TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Исланд троши повеќе струја за биткоини отколку за домаќинство

Слободен Печат - 13.02.2018

Потрошувачката на струја во Исланд секојдневно расте сè повеќе и ги надминува досегашните рекорди на трошење во домаќинствата и тоа само поради криптовалути. Имено, за да се копаат биткоини потребни се помоќни хардверски компоненти на компјутерите, ...

Рекорди во Исланд - Повеќе струја за биткоин од домаќинствата

Телефони.мк - 13.02.2018

Потрошувашката на струја за биткоин во Исланд ги сруши сите рекорди и ги надмина потребите на домаќинствата. Ова се должи на ангажираниот компјутерски хардвер, најчесто моќни процесори како и напредни графички карти наменети за компјутерски гејминг, ...

Илјадници веб страници се претворени во „замки“ за рударење на криптовалути...

Точка - 13.02.2018

Илјадници интернет страници кои што им припаѓале на државните институции во САД и Велика Британија биле заразени со софтвер, а хакерските напади се интензивирале со популарноста на криптовалутите.

Најбогатите луѓе во светот на криптовалутите

Friday.mk - 13.02.2018

Во светот на криптовалутите, богатсвото може да настане преку ноќ. Магазинот Forbs состави листа од најбогатите луѓе од криптовалутите. Крис Ларсен Проценето богатство до 8 милијарди долари.

Првиот олимпиец што ќе биде платен во криптовалути

Факултети - 13.02.2018

Владите низ светот сè уште се обидуваат да сфатат што да прават со криптовалутите. Ова е актуелна тема во последниот период, а уште поинтересно е тоа што на самиот почеток на ЗОИ беше најавено дека спортист од Канада ќе биде исплатен во криптовалути.

Во Исланд снемува струја поради масовно копање на Биткоини

Република - 13.02.2018

На Исланд живеат нешто повеќе од 330 000 жители (полoвина Скопје), а на овој остров претежно поради ладната клима која е погодна за ладење, се градат се повеќе компјутерски и дата центри. Во последно време значително е забрзана изградбата на ...

Исланд е рај за „копачите“ на крипто-валути

Стандард - 13.02.2018

Индустријата за „копање“ на крипто-валути во Исланд ќе троши оваа година повеќе енергија отколку сите домаќинства во земјата, објави „BBC“. Попрецизно, се очекува во 2018 година целата индустрија да потроши околу 840 гигават часа електрична ...

Сѐ што треба да знаете за криптовалутите, на едно место

Кајгана - 13.02.2018

Дали имате чувство дека колку и да истражувате, ништо не ви е јасно околу биткоин, криптовалутите и како тие функционираат? За среќа, одредени луѓе се потрудиле да ги средат сите информации кои ви се потребни и да ги стават на едно место.

Копањето на биткоин во Исланд ја надминува потрошувачката на енергија во домаќинствата

Локално - 13.02.2018

Исланд се соочува со значителен скок во копањето на крипто-валути, што доведува до забрзана апсорпција на енергетските резерви на земјата. Според локалната енергетска компанија HS Orka оваа година, сегашната потрошувачка на струја за копање на ...

Хакирани страници на државни институции за рударење на монеро

Телефони.мк - 13.02.2018

Официјални страници на државни институции во САД и Велика Британија биле заразени со злонамерен софтвер за рударење на криптовалути. Над 4200 страници се заразени со малициозна верзија на софтвер, кој наводно на оние што слабо гледаат им помага во ...

Лагард од ММФ - Биткоинот ќе мора да го регулираме

Фактор - 13.02.2018

Биткоинот се повеќе е главна тема меѓу финансиските институции кои отворено се залагаат за негово поголемо владино регулирање со цел да не се предизвикаат големи потреси на пазарите на капитал.

Хакери нападнаа илјадници компјутери за да генерираат крипто-валути

Локално - 13.02.2018

Илјадници интернет сајтови во светот беа заразени со малициозен софтвер кој ја користи моќта на компјутерите за да создава крипто-валути. Ова е тип „дискретно“ хакирање, што се шири брзо, предупредуваат експертите за компјутерска безбедност.

Струен удар: Нема да можеме да ги грееме домовите поради биткоинот

Денар - 13.02.2018

Исланд се соочува со значително зголемен раст на потрошувачката на енергија која се користи за „копање“ биткоини. Потрошувачката толку многу пораснала да е блиску да ја достигне количината на енергија која се троши при затоплување на домаќинствата.

Повеќе се троши струја за копање биткоин, отколку за домаќинствата

Фактор - 13.02.2018

Копањето биткоин но, и други форми на крипто и дигитални валути се повеќе се засилува мерено според потрошувачката на електрична енергија и ангажираниот компјутерски хардвер, најчесто моќни процесори како и напредни графички карти наменети за ...

Шпекулантите можат да ги уништат крипто-валутите

Локално - 12.02.2018

Шпекулативните инвеститори во крипто-валути имаат негативно влијание врз експериментирањето со новите технологии и може да ја уништат експерименталната вредност на дигиталните пари. За ова предупреди Сопенду Моханти, финтех директор во централната ...

Ова се најбогатите сопственици на криптовалути

Иновативност - 12.02.2018

Во светот на криптовалутите богатството може да се стекне преку ноќ, а добитниците на оваа дигитална лотарија се разликуваат од оние кои се збогатиле за време на некои од претходните мании.

Најбогатите луѓе во светот на криптовалутите

Факултети - 12.02.2018

Во светот на криптовалутите богатството може да се добие преку ноќ, а добитниците на оваа дигитална лотарија, сепак, се разликуваат од оние што се збогатиле на други начини. „Форбс“ креирал листа со најбогатите луѓе во променливиот и нејасен свет на ...

Градот Беркли во Калифорнија ќе издава своја криптовалута за да не зависи од буџетот на САД

Иновативност - 12.02.2018

Иако лудилото по криптовалутите се смири по падот на вредноста на биткоин, тоа не значи дека интересот за виртуелните валути целосно го снема. Многу земји, институции и компании размислуваат за издавање сопствени криптовалути за собирање средства.

Криминалците перат милијарди евра преку криптовалути, предупредува Европол

Радио МОФ - 12.02.2018

Помеѓу 3,5 и 4,5 милијарди евра криминални пари во Европа се испрани преку криптовалутите, велат за ББЦ од Европската полициска агенција – Европол. Директорот на Агенцијата, Роб Веинрајт , за британскиот јавен сервис изјавил дека регулаторите и ...

Најбогатите луѓе во светот на криптовалутите

Денар - 12.02.2018

Во светот на криптовалутите, богатството може да се зголеми преку ноќ, а добитниците на оваа дигитална лотарија, сепак се разликуваат од оние кои се збогатиле на некои претходни мании. Почетоците обвиткани во тајност, а во исто време анархичтики, ...

Биткоин од милијардери направи милионери

Кумановски м. - 12.02.2018

loading... Наглиот пад на вреднсота на Биткоинот и другите криптовалути влијаеше на банкарските сметки на некои од најбогатите луѓе, помеѓу кои и браќата близнаци Камерон и Тајлер Винклевос .

Биткоинот ја уништува оваа мала држава: Струјата е евтина, а сите сакаат да "копаат"

Точка - 13.02.2018

Исланд се соочува со експоненцијален раст на потрошувачката на енергијата која се користи за копање на биткоини. Потрошувачката пораснала до толку што е блиску да достигне количина на енергија која се троши за загревање на домаќинства.

Шпекулантите можат да ги уништат крипто-валутите

Канал5 - 12.02.2018

Шпекулативните инвеститори во крипто-валути имаат негативно влијание врз експериментирањето со новите технологии и може да ја уништат експерименталната вредност на дигиталните пари. За ова предупреди Сопенду Моханти, финтех директор во централната ...