TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Епидемијата на коронавирусот може да предизвика недостиг на антибиотици

Слободен Печат - 18.02.2020

Државите во светот може да се соочат со недостиг на антибиотици доколку не се решат проблемите со фармацевтската индустрија предизвикани од епидемијата на коронавирус во Кина. Тоа го изјави Jорг Вутке, претседател на трговската комора на Европската ...

Бројот на починати од коронавирус во Хубеи се искачи на 1.789 луѓе

Слободен Печат - 18.02.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми од вчера за 93 и сега е 1.789. Во Хубеи, жариште на вирусот Ковид-19, регистрирани се 1.807 нови случаи, со што вкупниот број достигна 59.989.

Коронавирусот им создава сериозни проблеми на БМВ, Мерцедес и на Фолксваген

Канал5 - 17.02.2020

Епидемијата на коронавирусот во Кина им создава проблеми на БМВ, Мерцедес и Фолксваген. Бројот на продадени автомобили опаѓа како резултат на заразата. Кина е најголемиот пазар за германските производители, кои и покрај тоа не се во најдобра форма.

Пратките од Кина ќе стигаат, покрај коронавирусот

24 Вести - 17.02.2020

Порачките од Али Експрес се безбедни, нема простор за страв и паника дека од нив може да се добие смртоносниот Корона вирус, смируваат од Македонски пошти. Кинескиот пазар и ниските цени на прозиводите кои се нудат , секојдневно ги исполнуваа ...

Кина молчела 13 дена за вирусот? Зошто чекале, кога Кси Џинпинг зборувал за тоа уште на 7-ми јануари

Точка - 17.02.2020

Контроверзно е тоа што официјално првата интервенција била дури на 20-ти јануари. Официјалниот весник на Комунистичката партија на Кина ја пренел изјавата на претседателот: "На седми јануари дадов наредби кои се однесуваат на превенција од ...

Од коронавирус почина и главниот доктор на болницата во Вухан

Канал5 - 17.02.2020

Главниот доктор на болницата во Вухан почина денеска откако се зарази со коронавирусот „Ковид-19“, објавија кинеските медиуми. Д-р Лиу Жиминг беше директор на болницата Вочанг во градот за кој се смета дека е епицентар на болеста.

ПОЧИНА ГЛАВНИОТ ЛЕКАР НА БОЛНИЦАТА ВО ВУХАН: Го усмрти коронавирусот

Фактор - 17.02.2020

Уште една жртва има во кинескиот град Вухан од коронавирусот. Станува збор за главниот лекар на болницата во Вухан, кој почина денеска откако се зарази со коронавирусот „Ковид-19“, објавија кинеските медиуми.

Лек против маларија е ефикасен и за коронавирусот

Факултети - 17.02.2020

Кинески експерти врз основа на резултати од клинички испитувања потврдија дека хлорохин фосфат, лек против маларија, има одреден лековит ефект врз новиот коронавирус Ковид-19, пренесе кинеската агенција Синхуа.

Кина почна да дезинфицира и пари

Оff.net - 17.02.2020

Мерките на претпазливост од ширење на коронавирусот сега веќе ги опфаќаат и банкнотите што се во оптек во Кина кои подлежат на дополнителни мерки на дезинфекција, а во одредени случаи и палење.

ВИДЕО: Кинезите прават се за да го запрат ширењето на коронавирусот - почнаа да дезинфицираат и пари

Press24 - 17.02.2020

Кинеските власти преземаат мерки во борбата против коронавирусот, а една од нив е дезинфекција на парите. Според пишувањата на кинеските медиуми, Централната банка на Кина соопштила дека почнале да вршат дезинфекција на кованиците кои во претходниот ...

Кина и Јапонија ги одложуваат важните настани поради коронавирусот

МКД - 17.02.2020

Кина објави дека размислува да ја одложи годишната седница на парламентот, а Јапонија одлучи оваа година да не ја одржи роденденската прослава за царот Нарухито, од страв од ширење на коронавирусот.

Над 160 милиони луѓе во Кина нема да се вратат на работа поради коронавирусот

Макфакс - 17.02.2020

Во Кина и во светот продолжува борбата со епидемијата на вирусот корона. Околу 160 милиони луѓе сепак нема да се вратат на работа по празниците. Ќе работат само аптеките, прехранбените продавници и хотели.

Коронавирусот ја одлага годишната сесија на кинескиот Парламент

А1 On - 17.02.2020

Висок законодавен орган на кинескиот Парламент на 24 февруари ќе се состане и ќе го разгледа предлогот за одложување на клучната годишна сесија на Општокинеското собрание на народните претставници (парламентот), што почнува во март, пренесе Ксинхуа.

Кина и Јапонија поради коронавирусот откажуваат важни настани

Нетпрес - 17.02.2020

Кина во понеделникот објави дека размислува да го одложи годишното заседание на парламентот, а Јапонија одлучи дека годинава нема да се одржи прославата на роденденот на царот Нарухито, поради стравот од ширењето на новиот сој на короноварусот.

Кина и Јапонија одложуваат важни настани поради коронавирусот

Слободен Печат - 17.02.2020

Кина објави дека размислува за одложување на годишното заседание на парламентот, а Јапонија одлучи дека оваа година нема да се оддржи прославата на роденденот на царот Нарухито, сѐ поради страв од понатамошно ширење на коронавирусот.

Коронавирусот го одложи враќањето на работа во Хубеи

Локално - 17.02.2020

Во Кина и во светот продолжува борбата против епидемијата на коронарен вирус. Околу 160 милиони луѓе нема да се вратат на работа после празниците. Ќе работат само аптеките, продавниците со намирници и хотелите.

Коронавирусот ја одлага годишната сесија на кинескиот Парламент

Либертас - 17.02.2020

Предлогот за одложување е поврзан со епидемијата од коронавирусот, посочува Ксинхуа. Целта на ваквата идеја е да се гарантира натамошното неширење на COVID-19. Портпаролот на кинеската Национална здравствена комисија сите детали поврзани со посетата ...

Кинезите прават се за да го сопрат ширењето на коронавирусот: Почнале да ги дезинфицираат паричниците

Точка - 17.02.2020

Кинеските власти преземаат мерки за претпазливост во рамките на борбата против новиот вид на коронавирус, а една од нив е дезинфекција на паричниците. Дезинфекцијата на паричниците се врши со ултравиолетови зраци и висока температура, а планот е ...

Студиото на Јуниверзал во Кина ќе биде готово до 2021 година

А1 On - 17.02.2020

Студиото на Јуниверзал во Пекинг се очекува да биде отворено за јавноста во мај 2021 година, како што и беше планирано, и покрај состојбата на коронавирусот која сè уште е актуелна. Ова денеска го изјави официјален претставник на општинската власт ...

Банките даваат само неискористени банкноти: Вршат дезинфекција на парите во оптек

Денар - 17.02.2020

Кинеските власти преземаат обемни мерки во борбата против новиот вид коронавирус (COVID-19), a една од нив е и дезинфекција на банкнотите. Според кинеските медиуми, Централната банка на Кина соопшти дека започнала да ги дезинфицира банкнотите кои во ...

Коронавирус: Починаа најмалку 1.770 лица, 70.548 се заразени во Кина

Локално - 17.02.2020

Повеќе од 100 нови смртни случаи се регистрирани во провинцијата Хубеj, епицентарот на епидемијата. Најмалку 1.770 луѓе починале во Кина од вирусот корона, објави во понеделникот Државната здравствена комисија, што е за 105 повеќе од еден ден ...

Заострени ограничувањата за движење во Вухан: Овие снимки го шокираа светот

Точка - 17.02.2020

Кинеските власти одлучија да го заострат ограничувањето на движење на цивилите во провинцијата Хубеи чиј главен град е Вухан, ценнтар на епидемијата на смртоносниот Корона вирус. 60 милиони луѓе колку што живеат во провинцијата не смеат да излезат ...

Во Кина над 70.000 заразени од коронавирусот

Р.С.Европа - 17.02.2020

Бројката на потврдени случаи со коронавирус во Кина достигна над 70.000 луѓе. Досега починале околу 1.770. Само во последниве 24 часа биле регистрирани над 2.000 нови случаи. Тоа го потврди трендот на намалување на бројот на нови случаи заразени со ...

Бројот на жртви од коронавирусот достигна 1.765 луѓе

Слободен Печат - 17.02.2020

Бројот на жртвите од новиот коронавирус во Кина достигна 1.765 луѓе откако во провинцијата Хубеи беа регистрирани вчера 105 нови жртви. Бројот на новите случаи на зараза во Хубеи достигна 1.933 луѓе, мало зголемување по три последователни падови на ...

Во Хубеи бројот на жртвите се искачи на 1.686 луѓе

Нетпрес - 17.02.2020

Бројот на заразените со новиот тип коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи надмина 58.000 лица, а во последното деноноќие регистрирани се нови 100 смртни случаи, соопштија ноќта кон понеделникот по македонско време тамошните здравствени ...

Кина планира онлајн настава за 200 милиони ученици поради коронавирусот

Иновативност - 16.02.2020

Кинеското министерство за образование препорача училиштата да почнат да одвиваат настава на далечина поради опасноста од ширење на Ковид-19 коронавирусот. Целото второ полугодие во земјата е одложено поради епидемијата, а онлајн настава е ...

Крахираше продажбата на автомобили во Кина – виновник коронавирусот

24auto - 16.02.2020

Продажбата на нови автомобили во Кина во јануари доживеа крах забележувајќи пад од 18% во споредба со јануари минатата година. Заситеноста од пазарот, но и коронавирусот во најголема мера, се причините за овој огромен пад на продажбата.

Две илјади нови случаи на зараза за 24 часа, Кина го смирува гневот на јавноста со сменувања

МКД - 16.02.2020

Неколку функционери во Хубеи, кинеската провинција во која изби заразата со коронавирусот, се сменети поради лошото справување со кризата, која ја предизвика епидемијата во која се заразени 68,5 илјади луѓе.

Трет ден опаѓа бројот на заразени од коронавирусот во Кина

Р.С.Европа - 16.02.2020

Трет ден по ред се намалува бројот на заразени од новиот коронавирус. Во Кина се потврдени 2.009 нови случаи, па вкупната бројка на заразени е 68.500, соопшти Националната здравствена комисија.

Повеќето автомобили забранети на патиштата во кинеската провинција Хубеи

А1 On - 16.02.2020

Возилата кои не се за итни случаи не треба да се движат по патиштата во кинеската провинција Хубеи, жариштето на епидемијата на Ковид-19, стои во указот што денеска го објави Владата на Кина.

На „Дајмонд Принцес” пријавени уште 70 новозаразени од Ковид-19

Слободен Печат - 16.02.2020

Луѓето што се позитивни на вирусот се испраќаат во болница. Никој на бродот не починал од вирусот. Борбата против смртоносниот коронавирус почнува да покажува резултати, изјави денеска портпаролот на кинеската здравствена комисија, Ми Фенг.

Бројот на починати од Ковид-19 во Кина достигна 1.665

Слободен Печат - 16.02.2020

Бројот на нови смртни случаи во централната кинеска провинција Хубеи од епидемијата на новиот коронавирус вчера се зголеми за 139. Бројот на починати од епидемијата на Ковид-19 во Кина синоќа достигна 1.665 лица, што е за 142 повеќе од претходниот ...

Си Ѓинпинг знаел за епидемијата на коронавирус уште во раните денови

MTM - 16.02.2020

Кинескиот претседател Си Ѓинпинг знаел за епидемијата на коронавирусот неколку недели пред јавното обраќање и повикување на решителна акција за спречување на истата. Во говорот на 4 февруари на состанокот на Постојаниот комитет на Политбирото на КК, ...

Бројот на починати од Ковид-19 во Кина достигна 1.665

24 Вести - 16.02.2020

Бројот на починати од епидемијата на Ковид-19 во Кина синоќа достигна 1.665 лица, што е за 142 повеќе од претходниот ден, соопшти денеска националната комисија за здравство на земјата. Бројот на нови смртни случаи во централната кинеска провинција ...

Бројот на починати од Ковид-19 во Кина достигна 1.665

Опсервер - 16.02.2020

– Бројот на починати од епидемијата на Ковид-19 во Кина синоќа достигна 1.665 лица, што е за 142 повеќе од претходниот ден, соопшти денеска националната комисија за здравство на земјата. Бројот на нови смртни случаи во централната кинеска провинција ...

Бројот на починати од Ковид-19 во Кина достигна 1.665

24Инфо - 16.02.2020

Бројот на починати од епидемијата на Ковид-19 во Кина синоќа достигна 1.665 лица, што е за 142 повеќе од претходниот ден, соопшти денеска националната комисија за здравство на земјата. Бројот на нови смртни случаи во централната кинеска провинција ...

Бројот на починати од Ковид-19 во Кина достигна 1.665

А1 On - 16.02.2020

Бројот на починати од епидемијата на Ковид-19 во Кина синоќа достигна 1.665 лица, што е за 142 повеќе од претходниот ден, соопшти денеска националната комисија за здравство на земјата. Бројот на нови смртни случаи во централната кинеска провинција ...

Вкупниот број на заразени од Ковид-19 достигна 68.500 луѓе

Локално - 16.02.2020

Бројот на починати од епидемијата на Ковид-19 во Кина синоќа достигна 1.665 лица, што е за 142 повеќе од претходниот ден, соопшти денеска националната комисија за здравство на земјата. Бројот на нови смртни случаи во централната кинеска провинција ...

Бројот на починати од Ковид-19 во Кина достигна 1.665

Курир - 16.02.2020

Бројот на починати од епидемијата на Ковид-19 во Кина синоќа достигна 1.665 лица, што е за 142 повеќе од претходниот ден, соопшти денеска националната комисија за здравство на земјата. Бројот на нови смртни случаи во централната кинеска провинција ...

Епидемијата на Ковид-19 во Кина одзеде 1.665 животи

+инфо - 16.02.2020

Претходно беа потврдени само три смртни случаи надвор од континентална Кина – во Хонг Конг, Јапонија и на Филипините. Бројот на починати од епидемијата на Ковид-19 во Кина синоќа достигна 1.665 лица, што е за 142 повеќе од претходниот ден, соопшти ...

Бројот на починати од Ковид-19 во Кина достигна 1.665

Сител - 16.02.2020

– Бројот на починати од епидемијата на Ковид-19 во Кина синоќа достигна 1.665 лица, што е за 142 повеќе од претходниот ден, соопшти денеска националната комисија за здравство на земјата. Бројот на нови смртни случаи во централната кинеска провинција ...

Бројот на починати од Ковид-19 во Кина достигна 1.665

ТВ21 - 16.02.2020

Бројот на починати од епидемијата на Ковид-19 во Кина синоќа достигна 1.665 лица, што е за 142 повеќе од претходниот ден, соопшти денеска националната комисија за здравство на земјата. Бројот на нови смртни случаи во централната кинеска провинција ...

Бројот на починати од Ковид-19 во Кина достигна 1.665

iPortal - 16.02.2020

Бројот на починати од епидемијата на Ковид-19 во Кина синоќа достигна 1.665 лица, што е за 142 повеќе од претходниот ден, соопшти денеска националната комисија за здравство на земјата. Бројот на нови смртни случаи во централната кинеска провинција ...

Над 140 нови жртви од коронавирусот

Press24 - 16.02.2020

Бројот на починати од епидемијата на Ковид-19 во Кина синоќа достигна 1.665 лица, што е за 142 повеќе од претходниот ден, соопшти денеска националната комисија за здравство на земјата. Бројот на нови смртни случаи во централната кинеска провинција ...

Бројот на починати од Ковид-19 во Кина достигна 1.665

MakPress - 16.02.2020

Бројот на починати од епидемијата на Ковид-19 во Кина синоќа достигна 1.665 лица, што е за 142 повеќе од претходниот ден, соопшти денеска националната комисија за здравство на земјата. Бројот на нови смртни случаи во централната кинеска провинција ...

Епидемијата на Ковид-19 во Кина одзеде 1.665 животи

Нетпрес - 16.02.2020

Бројот на починати од епидемијата на Ковид-19 во Кина синоќа достигна 1.665 лица, што е за 142 повеќе од претходниот ден, соопшти денеска националната комисија за здравство на земјата. Бројот на нови смртни случаи во централната кинеска провинција ...

Бројот на починати од „корона“ во Кина достигна 1.665

Денешен - 16.02.2020

Бројот на починати од епидемијата на Ковид-19 во Кина синоќа достигна 1.665 лица, што е за 142 повеќе од претходниот ден, соопшти денеска националната комисија за здравство на земјата. Бројот на нови смртни случаи во централната кинеска провинција ...

Бројот на починати од корона вирусот во Кина достигна 1.665 лица

еМагазин - 16.02.2020

Бројот на починати од епидемијата на Ковид-19 во Кина синоќа достигна 1.665 лица, што е за 142 повеќе од претходниот ден, соопшти денеска националната комисија за здравство на земјата. Бројот на нови смртни случаи во централната кинеска провинција ...

На „Дајмонд Принцес“ денеска пријавени уште 70 новозаразени од Ковид-19

Курир - 16.02.2020

Борбата против смртоносниот коронавирус почнува да покажува резултати, изјави денеска портпаролот на кинеската здравствена комисија, Ми Фенг. –Може да се види резултатот од контролата на коронавирусот, рече Ми.

Ковид-19: Се намалува бројот на новозаразени во Кина, на „Дајмонд Принцес“ пријавени уште 70 случаи

Либертас - 16.02.2020

– Борбата против смртоносниот коронавирус почнува да покажува резултати, изјави денеска портпаролот на кинеската здравствена комисија, Ми Фенг. – Може да се види резултатот од контролата на коронавирусот, рече Ми.