TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владата со концерти ќе ја слави поканата од НАТО, опозицијата ќе протестира, многу критики на социјалните мрежи!

1tv - 12.07.2018

Жестоки критики од „твитер“ заедницата по одлуката на Владата, да организира низа концерти на кои ќе се слави поканата од НАТО и преговорите со ЕУ. На социјалните мрежи, мнозинството коментари се против оддржување на прославата, наспроти тоа бараат ...

ВО ЖИВО: Доделување на покана за членство во НАТО

1tv - 12.07.2018

Во живо од свеченоста за доделување на поканата за преговори на Македонија за полноправно членство во НАТО, со услов да биде имплементиран Договорот за името со Грција, што подразбира успешен референдум во државата, по кој официјалното име кое ќе се ...

Реакции по поканата од НАТО - од историски успех до барање за оставки

Глас на Америка - 12.07.2018

Владеачката СДСМ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ, очекувано, со дијаметрално спротивни ставови околу поканата од Алијансата СКОПЈЕ- Одлуката на Самитот на НАТО со која Македонија доби покана за почеток на пристапни преговори со Алијансата наиде на ...

Прославата за НАТО нема цена

Макфакс - 12.07.2018

Владата не знае колку пари ќе бидат потрошени за големата прослава по повод поканата за влез во НАТО. В сабота ќе се слави во 15 града со 40 изведувачи. Извори за „Макфакс“ велат дека некои од договорите со изведувачите се потпишани уште пред еден ...

Заев повика на славје по поканата од НАТО

Deutsche Welle - 12.07.2018

Попладнево македонскиот премиер Заев на церемонија официјално ќе ја прими поканата за почеток на преговори за членство во НАТО од генералниот секретар Јенс Столтенберг Македонскиот премиер Зоран Заев од Брисел ги повика граѓаните на прослава в ...

Заев по поканата од НАТО најави прослави во Македонија

Р.С.Европа - 12.07.2018

Голема и величествена работа, изјави изутрината при влегувањето во зградата на НАТО македонскиот премиер Зоран Заев за поканата Македонија да стане членка на Алијансата. Тој повторно изрази уверување дека граѓаните на референдум ќе го поддржат ...

ВИДЕО Заев од Брисел: Ве повикувам да прославиме заедно, ќе си честитаме со македонска музика

Фокус - 12.07.2018

Премиерот, Зоран Заев, од Брисел ги повикува граѓаните да се придружат на големата прослава која ќе се одржи оваа сабота во 15 градови низ Македонија. -Од денеска Македонија оди само напред, грѓаните нижат уште еден голем успех.

Македонија в сабота ќе слави за поканата во НАТО

Н.Македонија - 12.07.2018

Во 15 градови низ државата во сабота ќе биде организира голема граѓанска прослава по повод добивањето на покана за пристапни преговори за членство на Македонија во НАТО. – Македонија доби покана да стане членка на НАТО и има датум за преговори со ...

Владата ќе прави забава во 15 града за поканата од НАТО

Сакам да кажам - 12.07.2018

Владата в сабота организира забава во 15 града по повод добивањето покана од НАТО да станеме 30-та членка, најави премиерот Зоран Заев од Брисел. „Ве повикувам во сабота, на 14 јули, да прославиме заедно во градовите низ Македонија по добивањето на ...

ВМРО-ДПМНЕ не ја признава поканата од НАТО

Фактор - 12.07.2018

Наместо аплауз, Македонија со оваа Влада издвојува уште еден пораз. Условена, наместо чиста покана за НАТО и држава заложник на штетниот договор на оваа Влада, напиша потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски на својот Фејсбук профил.

На Македонија ќе и биде врачена поканата за пристапни преговори

Канал5 - 12.07.2018

Втор ден самит на НАТО. За околу два часа ќе се одржи церемонијата во седиштето на алијансата во Брисел, каде на Македонија и официјално ќе и биде врачена поканата за пристапни преговори која беше усвоена вчера.

Во сабота прослава низ Македонија по повод поканата од НАТО

Алсат-М - 12.07.2018

Македонската делегација предводена од премиерот Зоран Заев пристигна на самитот на НАТО, каде генералниот секретар на Алијансата, Столтенберг официјално ќе им ја врачи поканата за започнување на претпристапните преговори за членство во НАТО.

Еве каде и кој сѐ ќе настапи на прославите за НАТО и ЕУ

+инфо - 12.07.2018

Во сабота, Владата ќе организира прослава по повод поканата од НАТО за влез на Македонија во Алијансата. Ќе има журки во 15 градови, во саботата во вечерните часови, а централната прослава ќе биде во Градскиот парк во Скопје од 21 часот на која ќе ...

Поканата од НАТО ќе се слави в сабота во 15 градови

Р.С.Европа - 12.07.2018

Премиерот Зоран Заев од Брисел најави прослава во 15 македонски градови в сабота по повод поканата од НАТО за членство на Македонија во Алијансата. На вчерашниот прв ден од Самитот на НАТО, генералниот секретар Јенс Столтенберг ја потврди поканата ...

(Видео) Македонија во 15 градови ќе ја слави поканата од НАТО

Макфакс - 12.07.2018

Прослава по повод поканата од НАТО за членство на Македонија во алијансата, ќе има во 15 градови во земјава, соопшти првиот човек на Владата, Зоран Заев во Брисел. Прославата ќе се случува в сабота.

Еве како изгледа музичката програма на прославите за поканата за НАТО во 15-те градови

365 - 12.07.2018

По најавата дека поканата за членство во НАТО ќе се прославува во 15 градови низ Македонија, Владата ја објави и комплетната музичка програма за во сите градови. Меѓу музичките ѕвезди кои ќе настапат се: Љубојна, Слаткаристика, Елена Ристевска, ...

Заев: Ве повикувам заедно да ја прославиме поканата за НАТО на 14 јули во 15 градови низ Македонија (Видео)

1tv - 12.07.2018

Премиерот Зоран Заев утринава, пристигнувајќи на вториот ден на самитот на НАТО, ги повика граѓаните на Македонија на 14 јули на заедничка прослава во 15 градови низ земјата за да прослави поканата за НАТО како голем успех за сите граѓани.

Премиерот Заев од НАТО Самитот во Брисел: Честитам Македонија!

Фактор - 12.07.2018

Денес, од НАТО Самитот во Брисел, Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, даде кратка изјава пред почетокот на работната програма. Во продолжение изјавата на премиерот Заев во целост.

СДСМ: Поканата за влез во НАТО е историски успех, Македонија незапирливо оди напред

24Инфо - 12.07.2018

Остварен е уште еден историски успех на Македонија и нејзините граѓани. Република Македонија доби покана за влез во НАТО, истакнуваат денеска од владејачката ...

Милошоски: Поканата за членство во НАТО како покана за членство во ОПЕК

Република - 12.07.2018

После “датумот за можен датум” од ЕУ, Македонија од @NATO доби малку полоша верзија од истото што го имаше и во 2008, условна покана т.е сменете го името (овој пат и Уставот), па ќе ви ја дадеме поканата за членство, коментира пратеникот Антониот ...

Заев повикува на прослава на 14 јули за влезот во НАТО

Бизнис Вести - 12.07.2018

Од денес, Македонија оди само напред, а граѓаните нижат уште еден голем успех. Честитам Македонија! НАТО одлучи да ни биде врачена поканата да станеме 30-та членка на Алијансата. Ова е покана за полноправно членство во водечкиот сојуз за мир и ...

Владата организира прослава во 15 градови за поканата за членство во НАТО

Мета - 12.07.2018

Владата организира „голема граѓанска прослава“ за поканата за членство во НАТО, во 15 градови ширум земјата заедно со преку 40 домашни артисти и музичари в сабота, 14 јули. „Македонија започнува нова приказна – добивме покана за членство во НАТО и ...

Столтенберг на свечена церемонија официјално ќе му ја врачи поканата за НАТО на Заев

МК News - 12.07.2018

Лидерите на 29-те земји членки на НАТО вчера на првиот ден на Самитот во Брисел одлучија да ја поканат Македонија да почне преговори за членство, а поканата официјално денеска генералниот секретар Јенс Столтенберг ќе му ја врачи на премиерот Зоран ...

Поканата за НАТО ќе се слави во 15 градови

Независен - 12.07.2018

Откако денес околу пладне генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, треба официјално да му ја врачи на премиерот Зоран заев поканата за членство во НАТО, во земјава ќе почнат подготовките за прослава на овој настан.

Поканата за НАТО денес ќе му биде врачена на премиерот Заев

Фактор - 12.07.2018

Официјалната покана со која Македонија треба да почне преговори за членство денеска генералниот секретар Јенс Столтенберг ќе му ја врачи на премиерот Зоран Заев на свечена церемонија во седиштето на најголемиот воено-политички сојуз во светот.

СДСМ: Поканата за влез во НАТО е историски успех

Локално - 12.07.2018

Остварен е уште еден историски успех на Македонија и нејзините граѓани. Република Македонија доби покана за влез во НАТО. СДСМ им честита на сите граѓани. Заедно успевме. Вратите на Алијансата се отворени, обезбедено е местото на Македонија во НАТО, ...

(ВИДЕО) БОРИС МАЛАГУРСКИ: НАТО со поканата за членство навистина ја почести Македонија

Фактор - 12.07.2018

Српскиот филмски режисер, продуцент, сценарист, и активист, Борис Малагурски, за Фактор вели дека НАТО со поканата за членство навистина ја почести Македонија. „Македонските млади луѓе ќе имаат чест да патуваат во сите држави ширум светот, да ...

Заев на свеченост ќе ја прими поканата за НАТО од Столтенберг

Макфакс - 12.07.2018

На свеченост што ќе се одржи во новото седиште на НАТО во Брисел, на вториот ден од самитот на шефовите на држави или влади, членки на алијансата, премиерот Зоран Заев ќе ја прими поканата за пристапни преговори со НАТО од првиот човек на ...

Македонија во 15 градови ќе ја слави поканата од НАТО

24Инфо - 12.07.2018

Прослава по повод поканата од НАТО за членство на Македонија во алијансата, ќе има во 15 градови во земјава, соопшти првиот човек на Владата, Зоран Заев во ...

Со концерт и во Куманово ќе се прослави поканата за членство во НАТО

Кумановски м. - 12.07.2018

loading... Групата Шутка Рома Рап, Мухамед Ибраими, PMG Колектив и Фолтин ќе одржат концерт на градскиот плоштад во Куманово, а во организација на Владата на Република Македонија по повод поканата за членство во НАТО која државата ја доби вчера.

БЕСА: Заслужена поканата за НАТО

Локално - 12.07.2018

Денешната одлука на самитот на НАТО, кој се одржува во Брисел, за да и се додели на Република Македонија покана за членство во северно-атлантската алијанса претставува вест од историски размери за нашата држава.

Поканата за Македонија од НАТО во Вашингтон пост, Блумберг, Киев пост...

еМагазин - 12.07.2018

Повеќе реномирани медиуми од САД, земјите од ЕУ, Украина, балканските змји и други вчера ја пренесоа веста за формалната покана на Македонија за почнување на преговори за членство во НАТО под името Северна Македонија.

Заев: И ВМРО-ДПМНЕ работеше за НАТО покана и треба да се радува

Нова ТВ - 11.07.2018

Грција и грчкиот народ сакаат да успее договорот за спорот со името и оттука премиерот Зоран Заев го разбира чекорот што Атина го презеде протерувајќи руски дипломати. За НОВА тој вели дека и кај нас има слични активности кои можат да се забележат ...

Сефер Тахири и Ристо Никовски во „Само Вистина“

Канал5 - 11.07.2018

Поканата за пристапните преговори со НАТО е добра вест за иднината на граѓаните и Македонија. Членството во НАТО ја зголемува безбедноста и носи други придобивки за понатамошниот развој на земјата.

Во поканата од НАТО во фус нота стои дека Турција нè признава како Република Македонија

Фокус - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО, Јенс Столтенберг утре на свечен настан и официјално ќе му ја врачи поканата за членство на Македонија во Алијансата на премиерот Зоран Заев. Координаторот за НАТО, Сево Пендаровски во гостувањето на Топ тема на Телма ...

Во поканата од НАТО во фуснота стои дека Турција нè признава како Република Македонија

+инфо - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО, Јенс Столтенберг утре на свечен настан и официјално ќе му ја врачи поканата за членство на Македонија во Алијансата на премиерот Зоран ...

Во поканата на НАТО во фуснота ќе пишува дека Турција нѐ признава како Република Македонија

Press24 - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг утре свечено ќе му ја додели поканата за членство на Македонија во НАТО, на премиерот Зоран Заев. Координаторот за НАТО, Стево Пендаровски вечерва гостуваше во емисијата „Топ тема“ на Телма телевизија ...

Поканата за членство на Македонија во НАТО ја разбранува грчката јавност

Алсат-М - 11.07.2018

Лидерот на опозициската Нова Демократија, Кирјакос Мицотакис рече дека признавањето на јазикот и македонската националност со потпишувањето на Договорот од Преспа, грчката влада отворила пат соседната држава да се зачлени во НАТО.

Мисајловски: Условена наместо чиста покана за НАТО и држава заложник на штетниот договор на Заев

Курир - 11.07.2018

Наместо аплауз, Македонија со оваа Влада издвојува уште еден пораз. Условена, наместо чиста покана за НАТО и држава заложник на штетниот договор на оваа Влада, напиша потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски на својот Фејсбук профил.

Јоханис: Романија ја поддржува поканата на НАТО за Македонија

Локално - 11.07.2018

Романскиот претседател Клаус Јоханис изјави дека НАТО треба да ја продолжи политиката на „отворени врати“ и додаде дека Романија ја поддржува одлуката Република Македонија да биде поканета да ги почне пристапните преговори со НАТО.

Граѓаните поделени околу претпристапните преговори за членство во НАТО

Алсат-М - 11.07.2018

Граѓаните со поделени мислења во однос на претпристапните преговори за членство во НАТО. Дел од оние со кои денеска зборувавме ни одговорија дека НАТО требало да ни упати безусловна покана, а други ги поздравуваат заклучоците од Самитот.

Бачев: Лага е дека добиваме покана за членство во НАТО

Фокус - 11.07.2018

Единствена Македонија ја осудува бесрамната пропаганда и новинарскиот терор врз нацијата од марионетската власт во Скопје во обидот да прикаже дека Републка Македонија на Самитот на НАТО во Брисел добива покана за членство во НАТО, велат од ...

Шекеринска: Македонија ја заслужи поканата

Локално - 11.07.2018

Потпретседателот на макеоднската Влада и министер за одбрана Радмила Шекеринска денеска од седиштето на НАТО во Брисел, пред почетокот на самитот на Алијансата, истакна дека очекува Македонија конечно да ја добие поканата за членство.

„Единствена Македонија“: Власта лаже, нема покана од НАТО

Р.С.Европа - 11.07.2018

Партија „Единствена Македонија“, која се залага за сојуз со Русија место со НАТО, ја обвини Владата дека „го лаже македонскиот народ и дека Македонија нема да добие покана за членство во Алијансата“.

Генимата повика Македонија да не добие сега покана за членство во НАТО

Сител - 11.07.2018

Лидерката на Движењето за промена, Фофи Генимата, преку интервју за грчката телевизија Алфа упати повик Македонија сега да не добие покана за членство во НАТО, туку откако ќе се завршат сите обврски предвидени во Договорот.

ВО ЖИВО: Доделување на покана за членство во НАТО

Либертас - 12.07.2018

Во живо од свеченоста за доделување на поканата за преговори на Македонија за полноправно членство во НАТО, со услов да биде имплементиран Договорот за името со Грција, што подразбира успешен референдум во државата, по кој официјалното име кое ќе се ...

Столтенберг до Заев: Ви даваме покана, ако сте брзи ќе ви дадеме уште една (Фото)

Република - 11.07.2018

НАТО на Македонија и упатува покана да влезе во алијансата но за да добие покана навистина да влезе во алијансата ќе мора да биде брза во целосно спроведување на договорот со Грција. Ова го пишува во писмото што ќе биде упатено од генералниот ...

Прославата за НАТО нема цена

А1 On - 12.07.2018

Владата не знае колку пари ќе бидат потрошени за големата прослава по повод поканата за влез во НАТО. В сабота ќе се слави во 15 града со 40 изведувачи. Извори за „А1он“ велат дека некои од договорите со изведувачите се потпишани уште пред еден ...

(ВИДЕО) Заев од Брисел: Ве повикувам да прославиме заедно, ќе си честитаме со македонска музика

iPortal - 12.07.2018

Премиерот, Зоран Заев, од Брисел ги повикува граѓаните да се придружат на големата прослава која ќе се одржи оваа сабота во 15 градови низ Македонија. -Од денеска Македонија оди само напред, грѓаните нижат уште еден голем успех.

Македонија в сабота ќе слави за поканата во НАТО

Сител - 12.07.2018

Во 15 градови низ државата во сабота ќе биде организира голема граѓанска прослава по повод добивањето на покана за пристапни преговори за членство на Македонија во НАТО. - Македонија доби покана да стане членка на НАТО и има датум за преговори со ...