TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Израел мора да ги преземе сите мерки да се заштитат цивилите, велат САД

Глас на Америка - 27.05.2024

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во понеделникот изјави дека е „трагична грешка“ оти во напад чија цел биле милитантите на Хамас во градот Рафа во јужниот дел на Газа, биле убиени 45 Палестинци засолнети во бегалски камп, а ранети уште 200.

Израел вели дека цивилите во Рафа можеби загинале од пожар предизвикан по нападот

Глас на Америка

Европските лидери го осудуваат нападот на Израел врз бегалскиот камп

Слободен Печат

Израелската армија: Не мислевме дека нападот врз Хамас ќе има последици врз невините Палестинци

МКД

Министрите за надворешни работи на ЕУ разговараа за санкции против Израел

Независен

ОН: Газа е пекол на земјата

24 Вести

Израел ќе спроведе истрага за смртоносниот воздушен напад на Рафа

Нова ТВ

Глас на Америка Слободен Печат Независен Вечер Прес Рацин Телма Слободен Печат 4NEWS

Министрите за надворешни работи на ЕУ разговараа за санкциите против Израел

Слободен Печат - 27.05.2024

Министрите за надворешни работи на ЕУ за прв пат се вклучија во „значајна“ дискусија за санкционирање на Израел доколку тој не го почитува меѓународното хуманитарно право, изјави ирскиот министер за надворешни работи Мишел Мартин, пренесува ...

Нетанјаху призна: Се случи трагична грешка во воздушниот напад во Рафах, започната е истрага за инцидентот

Вечер Прес

Хамас ги обвини САД за „масакрот“ во Рафах

Слободен Печат

Судири меѓу студенти и полиција пред египетската амбасада во Бејрут

Слободен Печат

Жозеп Борел со осуда за последните израелски воздушни напади во Газа

Р.С.Европа

Нетанјаху: Воздушниот напaд врз Рафах е „трагичен инцидент“

Нетпрес

Ердоган го осуди смртоносниот израелски воздушен напад врз бегалскиот камп Рафах

Слободен Печат

Deutsche Welle Денар Телма Независен Нетпрес Lider Мета Р.С.Европа

„Трагична грешка“: Нетанјаху го призна нападот на кампот од шатори во Рафа

Независен - 27.05.2024

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во понеделникот призна дека е направена „трагична грешка“ откако израелски напад во јужниот град на Газа, градот Рафа, запали шаторски камп во кој се сместени раселените Палестинци и, според локалните власти, ...

Нетанјаху го оквалификува како „трагична грешка“ нападот на камп во Рафа

365

Нетанјаху призна: Се случи трагична грешка

Канал5

По нападот на Хамас, Нетанјаху го свика воениот кабинет: Се разговара само на една тема

Локално

Нетанјаху мета на исмевање: Хабиби, со која армија го планираш ова?

Кајгана

Нетанјаху го оквалификува како „трагична грешка“ нападот на камп во Рафа

CivilMedia

Нетанјаху го оквалификува како „трагична грешка“ нападот на камп во Рафа

Слободен Печат

Во Центар Zoom Макфакс Опсервер Рацин Курир Пулс24 Либертас

Еден египетски војник загина во престрелка со израелските сили на преминот Рафах

Р.С.Европа - 27.05.2024

Еден египетски војник е убиен во престрелка меѓу израелските и египетските сили во близина на граничниот премин Рафа во јужниот дел на Појасот Газа, а истрагата е во тек, изјави портпаролот на египетската армија.

Египетската армија ја потврди смртта на граничен стражар во престрелка кај Рафа

CivilMedia

Се судрија израелската со египетската војска, има загинати

Канал5

Вооружен инцидент меѓи израелската и египетската армија

Локално

Престрелка меѓу египетската и израелската војска, убиен еден војник

24Инфо

ЕЧАТ РАФАЛИ КАЈ ГРАНИЧНИОТ ПРЕМИН РАФА Убиен е египетски војник, Израел го истражува инцидентот

+инфо

Убиен војник во престрелка меѓу египетската и израелската војска кај Рафа

Либертас

Курир Нетпрес МКД 365 Сител Либертас Zoom

Италија: Насилството врз цивилите во Појасот Газа веќе не може да се оправда

Макфакс - 27.05.2024

Италијанските власти објавија дека израелските напади врз палестинските цивили во Газа повеќе не се оправдани, што е една од најострите критики на Рим за воената кампања на Израел досега. „Ситуацијата се влошува.

Италија: Насилството врз цивилите во Појасот Газа веќе не може да се оправда

Опсервер

Италија: Насилството врз цивилите во Појасот Газа „веќе не може да се оправда“

24Инфо

Италија: Насилството врз цивилите во Појасот Газа веќе не може да се оправда

Centar

Италија: Насилството врз цивилите во Појасот Газа „веќе не може да се оправда“

МКД

Италија: Насилството врз цивилите во Појасот Газа „веќе не може да се оправда“

Нетпрес

Италија: Насилството врз цивилите во Појасот Газа веќе не може да се оправда

Точка

CivilMedia Рацин Слободен Печат Независен Zoom

БРУТАЛНА ОДМАЗДА ЗА НАПАДОТ НА ТЕЛ АВИВ: Десетици загинати или повредени во израелскиот напад во Рафа

Вечер Прес - 27.05.2024

Десетици луѓе загинаа или се повредени во експлозија во бегалски камп во областа Рафа, соопшти во понеделникот Министерството за здравство во Газа, кое го раководи Хамас. Видео снимката од местото на настанот во јужниот дел на Појасот Газа покажува ...

(Видео) Израел му одговори на Хамас со ракетен напад; Хамас: Погоден е камп, убиени жени и деца

Макфакс

(Видео) Израел му одговори на Хамас со ракетен напад, Хамас: Погоден е камп, убиени жени и деца

Опсервер

[ВИДЕО] Израел му одговори на Хамас со ракетен напад, Хамас: Погоден е камп, убиени жени и деца

Точка

ВИДЕО: Израел одговори на нападот на Хамас, погоден е камп за бегалци

А1 On

Израел му одговори на Хамас со ракетен напад, Хамас: Погоден е камп, убиени жени и деца

MTM

(Видео) Израел му врати на Хамас: изврши напад врз бегалски камп во Рафа

Фокус

Рацин Frontline Слободен Печат 24 Вести Република Centar MakPress

Меѓународниот кривичен суд во одговор до САД за налогот за Нетанјаху: „Нашата работа не е да стекнуваме пријатели“

Телма - 27.05.2024

Никој не смее да врши воени злосторства или злосторства против човештвото“, порача обвинителот на Меѓународниот кривичен суд Карим Кан, неколку дена откако тој побара налог за апсење на израелскиот премиер и лидерите на Хамас.

Меѓународниот кривичен суд по реакцијата на САД на налогот за Нетанјаху: Нашата работа не е да стекнуваме пријатели

Слободен Печат

Главниот обвинител на МКС ги отфрли обвинувањата дека го поистоветува Израел со Хамас

Канал5

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд ги отфрли обвинувањата дека го поистоветува Израел со Хамас

МКД

Главниот обвинител на МКС Кан: Морав да побарам налог за апсење на Нетанјаху, се соочувам со закани

Слободен Печат

Хашкиот суд ги отфрли обвинувањата дека ги изедначува Израел и Хамас

Локално

Главниот обвинител на МКС ги отфрли обвинувањата дека го поистоветува Израел со Хамас

Фокус

Либертас 24Инфо MakPress

Хамас го ракетираше Израел

Вечер Прес - 26.05.2024

Израелската армија (ИДФ) денеска соопшти дека осум ракети влегле на територијата на Израел, а неколку биле соборени, во напад за кој одговорноста ја презеде милитантната група Хамас. Видеата на социјалните мрежи покажуваат како израелскиот систем за ...

(ВИДЕО) Хамас изврши ракетен напад на Тел Авив, сирени се огласиле и во другите израелски градови

360 степени

(ФОТО) Ракетен напад на Хамас врз Тел Авив, сирените за тревога се огласија за прв пат по неколку месеци

Телма

Хамас истрела ракети кон Тел Авив, сирените одекнуваат во градот (ВИДЕО)

МКД

Хамас истрела ракети кон Тел Авив за прв пат по неколку месеци

Р.С.Европа

Голем ракетен напад врз Тел Авив: Хамас објави дека е одмазда за убиството на цивили

А1 On

Хамас лансираше ракети кон Тел Авив

ТВ21

Слободен Печат Во Центар Локално Frontline 4NEWS Точка 365 Фокус

Шпански министер: Мојот израелски колега објави скандалозно и страшно видео

А1 On - 26.05.2024

Шпанскиот министер за надворешни работи го осуди како „скандалозно и ужасно“ видеото објавено од неговиот израелски колега во кое се сугерира дека Хамас ќе и биде благодарен на Шпанија за нејзиното најавено признавање на Палестина, во услови на ...

Шпанската министерка за одбрана Роблес: Во Газа се случува „вистински геноцид“.

CivilMedia

Шпанската министерка за одбрана Роблес: Во Газа се случува „вистински геноцид“.

Zoom

ВИДЕО | Шпанскиот министер реагира: Израелскиот колега објави „ужасно и скандалозно видео“

Слободен Печат

📽️Судир на демонстрантите и полицијата во Тел Авив: Илјадници бараат оставка од Нетанјаху

Локално - 26.05.2024

Синоќа дошло до судири меѓу израелската полиција и демонстрантите во Тел Авив откако илјадници луѓе се собрале да протестираат против владата и да побараат враќање на заложниците кои ги држи Хамас во Газа.

Илјадници Израелци протестираа во Тел Авив барајќи враќање на заложниците од Газа

Бизнис Вести

Илјадници Израелци протестираа во Тел Авив барајќи враќање на заложниците од Газа

Слободен Печат

Илјадници Израелци протестираа во Тел Авив барајќи враќање на заложниците од Газа

Либертас

Илјадници Израелци протестираа во Тел Авив барајќи враќање на заложниците од Газа

Република

Илјадници Израелци протестираа во Тел Авив барајќи враќање на заложниците од Газа

Канал5

Илјадници Израелци протестираа во Тел Авив барајќи враќање на заложниците од Газа

Сител

24 Вести Курир Нетпрес 24Инфо МКД MakPress

Тајани: Италија ќе продолжи со финансирањето на Агенцијата на ОН за помош на палестинските бегалци

MakPress - 25.05.2024

Италија ќе продолжи со финансирањето на Агенцијата на Обединетите нации за помош на палестинските бегалци (УНРВА) како дел од пакетот помош од 35 милиони евра, изјави денеска италијанскиот министер за надворешни работи Антонио Тајани.

Италија ја прекинува суспензијата за финансирање на УНРВА

365

Италија ја прекинува суспензијата за финансирање на УНРВА

Пулс24