TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На Нов Зеланд прв смртен случај поврзан со Ковид-19

Сител - 29.03.2020

На Нов Зеланд регистриран е првиот смртен случај како последица од новиот коронавирус, соопштија здравствените власти. Починатата е 70-годишна жена, кај која првично бил дијагностициран грип.

Во Африка 2.650 луѓе инфицирани со Ковид-19

Опсервер - 29.03.2020

– Новиот коронавирус се прошири и во десетина земји во Африка, каде се инфицирани 2.650 луѓе, од кои 49 починаа, соопшти Светска здраствена организација (СЗО). – СЗО е подготвена да ги поддржи сите држави во борбата против вирусот, изјави ...

Мажите и пушачите се поосетливи на корона вирусот – интервју со д-р Дејан Докиќ, пулмолог

Независен - 29.03.2020

Лејла Сабит Фото: Борис Грданоски Во Македонија, во моментот од коронавирусот се заразени 241 лице, најмногу во Скопје, 143, четворица се починати, тројца се излечени, а 9.025 се во изолација.

Во Кина се намалува бројот на инфицирани со Ковид-19

ТВ21 - 29.03.2020

Во континенталниот дел на Кина вчера се регистрирани 45 новозаразени со Ковид-19, девет слуичаи помалку од претходниот ден, соопшти Националната здравствена комисија. Во Кина вчера се регистрани пет смртни случаи, сите во Вухан, каде во декември ...

10-те најсмртоносни филмски вируси

Црнобело - 29.03.2020

Поради некоја причина, како што започна епидемијата со корона вирусот, се зголеми и популарноста на филмовите и сериите со ваква тематика. Обично, во филмовите, пандемиите резултираат со вистинска апокалипса.

Во Црнa Гора вкупно 84 лица инфицирани со коронавирус

ТВ21 - 29.03.2020

Во Црна Гора вчера се потврдени уште два случаи со Ковид-19, со што бројот на заболени се искачи на 84, соопшти црногорскиот Институт за јавно здравје. Под здраствено-санитарен надзор во Црна Гора се 6.278 луѓе.

Стрпете се да помине короната: Мајки, сега не е време да останете бремени

PressingTV - 29.03.2020

Гинекологот Александар Љубиќ дава совет до идините мајки дека сега не е време да останат бремени поради состојбата со корона вирусот. Тој вели дека медицината нема многу информации како се однесува фетусот во времена на вируси.

Бебе заразено од КОРОНА ВИРУС почина во САД

Пулс24 - 29.03.2020

Бебе помладо од една година почина во Чикаго, откако беше позитивно на тестот за коронавирусот „Ковид-19“. Детето е веројатно првото новороденче во САД што умре од смртоносна болест. Смртта на детето беше пријавена од Министерството за јавно здравје ...

Ковид-19: Колку долго вирусот се задржува на различни површини

360 степени - 28.03.2020

Како што се шири ковид-19, така се шири и нашиот страв од површини. Веќе има препознатливи сцени на јавни места низ целиот свет како луѓе се обидуваат да отворат врата со лактот, патници кои се движат низ јавен превоз без да ги фаќаат рачките, ...

Трагедија во САД: Почина првото бебе заразено со коронавирус

А1 On - 29.03.2020

Бебе од Илиноис, САД кое немало ни една година, почина од коронавирус, јавува Dejli mejl и додава дека од Ковид-19 досега нема информации дека умираат деца. – Досега не е забележан случај во светот дека бебе починало од коронавирус.

Италија и Шпанија остануваат најголемите жаришта во Европа, Трамп најавува карантин за Њујорк

Телма - 28.03.2020

Уште еден црн ден за Италија, која останува најтешко погодена од глобалната пандемија корона вирус. Здравствените власти пријавија нови 889 смртни случаи во минатите 24 часа, со што вкупниот број на починати се зголеми на повеќе од 10 000 луѓе.

Во саботата утврдено дека 12 отсто од полицајците во Њујорк се заразени од коронавирус!

Centar - 29.03.2020

Најмалку 696 припадници на полицискиот оддел во Њујорк (NYPD) биле тестирани како позитивни на коронавирус, се вели во дневниот извештај за коронавирус од Њујорк. Постојат 608 униформирани членови и 88 цивилни членови кои биле тестирани како ...

Бројот на починати во САД од Ковид-19 двојно се зголеми за само два дена, сега има преку 2.000 жртви

ТВ21 - 29.03.2020

САД регистрираше над 2.000 починати од коронавирусот. Бројката драстично се зголеми последните два дена, односно се искачи на двојно повеќе смртни случаи откако во четвртокот изнесуваше околу 1.000.

Бебе од Илиноис почина од Ковид 19

Либертас - 29.03.2020

Бебе од Илиноис, кое не наполнило една година, починало од коронавирус, пренесува Дејли Меил. – Досега во светот не е објавено ниту еден случај дека бебе починало од коронавирус. Ковид19 досега не уби вакви мали деца – рече Нгози Езике, директор за ...

И бебињата станаа таргет на коронавирусот: Почина бебенце во САД

Centar - 29.03.2020

Трагедија во САД. Во Илиноис, Чикаго почина бебенце кое немало ниту една година, а првичните вести се дека причината за тоа е коронавирус! Досега немаше никаков официјален податок дека починало некое дете поради коронавирусот, и стапката на смртност ...

Во САД одобрено тестирање што го открива корона вирусот за пет минути

Независен - 28.03.2020

С АД одобрија брз тест за утврдување дали некое лице е заразено со корона вирус со кој резултатот се добива за само неколку минути, пишува Блумберг . Abbott Laboratories , компанијата што го дизајнираше уредот, вели дека станува збор за мал и ...

Од четвртокот до денес двојно зголемен бројот на мртви во САД

Centar - 29.03.2020

Повеќе од 2000 лица починаа од коронавирус во САД до 19 часот и 45 минути по локално време, јавува Си-ен-ен. Во сабота во 19 часот и 45 минути се регистрирани 2.010 починати од коронавирус, по локално време во САД.

Пандемијата на коронавирус се сели во САД, состојбата во Италија и Шпанија и натаму критична

OhridNews - 28.03.2020

Претседателот на САД Доналд Трамп не ја исклучува можноста од прогласување карантин во сојузната држава Њујорк поради пандемијата од коронавирусот Ковид 19. Во изминатите 24 часа во оваа сојузна држава се регистрираниз 728 смртни случаи.

Нова перспектива на корона вирусот – половина од заразените луѓе во Исланд немаат никакви симптоми

Иновативност - 28.03.2020

Исланд поради својата големина и географската положба е многу специфичен и можеби токму поради тоа неговите научници можат да го сменат начинот на кој светот го анализира корона вирусот. Имено, оваа мала островска држава досега забележа нешто повеќе ...

Франција ќе увезе милијарда маски од Кина

Макфакс - 28.03.2020

Францускиот министер за здравство објави дека земјата ќе увезе милијарда маски од Кина. Според здравствените власти, Франција може да произведе само осум милиони маски неделно, а потребни им се 40 милиони.

Науката во забрзување: Што е новооткриено неделава за коронавирусот?

Женски магазин - 28.03.2020

Коронавирусот му даде невидено забрзување на научниот развој. Лондонски „Гардијан“ пренесува некои од најзначајните сознанија поврзани со новиот вирус, до кои е дојдено оваа недела. *На повидок е тест за антитела Евтин и достапен тест за антитела, ...

(ГАЛЕРИЈА) Прв „продолжен“ полициски час

Фокус - 28.03.2020

Полицискиот час денеска започна во 16 часот, како дел од мерките на Владата за спречување на ширење на корона вирусот. За време на викенди, полицискиот час е продолжен, па наместо да започнува од 20 часот, почнува во 16.

Во БиХ шеста смрт поврзана со коронавирусот, вкупно 264 заразени

Нетпрес - 28.03.2020

Вкупниот број починати во Босна и Херцеговина поради зараза со коронавирусот во саботата е зголемен на шест лица, откако нов таков слулај е потврден во местото Рибник, а станува збор за тежок хронично болен пациент.

Во Франција нови 319 починати од Covid-19, се увезуваат над милијарда заштитни маски

Нетпрес - 28.03.2020

Во Франција од новиот сој коронавирус во последните 24 часа во болниците починале 319 луѓе, со што бројот на вкупно починатите достигна 2.314 лица, покажуваат податоците објавени во саботата на интернет страницата на владата, а министерството за ...

Уште еден одличен потег на Манчестер Сити во борба против корона вирусот

Спортклуб - 28.03.2020

Управата на Манчестер Сити направи нов одличен потег во борбата против пандемијата од корона вирусот. Имено откако заедно со градскиот ривал Јунајтед собраа 100 000 фунти во борба против пандемијата, сега направија уште еден гест.

„Мути“ Меркел – германскиот менаџер на кризи се врати

Нова ТВ - 28.03.2020

Трезвената канцеларка на Германија е лидер кој на Европа и е потребен во најголема криза во мирнодопско време, пандемијата на коронавирусот, пишува британскиот Фајненшел Тајмс. Минатата недела, пишува весникот, Ангела Меркел, направи нешто што ...

Видливите и невидливите последици од справувањето со Ковид 19

Фокус - 28.03.2020

Околу 8 милиони луѓе годишно умираат како последица на глад. Годишно, околу 500 000 деца го губат видот како резултат на недостаток на витамин А. Од нив половина не успеваат да преживеат до својата прва година.

Фото: Босанска заштитна маска против коронавирусот

Канал5 - 28.03.2020

Нов хит а социјалните мрежи, ова го има само на Балканот. Во овие тешки мигови на пандемија корисниците на социјалните мрежи направиле мала шега. На социјалните мрежи се појави необична заштитна маска против корона.

Ма каков Коронавирус: Навивачи и пет гола го комплетираа дербито (ВИДЕО)

Sport M - 28.03.2020

Белорусија е единствената европска земја во која сè уште се игра фудбал. Белорусите не се грижат премногу за пандемијата на коронавирус. Дури и трибините не се затворени, така што фудбалерите можат да уживаат во целосната атмосфера додека се на ...

Уште еден одличен потег на Манчестер Сити во борбата против коронавирусот

Sport M - 28.03.2020

Администрацијата на Манчестер Сити направи нов брилијантен потег за борба против пандемијата на коронавирус. Имено, откако собраа 100.000 фунти со Јунајтед за борба против пандемијата на коронавирус, тие направија нов гест.

Принцезата Марија Тереза која надживеа шест внуци, почина од коронавирус

А1 On - 28.03.2020

Принцезата Марија Тереза од Шпанското кралско семејство, почина вчера откако беше дијагностицирано дека е позитивна на коронавирусот. Веста ја потврди нејзиниот брат, Сиктус Хнери Бурбон-Парме. Таа починала во Париз, Франција, на 86 годишна возраст.

(Видео) Светските метрополи како градови на духови за време на пандемијата

Макфакс - 28.03.2020

Пандемијата со коронавирусот ги испразни светските метрополи, каде властите апелираа или законски го ограничија движењето на граѓаните, со цел да се намали опасноста од ширењето на коронавирусот.

Русите направиле лек против коронавирусот?!

Канал5 - 28.03.2020

Основа на рускиот лек против коронавирусот е супстанца со која се третира една заразна болест! Руската федерална агенција за биомедицина направила препарат за лекување коронавирус на основа на лекот против маларија „мефлокин“, соопшти прес службата ...

Тричлено семјство од Белград се изборило против смртоносниот коронавирус

24Инфо - 28.03.2020

Дека коронавирусот на ги напаѓа само старите лица потврдува и приказната на едно младо тричлено семејство од Белград, објавена во тамошните медиуми како исповест како го победлиле смртоносниот коронавирус.

Расте бројот на заразени во Грција и Турција

Макфакс - 28.03.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Грција надмина илјада лица, а во Турција достигна повеќе од седум илјади. Грција потврди 95 нови случаи на коронавирус, со што вкупно 1.061 лица се заразени од појавата на болеста на 26 февруари.

ЕУ Клик, Ковид-19 и ЕУ – Преземените мерки од Владата во борбата против коронавирусот

ТВ21 - 28.03.2020

Институциите ширум светот, но и во земјата не го сфатија сериозно вирусот „Ковид-19“, вели доктор Беким Татеши во ЕУ КЛИК. Татеши ги поздрави мерките на Владата за соочување со „Ковид 19“, но додава дека тие се малку задоцнети и дека треба да бидат ...

ПРИЧИНИ за ОПТИМИЗАМ: Коронавирусот мутира по бавно од грипот, а тоа значи две позитивни работи

Машки магазин - 28.03.2020

Наговестување на надеж доаѓа од фронтот против коронавирусот. Експертите кои го следат ширењето на коронавирусот заклучија дека тој мутира бавно од другите респираторни вируси, како што се оние кои предизвикуваат грип.

Четврта жртва од коронавирусот, нови 22 заразени

Глас на Америка - 28.03.2020

Станува збор за жена од Струга која требало да се хоспитализира.Од министесртвото најавија истрага заради евентуална лекарска грешка. Во Битола и Струга се регистрирани првите случаи на вирусот.

Шпанската принцеза Марија Тереза почина од коронавирус

Курир - 28.03.2020

Шпанската принцеза Мариа Тереса (87) од кралското семејство Бурбон-Парма починала откако се заразила со коронавирус, пренесува „Mirror“. Братот на принцезата, 79-годишниот принц Сикстус Хенри од Бурбон-Парма, ја потврил веста за медиумите.

Шпанска принцеза најнова жртва на КОРОНА ВИРУСОТ

Пулс24 - 28.03.2020

Таа починала во Париз, Франција, на 86 годишна возраст и е прва жртва на коронавирусот која припаѓа на некоја европска кралска куќа. Принцезата беше родена во далечната 1933. Не се мажела никогаш и немала ...

Ангела Меркел: Забраната за движење останува на сила

Канал5 - 28.03.2020

Во Германија бројот на заразените денес се искачи на 48.582, што е за 6.294 од вчера. Германската канцеларка Ангела Меркел од карантин упати повик до германските граѓани да бидат трпеливи, велејќи дека е рано да се укинат ограничувањата за борба ...

Во Русија преставен лек за коронавирус

Руска реч - 28.03.2020

Федералната медицинско-биолошка агенција (ФМБА) претстави препарат за лекување на новиот коронавирус, соопшти информативната служба на агенцијата. „Потпирајќи се на кинеското и на француското искуство Научно-производниот центар 'Фармзашчита' на ...

Барселона донира 30.000 заштитни маски

А1 On - 28.03.2020

Фудбалскиот клуб Барселона донира 30.000 заштитни маски на каталонската Влада во борбата против коронавирусот. Маските се произведени во Кина, а ги донираше кинеската осигурителна компанија „Таипинг“, која е регионален спонзор на Каталонците.

Белорусија не запира: Тест за температура на влез на стадионите, фудбалот не застанува

Екипа - 28.03.2020

За разлика од остатакот на светот, Белорусија е единствената земја во која фудбалот не застанува во моментот на борба со пандемијата на коронавирусот. Во Белорусија веќе има околу 100 заразени од коронавирус, но и натаму фудбалскиот шампионат се ...

Индија ќе претвори дел од вагоните во карантин за пациенти заразени од коронавирус

Макфакс - 28.03.2020

Индија денеска објави дека планира да оспособи дел од железничките вагони за изолација на пациенти заразени со коронавирус, како дел од подготовките за здравствена заштита во земјата за очекувано зголемување на бројот на пациенти.

Колку тешко ќе се разболиме зависи од количината на вирусот кој ќе го примиме при заразувањето

NMD - 28.03.2020

-Во зависност колкава количина од вирусот е внесена во крвта на пациентот, може да се предвидат понатамошните симтоми- Како коронавирусот се однесува во секој пациент? Свесни сме колку коронавирусот направи штета низ целиот свет.

Њујорк моли за помош, здравствениот систем има сила само до 5-ти април

Телма - 28.03.2020

Њујорк е новиот епицентар на КОВИД 19, каде заразата неконтролирано се шири. Бројките велат дека се хоспитализирани над шест илјади пациенти, од кои 1.600-тини се на машини за дишење. 519 луѓе починаа.

Во Србија 131 нови случаи на коронавирус, самоизолацијата продолжена на 4 недели

Макфакс - 28.03.2020

Во Србија денеска до 15 часот, потврдени се 131 нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број на заболени изнесува 659 лица. Денеска се евидентирани и два нови смртни случаи – пациентка на Инфективната клиника во Белград и пациент стар 57 години, ...

Фудбалскиот клуб Барселона донира 30.000 заштитни маски

Слободен Печат - 28.03.2020

Во Кина се произведени маските, а ги донираше кинеската осигурителна компанија „Таипинг”, која е регионален спонзор на Каталонците. Фудбалскиот клуб Барселона донира 30.000 заштитни маски на каталонската Влада во борбата против коронавирусот.

Африка: 2.650 лица се заразени со коронавирус во 47 земји

Локално - 28.03.2020

Епидемијата на коронавирус зафати 47 земји во Африка, набљудувани од Светската здравствена организација (СЗО), со 2.650 заразени и 49 мртви, објави денеска првиот човек на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус.