TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Флекенштајн за НОВА: Унгарија мора да го екстрадира Груевски

Нова ТВ - 06.12.2018

Процесот на уставните измени, помирувањето и имплементација на реформските активности утврдени со Планот 18 беа тема на та средба во Скопје на претседателот на Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер и ...

Флекенштајн за НОВА: Унгарија мора да го екстрадира Груевски

Либертас - 06.12.2018

– Свесни сме за ситуацијата во однос на Груевски осуден за корупција во својата држава. Согласно европската легислатива на земјата членка е да го истражи и да одлучи по барањето за азил. Владеењето на правото е фундаментален принцип на ЕУ.

Флекенштајн: Унгарија мора да го екстрадира Груевски

Press24 - 06.12.2018

Процесот на уставните измени, помирувањето и имплементација на реформските активности утврдени со Планот 18 беа тема на та средба во Скопје на претседателот на Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер и ...

Поддршка од Мекалистер и Флекенштајн за Договорот од Преспа и за преговори со ЕУ

Телма - 05.12.2018

Силна поддршка за реализација на Договорот од Преспа низ Парламентот и за почеток на преговорите на Македонија со Европската унија добил премиерот Зоран Заев на денешната средба со пратениците од Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер од ЕПП и Кнут ...

Поддршка од Мекалистер и Флекенштајн за Договорот од Преспа и за преговори со ЕУ

Сител - 05.12.2018

Силна поддршка за реализација на Договорот од Преспа низ Парламентот и за почеток на преговорите на Македонија со Европската унија добил премиерот Зоран Заев на денешната средба со пратениците од Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер од ЕПП и Кнут ...

Мекалистер и Флекенштајн: Сите да се фокусираат на евроинтеграциите

Нова ТВ - 05.12.2018

Процесот на уставните измени, помирувањето и имплементација на реформските активности утврдени со Планот 18 биле тема на денешната срердба во Скопје на претседателот на Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер и ...

Мекалистер и Флекенштајн на средби во македонскиот Парламент

Сител - 05.12.2018

Во посета македонскиот Парламент денеска ќе бидат претседателот на Комисијата за надворешна политика во Европскиот парламент Дејвид Мекалистер и европратеникот Кнут Флекенштајн, еден од иницијаторите на „Жан Моне“ процесот.

Мекалистер и Флекенштајн на средби во македонскиот Парламент

Канал5 - 05.12.2018

Во посета македонскиот Парламент денеска ќе бидат претседателот на Комисијата за надворешна политика во Европскиот парламент Дејвид Мекалистер и европратеникот Кнут Флекенштајн, еден од иницијаторите на „Жан Моне" процесот.

Мекалистер и Флекенштајн во Скопје

Нова ТВ - 05.12.2018

Во посета македонскиот Парламент денеска ќе бидат претседателот на Комисијата за надворешна политика во Европскиот парламент Дејвид Мекалистер и европратеникот Кнут Флекенштајн, еден од иницијаторите на „Жан Моне“ процесот.

Поддршка од Мекалистер и Флекенштајн за Договорот од Преспа и за преговори со ЕУ

Канал5 - 05.12.2018

Средба на премиерот Заев со европратениците Мекалистер и Флекенштајн: Силна поддршка за реализација на Договорот од Преспа низ Парламентот и за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, ...

Заев очекува уставните измени да се донесат во јануари со широка поддршка во Собранието

Канал5 - 05.12.2018

Европратениците Дејвид Мекалистер и Кнут Флекенштај со поддршка за Договорот за името и реформските процеси. На средба со премиерот Заев истакнале дека договорот е пример за регионот, но и за Европа.

Поддршка од Мекалистер и Флекенштајн за Договорот од Преспа и за преговорите со ЕУ

А1 On - 05.12.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со пратениците од Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер од ЕПП и Кнут Флекенштајн од ПЕС. Европските пратеници пренесоа силна поддршка од Европскиот парламент за ...

Сите политички сили да се фокусираат на евроатлантските интеграции – порака од Мекалистер и Флекенштајн

Либертас - 05.12.2018

роцесот на уставните измени, помирувањето и имплементација на реформските активности утврдени со Планот 18 биле тема на денешната срердба во Скопје на претседателот на Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер и ...

Заев на средбата со Флекенштајн и Мекалистер доби поддршка за Договорот од Преспа

24 Вести - 05.12.2018

Средба на премиерот Заев со европратениците Мекалистер и Флекенштајн: Силна поддршка за реализација на Договорот од Преспа низ Парламентот и за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ. Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, ...

Порака од Мекалистер и Флекенштајн: Сите политички сили да се фокусираат на евроатлантските интеграции

А1 On - 05.12.2018

Процесот на уставните измени, помирувањето и имплементација на реформските активности утврдени со Планот 18 биле тема на денешната срердба во Скопје на претседателот на Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер и ...

Мекалистер и Флекенштајн на средби во македонскиот Парламент

А1 On - 05.12.2018

Во посета македонскиот Парламент денеска ќе бидат претседателот на Комисијата за надворешна политика во Европскиот парламент Дејвид Мекалистер и европратеникот Кнут Флекенштајн, еден од иницијаторите на „Жан Моне“ процесот.

Европратениците Мекалистер и Флекенштајн во Скопје

Р.С.Европа - 05.12.2018

Претседателот на Комисијата за надворешна политика во ЕП Дејвид Мекалистер и со европратеникот Кнут Флекенштајн престојуваат во Скопје. Тие како што е најевно, ќе се сретнат со претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, ...

Поддршка од Мекалистер и Флекенштајн за договорот од Преспа и за преговори со ЕУ

24 Вести - 05.12.2018

Крајно време е ЕП и Европските институции да ги исполнат очекувањата на земјите аспирантки, а Македонија да ги отпочне преговорите за членство со ЕУ следната година . Ова е заклучокот кој произлезе од средбата на европратениците Мекалистер и ...

Заев: Договорот од Преспа е пример за регионот, но и за Европа

Н.Македонија - 05.12.2018

Силна поддршка за реализација на Договорот од Преспа низ Парламентот и за почеток на преговорите на Македонија со Европската унија добил премиерот Зоран Заев на денешната средба со пратениците од Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер од ЕПП и Кнут ...

Мекалистер и Флекенштајн: Сите политички сили да се фокусираат на евроатлантските интеграции

Независен - 05.12.2018

Процесот на уставните измени, помирувањето и имплементација на реформските активности утврдени со Планот 18 биле тема на денешната срердба во Скопје на претседателот на Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер и ...

Заев – Мекалистер и Флекенштајн: Очекуваме широка политичка поддршка за уставните амандмани во Собранието

+инфо - 05.12.2018

Очекуваме во втора половина на јануари да се изгласаат уставните измени. Низ инклузивност, преку амандманите, и опозицијата се вгради во овој процес, а од денеска се отвора и јавната дебата, по што Владата ќе го достави финалните решенија до ...

Заев: Очекуваме уставните измени да бидат изгласани во јануари

Макфакс - 05.12.2018

Очекуваме во втората половина на јануари да бидат изгласани уставните измени во Парламентот, рече премиерот Зоран Заев на средбата со пратениците од Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер од ЕПП и Кнут Флекенштајн од ПЕС.

Заев на средба со Мекалистер и Флекенштајн: Силна поддршка за перспективите на Македонија во ЕУ и НАТО

Press24 - 05.12.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со пратениците од Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер од ЕПП и Кнут Флекенштајн од ПЕС. Европските пратеници пренесоа силна поддршка од Европскиот парламент за ...

Мекалистер и Флекенштајн на средби во македонскиот Парламент

Press24 - 05.12.2018

Во посета македонскиот Парламент денеска ќе бидат претседателот на Комисијата за надворешна политика во Европскиот парламент Дејвид Мекалистер и европратеникот Кнут Флекенштајн, еден од иницијаторите на „Жан Моне“ процесот.

Мекалистер и Флекенштајн: Законот за амнестија да не ги помине црвените линии за владеењето на правото

+инфо - 05.12.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери, заедно со потпретседателите на Собранието и координаторите на пратеничките групи, денеска оствари средба со претседателот на Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер и ...

Мекалистер и Флекенштајн на средби во македонскиот Парламент

Независен - 05.12.2018

Во посета македонскиот Парламент денеска ќе бидат претседателот на Комисијата за надворешна политика во Европскиот парламент Дејвид Мекалистер и европратеникот Кнут Флекенштајн, еден од иницијаторите на „Жан Моне“ процесот.

Мекалистер и Флекенштајн на средби со пратениците во Скопје

Макфакс - 05.12.2018

Претседателот на Комисијата за надворешна политика во ЕП, Дејвид Мекалистер и европратеникот Кнут Флекенштајн престојуваат во Скопје каде е планирано да остварат повеќе средби во парламентот.

Процесот „Жан Моне“ ќе продолжи во февруари

Независен - 05.12.2018

Процесот „Жан Моне“ ќе продолжи во февруари следната година. За ова било разговарано на денешната средба на македонските пратеници со претседателот на Комисијата за надворешна политика на Европскиот парламент Дејвид Мекалистер и европратеникот Кнут ...

Џафери на средба со Фелекнтшајтн и Мекалистер

Press24 - 05.12.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, заедно со потпретседателите на Собранието и координаторите на пратеничките групи, денеска оствари средба со претседателот на Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, ...

Поддршка од Мекалистер и Флекенштајн за Договорот од Преспа и за преговори со ЕУ

iPortal - 05.12.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со пратениците од Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер од ЕПП и Кнут Флекенштајн од ПЕС. Европските пратеници пренесоа силна поддршка од Европскиот парламент за ...

Поддршка од Мекалистер и Флекенштајн за Договорот од Преспа и за преговори со ЕУ

Локално - 05.12.2018

Силна поддршка за реализација на Договорот од Преспа низ Парламентот и за почеток на преговорите на Македонија со Европската унија добил премиерот Зоран Заев на денешната средба со пратениците од Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер од ЕПП и Кнут ...

Поддршка од Мекалистер и Флекенштајн за Договорот од Преспа и за преговори со ЕУ

1tv - 05.12.2018

Силна поддршка за реализација на Договорот од Преспа низ Парламентот и за почеток на преговорите на Македонија со Европската унија добил премиерот Зоран Заев на денешната средба со пратениците од Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер од ЕПП и Кнут ...

Заев ги информирал европратениците за процесот за уставни измени

Мета - 05.12.2018

Премиерот Зоран Заев, денеска се сретнал со пратениците од Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер и Кнут Флекенштајн. Заев ги соопштил очекувањата околу гласањето на уставните амандмани, согласно Договорот од Преспа, во Парламентот, како и ...

Мекалистер и Флекенштајн: Сите политички сили да се фокусираат на евроатлантските интеграции

1tv - 05.12.2018

Процесот на уставните измени, помирувањето и имплементација на реформските активности утврдени со Планот 18 биле тема на денешната срердба во Скопје на претседателот на Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер и ...

Претседателот на Собранието Џафери се сретна со европратениците Дејвид Мекалистер и Кнут Флекенштајн

ТВ21 - 05.12.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, заедно со потпретседателите на Собранието и координаторите на пратеничките групи, денеска оствари средба со претседателот на Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, ...

Средба на премиерот Заев со европратениците Мекалистер и Флекенштајн

ТВ21 - 05.12.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со пратениците од Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер од ЕПП и Кнут Флекенштајн од ПЕС. Европските пратеници пренесоа силна поддршка од Европскиот парламент за ...

Мекалистер и Флекенштајн на средби во македонскиот Парламент

Локално - 05.12.2018

Во посета македонскиот Парламент денеска ќе бидат претседателот на Комисијата за надворешна политика во Европскиот парламент Дејвид Мекалистер и европратеникот Кнут Флекенштајн, еден од иницијаторите на „Жан Моне“ процесот.

Заев: Очекувам уставните измени да се изгласани во јануари

Нетпрес - 05.12.2018

„Пренесуваме силна поддршка од Европскиот парламент за Договорот од Преспа, којшто е оценет како пример пред се за регионот на Западен Балкан, но и пошироко за цела Европа“, истакнале европратениците Дејвид Мекалистер и Кнут Флекенштајн, по средбата ...

Мекалистер и Флекенштајн на средби во македонскиот Парламент

24Инфо - 05.12.2018

Во посета македонскиот Парламент денеска ќе бидат претседателот на Комисијата за надворешна политика во Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер и европратеникот, Кнут Флекенштајнеден од иницијаторите на „Жан Моне” процесот.

Средба на премиерот Заев со европратениците Мекалистер и Флекенштајн: Силна поддршка за реализација на Договорот од ...

4NEWS - 05.12.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со пратениците од Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер од ЕПП и Кнут Флекенштајн од ПЕС. Европските пратеници пренесоа силна поддршка од Европскиот парламент за ...

Заев: Очекуваме уставните измени да бидат изгласани во јануари

24Инфо - 05.12.2018

Очекуваме во втората половина на јануари да бидат изгласани уставните измени во Парламентот, рече премиерот Зоран Заев на средбата со пратениците од Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер од ЕПП и Кнут Флекенштајн од ПЕС.

Сите политички сили да се фокусираат на евроатлантските интеграции – порака од Мекалистер и Флекенштајн

24Инфо - 05.12.2018

Процесот на уставните измени, помирувањето и имплементација на реформските активности утврдени со Планот 18 биле тема на денешната срердба во Скопје на претседателот на Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер и ...

Претседателот на Собранието Џафери се сретна со европратениците Дејвид Мекалистер и Кнут Флекенштајн

4NEWS - 05.12.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, заедно со потпретседателите на Собранието и координаторите на пратеничките групи, денеска оствари средба со претседателот на Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, ...

Средба на Заев со Мекалистер и Флекенштајн: Силна поддршка за договорот од Преспа

24Инфо - 05.12.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со пратениците од Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер од ЕПП и Кнут Флекенштајн од ПЕС. Европските пратеници пренесоа силна поддршка од Европскиот парламент за ...

Мекалистер: Отворањето на преговорите на Албанија со ЕУ е во интерес на двете страни

А1 On - 04.12.2018

Претседателот на Комитетот за надворешно-политички работи на Европскиот парламент Дејвид Мекалистер, на средбата во Брисел со шефот на албанската дипломатија Дитмир Бушати оцени дека отворањето на преговорите на Албанија со ЕУ е во интерес на двете ...

Мекалистер: Отворањето на преговорите на Албанија со ЕУ е во интерес на двете страни

+инфо - 04.12.2018

Претседателот на Комитетот за надворешно-политички работи на Европскиот парламент Дејвид Мекалистер, на средбата во Брисел со шефот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати, оцени дека отворањето на преговорите на Албанија со ЕУ е во интерес на ...

Мекалистер: Отворањето на преговорите на Албанија со ЕУ  е во интерес  на двете страни

Локално - 04.12.2018

Претседателот на Комитетот за надворешно-политички работи на Европскиот парламент Дејвид Мекалистер, на средбата во Брисел со шефот на албанската дипломатија Дитмир Бушати оцени дека отворањето на преговорите на Албанија со ЕУ е во интерес на двете ...