TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нов Зеланд не седи со празни раце

Оff.net - 09.04.2020

Како и сите низ светов, така и жителите на Нов Зеланд направија залихи на тоалет хартија и брашно. За разлика од сите низ светов, жителите на Нов Зеланд направија и залиха на секс-играчки. Веројатно против монотонија.

Селекторот Тодоров во самоизолација: Што поскоро да се вратиме на нормалниот живот

Екипа - 09.04.2020

Селекторот на македонската репрезентација, Александар Тодоров, ги мина 14-те дена на задолжителен карантин по доаѓањето од Романија, но согласно мерките тој ќе мора да мине уште две седмици во самоизолација во својот дом.

Селекторот на кошаркарската репрезентација во самоизалоција следните 14 дена

Дриблинг - 09.04.2020

Александар Тодоров, селекторот на нашиот машки национален тим, долго време „одолеваше“ на овие кризни денови. Практично, во последен момент ја напушти Романија, и се врати дома, во Македонија.

Кликни-дувај

Оff.net - 09.04.2020

Руските власти уапсија разнесувач на храна низ карантирана Москва, кај кого не е најдена храна, ама затоа е најден половина килограм марихуана. 37-годишниот маж е запрен на рутинска проверка во парк во Москва кој е затворен како дел од мерките за ...

Тодоров 14 дена во карантин, во последен момент ја напушти Романија!

Слободен Печат - 09.04.2020

– Колку и да делува страшно, првите 7-8 дена поминаа навистина брзо, можеби и ми требаше еден таков период каде нема да правам ништо – вели Тодоров. Селекторот на македонската машка сениорска репрезентација долго време „одолеваше“ на овие кризни ...

Германија воведува задолжителен карантин за сите што доаѓаат од странство – казни до 25 000 евра

360 степени - 09.04.2020

Од утре во Германија стапува во сила задолжителен карантин за лицата што ќе дојдат од странство. Како што најави германското Министерството за внатрешни работи, сите лица што доаѓаат од странство мора да бидат во двонеделен карантин.

ЕУ поделена околу корона-фондовите и планот за излегување од карантин

Н.Македонија - 09.04.2020

Европската комисија беше принудена да се откаже од претставување на планот за излегување од карантин по жестоките критики од владите на земјите на ЕУ. Европските влади порачаа оти плановите на претседателката на Комисијата, Урсула фон дер Лејен, ќе ...

Одржан ултрамаратон во карантински услови

Н.Македонија - 09.04.2020

Ниту сите забрани со кои во моментов се соочува целиот свет поради пандемијата на коронавирусот, не спречија повеќе од 2.500 тркачи од 50 земји да учествуваат во предизвикот наречен „Карантин-двор-ултра“.

Од утре задолжителен карантин во Германија за лица од странство

+инфо - 09.04.2020

Од утре во Германија стапува на сила задолжителен карантин за лицата кои ќе дојдат од странство. Како што најави Министерството за внатрешни работи, сите лица кои доаѓаат од странство мора да бидат во двонеделен карантин.

Гром во мојата коприва не удира!

CivilMedia - 09.04.2020

пишува: Слушам некои светски радија, гледам некои светски телевизии, и наидов на неверојатни вести: на пример, во целава оваа светска карантинска ситуација, на Запад се забележува тренд на враќање на разведени родители повторно привремено да живеат ...

СЗО потврди дека во Северна Кореја нема заразени од коронавирус

Макфакс - 09.04.2020

Повеќе од 500 луѓе се ставени во карантин во Северна Кореја, но досега не се потврдени случаи на зараза со Ковид-19, иако земјата се граничи со две држави во кои болеста е широко распространета – Кина и Јужна Кореја, изјави Едвин Салвадор, ...

Германија ги прошири мерките: карантин за секој што ќе влезе во земјата

Независен - 09.04.2020

Како што соопшти Министерството за внатрешни работи, сите лица кои доаѓаат од странство ќе мораат да се стават во карантин две недели. Во случај на непочитување на мерката карантин, тие се соочуваат со казна од 150 до 25 000 ...

Викторија и Дејвид Бекам од короната се кријат во карантин вреден 6,7 милиони долари (фото)

Вистина.мк - 09.04.2020

Викторија и Дејвид Бекам заедно со своите деца се наоѓаат во самоизолација во својот дом во Англија. Последните неколку недели, членовите на ова семејство, Ромео, Круз и Харпер документираа како го поминуваат времето во карантин поради коронавирусот.

Во САД Втор ден по ред речиси 2.000 мртви од КОВИД-19, Италија И Шпанија најавуваат олеснување на карантиот

Сакам да кажам - 09.04.2020

Втор ден по ред, во САД има речиси 2.000 починати од КОВИД-19, додека властите велат дека мерките на изолација даваат резултати. Во последните 24 часа починале 1.858 луѓе, најмногу во еден ден досега, а најтешко погодена област останува градот ...

Нов Зеланд најдобро се справува со корона вирусот: 1.200 заразени, само 1 починат и 300 оздравени – што прават поинаку ...

Црнобело - 09.04.2020

Нов Зеланд досега (09.04.2020) брои 1.239 заразени лица со корона вирусот и само 1 починат пациент, а 317 луѓе веќе оздравеле од заболувањето. Според овие статистики тоа ја прави најуспешната земја во борбата против корона вирусот.

(Видео) Шварценегер, Мадона, Лопез: На познатите „не им лесно“ во корона-карантин

еМагазин - 09.04.2020

Корона вирусот е присутен во речиси сите земји во светот, а не него не се имуни ниту светски познатите ѕвезди од филмската индустрија и шоу-бизнисот. Тие ги почитуваат правилата и веќе со недели седат во своите домови.

Франција продолжува со строгите мерки: И по 20. април нема фудбал

Екипа - 09.04.2020

И покрај првичните размислувања за продолжување на фудбалското првенство по 20. април, сепак Франција одлучи да продолжи со строгите мерки како превенција од коронавирусот. Франција синоќа го имаше најцрниот ден од почетокот на пандемијата, па токму ...

Франција продолжува со строгите карантин мерки и по 15 април

Опсервер - 09.04.2020

Лондон, 9 април 2020 () – Франција ќе ги продолжи своите строги национални карантин мерки поради епидемијата со Ковид-19 што сега се до 15 април, соопштија од Кабинетот на францускиот претседател.

Бизнисите во Италија полека ќе се вратат во живот: Се отвораат фабриките во земјата наредната недела

Бизнис Вести - 09.04.2020

Мерките за карантин во Италија, кои се во сила веќе еден месец, го забавија ширењето на коронавирусот, но ја задушуваат економијата, пишува Вол Стрит Журнал . Во март, производителите го доживеаја најлошиот месец во историјата и ја предупредуваа ...

Германска студија: Последиците од карантинот можат да бидат потешки и од самата пандемија

Deutsche Welle - 08.04.2020

Нема докази дека мерките против коронавирусот кои се преземаат во Европа носат резултати, а нивните последици можат да бидат полоши и од самата пандемија, се заклучува во нова студија на група германски научници.

Бунт на граѓани кои се сместени во карантин во хотелот “Дрим” во Струга, тие заглавени во собите чекаат властите да им ...

Курир - 09.04.2020

Вечерва на Алфа телевизија во емисијата “Заспиј ако можеш” во живо од хотелот “Дрим” се јавија граѓани, повратници од Германија, кои доживуваат голгота откако се во карантин. Денеска попладне се случил и инцидент пред хотелот, кога една група на ...

Нов Зеланд не само што ја израмни кривата, тука и ја смачка

МКД - 08.04.2020

Додека другите западни земји се обидуваат да ја забават болеста и да ја „израмнат кривата“, Нов Зеланд се обиде целосно да ја искорени. А политиката не е вмешана во ништо: опозицијата не ги критикува активностите на владата - туку ѝ помага.

Србија во карантини 60 часа во текот на викендот, потврди Брнабиќ

Локално - 08.04.2020

Српските граѓани ќе поминат 60 часа во карантин овој викенд, потврди премиерката Ана Брнабиќ во средата вечер, објаснувајќи ги новите рестриктивни мерки за борба против коронавирусот, кои започнуваат во 17:00 часот во петок и завршуваат во 5 часот ...

Жуниор: Сега уживам со син ми, едвај чекаме кризата да заврши

Gol.mk - 08.04.2020

Жуниор е еден од странците кои во моментов се во Македонија, додека трае пандемијата со коронавирусот низ целиот свет. Бразилецот кој настапува за Вардар за Gol.mk раскажа како ги живее овие моменти и како се справува со карантинот.

Граѓаните кои ќе се вратат од Италија најмалку во карантин да бидат 21 ден

+инфо - 08.04.2020

На последната седница на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација на активностите за спречување на внесување и ширење е донесен и заклучок надлежните институции да ја разгледаат можноста за лицата кои треба да бидат ...

(ВИДЕО) 14. дена карантин – од друг агол: Не е како што се гледа!

Екран - 08.04.2020

Карантин…збор кој до скоро беше малку познат и користен, освен во спортските настани… Но, пандемијата со корона вирус придонесе се’ почесто да го слушаме а некои и да го практикуваат… Едно момче покажало, преку видео, како тој ги проживеал тие 14.

Во недела, околу 280 лица во хотели во Струга ќе излезат од државен карантин

Алсат-М - 08.04.2020

Во недела околу 280 лица од целата земја ќе бидат ослободени од државен карантин во „Хотелот Дрим“ во Струга. На нив веќе им се обезбедени документи што треба да ги пополнат пред да ја напуштат изолацијата и мерките што мора да ги следат во ...

ПСИХОЛОЗИТЕ откриваат како да се изборите со КАРАНТИНОТ

Машки магазин - 08.04.2020

Долгиот престој во домот почна да влијае на многумина ... Голем број луѓе почнаа да се жалат и велат дека изолацијата и карантинот почнаа негативно да влијаат врз нив. Ова е особено тешко за оние кои се навикнати да поминуваат време надвор и да се ...

Како Нов Зеланд го сопре коронавирусот: Тајната лежи во две клучни одлуки

Локално - 08.04.2020

Нов Зеланд досега има 1.200 заболени од коронавирус и еден починат, а скоро 300 луѓе се опоравиле. Тоа е една од најуспешните држави, не само што ги забави, туку и целосно го „разби“ коронавирусот, а тајната на Нов Зеланд лежи во две мерки, кои беа ...

Оваа земја во потполност го спречи ширењето на коронавирусот, видете како успеа во тоа

Слободен Печат - 08.04.2020

Откако Нов Зеланд поради ширењето на корона вирусот презеде построги мерки, жителите своите активности ги прилагодија на препораките изречени од властите. Луѓето се шетаат, возат велосипеди во своите населби, во маркетите за влез се чека во ред и се ...

Ова е единствената земја во светот која го надмудри коронавирусот

+инфо - 08.04.2020

Помалку од две недели поминаа откако Нов Зеланд ги презеде првите мерки во борбата против коронавирусот, но како што покажуваат резултатите, токму тие двонеделни мерки биле сосема доволни за да се неутрализира ударот на заразата.

Како им успева: Дали оваа азиска земја е единствената во светот без потврден случај на коронавирус?

Локално - 08.04.2020

Северна Кореја тврди дека нема потврдени случаи на КОВИД-19. Продолжува тестирањето на граѓаните за вирусот, а повеќе од 500 лица се во карантин, според Светската здравствена организација (СЗО).

Карантинот во Италија се продолжува уште 15 дена

Макфакс - 08.04.2020

Италијанската влада во петок, најдоцна во сабота, ќе донесе нови мерки за продолжување на карантинот за уште 15 дена. Техничко-научниот одбор во владата, кој управува со рестриктивните мерки за епидемија инсистира на тоа мерките за ограничување се ...

‘Црни’ прогнози – карантин во светот до средината на летото!

Точка - 08.04.2020

Врвот на растот на бројот на заболени луѓе од коронавирусот во светот штотуку претстои, а карантинот би можел да потрае до средината на летото, покажува моделот кој го направиле од американската консултантска компанија „Boston consulting group“.

Пикот на коронавирусот допрва ни следи: Карантинот може да потрае до средина на летото во целиот свет

Локално - 08.04.2020

Врвот на бројот на пациенти со коронавирус во светот допрва треба да дојде, а карантините може да траат до средината на летото, според моделот развиен од консултантската група на американски консултантски компании Бостон (БЦГ).

Што би се случило ако пандемијата трае 18 месеци и повеќе?

Црнобело - 08.04.2020

Пандемијата со корона вирусот владее веќе неколку месеци, а повеќето градови ширум светот се под карантин, обидувајќи се да ја спречат заразата. Кај нас карантинот трае едвај неколку недели, но на луѓето им станува сè потешко да се справат со ...

Викторија и Дејвид Бекам од коронавирусот се кријат во карантин вреден 6,7 милиони евра (ФОТО)

Слободен Печат - 08.04.2020

Дејвид и Викторија Бекам во моментот се наоѓаат во самоизолација со своите деца во Англија… Поранешната фудбалска ѕвезда Дејвид Бекам (44) и неговата сопруга и модна дизајнерка Викторија Бекам (45) се сместени во луксузниот дом за време на ...

Северна Кореја тестирала 709 лица од почетокот на април, нема заразени

Нетпрес - 08.04.2020

Северна Кореја, една од многу малкуте земји во светот коишто сѐ уште немаа потврден случај на Covid-19, објави дека продолжува да ги тестира граѓаните на коронавирусот, а повеќе од 500 луѓе се сместени во карантин, наведува Светската здравствена ...

Карантински роденден: Две сестри добија изненадување кое долго ќе го паметат

Хаштаг - 08.04.2020

И покрај тоа што се заглавени во каранти, овие родители од Оклахома се решија родендените на своите две ќеркички да ги направат посебни. Џарел Вејд и неговата сопруга Витни обично ги слават родендените на своите две ќерки во ист ден, а возбудата во ...

Северна Кореја уште тврди дека нема заразени, СЗО ги објави податоците од таа земја

МКД - 08.04.2020

Северна Кореја, која тврди дека сè уште нема ниеден потврден случај на ковид-19, вели дека продолжува да ги тестира граѓаните за коронавирус и дека повеќе од 500 лица се ставени во карантин, соопшти денес Светската здравствена организација.

Европејците се за строги карантински мерки, ама не ги почитуваат

Н.Македонија - 08.04.2020

Повеќе испитувања на јавното мислење во неколку земји во Европа укажуваат дека граѓаните не само што ги поддржуваат карантинските мерки туку немаат ништо против ако нивните влади воведат уште построги ограничувања на слободата за да го спречат ...

Драган Вучиќ се огласи од карантинот и се пофали дека станал „пратеник“ дома

Скопје24 - 08.04.2020

И познатите и јавни лица од естрадата деновиове ја делат истата судбина со нас – „обичните луѓе“ или повеќе ако секате со нивната публика, гледачи, слушатели, обожаватели… Меѓу сите ТВ ѕвезди е и ТВ водителот Драган Вучиќ.

Светот го фали пристапот на Нов Зеланд кон пандемијата – има пет милиони жители, а само 1.160 заразени од коронавирус

Сакам да кажам - 08.04.2020

Нов Зеланд е единствената земја на светот во која има повеќе од 1.000 заразени со коронавирус, а само еден смртен случај. Пристапот на Нов Зеланд кон пандемијата, кој вклучи рано воведување рестриктивни мерки, доби пофалби низ цел свет, па оваа ...

Во светот повеќе од четири милијарди луѓе се во карантин

Макфакс - 08.04.2020

Повеќе од четири милијарди луѓе во околу 100 земји и територии се во принуден или предложен карантин за цел да се спречи ширењето на коронавирусот, објави агенцијата Франс прес, повикувајќи се на официјални податоци.

Генијално или застрашувачки? Електронска нараквица која ќе го следи секој чекор на лицата во карантин

Слободен Печат - 08.04.2020

Откако воведувањето на апликација се покажа како делумно успешна мерка, јужнокорејските власти размислуваат за употреба на електронски нараквици како алатка за следење на лицата во самоизолација, која би го спречила ширењето на коронавирусот, пишува ...

Како Нов Зеланд го победи коронавирусот?

Кумановски м. - 08.04.2020

Нов Зеланд досега има 1.200 регистрирани случаи на коронавирус и едно починато лице, а приближно 300 луѓе се излечени. Таа е една од најуспешните држави во справување со пандемијата, што не само што ја успори, туку и го „сруши“ коронавирусот, а ...

Вучиќ: не се исклучува карантин на цел ден

Р.С.Европа - 08.04.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека не е исклучено да се воведе 24-часовен карантин во Белград. Говорејќи за мерката за целодневна забрана за движење, Вучиќ рече дека тоа ќе се случи доколку експертите ја предложат таа мерка.

„Тие не само што ја израмнија кривата, туку ја сомлеа“ – единствената земја на светот која го ‘надмудри’ вирусот и ...

Точка - 08.04.2020

Луѓето шетаат и возат велосипеди, во продавниците оддалечени се еден метар меѓусебно и во нив влегуваат еден по еден, а како и остатокот од светот ги искусиле мааните на учење на децата во домашни услови.

Нов Зеланд не ја „израмни кривата“ туку ја „згази“: Забележаа само еден смртен случај од коронавирус

Локално - 08.04.2020

Поминаа помалку од две недели откако Нов Зеланд воведе блокада поради коронавирусот толку строга што беше забрането да се плива во море или лов. Овие не се основни активности, но им беше кажано на граѓаните да не прават ништо што може да ги ...

Вучиќ не исклучува воведување 24-часовен карантин

Слободен Печат - 08.04.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ гостувајќи на телевизијата РТС изјави дека не исклучува воведување 24-часовен карантин. Тој наведе дека е вознемирен секој ден кога ќе чуе колку заразени и починати има од коронавирусот во Србија.