последните два месеци.

Во Турција бројот на заразени со коронавирус надмина 200.000

Канал5 - 01.07.2020

Турција сега има повеќе од 200.000 случаи на коронавирус, при што во претходните 24 часа се дијагностицирани 1.192 нови случаи. Според тие податоци, закрепнале повеќе од 87 проценти од случаите, пренесува Ројтерс.

Тврдење на имунолог: Еве зошто сега и младите умираат од коронавирус!

Убавина и Здравје - 01.07.2020

Имунолог ги објаснил причините за пораст на жртвите од ковид-19 помеѓу младите Постојат многу фактори на ризик на кои младите можат да бидат изложени, без да бидат свесни за тоа. Познат имунолог објаснил дека смртноста на млади лица од вирусот ...

Во Мелбурн 300 .000 луѓе одат во едномесечен карантин , поради двоцифрен број на новозаболени

Канал5 - 01.07.2020

Австралиските власти денеска воведоа карантин за повеќе од 300.000 жители на северните предградија на Мелбурн, по двоцифреното зголемување на дневниот број на заразени во текот на две недели. Воведениот карантин треба да трае еден месец.

По пет месеци принудна пауза, во Кина конечно ќе се игра фудбал, но под посебни услови

Спортманија - 01.07.2020

Земјата од каде што започна пандемијата со корона-вирусот го одреди датумот за стартот на првенството. Фудбалското првенство во Кина требаше да започне на 22 февруари, но тоа не се случи поради опасниот корона-вирус.

Кријат симптоми бидејќи немаат здравствено – тестот за ковид-19 приватно чини 4 илјади денари, не можат да платат

ТВ21 - 01.07.2020

Град Тетово денеска регистрира 13 нови случаи со Ковид-19, а 358 случаи се активни. Бројот на заразени ќе биде и поголем бидејќи има многу граѓани кои ги кријат симптомите и не се јавуваат на матичен лекар.

Денеска 123 излекувани, 120 нови случаи, а 4 починати

Алсат-М - 01.07.2020

За првпат по подолго време, дневниот број на оздравени лица го надмина бројот на новозаразени од коронавирусот. Во последните 24 часа регистрирани се 123 излекувани пациенти, додека 120 се позитивни од извршени 954 тестови.

Бројот на заразени со Ковид-19 во Турција надмина 200.000

А1 On - 01.07.2020

Турција до денеска има повеќе од 200.000 случаи на коронавирус, а во претходните 24 часа се дијагностицирани 1.192 нови случаи, покажаа денешните податоци од Министерството за здравство на земјата.

Пандемијата коси сè пред себе, црна статистика во САД: Повеќе Американци починале од коронавирус отколку во четири ...

Точка - 01.07.2020

Животот на Американците многу го изменила пандемијата на коронавирусот, поради која досега починале повеќе од 125.000 луѓе во САД, додека 2,5 милиони се заразени со Ковид-19. Волку Американци не починале дури ни во четири војни.

Бројот на заразени со Ковид-19 во Турција надмина 200.000

Курир - 01.07.2020

Турција до денеска има повеќе од 200.000 случаи на коронавирус, а во претходните 24 часа се дијагностицирани 1.192 нови случаи, покажаа денешните податоци од Министерството за здравство на земјата.

Над 40 проценти од заболените од корона во италијански град , немале симптоми

Канал5 - 01.07.2020

Повеќе од 40 проценти од луѓето дијагностицирани со ковид-19 во италијански град во регионот Венето немале никакви симптоми на оваа болест, покажала студијата објавена во списанието „Nature“.

Тетово продолжува да бележи десетици нови случаи на Ковид-19 дневно

Алсат-М - 01.07.2020

Две нови жаришта на коронавирус во Општина Тетово потврди Центарот за јавно здравје. Во оваа општина сè уште има зголемување на нови случаи. Заедно со околните општини, во Тетово, во последните 24 часа се регистрирани 13 нови случаи, од кои 7 во ...

Работник во Дрекслмајер и пензионерка од Кавадарци позитивни на Ковид-19

Фокус - 01.07.2020

Два нови случаи на Ковид-19 денес се регистрирани во Кавадарци. Истите не беа евидентирани во денешниот билтен на Министерството за здравство, бидејќи позитивните резултати од брисовите пристигнале подоцна во тек на денот.

Благ пораст на бројот на починати од Ковид-19 во Велика Британија

А1 On - 01.07.2020

Бројот на починати од коронавирус во Велика Британија се зголеми за 176 од вкупни 43,906, соопшти британското Министерството за здравство и социјална заштита. Состојбата е во благ пораст во однос на вчерашниот број од 155 новозаразени, пренесува ...

Чесите со чаша пиво и кажаа „збогум“ на корона

Канал5 - 01.07.2020

И покрај тоа што СЗО апелира дека опасноста постои, а најлошото допрва доаѓа, со чаша пиво и закуска, на 500 метри долгата маса, Чесите решија да се простат од короната. На настанот присуствуваа илјадници луѓе, задоволни од намалувањето на ...

Во Африка повеќе од 400.000 луѓе се заразени со коронавирусот

Опсервер - 01.07.2020

Преторија, 1 јули 2020 () – Вкупниот број на заразени лица со Ковид-19 на африканскиот континент денеска се зголеми за 13.018 на вкупно 403.692, додека бројот на смртни случаи се зголеми за 354 на вкупно 10.126 жртви.

Карантин за 300.000 жители на предградија на Мелбурн, ќе трае еден месец

МКД - 01.07.2020

Австралиските власти воведоа карантин во средата за повеќе од 300.000 жители на северните предградија на Мелбурн, откако во текот на две недели е забележано двоцифрено зголемување на дневниот број заразени во втората најнаселена австралиска држава.

Вистината за едно од првите жаришта во Италија: Неверојатен процент на луѓе немале никакви симптоми...

Точка - 01.07.2020

Повеќе од 40% од луѓето на кои им бил дијагностициран Ковид-19 во италијанскиот град во регионот Венето, немале никакви симптоми на болеста, открива студијата објавена во магазинот "Nature".

Ковид-19: Чаир и натаму со најголем број заболени – 454, уште 9 општини со над 100 активни случаи

360 степени - 01.07.2020

Од вкупно 3 550 активни случаи со ковид-19, најголем број 2 049 се во Скопје. По општини и натаму најголем број од случаите со во Чаир – 454, потоа Гази Баба 185, Бутел 173, Карпош 170, Аеродром – 166, Сарај 163, Центар – 152, Кисела Вода – 119, ...

После долго време: Регистрирани повеќе оздравени, од заразени лица

ТВ21 - 01.07.2020

Денеска министерството за здравство информираше за 123 оздравени лица од Ковид-19, и за нови 120 случаи на коронавирус во нашата земја. Ова е прв пат после долго време, да има повеќе оздравени од заразени пациенти.

Косово воведе нови мерки за заштита од ковид-19

360 степени - 01.07.2020

Од денеска ќе се затвораат канцелариите во кои има позитивни случаи, додека лицата кои биле во контакт со заразени ќе се самоизолираат на 14 дена Владата во Косово денеска усвои нови мерки за заштита од ширење на ковид-19.

Починаа уште четворица пациенти заразени од Ковид 19 на возраст од 50 до 67 години

Фокус - 01.07.2020

Во Градската болница „8 септември“ починаа уште четворица пациенти заразени од Ковид 19 од Скопје на возраст од 51, 56, 58 и 67 години. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6454, бројката на ...

Два нови случаи на Ковид 19 во Кавадарци

ММС - 01.07.2020

Нови два случаи позитивни на Ковид-19 се дијагностицирани во Кавадарци, потврдија од Центарот за јавно здравје. -Станува збор за жена на возраст од 67 години. Имала благи симптоми и затоа е извршено тестирање, кое покажа дека е позитивна.

Се намалува бројот на новозаразени со Ковид-19 во Албанија

Опсервер - 01.07.2020

Тирана, 1 јули 2020 () – Во последното деноноќие во Албанија од направени 276 тестови, позитивни на Ковид-19 се 45 лица, што е за 24 случаи помалку споредено со вчера. Од почетокот на пандемијата вкупната бројка на заразени се зголеми на 2.580 лица.

Србија бележи нови 272 лица заразени со коронавирус

А1 On - 01.07.2020

Во Србија во изминатото деноноќие се потврдени уште 272 случаи на коронавирус, од 8.626 тестирани примероци. Во истиот период починале четири лица, а вкупниот број на смртни случаи од почетокот на пандемијата изнесува 281.

Во Грција 23 нови случаи на Ковид-19

Опсервер - 01.07.2020

Атина, 1 јули 2020 () – Во Грција во изминатите 24 часа се регистрирани 23 нови случаи на Ковид-19, а бројот на заразени се зголеми на 3.432 лица, јави дописничката на од Атина. Министерството за здравство на Кипар соопшти дека од 1.204 направени ...

Во Косово 79 новозаразени со коронавирусот

Опсервер - 01.07.2020

Приштина, 1 јули 2020 () – Според последниот официјален извештај, во Косово вчера се регистрирани 79 новозаболени од Ковид-19, а вкупно досега има 2.878 заразени, од кои починале 51 лице. Во текот на вчерашниот излекувани се 71 лице, со што бројката ...

107 новозаразени од Ковид-19 во Австрија

А1 On - 01.07.2020

Во изминатото деноноќие, во Австрија е забележано значително зголемување на бројот на новозаразени со коронавирус, кој повторно е трицифрен за првпат од средината на април. Според Министерството за здравство, регистрирани се 107 новозаразени лица, ...

Во Србија уште 272 случаи на коронавирус од 8.626 тестирани

Курир - 01.07.2020

Во Србија во изминатите 24 се потврдени уште 272 случаи на коронавирус, од 8.626 тестирани примероци. Во истиот период починале четири лица, а вкупниот број на смртни случаи од почетокот на пандемијата изнесува 281.

Хрватска: Нови 54 случаи со Ковид-19

Независен - 01.07.2020

Во изминатите 24 часа забележани се нови 54 случаи на заразени со корона вирус, со што вкупниот број активни случаи во Хрватска се искачи на 568. Во болница се лекуваат 80 пациенти, од кои двајца на респиратор. Почина едно лице.

Во Србија нови 272 заразени со коронавирус од 8.626 тестирани

+инфо - 01.07.2020

Во Србија до денеска во 15 часот има вкупно 14.836 потврдени случаи на ковид-19, тестирани се вкупно 409.866 лица, а стапката на смртност е ...

4 лица починаа од Ковид 19, регистрирани 120 новозаразени во изминатото деноноќие

Радио МОФ - 01.07.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатото деноноќие од Ковид 19 починаа 4 лица од Скопје на возраст од 51, 56, 58 и 67 години, а регистрирани се 120 нови случаи од 954 тестирања.

Ковид-19 во Централна Азија зема замав, мерките се враќаат

Р.С.Европа - 01.07.2020

Соочена со зголемен број на случаи на коронавирус најнаселената земја во Централна Азија, Узбекистан соопшти дека повторно воведува мерки во некои области, со што го смени курсот, откако ги олесни рестриктивните мерки воведни во средината на март.

Чаир за еден ден има 19 нови активни случаи на ковид-19, Карпош 13

МКД - 01.07.2020

Во скопските општини бројот на активни случаи на ковид-19 секојдневно се зголемува, но Чаир останува на врвот на листата со 454 случаи, или 19 повеќе од вчера, а следат Гази Баба и Бутел. Денеска Карпош го надмина Аеродром и се најде на четврто ...

Коронавирусот најсилно удри во Скопје: Во Чаир заразени 454 граѓани, во Гази Баба 185, во Карпош 170…

Курир - 01.07.2020

Од почетокот на пандемијата, со коронавирус се заразиле 3134 скопјани. Во моментов, во главниот град има активни 2049 случаи. Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по ...

Србија: Бројот на новозаразени не се намалува, денеска 272 нови случаи со Ковид-19

Независен - 01.07.2020

Во Србија во текот на последните 24 часа починаа четворица од последиците од корона вирусот. Регистрирани се нови 272 случаи, соопштија здравствените власти. Тестирани биле 8.626 примероци.

Во Дебар четири нови случаи со Ковид-19, активни на болеста 44 лица

Опсервер - 01.07.2020

Дебар, 1 јули 2020 () – Се зголемува бројот на заразени со Ковид-19 во општина Дебар,која беше прво жариште на болеста. Во изминатото деноноќие потрдени е уште четворица новозаразени со што вкупната бројка на Ковид дијагностицирани се зголеми на 96, ...

Секој ден броиме жртви: Од коронавирус починаа 306 лица, млади луѓе меѓу оние кои починале денес

Курир - 01.07.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6454, бројката на оздравени пациенти е 2598, на починати е 306, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3550.

300.000 жители на Мелбурн ставени во едномесечен карантин поради ширењето на коронавирусот

Сакам да кажам - 01.07.2020

Околу 300.000 луѓе од предградијата на Мелбурн ќе бидат ставени во едномесечен карантин откако во изминатите две недели бројката новозаразени со коронавирусот во сојузната држава Викторија беше двоцифрена секој ден.

Четири нови случаи со Ковид-19 во Куманово

Опсервер - 01.07.2020

Kуманово, 1 јули 2020 () – Центарот за јавно здравје Куманово во последниве 24 часа евидентира четири лица заболени со Ковид – 19 во таа општина, соопштија денеска надлежните. – Има нов кластер во кумановско, изјави д-р Ариф Љатифи, директор на ...

Чесите организираа проштална забава за коронавирусот

Оff.net - 01.07.2020

Ни најмалку разубедени од предупредувањата на СОЗ дека пандемијата не е ни блиску до крај, во Прага се организираше забава за симболично испраќање на вирусот. Околу илјада гости седеа на 500 метри долгата маса поставена на Карлов мост, споделувајќи ...

Косово со нови мерки за заштита од Ковид-19, се враќа самоизоалцијата во случаите на контакт со заразен

Курир - 01.07.2020

Косовскиот министер за здравство Арменд Земај ги соопшти новите мерки за заштита од ширењето на епидемијата на Ковид-19, кои беа усвоени на денешната седница на Владата, јави дописникот на МИА од Приштина.

Ковид-19 досега заразил 61 трудница и 280 деца до 9 години

Деца - 01.07.2020

Од регистрирањето на првиот заразен со коронавирус заклучно со 28 јуни годинава во Институтот за јавно здравје – ИЈЗ се пријавени вкупно 6.208 случаи на Ковид-19. Кај оние што имале симптоми на инфекција најчесто се регистрирани: температура ...

Голем број на скопски општини се приближуваат кон 200 заразени од корона вирусот, Чаир на врвот со 454

еМагазин - 01.07.2020

Министерство за здравство информира дека денеска има нови 120 заболени од корона вирусот, од кои 64 се од Скопје. Активните случаи по општините во Скопје денеска изгледаат вака: Чаир – 454 Аеродром – 166 Бутел – 173 Гази Баба – 185 Центар – 152 ...

Починаа уште четири нови лица од корона вирусот, вкупно до сега 306

еМагазин - 01.07.2020

Министерство за здравство информира дека во ГОБ „8 септември“ од корона вирусот, починати се четири лица од Скопје на возраст од 51, 56, 58 и 67 години. Вкупната бројка на починати до сега изнесува 306.

Убава вест: Оздравени 123 пациенти од корона вирусот, најмногу од Куманово 92

еМагазин - 01.07.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 123 оздравени пациенти од: Скопје-17, Куманово-92, Штип-2, Прилеп-1, Тетово-4, Велес-1, Кичево-1, Ресен-5, информираат од Министерството за здравство. Вкупно до сега се оздравени 2.598.