TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Менкиноски наспроти Маричиќ: Во СДСМ препишувале од програмата на Мусолини

360 степени - 24.09.2020

Веќе три години во земјава нема пресуди по телефон и воопшто не е доведено во прашање базичното право на судиите да донесат одлука, вели министерот за правда Програмата на СДСМ за овие избори е препишана од програмата на фашистичката партија на ...

Вечерен преглед на вести: Заев – Решени сме да воспоставиме функционална правда; Има доволно затвори за да се сместат ...

Frontline - 24.09.2020

Маричиќ за Тв 24: Мое мислење е дека ревизијата треба да почне од случаите на ОЈО за организиран криминал и СЈО кои се одолговлекуваа. – Во Македонија има доволно затвори за да се сместат криминалците од земјата.

Маричиќ: Во Македонија има доволно затвори за да се сместат криминалците од земјата

Frontline - 24.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ во своето соочување со претседателот на Комисјата за правни работи на ВМРО-ДПМНЕ, Тони Менкиоски на тв 24, во два наврати одговори на провокативната реторика позната за опозициската партија.

Менкиноски до Маричиќ: Програмата за правда ви е плагијат на таа на Бенито Мусолини

+инфо - 24.09.2020

Менкиноски рече и дека се урива принципот на демократијата со најавената ревизија на судските пресуди изминатите 5 години. Програмата на СДСМ за делот на правото, насловен „Ред и дисциплина” е препишана од програмата на фашистичката партија на ...

Маричиќ: Нема да има пресуди во четири очи, ниту на телефон

Опсервер - 24.09.2020

– Во коалицискиот договор јасно дефиниравме дека законот ќе важи подеднакво за сите и дека правдата и владеењето на правото е приоритет заедно со економијата и европските интеграции и дека заедно тимски ќе работиме на спроведувањето на оваа задача.

Маричиќ: Ревизијата треба да почне од случаите на ОЈО за организиран криминал и СЈО кои се одолговлекуваа

CivilMedia - 24.09.2020

Механизмот како ќе се прави ревизија на дел од судските процеси сè уште се прецизира и први на тапет треба да се случаите кои се од висок профил на корупција и организиран криминал, рече министерот за правда Бојан Маричиќ во 24 Анализа .

Маричиќ за тв 24: Mое мислење е дека ревизијата треба да почне од случаите на ОЈО за организиран криминал и СЈО кои се ...

24 Вести - 24.09.2020

Механизмот како ќе се прави ревзија на дел од судските процеси се уште се прецизира вели во 24 анализа министерот за правда Бојан Маричиќ. Тој порача дека според него први на тапет треба да се случаите кои се од висок профил на корупција и ...

Маричиќ: Први ќе се ревидираат судските процеси од висок профил на корупција и организиран криминал

+инфо - 24.09.2020

Во однос на реформите, министерот за правда рече дека сака реформите да бидат правени во соработка со опозицијата. Сѐ уште се прецизира механизмот за ревизија на судските процеси, но сметам дека први на тапет треба да бидат случаите кои се од висок ...

Министерот за правда не знае колку затвори има во Македонија

Курир - 24.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ не знае колку затвори има во Република Македонија, а ниту пак колку лица се лишани од слобода. Во вечерашната дебата во емисијата Анализа на телевизија 24, претседателот на правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ Тони ...

Менкиноски до Маричиќ: Сте препишале програма во делот на правосудството од фашистичка партија

Курир - 24.09.2020

Претседател на правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ Тони Менкиноски во гостување во емисијата Анализа на телевизија 24, му порача на министерот за правда Бојан Маричиќ дека програмата на СДСМ за делот на правото, насловен ред и дисциплина е препишана ...

Маричиќ: Ред, дисциплина, правда се зборови од кои бега ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 24.09.2020

Време е судиите по законот да одлучуваат.Се бориме за независност и ефикасно судство.Имам предуслови за да ја подобриме оваа ситуација, изјави министерот за правда Бојан Маричиќ во 24 анализа.

Маричиќ: Први на тапет ќе бидат случаите од висок профил на корупција

Локално - 24.09.2020

Механизмот како ќе се прави ревзија на дел од судските процеси се уште се прецизира.Први на тапет треба да се случаите кои се од висок профил на корупција и организиран криминал. Воедно ќе се најдат и случаите или пресудите кои ги суделе судиите кои ...

Маричиќ – Галовеј: Обединетото Кралство ќе продолжи со силната поддршка за реформските процеси во Северна Македонија

Frontline - 24.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска оствари средба со амбасадорката на Обединетото Кралство во Република Северна Македонија, Рејчел Галовеј. На средбата, министерот Маричиќ се заблагодарил за досегашната поддршка на Обединетото Кралство во ...

Проект „Сузбивање сериозен криминал во Западен Балкан – ИПА 2019“

Академик - 24.09.2020

Во рамки на соработката на проектот „Сузбивање сериозен криминал во Западен Балкан – ИПА 2019“, министерот за правда, Бојан Маричиќ, оствари средба со Станислав Пинтар, резидент ЕУ јавен обвинител, Елиса Дибало, резидентниот ЕУ полициски експерт и ...

Маричиќ се сретна со новиот евроамбасадор Гир

Канал5 - 23.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со новиот амбасадор и шеф на Делегацијата на ЕУ во Македонија, Дејвид Гир. Посакувајќи му топло добредојде на новиот евроамбасадор, министерот Маричиќ истакна дека клучните реформи во поглед на ...

Маричиќ-Гир: ЕУ ќе биде партнер во спроведување на реформите за владеење на правото

4NEWS - 23.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со новиот амбасадор и шеф на Делегацијата на ЕУ во Република Северна Македонија, Н.Е. Дејвид Гир. Посакувајќи му топло добредојде на новиот евроамбасадор, министерот Маричиќ истакна дека клучните ...

Маричиќ – Гир: ЕУ ќе биде партнер во спроведување на реформите за владеење на правото

Либертас - 23.09.2020

Клучните реформи во поглед на евроинтеграциите на Северна Македонија се наоѓаат токму во ресорот правда, па поддршката од ЕУ ќе биде мошне значајна за европеизација и трансформација на земјата, изјави министерот за правда Бојан Маричиќ на денешната ...

Маричиќ – Гир: ЕУ ќе биде партнер во спроведување на реформите за владеење на правото

Вечер Прес - 23.09.2020

Клучните реформи во поглед на евроинтеграциите на Северна Македонија се наоѓаат токму во ресорот правда, па поддршката од ЕУ ќе биде мошне значајна за европеизација и трансформација на земјата, изјави министерот за правда Бојан Маричиќ на денешната ...

Маричиќ – Гир: ЕУ ќе биде партнер во спроведување на реформите за владеење на правото

iPortal - 23.09.2020

Клучните реформи во поглед на евроинтеграциите на Северна Македонија се наоѓаат токму во ресорот правда, па поддршката од ЕУ ќе биде мошне значајна за европеизација и трансформација на земјата, изјави министерот за правда Бојан Маричиќ на денешната ...

Маричиќ – Гир: ЕУ ќе биде партнер во спроведување на реформите за владеење на правото

24Инфо - 23.09.2020

Клучните реформи во поглед на евроинтеграциите на Северна Македонија се наоѓаат токму во ресорот правда, па поддршката од ЕУ ќе биде мошне значајна за европеизација и трансформација на земјата, изјави министерот за правда Бојан Маричиќ на денешната ...

Маричиќ – Гир: ЕУ ќе биде партнер во спроведување на реформите за владеење на правото

Република - 23.09.2020

Клучните реформи во поглед на евроинтеграциите на Македонија се наоѓаат токму во ресорот правда, па поддршката од ЕУ ќе биде мошне значајна за европеизација и трансформација на земјата, изјави министерот за правда Бојан Маричиќ на денешната средба ...

Маричиќ – Гир: ЕУ ќе биде партнер во спроведување на реформите во правосудството

Фокус - 23.09.2020

Клучните реформи во поглед на евроинтеграциите на Северна Македонија се наоѓаат токму во ресорот правда, па поддршката од ЕУ ќе биде мошне значајна за европеизација и трансформација на земјата, изјави министерот за правда Бојан Маричиќ на денешната ...

Маричиќ: Проектот „Сузбивање сериозен криминал во Западен Балкан – ИПА 2019“ значаен за реформите во правда

Frontline - 23.09.2020

Целта на овој проект е да се зајакне одговорот на земјите од Западен Балкан во борбата со сериозниот криминал и тероризам, преку зајакнување на соработката на државите од регионот, но и со ЕУ институциите како Европравда, Европол и други, се ...

Маричиќ: Проектот „Сузбивање сериозен криминал во Западен Балкан – ИПА 2019″ значаен за реформите во правда

24Инфо - 23.09.2020

Во рамки на соработката на проектот „Сузбивање сериозен криминал во Западен Балкан – ИПА 2019″, министерот за правда Бојан Маричиќ денеска оствари средба со Станислав Пинтар – резидент ЕУ јавен обвинител, Елиса Дибало – резидентниот ЕУ полициски ...

Маричиќ: Проектот „Сузбивање сериозен криминал во Западен Балкан – ИПА 2019“ значаен за реформите во правда

Вечер Прес - 23.09.2020

Во рамки на соработката на проектот „Сузбивање сериозен криминал во Западен Балкан – ИПА 2019“, министерот за правда Бојан Маричиќ денеска оствари средба со Станислав Пинтар – резидент ЕУ јавен обвинител, Елиса Дибало – резидентниот ЕУ полициски ...

Средба Маричиќ – Гир: ЕУ ќе биде партнер во спроведување на реформите за владеење на правото

Макфакс - 23.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со новиот амбасадор и шеф на Делегацијата на ЕУ во Република Северна Македонија, Дејвид Гир. Посакувајќи му топло добредојде на новиот евроамбасадор, министерот Маричиќ истакна дека клучните ...

Средба Маричиќ-Гир: ЕУ ќе биде партнер во спроведување на реформите за владеење на правото

Вечер - 23.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со новиот амбасадор и шеф на Делегацијата на ЕУ во Република Северна Македонија, Дејвид Гир. Посакувајќи му топло добредојде на новиот евроамбасадор, министерот Маричиќ истакна дека клучните ...

Средба Маричиќ - Гир: ЕУ ќе биде партнер во спроведување на реформите за владеење на правото

Точка - 23.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, денеска се сретна со новиот амбасадор и шеф на Делегацијата на ЕУ во Република Северна Македонија, Дејвид Гир. Посакувајќи му топло добредојде на новиот евроамбасадор, министерот Маричиќ истакна дека клучните ...

Маричиќ – Гир: ЕУ ќе биде партнер во спроведување на реформите за владеење на правото

Н.Македонија - 23.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, денеска се сретна со новиот амбасадор и шеф на Делегацијата на ЕУ во Република Северна Македонија, Дејвид Гир. Посакувајќи му топло добредојде на новиот евроамбасадор, министерот Маричиќ истакна дека клучните ...

Министерот за правда Маричиќ оствари средба со Амбасадорот на ЕУ во Македонија, Дејвид Гир

MakPress - 24.09.2020

Клучните реформи во поглед на евроинтеграциите на Македонија се наоѓаат токму во ресорот правда, па поддршката од ЕУ ќе биде мошне значајна за европеизација и трансформација на земјата, изјави министерот за правда Бојан Маричиќ на денешната средба ...

Маричиќ – Галовеј: Обединетото Кралство ќе продолжи со силната поддршка за реформските процеси во С. Македонија

А1 On - 24.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска оствари средба со амбасадорката на Обединетото Кралство во Република Северна Македонија, Рејчел Галовеј. На средбата, министерот Маричиќ се заблагодарил за досегашната поддршка на Обединетото Кралство во ...

Маричиќ – Галовеј: Обединетото Кралство ќе продолжи со силната поддршка за реформските процеси во Македонија

Канал5 - 24.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска оствари средба со амбасадорката на Обединетото Кралство во Република Македонија, Рејчел Галовеј. На средбата, министерот Маричиќ се заблагодарил за досегашната поддршка на Обединетото Кралство во ...

Mинистерот Маричиќ на средба со британската амбасадорка

Макфакс - 24.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, оствари средба со амбасадорката на Обединетото Кралство во Република Северна Македонија, Рејчел Галовеј. На средбата министерот Маричиќ се заблагодари за досегашната поддршка на Обединетото Кралство во ...

Маричиќ-Галовеј: Обединетото Кралство ќе продолжи со силната поддршка за реформските процеси

24Инфо - 24.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска оствари средба со амбасадорката на Обединетото Кралство во Република Северна Македонија, Рејчел Галовеј. На средбата, министерот Маричиќ се заблагодарил за досегашната поддршка на Обединетото Кралство во ...

Средба на министерот Маричиќ со британската амбасадорка Галовеј

Мета - 24.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска оствари средба со амбасадорката на Обединетото Кралство во Република Северна Македонија, Н.Е. Рејчел Галовеј. Како што стои во соопштението на Министерството за правда, на средбата, министерот Маричиќ се ...

Mинистерот Маричиќ на средба со со британската амбасадорка

Вечер - 24.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ оствари средба со амбасадорката на Обединетото Кралство во Република Северна Македонија, Рејчел Галовеј. На средбата, министерот Маричиќ се заблагодари за досегашната поддршка на Обединетото Кралство во досегашните ...

Mинистерот Маричиќ на средба со со британската амбасадорка

Точка - 24.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ оствари средба со амбасадорката на Обединетото Кралство во Република Северна Македонија, Рејчел Галовеј. На средбата, министерот Маричиќ се заблагодари за досегашната поддршка на Обединетото Кралство во досегашните ...

Mинистерот Маричиќ на средба со британската амбасадорка

MTM - 24.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, оствари средба со амбасадорката на Обединетото Кралство во Република Северна Македонија, Рејчел Галовеј. На средбата министерот Маричиќ се заблагодари за досегашната поддршка на Обединетото Кралство во ...

Маричиќ: Први на тапет ќе бидат случаите од висок профил на корупција

Centar - 24.09.2020

Механизмот како ќе се прави ревзија на дел од судските процеси се уште се прецизира.Први на тапет треба да се случаите кои се од висок профил на корупција и организиран криминал. Воедно ќе се најдат и случаите или пресудите кои ги суделе судиите кои ...

Маричиќ: Ред, дисциплина, правда се зборови од кои бега ВМРО-ДПМНЕ

Centar - 24.09.2020

Време е судиите по законот да одлучуваат.Се бориме за независност и ефикасно судство.Имам предуслови за да ја подобриме оваа ситуација, изјави министерот за правда Бојан Маричиќ во 24 анализа.

Министерот за правда не знае колку затвори има во Македонија

Вечер - 24.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ не знае колку затвори има во Република Македонија, а ниту пак колку лица се лишани од слобода. Во вечерашната дебата во емисијата Анализа на телевизија 24, претседателот на правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ Тони ...

Маричиќ: Ред, правда и дисциплина се зборови од кои бега ВМРО

iPortal - 24.09.2020

Време е судиите по законот да одлучуваат. Се бориме за независност и ефикасно судство. Имам предуслови за да ја подобриме оваа ситуација, изјави министерот за правда Бојан Маричиќ во вечерашното издание на „24 анализа„ на 24ТВ.

Менкиноски: Програмата на СДСМ е препишана од програмата на Бенито Мусолини

24Инфо - 24.09.2020

Тони Менкиноски, претседател на правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во емисијата Анализа на телевизија 24, во дебата со министерот за правда Бојан Маричиќ појасни дека програмата на СДСМ за делот на правото, насловен “Ред и дисциплина” е ...

Маричиќ за Тв 24: Мое мислење е дека ревизијата треба да почне од случаите на ОЈО за организиран криминал и СЈО кои се ...

Frontline - 24.09.2020

Маричиќ не исклучува под контрола да се најдат и случаите или пресудите кои ги суделе судиите кои беа нотирани во извештајот на Стејт департментот. Механизмот како ќе се прави ревизија на дел од судските процеси сѐ уште се прецизира вели во 24 ...

Маричиќ: Први на тапет ќе бидат случаите од висок профил на корупција

24Инфо - 24.09.2020

Механизмот како ќе се прави ревзија на дел од судските процеси се уште се прецизира.Први на тапет треба да се случаите кои се од висок профил на корупција и организиран криминал. Воедно ќе се најдат и случаите или пресудите кои ги суделе судиите кои ...

Маричиќ: Ред, дисциплина, правда се зборови од кои бега ВМРО-ДПМНЕ

24Инфо - 24.09.2020

Тој порача дека според него први на тапет треба да се случаите кои се од висок профил на корупција и организиран криминал. По обвинувањата на Тони Менкиноски од Комисјата за правни работи на ВМРО-ДПМНЕ дека изборната кампања ред правда и дисциплина ...

Менкиноски: Програмата на СДСМ е препишана од програмата на Бенито Мусолини

Опсервер - 24.09.2020

Тони Менкиноски, претседател на правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во емисијата Анализа на телевизија 24, во дебата со министерот за правда Бојан Маричиќ појасни дека програмата на СДСМ за делот на правото, насловен “Ред и дисциплина” е ...

Маричиќ: Нема да има пресуди во четири очи, ниту на телефон

Република - 24.09.2020

Mинистерот за правда, Бојан Маричиќ, во гостување на ТВ 24 рече дека веќе три години во земјава нема пресуди по телефон, на сметка на зголеманата борба за поголема ефикасност и независност на судството и воопшто не станува збор за базичното право на ...

Маричиќ: Ќе се ревидираат судските процеси од висок профил на корупција и организиран криминал

Нетпрес - 24.09.2020

Сѐ уште се прецизира механизмот за ревизија на судските процеси, но сметам дека први на тапет треба да бидат случаите кои се од висок профил на корупција и организиран криминал, изјави министерот за правда Бојан Маричиќ во емисијата Анализа на ТВ 24.

Маричиќ: Нема да има пресуди во четири очи, ниту на телефон

Вечер Прес - 24.09.2020

Во коалицискиот договор јасно дефиниравме дека законот ќе важи подеднакво за сите и дека правдата и владеењето на правото е приоритет заедно со економијата и европските интеграции и дека заедно тимски ќе работиме на спроведувањето на оваа задача.