TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ердоган смета дека е можно да се отвори коридор за извоз на жито од Украина

А1 On - 29.06.2022

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во разговор со американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека верува во отворање коридор за извоз на украинско жито на светските пазари. За време на средбата со Бајден на маргините на самитот на НАТО, ...

Шведската премиерка: Во екстрадициите на Курдите ќе го следиме домашното и меѓународното право

Канал5 - 29.06.2022

Шведската премиерка Магдалена Андерсон изјави денеска дека секое зголемување на бројот на екстрадиции, како резултат на договорот со Турција за прием на оваа нордиска земја во НАТО, ќе зависи од информациите добиени од турските власти.

Шведска Ангела Меркел со енергија на булдожер: Која е Магдалена Андерсон, премиерка на Шведска

Еспресо

Шведска најави дека зголемувањето на бројот на екстрадиции ќе зависи од информациите добиени од Турција

А1 On

Шведска најави дека зголемувањето на бројот на екстрадиции ќе зависи од информациите добиени од Турција

Опсервер

Шведска најави дека зголемувањето на бројот на екстрадиции ќе зависи од информациите добиени од Турција

Во Центар

Шведска најави дека зголемувањето на бројот на екстрадиции ќе зависи од информациите добиени од Турција

Република

Шведска најави дека зголемувањето на бројот на екстрадиции ќе зависи од информациите добиени од Турција

Frontline

MakPress Курир 24Инфо Локално Вечер Прес Lider Либертас

Русија: Влегувањето на Шведска и Финска во НАТО е дестабилизирачки потег

МКД - 29.06.2022

Русија смета дека шведските и финските планови за влез во НАТО се дестабилизирачки потег, изјави денеска рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков, во време кога двете земји се подготвуваат за забрзан процес на добивање членство ...

Реакција од Русија: Проширувањето на НАТО е дестабилизирачки фактор

4NEWS

Рјабков: Негативно гледаме на плановите на Шведска и на Финска за НАТО

А1 On

Москва: Негативно гледаме на плановите на Шведска и Финска за влез во НАТО

Локално

Рјабков: Негативно гледаме на плановите на Шведска и на Финска за НАТО

24Инфо

Рјабков: Негативно гледаме на плановите на Шведска и на Финска за НАТО

Опсервер

Рјабков: Негативно гледаме на плановите на Шведска и на Финска за НАТО

CivilMedia

MakPress 360 степени Канал5 еМагазин

НАТО ги поканува Шведска и Финска да се приклучат

4NEWS - 29.06.2022

Лидерите на земјите од НАТО одлучија да ги поканат Шведска и Финска да се приклучат на алијансата и се согласија да ги потпишат пристапните протоколи. Членките на НАТО ги поканија Шведска и Финска да станат членки.

НАТО ги повика Шведска и Финска да станат членки, Русија означена како закана

Локално

Лидерите на НАТО се собраа на првиот самит по руската инвазија на Украина

Телма

ВИДЕО | Андоновиќ: За Русија влезот на Шведска и Финска во НАТО нема никакво значење?

Слободен Печат

Столтенберг - Русија претставува директна закана за нашата безбедност

Р.С.Европа

Столтенберг: Очекувам брза ратификација на членството на Шведска и Финска во НАТО

МКД

Столтенберг: „НАТО се соочува со најголемиот предизвик од Втората светска војна“; „Лидерите денес ќе донесат и историска одлука за Финска и Шведска – членки на НАТО“

Еспресо

Локално Сакам да кажам А1 On Локално Локално МКД Опсервер Н.Македонија

Турција побара екстрадиција на 33 „терористи“ од Шведска и Финска откако го тргна ветото за прием во НАТО

Сакам да кажам - 29.06.2022

Турција побара екстрадиција на 33 лица осомничени за тероризам во рамките на договорот со кој се согласи да не го блокира приемот на Шведска и Финска во НАТО. Двете скандинавски држави денеска и формално добија покана за членство во НАТО и ...

Зошто Турција го укина ветото за членство на Финска и Шведска во НАТО

Frontline

Ердоган за договорот со Финска и Шведска: Го добив она што го барав

Макфакс

Турција даде зелено светло за прием на Финска и Шведска во НАТО

Телма

Ова се деталите од договорот меѓу Турција, Финска и Шведска потпишан на самитот на НАТО во Мадрид

Фактор

Турција ја поддржува кандидатурата на Финска и Шведска за НАТО

Мета

Бербок: Финска и Шведска ќе го зајакнат НАТО

Локално

Независен Кајгана Н.Македонија Локално МКД Курир 24Инфо Либертас

Лидерите на НАТО ги поканија Финска и Шведска да се приклучат на Алијансата

MakPress - 29.06.2022

Лидерите на НАТО се согласија официјално да ги поканат Финска и Шведска да се приклучат на алијансата откако Турција постигна договор со нордиските држави за да се откаже од своите приговори, се вели во соопштението.

Лидерите на НАТО ги поканија Финска и Шведска да се приклучат на Алијансата

А1 On

Лидерите на НАТО ги поканија Финска и Шведска да се приклучат на Алијансата

Во Центар

Лидерите на НАТО едногласни да ги поканат Финска и Шведска во Алијансата

Слободен Печат

Лидерите на НАТО ги поканија Финска и Шведска да се приклучат на Алијансата

Курир

Лидерите на НАТО членките ги поканија Финска и Шведска да се приклучат на Алијансата

24Инфо

Лидерите на НАТО ги поканија Финска и Шведска да се приклучат на Алијансата

Frontline

Опсервер Нетпрес Вечер Прес Фокус

Андерсон: Шведска ќе воспостави близок дијалог со Турција за екстрадицијата

Опсервер - 29.06.2022

Премиерката на Шведска Магдалена Андерсон изјави дека нејзината земја ќе воспостави близок дијалог со Турција за екстрадицијата. Откако вчера Турција, Шведска и Финска потпишаа Меморандум за влез на двете земји во НАТО, Андерсон утрово даде изјава ...

Андерсон: Шведска ќе воспостави близок дијалог со Турција за екстрадицијата

MakPress

Андерсон: Шведска ќе воспостави близок дијалог со Турција за екстрадицијата

А1 On

Андерсон: Шведска ќе воспостави близок дијалог со Турција за екстрадицијата

Frontline

Андерсон: Шведска ќе воспостави близок дијалог со Турција за екстрадицијата

24Инфо

Андерсон: Шведска ќе воспостави близок дијалог со Турција за екстрадицијата

Во Центар

Шведската премиерка Андерсон вети воспоставување близок дијалог со Турција за екстрадиција на терористите од ПКК

Денешен

Република CivilMedia Lider

Грција задоволна од постигнатиот договор меѓу Турција и Шведска и Финска за членството во НАТО

Опсервер - 29.06.2022

Грчката Влада изразила задоволство за постигнатиот договор меѓу Турција и Шведска и Финска за членството на НАТО, пишува грчката новинска агенција АНА-МПА, повикувајќи се на владини извори, јави дописничката на МИА од Атина.

Грција задоволна од постигнатиот договор меѓу Турција и Шведска и Финска за членството во НАТО

Фокус

Грција задоволна од постигнатиот договор меѓу Турција и Шведска и Финска за членството во НАТО

Frontline

Грција задоволна од постигнатиот договор меѓу Турција и Шведска и Финска за членството во НАТО

А1 On

Грција задоволна од постигнатиот договор меѓу Турција и Шведска и Финска за членството во НАТО

MakPress

Грција е задоволна од договорот на Турција со Шведска и Финска за членството во НАТО

Денешен

Грција го поздравува договорот на Турција со Шведска и Финска за членството во НАТО

Република

Во Центар Lider

Бајден го поддржа договорот што им дозволува на Финска и Шведска да се приклучат на НАТО

Бизнис Вести - 29.06.2022

Американскиот претседател Џо Бајден го поддржа договорот што ќе им овозможи на Шведска и Финска да се приклучат на НАТО и помогна да се постигне договор зад кулисите на преговорите на нордиските земји со Турција, изјави висок американски претставник.

Бајден го поддржа договорот што им дозволува на Финска и Шведска да се приклучат на НАТО

Опсервер

Бајден го поддржа договорот што им дозволува на Финска и Шведска да се приклучат на НАТО

Слободен Печат

Бајден го поддржа договорот што им дозволува на Финска и Шведска да се приклучат на НАТО

Курир

Бајден го поддржа договорот што им дозволува на Финска и Шведска да се приклучат на НАТО

А1 On

Бајден го поддржа договорот што им дозволува на Финска и Шведска да се приклучат на НАТО

24Инфо

ШТО МУ КАЖА БАЈДЕН НА ЕРДОГАН? Туркије веќе не се противи на влез на Шведска и на Финска во НАТО

+инфо

Сител Канал5 Во Центар Бриф MakPress ТВ21 4NEWS Вечер Прес

Пред самитот на НАТО во Мадрид Шведска и Финска најавуваат дека има придвижување во разговорите со Турција

Курир - 28.06.2022

Финскиот претседател Саули Ниинисто и шведската министерка за надворешни работи Ен Линде денеска изјавија дека е постигнат одреден напредок во преговорите со цел надминување на приговорите на Турција за апликацијата на Шведска и Финска за членство ...

Пред самитот на НАТО во Мадрид Шведска и Финска најавуваат дека има придвижување во разговорите со Турција

Либертас

Пред самитот на НАТО во Мадрид Шведска и Финска најавуваат дека има придвижување во разговорите со Турција

А1 On

Шведска и Финска најавуваат дека има придвижување во разговорите со Турција пред самитот на НАТО

24Инфо

Пред самитот на НАТО во Мадрид Шведска и Финска најавуваат дека има придвижување во разговорите со Турција

MakPress

ТРОНКА НАДЕЖ ЗА ШВЕДСКА И ФИНСКА Две земји најавија придвижување во преговорите со Турција

+инфо

Пред самитот на НАТО во Мадрид Шведска и Финска најавуваат дека има придвижување во разговорите со Турција

Нетпрес

Во Центар Опсервер