TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Радев: Македонија да ги спроведе билатералните обврски што е можно поскоро

Канал5 - 02.10.2022

Бугарскиот претседател Радев денеска соопшти дека Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Македонија, согласно европските правила.. Бугарија сака да ѝ помогне на Македонија полесно да ја преброди енергетската криза, но останува ...

Радев: Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Република Северна Македонија согласно европските правила

Алсат-М

Радев: Гласав за ефективни институции- вистинските преговори за членство во ЕУ ќе почнат дури кога РСМ ќе ги вклучи Бугарите во својот Устав

Zoom

Разговорот со Македонија за нашата заедничка историја е неизбежен, вели Радев

Локално

Радев потврди дека Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Северна Македонија

Локално

Радев: Проширувањето на поврзаноста меѓу Бугарија и Романија е исклучително важно за целиот регион

А1 On

Бугарија подготвена да го зголеми извозот на струја во Македонија, во согласност со бугарските интереси

Фокус

Канал5 24 Вести ТВ21 4NEWS Макфакс MTM еМагазин Точка

Радев вели дека Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Македонија, согласно ЕУ правилата

Р.С.Европа - 02.10.2022

Претседателот на Бугарија Румен Радев изјави дека Бугарија е подготвена да го зголеми својот извоз во Македонија, во согласност со правилата на европскиот енергетски пазар и бугарското законодавство и интересот на бугарските граѓани и бизниси.

Пендаровски: Бугарија има волја да ни помогне со енергија, но потребен е механизам од ЕК

Канал5

Да ме поканевте да разговараме за цар Самоил немаше никогаш да дојдам, му порачал Пендаровски на Радев

Локално

Средба Пендаровски – Радев: Проширување на соработката меѓу двете држави во повеќе области

360 степени

Пендаровски во Софија се сретна одделно со Радев

Независен

ПОСМИРЕНА Е РЕТОРИКАТА НА СОФИЈА КОН СКОПЈЕ Фон дер Лајен го поздрави позитивниот момент

+инфо

Да ме викавте во Софија за да разговарам за цар Самоил, никогаш немаше да дојдам, му кажал Пендаровски на Радев

Н.Македонија

360 степени Република Денешен МКД Сител Либертас 24Инфо Опсервер

Радев и Пендаровски ги разгледаа можностите за поактивна соработка во областа на енергетиката

24Инфо - 01.10.2022

Претседателите на Бугарија и Северна Македонија, Румен Радев и Стево Пендаровски, разговарале за можностите за поактивно партнерство во областа на енергетиката, соопшти прес-службата на бугарскиот претседател.

Пендаровски задоволен што Македонија не е централна тема на предизборната кампања во Бугарија

Телма

Средба на Пендаровски со бугарскиот претседател Радев

ТВ21

Пендаровски се сретна со бугарскиот претседател Радев

Република

Средба на претседателот Пендаровски со бугарскиот претседател Радев

Канал5

Средба на претседателот Пендаровски со бугарскиот претседател Радев

24Инфо

(Видео) Пендаровски и Радев разговараа за можностите Македонија да набавува струја од Бугарија

Макфакс

Локално +инфо Сител Слободен Печат Либертас Press24 Нетпрес Фокус

Пендаровски: Прилично е смирена реториката од Софија кон Скопје во изминатите месеци

Канал5 - 01.10.2022

Можам да забележам дека во изминатите неколку месеци е прилично смирена реториката која доаѓа од Софија кон Скопје. Бугарите утре имаат парламентарни избори и јас сум задоволен дека „темата Македонија“ повеќе не е меѓу приоритетните, изјави ...

Прилично е смирена реториката од Софија кон Скопје во изминатите месеци, оцени Пендаровски

Слободен Печат

Пендаровски: Му реков на Радев, да ме викавте во Софија за да разговарам за Цар Самоил немаше да дојдам никогаш

Фокус

Пендаровски: Му реков на Радев, да ме викавте во Софија за да разговарам за Цар Самоил немаше да дојдам никогаш

Либертас

ПЕНДАРОВСКИ ОД БУГАРИЈА: Можам да забележам дека во последно време прилично е смирена реториката од Софија кон Скопје

Денешен

Пендаровски: Смирена реториката на Софија, „темата Македонија“ повеќе не е меѓу приоритетните

Press24

Пендаровски: Смирена реториката на Софија, „темата Македонија“ повеќе не е меѓу приоритетните

Сител

ТВ21 4NEWS Вечер Прес MakPress