TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Турција контра Русија: натпревар за превласт во Сирија

Deutsche Welle - 14.02.2020

Турскиот претседател Ердоган најави одредени намери на Турција во Сирија. Но, и Москва има свои планови. Трката за превласт во Сирија влегува во нова рунда. Иднината на земјата е неизвесна. .

Нетанјаху: Не знам ништо за нападот врз Сирија, можеби тоа беше Белгија?

Локално - 14.02.2020

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека не знае ништо за нападот врз Сирија што се случи синоќа, јавуваат израелските медиуми. „Можеби нападот го извршиле белгиските воздушни сили?“, рече тој.

Нетанјаху: Можеби нападот врз Сирија го изврши авијацијата на Белгија

Опсервер - 14.02.2020

– Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека не знае ништо за синоќешниот напад врз Сирија, објавија израелските медиуми. – Можеби нападот го изведе авијацијата на Беглија, посочи Нетанјаху.

Лавров и Чавушоглу ќе се сретнат во Минхен: Прв чекор кон смирување на тензиите?

Локално - 14.02.2020

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ќе се сретне со турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу во недела, на 16 февруари, во Минхен, на маргините на Конференцијата за безбедност, јавија денеска руските медиуми.

Сирија го одбранила Дамаск од ракетен напад, ракетите дошле од Израел (ВИДЕО)

МКД - 14.02.2020

Сириската противвоздушна одбрана пресретнала неколку ракети над Дамаск синоќа кои дошле од југозападот преку Голанската висорамнина под контрола на Израел, јавија сириските државни медиуми.

Сириската одбрана пресретнала ракети над Дамаск

Опсервер - 14.02.2020

– Воздушната одбрана на Сирија пресретнала неколку ракети над Дамаск, кои дошле од југозапад преку Голанската Висорамнина која е под контрола на Израел, јави државната агенција САНА. Агенцијата објави и видео снимка на која се гледа дејствувањето на ...

Сирија не мирува: Израелските авиони повторно го бомбардираа Дамаск

Точка - 14.02.2020

Сириската против-воздушна одбрана наводно пресретнала неколку ракети над Дамаск кои биле лансирани од пределот на Голанската висорамнина која е под контрола на Израел. На снимките може да се види како трае ноќната пресметка помеѓу против-воздушната ...

ВИДЕО: Сириската одбрана спречи ракети да паднат во Дамаск

Press24 - 13.02.2020

Видео снимки објавени на социјалните мрежи покажуваат како сириските одбранбени системи спречуваат ракета да падне во главниот град Дамаск. Сириската воздушна одбрана наводно спречиле ракетен напад пресретнувајќи неколку непријателски цели лансирани ...

Американците се судрија со Сиријците, Русите тврдат дека спречиле ескалација (ВИДЕО)

МКД - 13.02.2020

Во размена на оган меѓу американските трупи и сириските прорежимски милиции вчера на североистокот на Сирија беше убиен еден Сириец, а руската војска тврди дека нејзината интервенција спречила „понатамошна ескалација на судирот“.

ОН: Повеќе од 700.000 луѓе ја напуштија Сирија

Опсервер - 13.02.2020

Повеќе од 700.000 луѓе ги напуштија своите домови во северозападна Сирија од декември, како резултат на владината офанзива, насочена кон освојување на последното упориште на бунтовниците во земјата, соопштија ОН.

„Турција ќе употреби сила против насилното кршење на примирјето во Идлиб“

Слободен Печат - 13.02.2020

Турција ќе употреби сила против насилното кршење на примирјето во сирискиот град Идлиб, изјави денеска турскиот министер за одбрана Хулуси Акар. Тој исто така рече дека Турција распореди дополнителни сили на своите позиции во Идлиб за да обезбеди ...

Русија ја обвини Турција дека го крши договорот за Сирија (ВИДЕО)

МКД - 27.02.2020

Руското министерство за одбрана ја обвини денес Анкара дека го крши договорот за Сирија со поддржувањето на милитантите во провинцијата Идлиб. „Турција го крши договорот постигнат во Сочи и продолжува со артилериски оган да ги поддржува нелегалните ...

Турција „неутрализирала“ 55 сириски војници во Идлиб

А1 On - 13.02.2020

Турската армија „неутрализира“ уште 55 сириски војници во Идлиб, објави Министерството за одбрана на земјата. Ова не е прва ваква објава на турското министерство, откако осум турски војници и еден цивил беа убиени порано на 3 февруари во гранатирање ...

Сиријци со камења ги бркаа Американците после убиството на дете, еден човек со „голи раце“ им се спротистави на ...

Точка - 13.02.2020

Судирот помеѓу американските војници и локалното население во село во близина на сирискиот град Камишли го забележаа и камерите, а снимките ги објавија локалните медиуми. Како што може да се види, американскиот конвој заминува од местото на ...

ЕУ предупреди на можен судир на Турција и Русија во Сирија

МКД - 12.02.2020

Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел предупреди на можен судир меѓу руските и турските сили во Сирија. Тој ги повика Европејците да најдат начин да влијаат врз решението на тој конфликт.

Американски воен конвој нападнат со огнено оружје, руски трупи морале да интервенираат (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 12.02.2020

Објавени се снимки од напад на локалното население врз припаднции на американската војска на северот на Сирија, во кој наводно загинало едно лице. Руски војници брзо им притрчале на помош на Американците за да ја смират ситуацијата.

Ердоган со закани до сириските сили да не напаѓаат турски војници

Р.С.Европа - 12.02.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека неговата војска ќе ги нападне сириските сили преку воздух или земја доколку биде повреден и еден турски војник додека сириската влада се бори да ја врати контролата врз северозападниот дел ...

Ќе изнајдат ли Путин и Ердоган решение за тензиите во Идлиб?

Слободен Печат - 12.02.2020

Поради новонастаната ситуација во сириската провинција Идлиб, шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу најави дека делегација од Турција следните денови ќе пристигне во Москва. Ситуацијата во северозападна Сирија е се потензична откако ...

Тензично во Сирија: Руските сили го смируваат локалното население во судири со војници на САД (ФОТО/ВИДЕО)

Слободен Печат - 12.02.2020

Видео-снимка покажува напад од страна на локалното население врз припадници на војската на САД, на северот на Сирија, настано во кој наводно едно лице е загинато, пренесе „ Б92 “. Руски конвој наводно брзо реагирал за да ја смири новонастанатата ...

Ердоган тврди дека најмалку 14 турски војници загинале во гранатирањето во сириски Идлиб

Макфакс - 12.02.2020

Најмалку 14 турски војници загинале во две гранатирања во сириската провинција Идлиб, тврди турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, пренесува ТАСС. „До денес изгубивме 14 војници заради нападите на режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад“, ...

Русија ја обвини Турција за кршење на договорот за Сирија

Нетпрес - 12.02.2020

Русија ја обвини во средата Турција дека не ги почитува договорите кои меѓусебно ги постигнале по пршањето на Сирија, како и дека ја влошува ситуацијата во сириската покраина Идлиб, каде што сириските владини сили напредуваат во борбата за ставање ...

Песков: Сириските сили во Идлиб ги напаѓаат терористите, не цивилите

Слободен Печат - 12.02.2020

Силите на сириската Влада во Идлиб напаѓаат само терористи, не и цивили, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Димитриј Песков, по тврдењата на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган дека владините сили нападнале цивили.

Ердоган: Од денеска натаму насекаде ќе ги тепаме трупите на Асад, без оглед на договорите!

Канал5 - 12.02.2020

Турција ќе ги напаѓа сириските сили „насекаде“, изјави денеска претседателот Реџеп Таип Ердоган , кој разговарал по телефон со рускиот колега Путин, кој го обвинува дека учествувал во „масакрот“ на цивили.

Судир на американските војници со владините сили во северна Сирија

Нетпрес - 12.02.2020

Најмалку еден сириски војник загина во судир на американските воени сили распоредени во североисточна Сирија со владините сили на Дамаск, во близина на градот Камишли во североисточниот дел на земјата.

ЕУ предупредува: Можни судири на руските и турските сили

Точка - 12.02.2020

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предупредил на можни судири меѓу руските и турските сили во Сирија. Го повикал Европејците да најдат начин да влијаат на решавањето на тој судир.

Песков: Сириските сили во Идлиб ги напаѓаат терористите, не цивилите

Нетпрес - 12.02.2020

Силите на сириската Влада во Идлиб напаѓаат само терористи, не и цивили, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Димитриј Песков, по тврдењата на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган дека владините сили нападнале цивили.

Идлиб повторно мегдан за Ердоган и Путин

А1 On - 12.02.2020

Ситуацијата во северозападна Сирија е се потензична откако сириските владини сили нападнаа позиции на протурските ориентирани бунтовници, а потоа уследи одмазда односно беше соборен хеликоптер на сириската Влада.

Идлиб повторно мегдан за Ердоган и Путин

Сител - 12.02.2020

Ситуацијата во северозападна Сирија е се потензична откако сириските владини сили нападнаа позиции на протурските ориентирани бунтовници, а потоа уследи одмазда односно беше соборен хеликоптер на сириската Влада.

Идлиб повторно мегдан за Ердоган и Путин

4NEWS - 12.02.2020

Ситуацијата во северозападна Сирија е се потензична откако сириските владини сили нападнаа позиции на протурските ориентирани бунтовници, а потоа уследи одмазда односно беше соборен хеликоптер на сириската Влада.

Ердоган тврди дека најмалку 14 турски војници загинале во гранатирањето во сириски Идлиб

24Инфо - 12.02.2020

Најмалку 14 турски војници загинале во две гранатирања во сириската провинција Идлиб, тврди турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, пренесува ТАСС. „До денес изгубивме 14 војници заради нападите на режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад“, ...

Ердоган тврди дека најмалку 14 турски војници загинале во гранатирањето во сириски Идлиб

MTM - 12.02.2020

Најмалку 14 турски војници загинале во две гранатирања во сириската провинција Идлиб, тврди турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, пренесува ТАСС. До денес изгубивме 14 војници поради нападите на режимот на сирискиот претседател Башар ал-Асад“, ...

Ердоган: Ако уште еден војник биде повреден, Турција ќе ја нападне Сирија

MakPress - 12.02.2020

Турција ќе ги нападне сириските владини сили каде било во северна Сирија, ако уште еден турски војник биде повреден, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Тој додаде дека Турција е одлучна до крајот на февруари да ги потисне ...

ЕУ предупредува на можен судир меѓу Турција и Русија во Сирија

Канал5 - 13.02.2020

Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел предупреди на можен судир меѓу руските и турските сили во Сирија. Тој ги повика европејците да најдат начин да влијаат врз решението на тој конфликт.

Андоновиќ: Сирија е сериозен испит за руско-турското сојузништво

Слободен Печат - 13.02.2020

Кремљ, како и руските министерства за надворешни работи и за одбрана, ја обвинуваат Турција дека има лоши намери, што се смета за еден од најсилните знаци дека Сирија ги загрозува инаку добрите односи меѓу Москва.

Турција „неутрализирала” 55 сириски војници во Идлиб

24Инфо - 13.02.2020

Турската армија „неутрализира” уште 55 сириски војници во Идлиб, објави Министерството за одбрана на земјата. Ова не е прва ваква објава на турското министерство, откако осум турски војници и еден цивил беа убиени порано на 3 февруари во гранатирање ...

Турција: Неутрализиравме уште 55 сириски војници во Идлиб

Слободен Печат - 13.02.2020

Турската армија неутрализираше уште 55 сириски војници во Идлиб, објави Министерството за одбрана на земјата. Ова не е прва ваква објава на турското министерство, откако осум турски војници и еден цивил беа убиени порано на 3 февруари во гранатирање ...

Турција „неутрализирала“ 55 сириски војници во Идлиб

Опсервер - 13.02.2020

– Турската армија „неутрализира“ уште 55 сириски војници во Идлиб, објави Министерството за одбрана на земјата. Ова не е прва ваква објава на турското министерство, откако осум турски војници и еден цивил беа убиени порано на 3 февруари во ...

Акар: Турција ќе употреби сила против кршењето на примирјето во Сирија

Опсервер - 13.02.2020

– Турција ќе употреби сила против насилното кршење на примирјето во сирискиот град Идлиб, изјави денеска турскиот министер за одбрана Хулуси Акар. Тој исто така рече дека Турција распореди дополнителни сили на своите позиции во Идлиб за да обезбеди ...

Акар: Турција ќе употреби сила против кршењето на примирјето во Сирија

А1 On - 13.02.2020

Турција ќе употреби сила против насилното кршење на примирјето во сирискиот град Идлиб, изјави денеска турскиот министер за одбрана Хулуси Акар. Тој исто така рече дека Турција распореди дополнителни сили на своите позиции во Идлиб за да обезбеди ...

Акар: Турција ќе употреби сила против кршењето на примирјето во Сирија

24Инфо - 13.02.2020

Турција ќе употреби сила против насилното кршење на примирјето во сирискиот град Идлиб, изјави денеска турскиот министер за одбрана Хулуси Акар. Тој исто така рече дека Турција распореди дополнителни сили на своите позиции во Идлиб за да обезбеди ...

ОН: Повеќе од 700.000 луѓе ја напуштија Сирија

Курир - 13.02.2020

Повеќе од 700.000 луѓе ги напуштија своите домови во северозападна Сирија од декември, како резултат на владината офанзива, насочена кон освојување на последното упориште на бунтовниците во земјата, соопштија ОН.

За два месеци 700.000 луѓе ја напуштиле Сирија

Press24 - 13.02.2020

Повеќе од 700.000 луѓе ги напуштија своите домови во северозападна Сирија од декември, како резултат на владината офанзива, насочена кон освојување на последното упориште на бунтовниците во земјата, соопштија ОН.

ОН: Повеќе од 700.000 луѓе ја напуштија Сирија

24Инфо - 13.02.2020

– Повеќе од 700.000 луѓе ги напуштија своите домови во северозападна Сирија од декември, како резултат на владината офанзива, насочена кон освојување на последното упориште на бунтовниците во земјата, соопштија ОН.

ОН: Повеќе од 700.000 луѓе ја напуштија Сирија

А1 On - 13.02.2020

Повеќе од 700.000 луѓе ги напуштија своите домови во северозападна Сирија од декември, како резултат на владината офанзива, насочена кон освојување на последното упориште на бунтовниците во земјата, соопштија ОН.

ОН: Повеќе од 700.000 луѓе ја напуштија Сирија

Денешен - 13.02.2020

Повеќе од 700.000 луѓе ги напуштија своите домови во северозападна Сирија од декември, како резултат на владината офанзива, насочена кон освојување на последното упориште на бунтовниците во земјата, соопштија ОН.

Повеќе од 700.000 луѓе ја напуштија Сирија

Нетпрес - 13.02.2020

Повеќе од 700.000 луѓе ги напуштија своите домови во северозападна Сирија од декември, како резултат на владината офанзива, насочена кон освојување на последното упориште на бунтовниците во земјата, соопштија ОН.

ОН: Повеќе од 700.000 луѓе ја напуштија Сирија

Либертас - 13.02.2020

Повеќе од 700.000 луѓе ги напуштија своите домови во северозападна Сирија од декември, како резултат на владината офанзива, насочена кон освојување на последното упориште на бунтовниците во земјата, соопштија ОН.

ОН: Повеќе од 700.000 луѓе ја напуштија Сирија

+инфо - 13.02.2020

Повеќе од 700.000 луѓе ги напуштија своите домови во северозападна Сирија од декември, како резултат на владината офанзива, насочена кон освојување на последното упориште на бунтовниците во земјата, соопштија ОН.

ОН: Повеќе од 700.000 луѓе ги напуштија домовите во Сирија

Слободен Печат - 13.02.2020

Повеќе од 700.000 луѓе ги напуштија своите домови во северозападна Сирија од декември, како резултат на владината офанзива, насочена кон освојување на последното упориште на бунтовниците во земјата, соопштија ОН.

ОН: Повеќе од 700.000 луѓе ја напуштија Сирија

Вечер Прес - 14.02.2020

Повеќе од 700.000 луѓе ги напуштија своите домови во северозападна Сирија од декември, како резултат на владината офанзива, насочена кон освојување на последното упориште на бунтовниците во земјата, соопштија ОН.