TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се огласи НАТО за денешните инциденти на Косово

МКД - 13.10.2021

НАТО денешната операција на косовската полиција ја гледа како „акција за спроведување на законите“, пренесуваат косовските медиуми. Според Коха, мисијата на КФОР на Косово била запознаена со настаните и во комуникација со властите во Приштина.

НАТО: КФОР се фокусира на спроведување на својот мандат и на договорот за деескалација на северот на Косово

Нова ТВ

НАТО реагира: Акцијата на косовската полиција е „акција за спроведување на законот“

Слободен Печат

НАТО: КФОР се фокусира на спроведување на својот мандат и на договорот за деескалација на северот на Косово

Независен

КФОР се фокусира на спроведување на својот мандат и на договорот за деескалација на северот на Косово

24Инфо

НАТО се огласи за денешните инциденти на Косово

Република

Се огласи НАТО за денешните инциденти на Косово

Курир

Опсервер Република Курир Вечер Прес Денешен Нетпрес Либертас Скопје1

Анализа: Дали конфликтот во Косово може да се пренесе во Македонија и регионот?

Сител - 13.10.2021

Косовскиот премиер Албин Курти си игра со оган. Во анализа за Сител прфесорот Томе БАтковски од Факултетот за безбедност вели дека денешниот, но и неодамшнешниот инциден на Севереот на Косово се опасни за безбедносната состојба на целиот регион.

Растат тензиите на Косово - Приштина тврди дека спречува шверц, Белград бара интервенција од НАТО

Сител

Борел: Да запрат насилствата во северно Косово

Р.С.Европа

Косовска полиција: Во денешната акција повредени 6 полицајци и 3 лица уапсени

Слободен Печат

Борел: Да запрат насилствата во северно Косово

Алсат-М

Борел: Да запрат насилствата во северно Косово

Zoom

Шест полицајци повредени и тројца уапсени во денешната акција во северно Косово

Lider

Zoom Република Локално Нова ТВ Кајгана Курир 360 степени Вечер Прес

Тензично на северот на Косово по акцијата – Вучиќ се заканува, Курти вели дека полицијата си ја врши работата

ТВ21 - 13.10.2021

Шест полицајци се повредени, а три лица се уапсени на крајот од денешната акција на косовската полиција против шверц во северно Косово, соопшти тамошната полиција. Косовскиот премиер Албин Курти нагласи дека денешната акција на косовската полиција ...

Тензично на северот на Косово по акцијата – Вучиќ се заканува, Курти вели дека полицијата си ја врши работата

Пулс24

Курти: Ќе го спречиме шверцот, нема толеранција за криминални групи

Р.С.Европа

Албин Курти со изјава за инцидентите во Косово

Алсат-М

КРИМИНАЛНИТЕ ГРУПИ ЌЕ БИДАТ ФАТЕНИ: Курти порача дека ќе се борат против шверцот

Фактор

НЕМА ТОЛЕРАНЦИЈА ЗА КРИМИНАЛНИТЕ ГРУПИ Курти го повика народот да не потпаѓа под влијание на српските медиуми

+инфо

Курти: Ќе го спречиме шверцот, нема толеранција за криминални групи

Lider

24Инфо Сител Вечер Прес Press24 Либертас Локално ТВ21 MakPress

ВИДЕО: Застрелан косовски србин од страна на косовските специјалци

Слободен Печат - 13.10.2021

Софронијевиќ, според информациите од лекарите, има тешка прострелна рана, но не се наоѓа во животна опасност. Тој беше застрелан во моментот кога косовската полиција отвори оган, а насобраните Срби почнаа да бегаат за да се засолнат.

Едно лице тешко рането во Звечан, полицијата се повлекува (ВИДЕО)

МКД

Србин тешко ранет во полициска акција на северот на Косово

Фокус

Врие во српскиот дел на Косово – Десетина Срби повредени, еден потешко

Алфа

ВИДЕО | Ескалира ситуацијата во Косово: Србин тешко ранет во Звечан

Слободен Печат

Kосово: Едно лице тешко повредено во судирите, лекарите се борат за неговиот живот (ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ)

Курир

(ВИДЕО) ЗАСТРЕЛАНИОТ СРБИН Е НА ОПЕРАЦИЈА, НО НЕ Е ВО ЖИВОТНА ОПАСНОСТ - ситуацијата на Косово ескалира, Вучиќ на итен состанок

Фактор

Фактор Денешен Press24 Република Press24 Кајгана 24Инфо Centar

Десетина Срби повредени, еден потешко во полициска акција на северот на Косово

Фокус - 13.10.2021

Десетици Срби се повредени, од кои еден се бори за живот, за време на судирот со припадници на специјалната косовска полиција во северниот дел на Косово, изјави денеска директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Петар Петковиќ и ги повика ...

Реакција на Белград за случувањата на северот на Косово: „Провокација на Курти пред изборите“

МКД

(Видео) Петковиќ: Ако КФОР не е подготвен да го заштити српскиот народ, има кој да го стори тоа

Press24

Петковиќ: Ако КФОР не е подготвен да го заштити српскиот народ, има кој да го стори тоа

24Инфо

Петковиќ: Ако КФОР не е подготвен да го заштити српскиот народ, има кој да го стори тоа

Centar

(Видео) Петковиќ: Ако КФОР не е подготвен да го заштити српскиот народ, има кој да го стори тоа

Точка

(Видео) Петковиќ: Ако КФОР не е подготвен да го заштити српскиот народ, има кој да го стори тоа

MTM

Сител Вечер Прес Локално MakPress