TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Брзи чоколадни триаголници

Gotvi.mk - 29.05.2020

Направете чоколадни триаголници. Лесен и брз десерт со едноставни состојки. Состојки: 200 мл. слатка павлака 200 гр. чоколадо 50 гр. маргарин 150 гр. кршени бисквити 50 гр. ореви 50 гр. мелени бисквити од какао Подготовка: Се става слатка павлака во ...

Нешто вкусно за целото семејство – Портокал колачиња

Слободен Печат - 29.05.2020

200 грама брашно 250 грама шеќер 2 јајца 2 супени лажици мед малку цимет 20 грама рендана кора од портокал 1 прашок за печиво 150 грама шеќер во прав 3 лажици сок од портокал Сите потребни состојки за подготовка на овие колачиња ставете ги во ...

Парен гриз колач (раванија) – стар рецепт, оди сè по 10, за сите љубители на шербетни колачи

NMD - 29.05.2020

На сите љубители на шербетните, сочни колачи, им го препорачувам овој стар традиционален колач за раванија. Во различни краишта можеби различно се нарекува, но она што е заедничко, е неодоливиот вкус на овој колач.

Готов за миг: Неодолив ролат со банани

Gotvi.mk - 28.05.2020

Брз и вкусен десерт… Состојки: 3 пакувања пишкоти 2 пудинга од карамел 20 гр путер 500 мл млеко 200 мл млеко за пишкотите 3 лажици шеќер за пудингот 100 мл слатка павлака 2 банани 1 ванилин шеќер Начин на подготовка: Пишкотите потопете ги во млеко и ...

Jапонски суфле-палачинки

Вечер Прес - 28.05.2020

Во изгледот потсетуваат на американските палачинки, ама и на позниот француски десерт, суфле. Ама мајсторијата е чисто јапонска – во рецептот за овој сладок рецепт се употребуваат само 40 грама шеќер.

Овошен ролат без печење: Сервирајте и уживајте

Gotvi.mk - 28.05.2020

Време е за одличен овошен десерт… Состојки: 300 гр мелени бисквити 200 гр крем банани малку рум 100 гр путер 100 гр суво грозје 100 мл сок од јагоди 50 гр цели јагоди Начин на подготовка: Во мелените бисквити додајте сок, растопен путер, рум, суво ...

Едноставен десерт со јагоди

Мои рецепти - 28.05.2020

Подготовка Во тенџере измешајте шеќерот и млекото и почнете да загревате. Почекајте да зоврие и додадете го веќе подготвенот пудинг измешан во млеко, продолжете да готвите, повремено мешајќи, додека смесата не згусне доволно.

Инстант панакота пудинг десерт во чаша

Мои рецепти - 28.05.2020

Едноставен, а превкусен десерт кој е радост за целото семејство. Прво подгответе го пудингот според упатството. На крај додадете го чоколадото да се растопи. Јас користев млечно чоколадо. Веднаш потоа пригответе ја панакотата според упатството, се ...

АМБАСАДОР КОЛАЧ – старински рецепт со крем и сечкани желе бонбони, предобар вкус

NMD - 28.05.2020

Фото и рецепт: Едина Пшорн 4 јајца 3 лажици шеќер 3 лажици остро брашно ½ прашок за печиво + по 1 лажица какао во двете кори, третата останува жолта Постапка: Одвојте ги белките од жолчките, па изматете ги во цврст снег.

Торта Бел Ангел со розен кори

Мои рецепти - 28.05.2020

Превкусна торта што не се пече. На интернет има повеќе варијанти за подготовка на оваа торта, па еве и јас со слична варијанта. Па да почнеме ЗА ЖОЛТ ФИЛ Го ставаме млекото на оган (околу 900мл) да се загрее, додека во останатите 100мл го мешаме ...

5 рецепти со кафе за освежување на кожата и косата

Убавина и Здравје - 28.05.2020

Чаша свежо сварено кафе е совршен почеток за секое утро. И во текот на денот, шолја кафе ни дава пет минути вкусна релаксација. Кофеинот е исто така одличен во светот на козметиката за стимулирање и будење на кожата, и може е да се вклучи во ...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брзи бисквит коцки

Pedijatar.mk - 28.05.2020

Овој десерт ќе го подготвите за неполни 30 минути, а децата ќе го обожаваат. Потребно: Подготовка: Мелените бисквити, шеќерот во прав, маргаринот, сокот и чоколадото убаво измешајте ги. Смесата ставете ја на хартија за печење и развлечете ја во кора ...

Кафе и колачи во попладневните часови: Совршена комбинација за опуштање и уживање

Црнобело - 28.05.2020

По напорниот ден исполнет со работа, учење или домашни обврски, потребна ви е квалитетна и пријатна оддишка и нова доза на енергија, која најчесто доаѓа во форма на црно, свежо мелено кафе испиено во удобноста на вашиот дом.

Кремасто кафе со банана и кокос

Fashionel - 28.05.2020

Ако сте расположени за нови вкусови, посебно ако вклучуваат кафе, тогаш задржете се на рецептот што следи во продолжение. Блогерката Џилијан Харис има фантастичен рецепт за кремасто кафе со банана и кокос, чиј вкус ќе ве воодушеви.

Чоколаден капучино колач со јагоди

Слободен Печат - 28.05.2020

300 грама чоколада за готвење 6 јајца 100 грама кафеав шеќер 100 грама бел шеќер 25 грама капучино во прав со вкус на чоколада 2 лажици брашно 200-30 грама јагоди 250 мл шлаг шеќер во прав Тркалезниот плех за печење со димензии од 26 см, обложете го ...

Кремаста чизкејк торта со малини и боровинки

Скопје инфо - 28.05.2020

Празниците се одличен повод да се собери целата фамилија и да се споделат убави заеднички моменти. За да имате повеќе време да уживате со вашите најблиски, ви предлагаме еден супер брз и лесен рецепт за кремаста чизкејк торта која сите ќе ја ...

Италијаните излегоа од карантин и се нафрлија на сладолед , само во Рим за викендот изеле 240 тони

Канал5 - 27.05.2020

Италијците го прославија излегувањето од изолација со нивниот омилен десерт - сладоледот. „По неколку недели поминати во нивните домови, многу Италијанци решија да се почестат со сладолед.

Два супер лесни и брзи рецепти за сладолед од Џејми Оливер

Fashionel - 27.05.2020

Сигурни сме дека макар еднаш во животот сте гледале емисија на Џејми Оливер, па оттаму ви е јасно дека е гласен поборник за здрава храна. Во конктекст на тоа, денеска ви даваме два предлога за тоа како да направите здрав сладолед кој вашите најмали ...

Гламур во чаша - десерт пудинг со банани и чоколадо

Мои рецепти - 27.05.2020

Подготовка Започнуваме со подготвка на пудингот од ванила. Дел од млекото т.е 200мл. оделуваме. Остатокот т.е 300мл. ги ставаме да зовријат заедно со трите лажици шеќер,во ладното млеко го мешаме пудингот и постепено го додаваме во врелото млеко.

Неодоливо слатки сендвичи со сладолед, потопени во чоколадо

Пулс24 - 27.05.2020

Овој лесен, едноставен, сладок рецепт ќе го обожаваат сите дома – од најмладите до најстарите, како и сите ваши пријатели. Одличен за освежување и моментите кога не сте баш расположени за правење на комплицирани десерти.

Нирвана - десерт во чаша

Мои рецепти - 27.05.2020

Десертчево е вистинска нирвана, баш врвно уживање. Измешајте го кондензираното млеко со водата и во него растворете го прашокот за пудинг. Варете го до згуснување со постојано мешање (околу 5 минути).

Сутлијаш со пудинг

Мои рецепти - 27.05.2020

Омилен десерт.... Се мешаат водата и млекото (од нив се одделува 200 мл. за растворање на пудингот) и се ставаат на оган да зовријат. Се додава маслото. Штом зовријат се додава исчистениот, измиениот и исцедениот ориз.

Совршена орео торта од 4 состојки

Кајгана - 27.05.2020

Идеја за десерт кој се подготвува брзо и лесно. Состојки: 3 шолји слатка павлака ½ шолја шеќер во прав 1 лажичка екстракт од ванила 64 орео колачиња Начин на подготовка: Во длабок сад измешајте слатка павлака, шеќер во прав и ванила.

Направете вкусна торта со крем и со праски

Gotvi.mk - 27.05.2020

Торта полна крем и праски. Состојки: 1 пандишпан (кора) 1 пудинг од ванила 500 гр. млеко 100 гр. шеќер 2 белки матини как оснег 1 тегла праски Подготовка: Се става компотот од праските врз кората која треба да се издлаби Се варат 400 мл.

Десерт со пудинг и ананас

Мои рецепти - 27.05.2020

Половина од млеко ставете да зоврие, во другата половина додајте пудинг и шеќер, измешајте. Во зовриеното млеко ставете го млекото со пудинг да се вари додека не загусне. Оставете пудингот да истине.

Бисквит колачиња со вино

Gotvi.mk - 27.05.2020

Направете вкусни бисквит колачиња со свинска маст. Сосотјки: 250 гр. свинска маст 100 мл. бело вино 70 гр. шеќер во прав 2 кеси ванилин шеќер 2 лажички рендана кора од лимон 450 гр. брашно Подготовка.

Сладолед со праски и павлака

Gotvi.mk - 27.05.2020

Направете вкусен сладолед со праски и со павлака. Состојки: 500 мл. павлака 250 гр. кондензирано мелко 2 праски 1 ванилин шеќер Подготовка: Се мијат и сечат праските, се пасираат со миксер, се става павлака и ванила.

Римјаните за викенд изеле 240 тони сладолед

Денар - 27.05.2020

Италијанците излезот од изолација го прославија со нивниот омилен десерт – сладолед. „После недели поминати во своите домови, многу Италијанци решија да се почастат со сладолед. Индустријата е спасена“, триумфално објави земјоделската алијанса ...

Кафе и колачи во попладневните часови: Совршена комбинација за опуштање и уживање

Точка - 28.05.2020

По напорниот ден исполнет со работа, учење или домашни обврски, потребна ви е квалитетна и пријатна оддишка и нова доза на енергија, која најчесто доаѓа во форма на црно, свежо мелено кафе испиено во удобноста на вашиот дом.