TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Што сработило СЈО за четири години? 19 истраги останаа на полиците на „Рузвелтова“

4NEWS - 25.08.2019

„Моите колеги имаат целосно овластување да ги застапуваат предметите пред суд, се надевам дека ќе имаме повеќе разрешници оваа есен“, изјави Јанева. Вака специјалната обвинителка Катица Јанева, еден ден пред да и биде одредена мерката притвор, ...

Додека Боки 13 е во притвор, фирмите од него си ги бараат долговите од илјадници евра

А1 On - 25.08.2019

Долгови од илјадници евра има Бојан Јовановски – Боки 13, кој долго време го користел пријателството со специјалната јавна обвинителка Катица Јанева како причина да не плаќа што и да купува, дознава „А1он“ од извори блиски до телевизијата 1ТВ во ...

Обвинителството ќе соработува со Совет за случајот со Катица Јанева

Алсат-М - 24.08.2019

Сите потребни дополнителни инфомации за предметот „Рекет“ ќе бидат доставени до Советот на јавни обвинители, без притоа да ја загрозиме истрагата, вели за Алсат државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

Кој ќе му пресуди на СЈО?

Н.Македонија - 24.08.2019

Иднината на специјалното јавно обвинителство (СЈО) останува енигма откако работните групи на партиите не успеаја да утврдат термин за состанок, на кој би требало да ги усогласат ставовите за новиот закон за Јавно обвинителство.

Од специјална обвинителка до уапсена за Рекет - Која е Катица Јанева

Press24 - 24.08.2019

Катица Јанева, специјалната јавна обвинителка која перидов е во центарот на медиумското внимание поради случајот „Рекет", заработи 30. дневен притвор и се наоѓа во затворот Шутка, а доживеа голем удар кога истиот ден почина и нејзината мајка.

Се сомневам во спремноста на судот да реагира на предметите на СЈО, вели адвокатот на Кичеец

ММС - 24.08.2019

Адвокатот на еден од осомничените во Рекет, Зоран Милевски (Зоки Кичеец), Александар Новаковски го видел записникот од исказот на сведокот Орце Камчев, кој денеска го објавија безмалку сите домашни медиуми, но одбива да го коментира.

Фетаи и Стефанова се оградија од Катица Јанева

Press24 - 24.08.2019

Поранешните колешки на Катица Јанева која доби 30. дена притвор за Рекет се оградуваат од неа. - Од старт се оградував од Јанева. Треба да бидеме горди на расчистувањето на криминалот, истакна вчера Лиле Стефанова по одлагањето на рочиштето за ...

Има ли надеж за СЈО?: Партиите на маса пред законот да влезе во парламент

Независен - 24.08.2019

Обвинителката Лиле Стефанова признава дека ситуацијата во СЈО никогаш не била потешка Водечките партии се договорија да му дадат уште една последна шанса на законот за обвинителство. В понеделник тимовите на власта и на ВМРО-ДПМНЕ ќе седнат на ...

Советот на јавни обвинители бара уште списи за „Рекет“, за Јанева расправа следната недела

360 степени - 24.08.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал доставило извештај до Советот за јавни обвинители за статусот на притворената шефица на СЈО, Катица Јанева, која е осомничена во „Рекет“. Во Извештајот се содржани деталите од постапката покрената ...

Стефанова: Сметам дека имам овластувања да водам постапки и покрај притворот на Јанева

360 степени - 24.08.2019

Обвинителка од СЈО во предметот за изборни нерегуларности „Титаник“, Лиле Стефанова, денеска од судот побара да го одложи рочиштето за да се произнесе по барањата на одбраната за стопирање на процесот, поради притворот на Катица Јанева.

Клучна недела за статусот и предметите на СЈО

24Инфо - 24.08.2019

Судбината на СЈО зависи од Законот за јавно обвинителство и ќе се решава неделава меѓу власта и опозицијата на работни средби и на собраниска седница, додека со оглед на последните барања на адвокатите од одбраната во предметите кои го води СЈО за ...

КОЛУМНА НА ЗАФИРОВСКИ: Заев, не се плеткај во работи што не ги разбираш!

Денешен - 24.08.2019

Воислав ЗАФИРОВСКИ Долго размислував дали вреди да се пишува на темата Рекет, за инволвираните во аферата, особено за Јанева и генералите кои “после битката” почнаа јавно да ја плукаат и да се откажуваат од неа, како св. Петар од Исус.

За Катица Јанева и институцијата на чие чело беше поставена

CivilMedia - 24.08.2019

пишува: Ниту една институција не може и не смее да се поистовети со еден човек. Институциите продолжуваат да постојат и тогаш кога ќе се сменат луѓето, а правната сигурност ја обезбедува токму континуитетот на нивното постоење.

Богоевски: Ние протестиравме за поддршка за СЈО, но никогаш не протестиравме за Катица Јанева

iPortal - 24.08.2019

Ние протестиравме во поддршка за СЈО, но никогаш не протестиравме за Катица Јанева, вели поранешниот пратеник и некогашен првоборец на „Шарената револуција“, Павле Богоевски. Ние протестиравме за функционерите, доколку направат некакви кривични ...

Амбасада на САД: Мора да сноси одговорност секој што ја злоупотребил довербата на јавноста

CivilMedia - 24.08.2019

„Секој за кого има наводи дека ја злоупотребил довербата на јавноста, мора да сноси одговорност“, истакнуваат од Амбасадата на САД во Скопје за „360 степени“, поддржувајќи ја одлуката на Обвинителството да ги истражи сите наводи за корупција и да ги ...

ПАНЧЕВСКИ: “Вилма од прва виолина на Јован Илиевски баџанакот, сега е диригент број еден на власта„

Магазин - 24.08.2019

ПОЛИТИЧКА РЕФОРМА КАКО ПРЕСУДА ЗА ОБВИНИТЕЛСТВОТО Јовески пред некој ден со шибицарски фори на пресот за апсењето на Катица проба на народот да му го сокрие топчето и да ја префрли фотељата од СЈО во рацете на некој нов политички послушник од внатре ...

БОКИ 13: “Ова што го гледаме овие денови со Катица Јанева е смешно и трагично”

Магазин - 24.08.2019

Криминално дело или кражба од МТВ, е многу посрамно од тоа дали некој ќе направи лапсус во говорот или не, ја бранеше Боки 13 обвинителката Катица Јанева, во времето на шарената револуција.

(ВИДЕО) Гевгеличани РАЗОЧАРАНИ од Јанева: Овие пари не се ништо за неа, сопругот и остави многу повеќе

Скопје1 - 24.08.2019

„Слободен печат“ во Гевгелија ги праша сограѓаните на Катица Јанева што мислат за аферата „Рекет“ и за вмешаноста на Јанева во овој случај. Некои од нив се разочарани, некои велат дека славата и удрила во глава, а трети пак се децидни, овие пари не ...

Боки 13 не ја платил ни опремата за телевизијата

Независен - 26.08.2019

Долгови од илјадници евра имал Бојан Јовановски – Боки 13, кој долго време го користел пријателството со специјалната јавна обвинителка Катица Јанева како причина да не плаќа што и да купува, тврди А1он.

Од специјална обвинителка до уапсена за „Рекет“ – Која е Катица Јанева?

iPortal - 25.08.2019

Катица Јанева, специјалната јавна обвинителка која перидов е во центарот на медиумското внимание поради случајот „Рекет”, заработи 30. дневен притвор и се наоѓа во затворот Шутка, а доживеа голем удар кога истиот ден почина и нејзината мајка.

Фетаи и Стефанова се оградија од Катица Јанева

Курир - 24.08.2019

Поранешните колешки на Катица Јанева која доби 30. дена притвор за Рекет се оградуваат од неа. – Од старт се оградував од Јанева. Треба да бидеме горди на расчистувањето на криминалот, истакна вчера Лиле Стефанова по одлагањето на рочиштето за ...

Штериев бара дополнителни списи од ЈО за Јанева, Јовески смета дека некој од нејзините колешки може да ја замени

Локално - 24.08.2019

Од понеделник, откако ќе се достават дополнителни списи кои недостасуваат, Советот на јавни обвинители ќе решава по извештајот на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција за сите досега преземени активности во предистрагата и ...

За Катица Јанева и институцијата на чие чело беше поставена

Либертас - 24.08.2019

Ви пренесуваме дел од колумната на Мирјана Најчевска за Цивил Медиа: Ниту една институција не може и не смее да се поистовети со еден човек. Институциите продолжуваат да постојат и тогаш кога ќе се сменат луѓето, а правната сигурност ја обезбедува ...

Амбасада на САД: Секој што ја злоупотребил довербата на јавноста мора да сноси одговорност

360 степени - 24.08.2019

Амбасадата на САД во Скопје целосно ја поддржува одлуката на обвинителството да ги истражи сите наводи за корупција и да ги гони во согласност со законот и врз основа на проверливи факти. „Секој за кого има наводи дека ја злоупотребил довербата на ...

Фетаи и Стефанова се оградија од колешката Јанева

Пулс24 - 25.08.2019

Поранешните колешки на Катица Јанева која доби 30. дена притвор за “Рекет“ се оградија од неа. – Од старт се оградував од Јанева. Треба да бидеме горди на расчистувањето на криминалот, истакна Лиле Стефанова по одлагањето на рочиштето за “Титаник“.

Клучна недела за статусот и предметите на СЈО

24 Вести - 24.08.2019

Судбината на СЈО зависи од Законот за јавно обвинителство и ќе се решава неделава меѓу власта и опозицијата на работни средби и на собраниска седница, додека со оглед на последните барања на адвокатите од одбраната во предметите кои го води СЈО за ...

За Катица Јанева и институцијата на чие чело беше поставена

Окно - 26.08.2019

Ниту една институција не може и не смее да се поистовети со еден човек. Институциите продолжуваат да постојат и тогаш кога ќе се сменат луѓето, а правната сигурност ја обезбедува токму континуитетот на нивното постоење.

Од кого бара одговорност за “Рекет” американската амбасада во Скопје?

Expres - 25.08.2019

Екс дипломатот и политички аналитичар Арсим Зеколи го поставува прашањето на неделата: Од кого бара одговорност американската амбасада за случајот Рекет. Прашањето е важно затоа што ставот на амбасадата е објавен откако беше притворена Катица Јанева ...

Штериев бара дополнителни списи од ЈО за Јанева, Јовески смета дека некој од нејзините колешки може да ја замени

Вечер - 24.08.2019

Од понеделник, откако ќе се достават дополнителни списи кои недостасуваат, Советот на јавни обвинители ќе решава по извештајот на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција за сите досега преземени активности во предистрагата и ...

Од кого бара одговорност за “Рекет” американската амбасада во Скопје?

Курир - 25.08.2019

Екс дипломатот и политички аналитичар Арсим Зеколи го поставува прашањето на неделата: Од кого бара одговорност американската амбасада за случајот Рекет. Прашањето е важно затоа што ставот на амбасадата е објавен откако беше притворена Катица Јанева ...

„Рекет“ и СЈО во рацете на ОЈО

CivilMedia - 24.08.2019

Од понеделник, откако ќе се достават дополнителни списи кои недостасуваат, Советот на јавни обвинители ќе решава по извештајот на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција за сите досега преземени активности во предистрагата и ...

Штериев бара дополнителни списи од ЈО за Јанева, Јовески смета дека некој од нејзините колешки може да ја замени

еМагазин - 24.08.2019

Од понеделник, откако ќе се достават дополнителни списи кои недостасуваат, Советот на јавни обвинители ќе решава по извештајот на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција за сите досега преземени активности во предистрагата и ...

Кој ќе го води СЈО? Штериев бара дополнителни списи од ЈО за Јанева, Јовески смета дека некој од нејзините колешки може ...

Либертас - 24.08.2019

Од понеделник, откако ќе се достават дополнителни списи кои недостасуваат, Советот на јавни обвинители ќе решава по извештајот на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција за сите досега преземени активности во предистрагата и ...

Советот на јавни обвинители бара докомплетирање на извештајот на ЈО за Јанева до понеделник

1tv - 24.08.2019

Од понеделник, откако ќе се достават дополнителни списи кои недостасуваат, Советот на јавни обвинители ќе решава по извештајот на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција за сите досега преземени активности во предистрагата и ...

Штериев бара дополнителни списи од ЈО за Јанева, Јовески смета дека некој од нејзините колешки може да ја замени

MTM - 24.08.2019

Од понеделник, откако ќе се достават дополнителни списи кои недостасуваат, Советот на јавни обвинители ќе решава по извештајот на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција за сите досега преземени активности во предистрагата и ...

Клучна недела за статусот и предметите на СЈО

А1 On - 26.08.2019

Судбината на СЈО зависи од Законот за јавно обвинителство и ќе се решава неделава меѓу власта и опозицијата на работни средби и на собраниска седница, додека со оглед на последните барања на адвокатите од одбраната во предметите кои го води СЈО за ...

Клучна недела за статусот и предметите на СЈО

Сител - 26.08.2019

Судбината на СЈО зависи од Законот за јавно обвинителство и ќе се решава неделава меѓу власта и опозицијата на работни средби и на собраниска седница, додека со оглед на последните барања на адвокатите од одбраната во предметите кои го води СЈО за ...

Клучна недела за статусот и предметите на СЈО

+инфо - 26.08.2019

Судбината на СЈО зависи од Законот за јавно обвинителство и ќе се решава неделава меѓу власта и опозицијата на работни средби и на собраниска седница, додека со оглед на последните барања на адвокатите од одбраната во предметите кои го води СЈО за ...

Неделава треба да се реши што со СЈО и со предметите Титаник, Тврдина, ТНТ, Империја...

МКД - 26.08.2019

Судбината на СЈО зависи од Законот за јавно обвинителство и ќе се решава неделава меѓу власта и опозицијата на работни средби и на собраниска седница, додека со оглед на последните барања на адвокатите од одбраната во предметите кои го води СЈО за ...