TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Путин: Битокоин? Сами сте си виновни

Република - 12.01.2018

Рускиот претседател Владимир Путин се вклучи во дебатата за биткоинит. Тој истакна дека ќе биде потребна законска регулатива за криптовалутите, но, според него во моментов целиот ризик и одговорност ги носат инвеститорите.

Јужна Кореја ги забранува криптовалутите

Банкарство.мк - 12.01.2018

Јужна Кореја планира целосно со закон да ги забрани криптовалутите вклучувајќи го и Биткоинот поради несигурноста која ја создаваат истите. Биткоинот и уште неколку криптовалути се соочија со пад на вредноста, кај некои од нив дури и од 10%, и во ...

Кина планира да стави крај на копањето биткоин на нејзина територија

Оff.net - 12.01.2018

Со тоа што 70 од глобалното копање биткоин отпаѓа на Кина, таа е најважната земјата за секојдневното функционирање и цена на крипто-валутата. Од ваква позиција Кина има намера да го укине копањето биткоин кај нив дома.

Јужна Кореја планира да забрани тргување со криптовалути

Иновативност - 12.01.2018

Власта на Јужна Кореја објави дека подготвуваат одредба со која целосно ќе се забрани трговијата со криптовалути во рамките на земјата. По објавата цената на биткоин во Јужна Кореја падна за околу 2.000 долари.

Ворен Бафет предвиде лош крај за крипто валутите

IT.mk - 12.01.2018

Еден од најпрепознатливите инвеститори на берзата, г. Ворен Бафет, предвиде лош крај за крипто валутите. Милијардерот е еден од најпознатите инвеститори, а има репутација на речиси непогрешлив предвидувач. Г.

Kонсултанти од Волстрит прогнозираат колапс на биткоинот. Погледнете кога!

Денар - 12.01.2018

Консултантската фирма од Волстрит предвидува сериозен пад на пазарот на криптовалутата во оваа година. Извештајот на „Quinlan & Associates“, кој се состои од 156 страници, заклучува дека биткоинот ќе се намали на 1.800 долари на крајот од оваа ...

На биткоинот му се гледа крајот?: Една од технолошки најразвиените земји планира да ги забрани криптовалутите поради ...

Точка - 12.01.2018

“Властите во овој случај го третираат биткоинот и другите криптовалути како коцкање и сметаат дека во оваа област се случува нешто илегално”, изјавиле сопствениците на менувачниците кои се под истрага.

Милијардерот Ворен Бафет предвидува лош крај за биткоин

Иновативност - 12.01.2018

Бафет уште во 2014 година јавно го произнесе својот став за биткоин и кажа дека не го смета за валута, туку за фатаморгана. Што ќе се случи со биткоин и како ќе се движи неговата вредност во иднина моментално никој не може да каже со сигурност.

Биткоин милијардерот и гуру Новограц со најамбициозен план во крипто треската

Фактор - 12.01.2018

Милијардерот Мајкл Новограц ги претстави плановите за покренување на инвестициони банки кои би овозможувале инвестирање засновано на дигитални валути и блокчејн. Целта е банката да биде листирана на канадската берза TSX.

Јужна Кореја најави забрана за тргување со крипто-валути

IT.mk - 12.01.2018

Властите од Јужна Кореја објавија дека планираат да забранат тргување со крипто-валути. Главна причина за забраната е да се оневозможи неплаќањето на данок. Речиси веднаш по објавата, започна и падот на дел од криптовалутите.

Криптовалутите претрпеа удар од 106 милијарди долари

Кумановски м. - 12.01.2018

loading... Водечките светски криптовалути, меѓу кои биткоин, рипл и етереум, претрпеа голем удар, по веста дека Јужна Кореја подготвува забрана на дигиталните валути. Вредноста на биткоинот утринава падна за 6 отсто, на етереум за над 11 проценти, а ...

Најголемaтa крипто-валута во Кина, која го надминува биткоин и продолжува да поскапува

Стандард - 11.01.2018

Дигитална валута од Кина, која го носи името на јунакот од филмот „Матрикс“, стана една од најскапите криптовалути во светот. И тоа го постигна, со спротивставување на многу од начелата, што беа во основата на неверојатниот раст на биткоин.

Бафет: Лудилото со биткоин нема да заврши добро

Стандард - 11.01.2018

Американскиот милијардер и инвеститор Ворен Бафет за CNBC изјави дека сегашното лудило за биткоин и другите крипто-валути, нема да заврши добро. „Во однос на крипто-валутите, во принцип можам да кажам со сигурност дека тоа ќе заврши лошо“, изјави ...

Која земја е следната дестинација на,,копачите'' на Биткоини?

Банкарство.мк - 11.01.2018

Регулативите и законите поврзани со дигиталните валути се постојана актуелна тема бидејќи се смета дека само со нивно поставување ќе може да се спречи злоупотребата на дигиталните валути и нивната вклученост во црните бизниси.

Ворен Бафет: ,,Со сигурност тврдам дека дигиталните валути ќе завршат лошо''

Банкарство.мк - 11.01.2018

Мислењата околу вредноста и инвестирањето во Биткоинот остануваат поделени дури и кога станува збор за најбогатите и најмоќните луѓе во светот. Веднаш откако директорот на банката ,,ЈП Морган Чејс'', Џејми Дајмон, изјави каење што Биткоинот го ...

Една држава ги осакати виртуелните валути: Никој не се надеваше на ова, загуба од 100 милијарди долари

Sky - 11.01.2018

Водечките светски криптовалути, меѓу кои биткоин, рипл и етериум, претрпеле остар удар, после веста дека Јужна Кореја е спремна за забрана на дигиталните валути. Вредноста на биткоинот утрово падна за речиси 6 отсто, на етериумот 11 проценти, а ...

Биткоинот ќе биде „протеран“ од Јужна Кореја

Денар - 11.01.2018

Јужна Кореја планира целосно да ги забрани криптовалутите, како што е биткоинот, поради загриженоста предизвикана од виртуелните валути. Биткоин и некои други криптовалути се соочија со пад на вредноста од 10 отсто, и се проценува колку има врска ...

Биткоинот продолжува да паѓа четири дена по ред

Шеталиште - 11.01.2018

Спонзорирано од СН ФИНАНСИИ Највредната криптовалута – биткоин, паѓа веќе четврти ден по ред, објави „Раша тудеј“. Исто така е 30 отсто пониско од рекордните 20.000 долари следени на 17 декември.

Ворен Бафет: Криптовалутите немаат иднина

Кајгана - 11.01.2018

Познатиот милијардер Ворен Бафет не е голем оптимист кога се во прашање Биткои и останатите криптовалути. Покрај тоа што никогаш не би вложил во нив, тој вели и дека не им предвидува среќен крај.

Ворен Бафет: Bitcoin не се пари, туку „фатаморгана“

Телефони.мк - 11.01.2018

Никој веќе не е сигурен што ќе се случи со bitcoin и како ќе се движи неговата цена во иднина. Еден од најпознатите американски богаташи, Ворен Бафет , има јасен став за bitcoin и другите криптовалути - за нив нема место во неговите компании.

Милијардерот Бафет дециден: Криптоманијата лошо ќе заврши

Фактор - 11.01.2018

Американскиот милијардер и инвеститор Ворен Бафет изјави дека никогаш нема да инвестира во криптовалути. „Можам да тврдам со сигурност дека дигиталните валути ќе завршат лошо“, рекол Бафет во интервју за СиЕнБиСи.

Ворен Бафет: Никогаш нема да инвестирам во криптовалути, ќе има лош крај

Денар - 11.01.2018

Американскиот милијардер и инвеститор Ворен Бафет изјави дека никогаш нема да инвестира во криптовалутите. Можам со сигурност да кажам дека криптовалутите ќе завршат лошо – изјави Бафет во интервју за CNBC.

Kонсултанти од Волстрит прогнозираат колапс на биткоинот

Канал 77 - 12.01.2018

Консултантската фирма од Волстрит предвидува сериозен пад на пазарот на криптовалутата во оваа година. Извештајот на „Quinlan & Associates“, кој се состои од 156 страници, заклучува дека биткоинот ќе се намали на 1.800 долари на крајот од оваа ...

Јужна Кореја планира да забрани тргување со криптовалути

USB - 12.01.2018

Во Јужна Кореја е во тек “војна” помеѓу службените власти и регулатори против криптовалутите и компаниите кои се занимаваат со нив. Претходно оваа недела беше објавена рација во шест најголеми менувачници на криптовалути во Јужна Кореја под сомнеж ...

Ворен Бафет: Криптовалутите немаат иднина

Бриф - 11.01.2018

Познатиот милијардер Ворен Бафет не е голем оптимист кога се во прашање Биткои и останатите криптовалути. Покрај тоа што никогаш не би вложил во нив, тој вели и дека не им предвидува среќен крај.

Ворен Бафет: Никогаш нема да инвестирам во криптовалути, ќе има лош крај

Точка - 11.01.2018

Американскиот милијардер и инвеститор Ворен Бафет изјави дека никогаш нема да инвестира во криптовалутите. Можам со сигурност да кажам дека криптовалутите ќе завршат лошо – изјави Бафет во интервју за CNBC.

На биткоинот му се гледа крајот: Една од технолошки најразвиените земји планира да ги забрани криптовалутите поради ...

Курир - 12.01.2018

“Властите во овој случај го третираат биткоинот и другите криптовалути како коцкање и сметаат дека во оваа област се случува нешто илегално”, изјавиле сопствениците на менувачниците кои се под истрага.

Ворен Бафет: Криптовалутите немаат иднина

Република - 11.01.2018

Познатиот милијардер Ворен Бафет не е голем оптимист кога се во прашање Биткои и останатите криптовалути. Покрај тоа што никогаш не би вложил во нив, тој вели и дека не им предвидува среќен крај.

Биткоинот пред целосен крах: Една од технолошки најразвиените земји планира да ги забрани криптовалутите

Република - 12.01.2018

Во Јужна Кореја е во тек “војна” помеѓу службените власти и регулатори против криптовалутите и компаниите кои се занимаваат со нив. Претходно оваа недела беше објавена рација во шест најголеми менувачници на криптовалути во Јужна Кореја под сомнеж ...

На биткоинот му се гледа крајот - технолошки најразвиена земја планира забрана на тргување со криптовалути

Press24 - 12.01.2018

“Властите во овој случај го третираат биткоинот и другите криптовалути како коцкање и сметаат дека во оваа област се случува нешто илегално”, изјавиле сопствениците на менувачниците кои се под истрага.