TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Чавков доби 18 години, Дурловски ослободен за крвавиот четврток

Р.С.Европа - 15.03.2019

Поранешниот директор на Биро за јавна безбедност Митко Чавков доби највисока казна од 18 години затвор за настаните од 27-ми април. По 15 години затворска казна добија полициските началници Митко Пешов, Душко Лазаров, Горан Ѓошевски – Леви, ...

Игор Дурловски ослободен од обвиненитето за 27 април

Алсат-М - 15.03.2019

Обвинетиот Игор Дурловски, еден од водачите на протестите „За заедничка Македонија“, доби ослободителна пресуда. Како што наведе судијката Добрила Кацарска, нему му се укинува и обврската за редовно јавување во судот.

Дурловски на слобода, а останатите обвинети за „27 април“ осудени на вкупна казна од 211 години затвор

Фокус - 15.03.2019

Оперскиот пејач Игор Дурловски е единствениот обвинет за „27 април“, кој денеска доби ослободителна пресуда, а останатите 16-обвинети беа осудени на вкупна казна од 211 години затвор. Дурловски, иако имаше право, не побара амнестија, туку ...

Чавков осуден на 18 години затвор за 27 април, Дурловски ослободен

Сакам да кажам - 15.03.2019

За терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста при нападот на Собранието на 27 април 2017 година, судијката Добрила Кацарска во Основниот суд Скопје 1 на 16 обвинети им изрече вкупна казна од 211 години затвор.

27 април: Чавков осуден на 18 години затвор за терористичко загрозување на уставниот поредок

Нова ТВ - 15.03.2019

Поранешниот директор на БЈБ Митко Чавков е осуден на 18 години затвор за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на земјата. За истото дело се осудени и Митко Пешов, Душко Лазаров, Горан Ѓошевски-Леви, Мунир Пепиќ, Јане Ченто, ...

Вкупно 211 години затвор за обвинетите од 27 април, Дурловски ослободен

МКД - 15.03.2019

Митко Чавков доби 18 години затвор, Душко Лазаров 15 години затвор, Горан Ѓошевски-Леви 15 години, Митко Пешов 18 години затвор, Оливер Поповски 13 години, Мунир Пепиќ 15 години, Абдуљфета Алими 7 години, Оливер Радулов 10 години, Јане Ченто 15 ...

Изречени пресудите за настаните од 27 април, 18 години за Чавков, ослободен Игор Дурловски

Алсат-М - 15.03.2019

На поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков судот му изрече затворска казна во времетраење од 18 години за настаните од 27 април. Се товари за делото терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста.

Изречени пресудите за обвинетите за насилствата во Собранието на 27 април, Чавков осуден на 18 години затвор

Сител - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска е објавена пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

Пешов: Моето семејство нема леб да јаде, каде би бегал?

Макфакс - 15.03.2019

Митко Пешов, раководителот на одделот за посебни единици во полицијата, кој за крвавиот четврток беше осуден со казна затвор од 15 години, пред судот рече дека се приклучува кон исказот на неговиот адвокат за неопределување мерка притвор.

Игор Дурловски ослободен од обвинение за настаните на 27. април

Press24 - 15.03.2019

Оперскиот пејач Игор Дурловски е ослободен од обвиненијата за случувањата од 27 април. Судијката Добрила Кацарска образложи дека трошоците за судењето на Дурловски паѓаат на товар на буџетот на Северна Македонија.

Пресуда за „Крвавиот четврток“: Вкупно 211 години казна затвор, Дурловски ослободен

24 Вести - 15.03.2019

Вкупно 211 казна затвор за 17-те обвинети за насилствата на „Крвавиот четврток“. Судијката Добрила Кацарска детално посочувајчи ги активностите на сите обвинети поединечно, порача дека обвинетите на 27 април 2017 година предизвикале страв , ...

Чавков 18 години, Дурловски Ослободен вкупно 211 години затвор а Муковски на слобода

Магазин - 15.03.2019

Осумнаесет години затвор за поранешниот директор на БЈБ, Митко Чавков и Митко Пешов 18, 15 години затвор за Душко Лазаров, Горан Ѓошевски-Леви, Јане Ченто, Никола Митревски-Кољо, Влатко Трајковски и Мунир Пепиќ, Оливер Поповски доби казна од 13 ...

Чавков осуден на 18 години затвор за крвавиот четврток

Макфакс - 15.03.2019

Вкупно 211 години затворска казна добија 16 обвинети за крвавиот четврток. Поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков е осуден на 18 години затвор. Началникот Митко Пешов, началникот Душко Лазаров и Горан Ѓошевски Леви, ...

Сите освен Дуровски прогласени за виновни за делото „Терористичко загрозување на уставниот поредок“

ММС - 15.03.2019

18 години затвор за Митко Чавков, ослободен е оперскиот пејач Игор Дурловски, додека 15 годишна затворска казна добија Јане Ченто, Мумир Пепиќ, Митко Пешов, Влатко Трајковски, Душко Лазаров,Горан Гошевски – Леви и Никола Митровски – Кољо.

Изречени пресудите за 27 април

Press24 - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска објавена пресудата за 17-те преостанати, за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“. На обвинителна клупа останаа Митко Чавков, Душко Лазаров, Горан Ѓошевски-Леви, ...

За Чавков 18, Јане Ченто 15, Игор Југ 12 години затвор, Дурловски на слобода за „Крвавиот четврток“ во Собранието

iPortal - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска се објави пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“ или „Крвавиот четврток“.

Обвинитетите за 27 април добија вкупно 211 години затворска казна, Чавков – 18 години

Мета - 15.03.2019

Митко Чавков доби највисока казна за настаните од 27 април и е осуден на 18 години затвор, а вкупната казна за шеснасетмината обвинети е 211 години затвор. Игор Дурловски е ослободен од обвинението.

Вкупно 211 години робија за обвинетите во „27 април“

+инфо - 15.03.2019

Екс директорот на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков доби 18 години затвор, 15 години затвор за Душко Лазаров, Митко Пешов, Горан Ѓошевски Леви, Мунир Пепиќ, Никола Митревски-Кољо, Јане Ченто и Влатко Трајковски, додека 14 години Вилијам ...

211 години затвор за „27-ми април“: Колкава казна доби секој од 16-те обвинети?

Курир - 15.03.2019

На вкупно 211 години затвор беа осудени 16 лица за „27-ми април“. Ослободителна пресуда доби само Игор Дурловски. Драконските казни кои ги добија осудените, ви ги пренесуваме во продолжение: Митко Чавков-18 години затвор.

Затворски казни за обвинетите за „27 април“, ослободителна пресуда за Дурловски

ТВ21 - 15.03.2019

Судијката Добрила Кацарска на пресудата за „27 април“ ги соопшти затворските казни на обвинетите освен обвинетито Игор Дурловски кој доби ослободителна пресуда,На почетокот судијката Кацарска ги спомена амнестиите и посочи дека сега им суди на 18 ...

Игор Југ осуден на 12 години, Нинџа на 8 години, Дурловски слободен

Бриф - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска беа изречени пресудите за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „крвавиот четврток“.

Дурловски на слобода

+инфо - 15.03.2019

Ослободителна пресуда за поранешниот директор на МОБ Игор Дурловски изрече судијката Добрила Кацарска во судскиот процес за крвавите настани во парламентот на 27 април 2017 година. Дурловски не побара да биде амнестиран во рамки на Законот за ...

Вкупно 211 години затворска казна за 16 обвинети за „27 април“

Бриф - 15.03.2019

Шеснаесет од седумаесетте обвинетите во настаните од 27 април во Собранието добија вкупно затворска казна од 211 години, додека ослободен од обвинение е Игор Дурловски. Митко Чавков доби најголема казна од 18 години, Митко Пешов 15 години, Душко ...

Митко Чавков доби затвор од 18 години, Дурловски ослободен

Независен - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска беа објавени пресудите за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

Дурловски ослободен од вина за настаните од 27 април

Макфакс - 15.03.2019

Судот го ослободи Игор Дурловски од обвинението за настаните во Собранието на 27 април. Судијката Добрила Кацарска образложи дека јавниот обвинител не успеал да докаже вина кај Дурловски, а трошоците за неговото судење ќе паднат на товар на буџетот ...

Изречени пресудите за „27 април“, затвор за сите обвинети, Дурловски на слобода

Република - 15.03.2019

Митко Чавков, Душко Лазаров, Горан Ѓошевски-Леви, Митко Пешов, Оливер Поповски, Мунир Пепиќ, Абдуљфета Алими, Јане Ченто, Игор Југ, Александар Василевски-Нинџа, Никола Митревски-Кољо, Младен Додевски, Горанче Ангеловски, Влатко Трајковски и Вилијам ...

Дурловски ослободен од обвинение

Либертас - 15.03.2019

Дурловски се ослободува од обвинение. Надвор од разумно сомнение не е докажано делото за кое се обвинува. Мерката за претпазливост со која е задолжен секој петок да се јавува во суд се ...

Чавков со 18 години затвор, Игор Дурловски ослободен

Фактор - 15.03.2019

Митко Чавков, поранешниот директор на БЈБ, доби првостепена казна затвор пд 18 години заедно со времето поминато во притвор и куќен притвор поради неделување за време на настаните на 27 април во Собранието.

Игор Дурловски на слобода

Република - 15.03.2019

Оперскиот пејач Игор Дурловски е ослободен од обвиненијата за случувањата од 27 април. Денеска Кривичниот суд донесе одлука со која тој се ослободува од кривичното дело тероризам кое им се ставаше на терет.

Ослободителна пресуда за Игор Дурловски

1tv - 15.03.2019

Пред судот не се докажало дека обвинетиот гор Дурловски го сторил кривичнотѕо дело „Терористичко загрозување на Уставниот поредок и безбедноста“ која му се ставаше на товар. При изрекувањето на пресудите за 27 април тој беше ослободен од кривична ...

Дурловски се спаси, судот не го осуди

Скопје1 - 15.03.2019

Игор Дурловски се ослободува од обвинение, бидејќи не сториол кривичното дело терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста. Судијката Кицарска рече дека ОЈО не успеало да докаже негова вина во судската постапка.

15 години затворска казна за Јане Ченто

+инфо - 15.03.2019

Јане Ченто е осуден на 15 години затвор, соопшти судијката Добрила ...

Чавков доби 18 години затвор, Дурловски ослободен

24Инфо - 15.03.2019

Митко Чавков на 18 години, Душко Лазаров 15, Горан Ѓошевски-Леви 15 , Митко Пешов 15, Оливер Поповски 13 , Мунир Пепиќ 15 , Абдуљфета Алими 7 , Оливер Радулов 10 , Јане Ченто 15 , Игор Југ 12 , Александар Василевски-Нинџа 8 , Никола Митревски-Кољо ...

Јане Ченто осуден на 15 години затвор за терористичко загрозување на уставниот поредок

Бриф - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска беа изречени пресудите за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

Пресуди за „крвавиот четврток“: Чавков осуден на 18 години затвор, Нинџа на 8 години, Игор Дурловски е ослободен…

еМагазин - 15.03.2019

Кривичниот суд денеска под обвинение за терориристичко загрозување на уставниот поредок за настаните на 27 април во Собранието ги осуди Митко Чавков (18 години), Душко Лазаров(15 години), Горан Ѓошевски-Леви(15 години), Митко Пешов (15 години), ...

Дел од амнестираните за „27 април“ објавија фотографија со Дурловски во знак на поддршка

Фокус - 15.03.2019

Богдан Илиевски-Бетмен, Владо Јовановски и Борис Дамовски, кои беа амнестирани за случајот „27 април“, синоќа на социјалната мрежа фејсбук објавија заедничка фотографија со Игор Дурловски, во знак на поддршка, бидејќи Дурловски денеска ќе ја слушне ...

Амнестираниот Бетмен го поздрави Дурловски: „Браќа до крај, Браќа за цел живот“ ФОТО

+инфо - 15.03.2019

Богдан Илиевски Бетмен на неговиот профил на Фејсбук во текот на ноќта објави фотографија со останатите тројца водачи на протестите „За заедничка Македонија“, Борис Дамовски, Владо Јовановски и Игор Дурловски.

Денеска пресуда за Чавков, Дурловски, Ченто, Југ, Ќосето.....

Фактор - 15.03.2019

Денеска ќе биде донесена првостепената пресуда за настаните во Собранието на 27 април. Поранешниот директор на УБК, Митко Чавков, не побара амнестија со законската можност, а пред три дена беше приведен во притвор поради наводна дојава дека ќе бега ...

Бетмен испрати порака преку Фејсбук: Браќа за цел живот!

Скопје1 - 15.03.2019

Богдан Илиевски на својот Фејсбук профил објави фотографија на која е заедно со Владо Јовановски, Борис Дамовски и Игор Дурловски. Под фотографијата тој напиша „Браќа до крај. Браќа за цел живот“.

Бетмен со порака на фејсбук : „Браќа до крај – Браќа за цел живот„

Магазин - 15.03.2019

Богдан Илиевски кој беше еден од организаторите на Иницијативата „За заедничка Македонија“ заедно со Владо Јовановски, Борис Дамовски и Игор Дурловски на својата Фејсбук страница сподели фотографија, на која ги нарекува своите пријатели „Браќа за ...

Игор Дурловски е ослободен од обвинение и е прогласен за невин

AKO - 14.03.2019

Оперскиот пејач Игор Дурловски и еден од водачите на ,,За заедничка Македонија“, на денешното изрекување на пресудата за 27 април, беше прогласен за невин. Судијата Добрила Кацараска рече дека обвинителот не го докажал делото за кое се гонел спроред ...

Вкупно 211 години затвор за сите ученисици во крвавиот четврток

Скопје1 - 15.03.2019

Вкупно 17 обвинети за упадот во Собранието на 27 април кои се гонат за кривичното дело терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста се прогласени за винови во Кривичниот суд, каде судија беше Добрила Кацарска.

Паднаа над 200 години затвор за крвавиот четврток : Казна од 18 години затвор за Митко Чавков

Centar - 15.03.2019

Екс директорот на БјБ инпоранешен минисстер за внатрешни Митко Чавков бешее осуден на 18 години затвор за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на земјата. Во образложението на судот се вели дека Чавков бил носител на златната ...

Вкупно 211 години за сите обвинети: Чавков осуден на 18 години затвор, Дурловски доби ослободителна пресуда

Вечер - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска е објавена пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за настаните во Собранието на 27 април 2017 година. Судијката Добрила Кацарска обвинетите ги прогласи за кривично дело терористичко загрозување на ...

Пешов: Моето семејство нема леб да јаде, каде би бегал?

А1 On - 15.03.2019

Митко Пешов, раководителот на одделот за посебни единици во полицијата, кој за крвавиот четврток беше осуден со казна затвор од 15 години, пред судот рече дека се приклучува кон исказот на неговиот адвокат за неопределување мерка притвор.

Чавков осуден на 18 години затвор, Нинџа на 8 години, а Дурловски доби ослободителна пресуда

Нетпрес - 15.03.2019

Судијката Добрила Кацарска денеска ја соопшти пресудата за „27 април“, според која повеќето обвинети беа прогласени за виновни, и добија високи затворски казни, а само Игор Дурловски доби ослободителна пресуда.

Кољо, Ченто, Пепиќ осудени на 15, Игор Југ осуден на 12, Нинџа на осум години затвор

Либертас - 15.03.2019

Митко Пешов, Душко Лазаров, Горан Мишевски – Леви, Мумир Пепиќ, Абдулфета Алими, Младен Додевски, Вилијам Михајловски, Никола Митревски Кољо, Александар Василевски – Нинџа, Оливер Радулов, Јане Ченто, Горанчо Ангеловски, Игор Југ 12 години се ...

Изречени пресудите за крвавите настани на 27 април

Пулс24 - 15.03.2019

Судијката Добрила Кацарска ги изрече пресудите за крвавите настани на 27 април поради „Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“. Вкупно 211 години робија за сите осудени.

Чавков осуден на 18 години, Дурловски на слобода

Н.Македонија - 15.03.2019

Митко Чаков доби највисока затворска казна од 18 години, додека Игор Дурловски е ослободен од обвинение, на изрекувањето на пресудите за случајот „27 април“, на денешното рочиште во Кривичен суд.