TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Црна Гора од грип заболени 237 лица, починаа шест

Макфакс - 11.02.2019

Во Црна Гора од почетокот на епидемијата на грип починаа шест лица, додека вкупниот број на лабораториски потврдени случаи на грип изнесува 237 и речиси сите се инфицирани со вирус на грип од типот А, покажуваат податоците на Институтот за јавно ...

13 месечно дете почина од морбили на детската клиника

Канал5 - 11.02.2019

За неполни четири дена три деца починаа од морибили. Денеска уште едно дете на Клиниката за детски болести почина. Детето имало 13 месеци по потекло од тетовско, во овој случај детото немало хронични заболувања, тоа пред три недели било на клиниката ...

Грипот со растечки тренд

Р.С.Европа - 11.02.2019

Грипот во Македонија засега е со средна активност. Но, во наредните две до три недели се очекува поголем број на случаи на заболени. Според извештајот на Институтот за јавно здравје во земјава е регистриран среден праг на интензитет на активноста на ...

Поради морбили и вируси, полупразни се скопските градинки

Скопје инфо - 11.02.2019

Поради сезоната на настинки и вирози, во периодов детските градинки се полу празни. Во тек е и забраната за примање во градинка на деца без примена МРП вакцина. Родителите со потврди во рацете ги носат децата.

Трета жртва како последица на компликации од морбили

Алсат-М - 11.02.2019

Бебе на возраст од 13 месеци почина синоќа на клиниката за детски болести во Скопје. Како што наведуваат од министерството за здравство, причина за смртта биле компликации на здравствената состојба како последица на морбили.

СИПАНИЦИТЕ ГО ОСИПАА ЈАВНОТО ЗДРАВСТВО: Морбилите косат и животи носат

Фактор - 11.02.2019

Каде лежи вината што морбилите буквално во овој момент косат и животи носат? Јавното здравство е „осипано“ од мали сипаници а денеска оваа болест ја однесе третата жртва. Дали Министерството за здравство недоволно се обиде да ја едуцира јавноста од ...

Уште едно бебе почина од морбили, седум новозаболени

Р.С.Европа - 11.02.2019

Уште едно бебе на 13 месечна возраст почина од мали сипаници (морбили) соопшти министерството за здравство. Според информациите бебето е од тетовскиот регион и претходно не било вакцинирано.

Почина 13 месечно бебе од компликации предизвикани од морбили

Канал5 - 11.02.2019

13 месечно бебе од тетовскиот регион синоќа починало на Клиниката за детски болести ова е трета жртва од морбили. Детето имало претходни заболувања и било невакцинирано, во моментов 5 месечно бебе заболено од морбили лежи на Клиниката за детски ...

ТРЕТА ЖРТВА ОД МОРБИЛИ! На инфективна уште седум нови случаи

MTM - 11.02.2019

Министерството за здравство соопшти дека синоќа на Клиниката за детски болести починало 13-месечно дете од тетовскиот регион од компликации предизвикани од морбили (мали сипаници), кое претходно не било вакцинирано.

Починати 100 деца; Еболата зема замав во делови на Африка

Алсат-М - 11.02.2019

Речиси сто деца починале минатата година во Демократска Република Конго, поради епидемијата на ебола, а ситуацијата е се полоша бидејќи бројот на нови случаи на заразени се удвои во текот на минатиот месец, соопштија од организацијата Save the ...

Уште едно бебе почина од морбили, трет случај за три дена

Макфакс - 11.02.2019

Министерството за здравство јави за уште една жртва на мали сипаници, со што во период од неколку дена починаа три бебиња. Синоќа починало 13-месечно бебе од тетовскиот регион, кое претходно не било вакцинирано.

Трета жртва од компликации од мали сипаници, почина 13-месечно бебе од тетовско, Филипче „мува не го лази“

Република - 11.02.2019

Морбилите ја земаа третата жртва, синоќа на Клиниката за детски болести почина 13 месечно бебе, потврдија од Министерството за здравство за „Република“. Завчера почина 13-месечно бебе од Свети Николе кое се заразило од својот татко.

Страшна епидемија на ебола во Конго – умреа речиси 100 деца

Макфакс - 11.02.2019

Речиси сто деца починале минатата година во Демократска Република Конго, поради епидемијата на ебола, а ситуацијата е се полоша бидејќи бројот на нови случаи на заразени се удвои во текот на минатиот месец, соопштија од организацијата Save the ...

13-месечно бебе трета жртва од морбили

Мета - 11.02.2019

Синоќа 13-месечно бебе на Клиниката за детски болести починало од компликации предизвикани од морбили, соопшти Министерството за здравство. Детето, кое е од тетовскиот регион претходно не било вакцинирано.

ТРАГЕДИЈА: Морбилите ја земаа и третата жртва, почина 14-месечно бебе

Курир - 11.02.2019

14-месечно бебе од тетовското село Палатице почина пред неколку часа на скопските клиники, дознава КУРИР. Детето починало на Детската клиника. Ова е третото дете жртва на морбилите. Состојбата станува алармантна.

Трета жртва од морбили, уште неколку деца критични

Фактор - 11.02.2019

Нова, трета жртва од морбили. Во Скопје починало 15месечно дете со белодробни компликации откако претходно се заразило со мали сипаници. Информацијата ја потврдуваат од детската клиника. Вчера Министерството за здравство информираше дека починало ...

Паника кај граѓаните: Морбилите се шират

Фактор - 11.02.2019

Се зголемува бројот на заболени од морбили, досега потврдени два смртни случаи, но уште неколку деца се со компликации. Има ли опасност за поголемa епидемија со лош исход. Граѓаните, дури и тие кои ги вакцинирале децата се во паника, останатите се ...

Морбилите ја зедоа и втората жртва

Алсат-М - 10.02.2019

Регистрирана е и втората жртва од мали сипаници. Се работи за 13 месечно бебе од Свети Николе кое се заразило од својот татко пред неколку недели. Бебето починало вчера попладне на Детската клиника во Скопје.

13-месечно бебе почина од морбили на Клиниката за детски болести

24 Вести - 10.02.2019

Втора жртва од морбили. Тринаесет месечно бебе од Свети Николе вчеравечер почина на Клиниката за детски болести. Не било вакцинирано поради тешко белодробно заболување од својата шестмесечна возраст, а се заразило од својот татко, за кој засега е ...

Втора жртва на морбили, почина 13 месечно бебе од Свети Николе

Телма - 10.02.2019

Морбилите ја зедоа и втората жртва. На клиниката за детски болести вчера вечерта почина 13 месечно бебе од Свети Николе, како последица на компликации од морбили. Бебето имало и претходно заболување, хронична пнеумопатија, заради што примало кортико ...

Починатото дете со мали сипаници се заразило од таткото

Сакам да кажам - 10.02.2019

Тринаесетмесечното дете од Свети Николе, кое вчера попладне почина од компликации предизвикани од мали сипаници на Клиниката за детски болести, претходно подолго време било лекувано од белодробни заболувања и на Клиниката за детски болести и во ...

Почина и 13-месечно бебе од морбили, за два дена два смртни случаи, на Детска клиника уште еден критичен случај

Сител - 10.02.2019

Тринаесетмесечно дете од Свети Николе почина од компликации од морбили на Клиниката за детски болести. По шестмесечното бебе од Куманово за два дена ова е втор смртен случај од мали сипаници во Македонија.

Стефаноски: После ваква трагедија, најмалку што треба е оставка на одговорните во здравството

Курир - 10.02.2019

Поранешниот директор на ФЗОМ, доктор Сашо Стефаноски, по трагедијата со смртните случаи на деца заболени од морбили, бара одговорност. -Ова е трагедија од невидени размери! Сочувство до семејствата.

Бебе се бори за живот: Два смртни случаи, над 200 заразени со морбили

Курир - 10.02.2019

Од почетокот на епидемијата за месец и половина има над 200 заразени со мали сипаници. Во моментот на Детската клиника уште едно 5 месечно бебе кое се бори за живот. Приклучено е на апарати за дишење, во тешка состојба е префрлено од Клиниката за ...

Во Црна Гора од грип заболени 237 лица, починаа шест

24Инфо - 11.02.2019

Во Црна Гора од почетокот на епидемијата на грип починаа шест лица, додека вкупниот број на лабораториски потврдени случаи на грип изнесува 237 и речиси сите се инфицирани со вирус на грип од типот А, покажуваат податоците на Институтот за јавно ...

Тринесетмесечно дете од Свети Николе почина од морбили

Република - 10.02.2019

Тринесетмесечно дете од Свети Николе вчера попладне починало од компликации предизвикани од морбили на Клиниката за детскии болести во Скопје, соопшти Министерството за здравство. Детето и предходно имало други здравствени проблеми.

Уште едно бебе почина од морбили, трет случај за три дена

24Инфо - 11.02.2019

Министерството за здравство јави за уште една жртва на мали сипаници, со што во период од неколку дена починаа три бебиња. Синоќа починало 13-месечно бебе од тетовскиот регион, кое претходно не било вакцинирано.

Страшна епидемија на ебола во Конго – умреа речиси 100 деца

24Инфо - 11.02.2019

Речиси сто деца починале минатата година во Демократска Република Конго, поради епидемијата на ебола, а ситуацијата е се полоша бидејќи бројот на нови случаи на заразени се удвои во текот на минатиот месец, соопштија од организацијата Save the ...

Уште едно бебе почина од морбили

Тера - 11.02.2019

Синоќа 13-месечно бебе на Клиниката за детски болести починало од компликации предизвикани од морбили, соопшти Министерството за здравство. Детето, кое е од тетовскиот регион претходно не било вакцинирано.

Морбилите ја земаа и третата жртва, почина 14-месечно бебе

Скопје инфо - 11.02.2019

14-месечно бебе од тетовско почина пред неколку часа на скопските клиники, дознава Курир. Детето починало на Детската клиника. Информацијата ја потврдија и извори од Министерството за здравство. Ова е третото дете жртва на морбилите.

Пет случаи на морбили во последниве 24 часа

Алсат-М - 09.02.2019

Пет нови случаи на мали сипаници се регистрирани последните 24 часа во Клиниката за инфективни болести во Скопје. Речиси секој ден на оваа Клиника се јавуваат пет до 10 случаи со симптоми на морбили.

Опозицијата бара одговорност за состојбите во здравството

Сител - 09.02.2019

Нема мерки, но има жртви! Почина шестмесечно бебе од морбили, почина петгодишно девојче од грип. Во „играта“ чинат - нечинат вакцините, не дадовте одговори, а кај родителите направивте хаос во главите.

Втора жртва од морбили, едно дете во критична состојба – девет новозаболени

ТВ21 - 10.02.2019

13 месечно бебе, кое што и претходно имало компликации со белите дробови , и кое што имало и морбили е втората жртва што почина доцна синоќа на Детската клиника во Скопје. Уште едно дете е со комплициран статус и се бори за живот , вели директорката ...

Починатото дете со морбили се заразило од татка си

Република - 10.02.2019

Тринаесетмесечното дете од Свети Николе, кое вчера попладне почина од компликации предизвикани од мали сипаници, детето малите сипаници ги префатило од неговиот татко, кој исто така во овој период се заразил со мали сипаници.

Стефаноски: Ова е трагедија! Оставки мора да има!

Нетпрес - 10.02.2019

Поранешниот директор на ФЗОМ, доктор Сашо Стефаноски, по трагедијата со смртните случаи на деца заболени од морбили, бара одговорност. -Ова е трагедија од невидени размери! Сочувство до семејствата.

Уште едно бебе со морбили се бори за живот

Пулс24 - 10.02.2019

Вклучен ли е е алармот, ова станува страшно. Уште едно 5-месечно бебе од Детската клиника во борба за живот приклучено на апарати за дишење и во тешка состојба е префрлено од Клиниката за инфективни болести, пренесе ТВ “Сител“.

Почина 13-месечно бебе од Свети Николе, заразено било од морбили

24 Вести - 10.02.2019

Министертвото за здравство информираше дека вчера попладне почина уште едно дете од компликации предизвикани од морбили (мали сипаници) на Клиниката за детски болести во Скопје. Од Министерството информираат дека се работи за 13-месечно дете од ...

Уште едно бебе почина од морбили, трет случај за три дена

Денар - 11.02.2019

Министерството за здравство објави за уште една жртва на мали сипаници, со што во период од неколку дена починаа три бебиња. Синоќа починало 13-месечно бебе од тетовскиот регион, кое претходно не било вакцинирано.

Епидемија на ебола во Конго, починаа стотина деца

Р.С.Европа - 11.02.2019

Речиси сто деца починале минатата година во Демократска Република Конго, поради епидемијата на ебола, а ситуацијата е се полоша бидејќи бројот на нови случаи на заразени се удвои во текот на минатиот месец, соопштија од организацијата Save the ...

13-месечно бебе трета жртва од морбили – уште неколку деца се во критична ситуација

1tv - 11.02.2019

Синоќа 13-месечно бебе на Клиниката за детски болести починало од компликации предизвикани од морбили, соопшти Министерството за здравство. Детето, кое е од тетовскиот регион претходно не било вакцинирано.

Трета жртва на морбили, почина 14-месечно бебе

Нетпрес - 11.02.2019

14-месечно бебе од тетовско почина пред неколку часа на скопските клиники, објави Курир. Детето починало на Детската клиника, а информацијата е потврдена од извори од Министерството за здравство. Ова е третото дете жртва на морбилите.

Втора жртва од морбили, едно дете во критична состојба – девет новозаболени

4NEWS - 10.02.2019

13 месечно бебе, кое што и претходно имало компликации со белите дробови , и кое што имало и морбили е втората жртва што почина доцна синоќа на Детската клиника во Скопје. Уште едно дете е со комплициран статус и се бори за живот , вели директорката ...

Детето што почина од морбили, се заразило од својот татко

Курир - 10.02.2019

Тринаесетмесечното дете од Свети Николе, кое вчера попладне почина од компликации предизвикани од морбили, малите сипаници ги префатило од неговиот татко. Родителот исто така во овој период се заразил со мали сипаници.

Поранешниот директор на ФЗОМ за смртта на бебињата од морбили: Ова е трагедија! Оставки мора да има!

Република - 10.02.2019

Поранешниот директор на ФЗОМ, доктор Сашо Стефаноски, по трагедијата со смртните случаи на деца заболени од морбили, бара одговорност. -Ова е трагедија од невидени размери! Сочувство до семејствата.

Почина и 13-месечно бебе од Свети Николе од морбили

+инфо - 10.02.2019

Министертвото за здравство ја известува јавноста дека вчера (9. февруари 2019) во попладневните часови почина уште едно дете од компликации предизвикани од морбили (мали сипаници) на Клиниката за детски болести во Скопје.

Грипот коси низ Македонија: Синоќа почина уште едно бебе – не било вакцинирано

Centar - 11.02.2019

Министерството за здравство јави за уште една жртва на мали сипаници, со што во период од неколку дена починаа три бебиња. Синоќа починало 13-месечно бебе од Тетовскиот Регион, кое претходно не било вакцинирано.

Страшна епидемија на ебола во Конго – умреа речиси 100 деца

Точка - 11.02.2019

Речиси сто деца починале минатата година во Демократска Република Конго, поради епидемијата на ебола, а ситуацијата е се полоша бидејќи бројот на нови случаи на заразени се удвои во текот на минатиот месец, соопштија од организацијата Save the ...

Уште еден смртен случај од морбили: 14-месечно бебе почина на Детска клиника, трета жртва досега

Сител - 11.02.2019

14-месечно бебе од тетовско почина пред неколку часа на скопските клиники, дознава КУРИР. Детето починало на Детската клиника. Информацијата за КУРИР ја потврдија и извори од Министерството за здравство. Ова е третото дете жртва на морбилите.

Три бебиња починаа од морбили: Трагедиите ја потресоа јавноста, никој не превзема одговорност, а состојбата е ...

Курир - 10.02.2019

Министерството за здравство ја известува јавноста дека вчера (10 февруари 2019) во вечерните часови почина 13-месечно дете од тетовскиот регион од компликации предизвикани од морбили (мали сипаници) на Клиниката за детски болести.

Уште едно бебе почина од морбили

А1 On - 10.02.2019

Министертвото за здравство известува дека вчера, во попладневните часови почина уште едно дете од компликации предизвикани од морбили (мали сипаници) на Клиниката за детски болести во Скопје.