TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Додик: Во БиХ постои „политичка тепачка“ што би можела да потрае

Локално - 14.02.2020

Членот на претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик, ја опиша сегашната криза во БиХ како „политичка тепачка“ со неизвесен рок на траење, истакнувајќи дека луѓето, сепак, не треба да се плашат од вистински конфликт.

Уставниот суд го централизира земјоделското земјиште

Н.Македонија - 14.02.2020

Делови од текстот на Законот за земјоделско земјиште во Република Српска е поништен од Уставниот суд на Босна и Херцеговина, поради што политичките претставници на српскиот ентитет го замрзнаа учеството во работата на државно ниво.

Пратеник во парламентот на БиХ: Додик лаже дека ќе ја напушти БиХ, тој не би го сторил тоа дури и ако го принудуваат

Локално - 14.02.2020

Законот за Уставниот суд на Босна и Херцеговина требаше да биде донесен одамна, сега станува збор за содржината на тој закон. Никој не сака Уставниот суд да се претвори во ЦИК, изјави за Н1, Златан Бегиќ, пратеник на ДФ во Претставничкиот дом на ...

Додик: Република Српска ќе ја напушти БиХ, ни САД нема да нѐ сопрат

МКД - 13.02.2020

Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик смета дека БиХ нема да постои на пролет следната година ако не се врати на дејтонските позиции. Тој порача и дека Република Српска тргнала на пат на излегување од БиХ од кој ...

"Република Српска ја напушта БиХ, нема ни САД да не спречат"

Точка - 13.02.2020

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, смета дека Босна и Херцеговина нема да постои на пролет следната година ако не се врати на дејтонската позиција. Тој порачал и дека Република Српска тргнала на пат за излегување од БиХ, од ...

Додик: Република Српска е на пат да излезе од БиХ

Макфакс - 13.02.2020

Босна и Херцеговина нема да ја има идната година ако не се врати на дејтонските позиции, порача српскиот член Претседателсатвото на БиХ, Милорад Додик, посочувајќи дека Република Српска тргнала на пат кон излез од БиХ од кој нема враќање, пренесува ...

Додик: РС се движи кон излез од БиХ

А1 On - 13.02.2020

Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик денеска изјави дека Република Српска тргнала на патот за излез од БиХ од кој нема враќање. – Тие тоа ќе го направиме и нема да не запрат ниту САД ниту кој било друг, бидејќи ...

МИЛОРАД ДОДИK: САД нема да не сопрат, ќе ја напуштиме БиХ

Фактор - 13.02.2020

Босанските Срби се заканија дека ќе се отцепат од БиХ. Република Српска ќе ја напушти БиХ, ни САД нема да нѐ сопрат, изјави српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик.

Додик: Република Српска тргна по патот за напуштање на БиХ

24Инфо - 13.02.2020

Членот на претседателството во Босна и Херцеговина од Република Српска, Милорад Додик испрати заканувачка порака. „Република Српска тргна на пат за излегување од Босна и Херцеговина од кој нема враќање назад“.

Додик: Уставниот суд на БиХ е окупаторски, се одземаат 94 илјади хектари земјиште на Република Српска

Локално - 13.02.2020

Српскиот член на претседателството на БиХ, Милорад Додик изјави дека Уставниот суд на БиХ е окупаторски суд за Република Српска и српскиот народ и постојано носи лоши одлуки насочени кон поткопување на статусот и смалување на моќта и правата на ...

Претставници на Република Српска ја прекинуваат работата во заедничките институции

MakPress - 12.02.2020

Претставници на Република Српска ќе го стопираат донесувањето одлуки во заедничките институции сè додека не се донесе новиот закон за Уставниот суд, најави денеска претседателката Жељка Цвијановиќ.

Додик: Уставниот суд на БиХ е окупаторски за Република Српска

24Инфо - 13.02.2020

Српскиот член во претседателството на БиХ, Милорад Додик изјави дека Уставниот суд во земјата е окупаторски суд за Република Српска и српскиот народ. Тој постојано носи лоши одлуки насочени кон поткопување на статусот и смалување на моќта и правата ...

Според Додик, Република Српска е тргната кон излез од БиХ

Република - 13.02.2020

Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик денеска изјави дека Република Српска тргнала на патот за излез од БиХ од кој нема враќање. – Тие тоа ќе го направиме и нема да не запрат ниту САД ниту кој било друг, бидејќи ...

Додик: РС се движи кон излез од БиХ

Опсервер - 13.02.2020

– Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик денеска изјави дека Република Српска тргнала на патот за излез од БиХ од кој нема враќање. – Тие тоа ќе го направиме и нема да не запрат ниту САД ниту кој било друг, бидејќи ...

Додик: Република Српска се движи по патот за излез од БиХ од кој нема враќање

Слободен Печат - 13.02.2020

„Тоа ќе го направиме и нема да не запрат ниту САД ниту кој било друг, бидејќи сметаме дека Дејтонскиот договор е урнат, пред се со интервенција на меѓународните фактори“, посочи Додик. Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, ...

Додик: РС се движи кон излез од БиХ

Сител - 13.02.2020

Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик денеска изјави дека Република Српска тргнала на патот за излез од БиХ од кој нема враќање. – Тие тоа ќе го направиме и нема да не запрат ниту САД ниту кој било друг, бидејќи ...

Додика категоричен, ниту САД нема да ги спречат да ја напуштат БиХ

Нетпрес - 13.02.2020

Босанските Срби се заканија дека ќе се отцепат од БиХ. Република Српска ќе ја напушти БиХ, ни САД нема да нѐ сопрат, изјави српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик.

„Република Српска ја напушта БиХ, нема ни САД да не спречат”

Република - 13.02.2020

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, смета дека Босна и Херцеговина нема да постои на пролет следната година ако не се врати на дејтонската позиција. Тој порачал и дека Република Српска тргнала на пат за излегување од БиХ, од ...

Додик: РС се движи кон излез од БиХ

MakPress - 13.02.2020

Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик денеска изјави дека Република Српска тргнала на патот за излез од БиХ од кој нема враќање. – Тие тоа ќе го направиме и нема да не запрат ниту САД ниту кој било друг, бидејќи ...