TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Отворени за средби, а нејќат ни да се видат

+инфо - 12.09.2019

Најава за нова средба меѓу власта и опозицијата засега нема. Разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и обвинета во „Рекет“, мора да се случи до 15 септември, а тоа се врзува и со носењето на нов закон за ...

Катица Јанева е бела мечка за Зоран Заев

Република - 12.09.2019

СДСМ застана во одбрана на криминалот на Катица Јанева. Пратениците под контрола на Зоран Заев одбија да дискутираат за нејзино разрешување, иако таа скоро цел месец е во притвор. Тоа е јасен доказ дека Јанева е под команда на Зоран Заев, велат од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Со Заев на власт ефективна правна разрешница не е можна, затоа што тој е заштитник на криминалот и промотор ...

Курир - 12.09.2019

СДСМ застана во одбрана на криминалот на Катица Јанева. Пратениците под контрола на Зоран Заев одбија да дискутираат за нејзино разрешување иако таа скоро цел месец е во притвор, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

Скандал или дезинформација – дали Јанева испратила писмо од Шутка напишано на компјутер?

Канал5 - 11.09.2019

Дали на специјалната обвинителка Катица Јанева некој и овозможил пристап до компјутер во затворот во Шутка или можеби и била дадена веќе напишана изјава? Овие дилеми се отворија во јавноста откако вчера професорот Гордан Калајџиев во телевизиска ...

ВМРО-ДПМНЕ побара разрешување на Јанева на пленарна седница, пратениците го одбија предлогот

24 Вести - 11.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ побара разрешување на Катица Јанева на пленарна - власта одби гласањето за разрешување на Јанева да се најде на дневен ред на денешната седница на Собранието. Правна пречка за ставање на точката на дневен ред според собранискиот спикер ...

ВМРО-ДПМНЕ побара денеска да биде разрешена Катица Јанева, власта најавува посебна седница

Сител - 11.09.2019

Мнозинството на СДСМ со 58 гласа одби разрешувањето на специјалната обвинителка да се најде на дневен ред на денешната седница и со тоа се стави во заштита на нејзиниот криминал, обвини опозицијата.

Владејачките партии го отфрлија барањето на опозицијата денеска да се гласа за разрешување на Катица Јанева

Алсат-М - 11.09.2019

Парламентарното мнозинство го отфрли барањето на опозицијата на денешната пленарна седница да се гласа за разрешување на специјалната обвинителка Катица Јанева. Образложението на опозицијата е дека поминала една недела од заклучокот на Комисијата за ...

Вмро-Дпмне побара разрешување на Јанева на пленарна седница, пратениците од власта го одбија предлогот

Алфа - 11.09.2019

СДСМ и ДУИ ја одбија точката за разрешување со притворената специјална обвинителка Катица Јанева. Таа денеска на барање на опозицијата требаше да се најде на дневен ред пред пратениците во Собранието.

Мицевски: Џафери и СДСМ да не глумат борци за правда и уште денес Катица Јанева да биде разрешена

+инфо - 11.09.2019

Денес на очиглед на целата македонска јавност власта ја спаси осомничената Катица Јанева од разрешување. На денешниот предлог од страна на ВМРО-ДПМНЕ, да се стави на дневен ред како прва точка, разрешувањето на осомничената специјалната обвинителка ...

Јалов обид на ВМРО-ДПМНЕ во Собрание да го испере Мицкоски

24Инфо - 11.09.2019

Костадин Костадинов, портпарол и пратеник на СДСМ негира дека го спречилте разрешувањето на Катица Јанева на денешната седница за што ги обвини координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски .

Власта одби да гласа за разрешување на Катица Јанева во Собранието

Сител - 11.09.2019

Власта одби гласањето за разрешување на Катица Јанева да се најде на дневен ред на денешната седница на Собранието. Мнозинството на СДСМ и ДУИ со 58 гласа го одби предлогот на координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, ...

Јовески за 360°: Писмата на Јанева од Шутка се напишани на рака

360 степени - 11.09.2019

Трите дописи со кои специјалната обвинителка Катица Јанева дава согласност за преземање на предметите на СЈО од редовното Обвинителство се напишани на рака, вели за „360 степени“ државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

Јовески за 360°: Писмата на Јанева од Шутка се напишани на рака

Либертас - 11.09.2019

Трите дописи со кои специјалната обвинителка Катица Јанева дава согласност за преземање на предметите на СЈО од редовното Обвинителство се напишани на рака, вели за „ 360 степени“ државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

ВМРО-ДПМНЕ во Собрание предложи точка за разрешување на Јанева

Алсат-М - 11.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ во Собрание предложи точка на дневен ред разрешување на специјалната обвинителка, Катица Јанева, согласно веќе усвоената препорака на Комисијата за избори и именување и Советот на јавните обвинители за специјалната обвинителка да биде ...

Статус на денот: Само Катица може да ја разреши Јанева

Expres - 11.09.2019

Новинароит Бранко Героски го коментира денешниот неуспешен обид, Собранието да одлучува за разрешување на шефицата на СЈО, Катица Јанева. „Само Катица Јанева од Шутка може да издаде наредба Собранието да ја разреши Катица Јанева“, напиша Героски на ...

Собранието одби денеска да ја разреши Катица Јанева

+инфо - 11.09.2019

Не помина предлогот на ВМРО-ДПМНЕ Собранието денеска да гласа за разрешување на приведената специјална обвинителка во оставка Катица Јанева. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ точка на дневен ред да биде разрешувањето Јанева, согласно веќе усвоената ...

Тактизирање со Јанева: Нејзиното разрешување ставено на пауза

Независен - 11.09.2019

Парламентарното мнозинство во парламентот денеска со 58 гласа „за“ го отфрли предлогот на опозицијата да гласа за разрешување на специјалната обвинителка Катица Јанева. Пратениците од владеачките партии објаснуваат оти сакале да се дополни дневниот ...

Власта денеска одби да гласа за разрешување на Катица Јанева

PressingTV - 11.09.2019

Парламентарното мнозинство на власта на денешната седница на Собранието го одби предлогот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ на дневен ред да се стави точката за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

Јовески: Писмата на Јанева од Шутка се напишани на рака

Република - 11.09.2019

Не е вистина дека едно од писмата на Катица Јанева испратени до ЈО од истражиот затвор „Скопје“ е напишано на компјутер, тврди државниот јавен обвинител Љубомир Јовески кој во изјава за „360 степени“ ги отфрла ваквите тврдења од универзитетскиот ...

Мицевски: СДСМ застана во одбрана на криминалите на Катица Јанева

Курир - 11.09.2019

Денеска на собраниска седница имаше обраќање координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски. Тој предложи да се дополни дневниот ред со точка предлог за разрешување на јавниот обвинител за гонење на кривични дела поврзани и кои ...

Мицкоски: ЈО работи под диктат на Заев, прави пиши-бриши со правото

Република - 11.09.2019

Во оваа правна паника што се случува изминатиов период се изнаслушавме сѐ и сешто. Сум слушнал и јас дека адвокатите на луѓето кои се дел од предметите на СЈО се обратиле до ЈО за мислење за изземање на Катица Јанева од овие случаи.

Новинар објави документ со кој ОЈО се прогласува ненадлежно за изземање на Јанева, Мицкоски со одговор: ОЈО работи под ...

Курир - 11.09.2019

Во оваа правна паника што се случува изминатиов период се изнаслушавме се и сешто. Сум слушнал и јас дека адвокатите на луѓето кои се дел од предметите на СЈО се обратиле до ЈО за мислење за изземање на Катица Јанева од овие случаи.

Катица Јанева се спаси од разрешување - Нови тактизирања во Собрание

Фактор - 11.09.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева иако поднесе оставка и поминати се сите редовни процедури од Советот на јавни обвинители до Комисијата за именувања во Собранието, денес се спаси од разрешување.

Јанушев: Кој тоа ѝ го дал на Јанева писмото напишано на компјутер, на кое таа со рака нешто допишала?

Курир - 11.09.2019

Писмото на Катица Јанева за предавање на предметите од СЈО на ЈО било пишувано на компјутер и на рака. Кој тоа ѝ го дал на Јанева писмото напишано на компјутер, на кое таа со рака нешто допишала?!?- -прашува генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор ...

Специјалната на „голем одмор“: Осамна фотографија од Катица Јанева во Шутка? (ФОТО)

Вистина.мк - 11.09.2019

На социјалните мрежи се појави фотографија на која „наводно“ е Катица Јанева во Истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари. Фотографијата ја објави новинарот Миленко Неделковски на неговиот Фејсбук профил -пишува порталот „Нет Прес“ објавувајќи ја ...

ВМРО-ДПМНЕ: Јасно е дека Јанева беше и остана црвената линија на Заев

Нетпрес - 12.09.2019

СДСМ застана во одбрана на криминалот на Катица Јанева. Пратениците под контрола на Зоран Заев одбија да дискутираат за нејзино разрешување иако таа скоро цел месец е во притвор, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

Калајџиев: Некој треба да испита како Јанева го пратила писмото пишувано на компјутер

МКД - 10.09.2019

Дел од обвинителите на Специјалното јавно обвинителство ми кажаа дека писмото на Катица Јанева за предавање на предметите на СЈО на ЈО било пишувано на компјутер и на рака. Кој тоа ѝ го дал на Јанева писмото напишано на компјутер, на кое таа со рака ...

Калајџиев: Дел од писмото на Јанева е пишуван на компјутер. Од каде ѝ компјутер на Јанева во Шутка?

365 - 10.09.2019

Писмото на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, испратено од притвор до обвинителите од СЈО, со кое им дава овластување да му ги предадат предметите на СЈО на Јавното обвинителство, било напишано дел на компјутер, а дел рачно, изјави ...

(ФОТО) Катица Јанева во „Шутка“ ?

Нетпрес - 10.09.2019

На социјалните мрежи се појави фотографија на која „наводно“ е Катица Јанева во Истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари. Фотографијата ја објави новинарот Миленко Неделковски на неговиот Фејсбук ...

ВМРО-ДПМНЕ побара денеска да биде разрешена Катица Јанева, власта најавува посебна седница

4NEWS - 11.09.2019

Мнозинството на СДСМ со 58 гласа одби разрешувањето на специјалната обвинителка да се најде на дневен ред на денешната седница и со тоа се стави во заштита на нејзиниот криминал, обвини опозицијата.

Мицевски: Власта ја спаси Јанева од разрешување

Телма - 11.09.2019

Координаторот на пратеничката група на ВМРО – ДПМНЕ Никола Мицевски вели дека денес на очиглед на целата македонска јавност власта ја спаси осомничената Катица Јанева од разрешување. -На денешниот предлог од страна на ВМРО-ДПМНЕ, да се стави на ...

Костадинов: Координаторите на пратеничките групи, на четирите поголеми партии, се договорија Јанева да биде разрешена ...

Скопје1 - 11.09.2019

Одговори на новинарски прашања, Костадин Костадинов, портпарол и пратеник на СДСМ: 1. Зошто го спречивте разрешувањето на Катица Јанева на оваа седница? · Напротив, знаеме дека тоа беше укажување и од страна на Претседателот на Собранието, Талат ...

Власта одби да гласа за разрешување на Катица Јанева во Собранието

Press24 - 11.09.2019

Власта одби гласањето за разрешување на Катица Јанева да се најде на дневен ред на денешната седница на Собранието. Мнозинството на СДСМ и ДУИ со 58 гласа го одби предлогот на координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, ...

Не помина предлогот на ВМРО-ДПМНЕ, Собранието одби денеска да ја разреши Јанева

Слободен Печат - 11.09.2019

Според партијата на Христијан Мицкоски, дополнителен аргумент е што таа е во притвор и е осомничена за случајот „Рекет“, а истовремено дава и одлуки и наредби од притвор, кои се противзаконски.

Власта одби да гласа за разрешување на Катица јанева

Expres - 11.09.2019

Парламентарното мнозинство со 58 гласа го отфрли предлогот Собранието денеска да гласа Катица Јанева да биде разрешена. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ предложи точка на дневен ред да биде разрешувањето Јанева, согласно веќе усвоената препорака на ...

ВМРО-ДПМНЕ без договор предложи да се гласа за разрешување на Јанева

360 степени - 11.09.2019

Парламентарното мнозинство во парламентот денеска со 58 гласа „за“ го отфрли предлогот на опозицијата да гласа за разрешување на специјалната обвинителка Катица Јанева. Претседателот на Собранието, Талат Џафери потенцира дека нема никаква правна ...

Власта застана во одбрана на криминалите на Катица Јанева

Република - 11.09.2019

Денеска на собраниска седница oд говорницата се обрати координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски, кој предложи да се дополни дневниот ред со точка предлог за разрешување на јавниот обвинител за гонење на кривични дела ...

Игор Јанушев: Кој тоа ѝ го дал на Јанева писмото напишано на компјутер, на кое таа со рака нешто допишала?!?

Опсервер - 11.09.2019

Писмото на Катица Јанева за предавање на предметите од СЈО на ЈО било пишувано на компјутер и на рака. Кој тоа ѝ го дал на Јанева писмото напишано на компјутер, на кое таа со рака нешто допишала?!? Заев ѝ се јавил на Катица Јанева да ги ослободи ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ застана во одбрана на криминалот на Јанева

MTM - 12.09.2019

СДСМ застана во одбрана на криминалот на Катица Јанева. Пратениците под контрола на Зоран Заев одбија да дискутираат за нејзино разрешување иако таа скоро цел месец е во притвор. Тоа е јасен доказ дека Јанева е под команда на Зоран Заев.

Калајџиев: Тука нешто смрди, кој тоа може да има компјутер во затвор

Република - 10.09.2019

Вечерва на ТВ Телма Гордан Калајџиев, професорот по кривично право изјави дека дел од обвинителите на Специјалното јавно обвинителство му кажале дека писмото на Катица Јанева за предавање на предметите на СЈО на ЈО било пишувано на компјутер и на ...

(ФОТО) Јанева во „Шутка“ ?

365 - 11.09.2019

На социјалните мрежи се појави фотографија на која „наводно“ е Катица Јанева во Истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари. Фотографијата ја објави новинарот Миленко Неделковски на неговиот Фејсбук ...

Мицевски: Власта ја спаси Катица Јанева од разрешување

Макфакс - 11.09.2019

,,Денес на очиглед на целата македонска јавност власта ја спаси осомничената Катица Јанева од разрешување.На денешниот предлог од страна на ВМРО-ДПМНЕ, да се стави на дневен ред како прва точка, разрешувањето на осомничената специјалната обвинителка ...

Заев ја спаси Катица Јанева од разрешување

Магазин - 11.09.2019

Мнозинството на СДСМ и ДУИ со 58 гласа го одби предлогот на координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, одлуката за разрешување на Јанева да се стави како прва точка на дневниот ред на денешната седница, дознава Сител.

Собранието одби денеска да ја разреши Катица Јанева

Либертас - 11.09.2019

Не помина предлогот на ВМРО-ДПМНЕ Собранието денеска да гласа за разрешување на приведената специјална обвинителка во оставка Катица Јанева. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ точка на дневен ред да биде разрешувањето Јанева, согласно веќе усвоената ...

Јанушев: Заев ѝ се јавил на Катица Јанева да ги ослободи осумтемина екс-пратеници на ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 11.09.2019

Писмото на Катица Јанева за предавање на предметите од СЈО на ЈО било пишувано на компјутер и на рака. Кој тоа ѝ го дал на Јанева писмото напишано на компјутер, на кое таа со рака нешто допишала?!?- -прашува генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ застана во одбрана на криминалот на Катица Јанева

24Инфо - 12.09.2019

Пратениците под контрола на Зоран Заев одбија да дискутираат за нејзино разрешување иако таа скоро цел месец е во притвор. Тоа е јасен доказ дека Јанева е под команда на Зоран Заев. Станува се поочигледна нивната поврзаност во изнудата на пари и ...

Калајџиев: Некој треба да испита како Јанева го пратила писмото пишувано на компјутер

Курир - 10.09.2019

Дел од обвинителите на Специјалното јавно обвинителство ми кажаа дека писмото на Катица Јанева за предавање на предметите на СЈО на ЈО било пишувано на компјутер и на рака. Кој тоа ѝ го дал на Јанева писмото напишано на компјутер, на кое таа со рака ...

Мицевски: СДСМ денеска наместо на страната на правдата застана во одбрана на криминалот и рекетот

Сител - 11.09.2019

Денес на очиглед на целата македонска јавност власта ја спаси осомничената Катица Јанева од разрешување. На денешниот предлог од страна на ВМРО-ДПМНЕ, да се стави на дневен ред како прва точка, разрешувањето на осомничената специјалната обвинителка ...

Милошоски: Парламентарното мнозинство го отфрли предлогот Јанева да биде разрешена од позицијата специјален јавен ...

Курир - 11.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ денес предложи Собранието да ја разреши СЈО Катица Јанева, согласно веќе усвоената препорака на Комисијата за избори и именување и Советот на јавните обвинители за спец.обвинителка да биде разрешена, објави пратеникот Антонио Милошоски.

Власта одби да гласа за разрешување на Катица Јанева во Собранието

Република - 11.09.2019

Со 58 гласови пртоив, од кои мнозинството пратеници од СДСМ и ДУИ, на денешната собраниска седница беше отфрлен предлогот од координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, како прва точка на дневниот ред да се стави одлуката за ...