TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Блаже Сапунџиев од Кавадарци доби бубрег од Берица Белчовска, Д-р Мојсовска: На добар пат сме да направиме добра ...

ТВ21 - 18.04.2021

28-годишениот Блаже Сапунџиев од Кавадарци го доби едниот бубрег од Верица Белчовска. Мајката Форка вели дека сочувствуваат со семејството на младата девојка Верица Белчовска, која загина во сообраќајна несреќа, но изрази благодарност за хуманиот ...

Блаже Сапунџиев од Кавадарци доби бубрег од Берица Белчовска

Локално

Русиново се прости од Верица чие семејство покажа хуманост на дело со донација на нејзините органи за три лица

24Инфо

Блаже Сапунџиев од Кавадарци доби бубрег од Верица Белчовска

Вечер Прес

Русиново се прости од младата девојка чии органи беа донирани, а беше удрена од несовесен возач – сограѓаните во солзи (ФОТО)

Курир

Осумнаесет години со бубрег од мајка си: И Блаже Сапунџиев доби орган од Верица

Мастило

Блаже од Кавадарци е момчето кое доби бубрег од Верица Белчовска

+инфо

МКД Lider ММС Точка 365

Погребана Верче Белчовска, Берово ќе собира финансиска помош за семејството

Фактор - 18.04.2021

Фото: ММС Дваесетгодишната Верче Белчовска денеска беше погребана откако нејзиното семејство дозволи да се донираат нејзиното срце, двата бубрези и дел од коскениот систем. На почетокот од април беше прегазена од несовесен возач, а во меѓувреме ...

Семејството не се ни двоумело, за нив тоа било шанса да спасат животи на други деца и да ги поштедат нивните семејства од болката, вели братот на Белчовска

Бриф

„Нека живеат други благодарение на мојата сестричка, Верче ќе го сакаше тоа“, вели братот на девојката донор

365

Празнината за Верче ништо не може да ја пополни – Жителите на Русиново со солзи ја испратија до вечното почивалиште

ММС - 18.04.2021

Човечкото срце е многу големо, може се да издржи. Така и денес срцата на жителите на село Русиново, беровско, од една страна се среќни, што нивна сограѓанка спаси животи, но од друга срцата им се распарчани, очите им се полни со солзи за еден млад ...

Жителите на Русиново се простија од младата Верица и порачаа нејзината хуманост да не се заборави од институциите

Слободен Печат

Жителите на Русиново се простија од младата Верица и порачаа нејзината хуманост да не се заборави од институциите

Телма

Жителите на Русиново се простија од младата Верица и порачаа нејзината хуманост да не се заборави од институциите

MakPress

Се простија од младата Верица: Жителите на Русиново порачаа, нејзината хуманост да не се заборави од институциите!

Вечер Прес

(Фото) Жителите на Русиново се простија од младата Верица и порачаа нејзината хуманост да не се заборави од институциите

еМагазин

Хуманоста на семејството на Верица да биде институционално наградена: Жителите на Русиново побараа помош за семејство Белчовски

Скопје24

Нетпрес Либертас

Верица го подари своето срце, а пред неа се поклони цела Македонија!

Вечер Прес - 18.04.2021

Дваесетгодишната Верица Белчовска, која загина во сообраќајна несреќа, е хероината пред која македонските граѓани се поклонуваат. Благодарение на големото срце на нејзините родители, кои во моментите на најголемата загуба и тага одлучија да ги ...

Блаже Сапунџиев од Кавадарци, кој со години бил на дијализа доби бубрег од Верица Белчовска

еМагазин

Блаже од Кавадарци е момчето кое доби бубрег од Верица Белчовска

Скопје инфо

Блаже од Кавадарци е момчето кое доби бубрег од Верица Белчовска

Фокус

Блаже од Кавадарци е момчето кое доби бубрег од Верица Белчовска

Сител

Блаже од Кавадарци е момчето кое доби бубрег од Верица Белчовска

Независен

Блаже од Кавадарци е момчето кое доби бубрег од Верица Белчовска

Frontline

Денешен Република iPortal Вечер Прес ТВ21 Нетпрес Курир Опсервер

Точи за семејството на Верче: Во тагата никој не може да им помогне, но да им се олесни животот може

Скопје24 - 18.04.2021

Вчера целата македонска јавност им оддаде почит на Верче Белчовска и нејзиното семејство кои по големата загуба одлучија органите на својата ќерка и сестра да ги донираат за да спасат повеќе млади животи.

Во Струмица по подобар живот: Која е скромната беровка за која плаче Македонија?

Мастило

ДЕВОЈКАТА КОЈА ЗАГИНА ВО СООБРАЌАЈКА ВО СТРУМИЦА: Срцето на 20-годишната Верче продолжи да чука кај 27-годишно момче

Денешен

Стајиќ донира 1 милион денари на семејството кое одлучи да ги донира органите на нивната ќерка

Република - 17.04.2021

Семејството Стајиќ, основачи и сопственици на компанијата „Gulf Oil“ во Македонија му донираат 1 милион денари на семејството, на трагично починатата Верица Белчовска, кое покажа колку е цврсто во болката.

Еден милион денари за хуманоста на семејството на Верица Белчовска – донација од сопствениците на „Галф Оил“

360 степени

Семејството Стајиќ донира 1 милион денари на семејството Белчовски

Сител

Семејството Стајиќ донира 1 милион денари на семејството Белчовски

24 Вести

Семејството Стајиќ донира еден милион денари на семејството Белчовски

Фокус

Семејството Стајиќ му испрати еден милион денари на семејството Белчовски

МКД

Семејството Стајиќ донира 1 милион денари на семејството Белчовски

Бриф

Локално Фактор Пари

МЗ: Успешно заврши трансплантацијата на бубрези на УК за урологија

Канал5 - 17.04.2021

Дваесет и седум годишен пациент на дијализа добри бубрег од почината донорка. Претпладнево успешно заврши првата трансплантација на бубрезите кои вчера доцна во ноќта беа експлантирани на Клиниката за Урологија.

Бубрегот од починатата девојка трансплантиран кај 27-годишен пациент, во тек втората трансплантација

Република

Вечерен преглед: Мицкоски не може да се помири што правдата стигна, и е еднаква за сите, успешно завршена и ...

Frontline - 17.04.2021

Христијан Мицкоски секојдевно докажува дека е единствен и најголем бранител на криминалот и криминалците. Тој не може да се помири што денес правдата е еднаква за сите, секој што се огрешил пред законот – одговара, нема повеќе недопирливи, велат од ...

Бубрезите и коските од донорот на срцето ќе се трансплантираат кај пациенти кои имаат потреба

Канал5 - 17.04.2021

Пациентот кој денеска го прими срцето од донор е на возраст од 22 години и има сериозно заболување кое го оштетува срцето, соопштија од Министерството за здравство. Од починатата девојка донор наредните денови ќе се трансплантираат и бубрезите како ...

Бубрезите и коските од донорот на срцето ќе се трансплантираат кај пациенти кои имаат потреба од нив

Република