TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пендаровски ја најави кандидатурата: Во мојот втор мандат очекувам да станеме членка на ЕУ

Канал5 - 01.03.2024

Актуелниот претседател Стево Пендаровски и официјално објави дека ќе се трка за уште еден мандат. Подршката овој пат ќе ја бара преку граѓанска кандидатура, но очекува и поддршката од СДСМ на конгресот в недела.

(ВИДЕО) Пендаровски ја објави кандидатурата за втор мандат: Не постои човек или партија која може да каже дека ме контролира или ги диригира моите одлуки

360 степени

Пендаровски: Се кандидирам не само да учествувам, туку и да победам

Deutsche Welle

ПОКАЖАВ ДЕКА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ МОЖЕ ДА БИДЕ НЕЗАВИСЕН ОД ЦЕНТРИ НА МОЌ, ДУРИ И ОД ОНИЕ КОИ ГО ПОДДРЖАЛЕ - Пендаровски најави граѓанска кандидатура со поддршка од СДСМ

Фактор

„ПОКАЖАВ ДЕКА НИКОЈ НЕ МЕ КОНТРОЛИРА, НИТУ ГИ ДИРИГИРА МОИТЕ ОДЛУКИ“ Пендаровски се најави како граѓански кандидат за претседател

+инфо

Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту ги диригира моите одлуки“

Макфакс

(ВИДЕО) Пендаровски ја најави кандидатурата: Не постои партија која може да каже дека ги контролира моите одлуки

А1 On

24Инфо Алсат-М 24Инфо 4NEWS Република Press24 Скопје инфо Р.С.Европа

Пендаровски очекува гласови и од Албанците во вториот круг

Телма - 01.03.2024

Од понеделник и актуелниот претседател на државата почнува со собирање на граѓански потписи за повторна кандидатура. Сепак, очекува во недела да добие поддршка на конгресот на СДСМ, но и од нивните коалициони партнери.

Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за втор мандат за претседател на Македонија

еМагазин

Пендаровски најави кандидатура за претседател, ќе собира 10.000 потписи, А и СДСМ ќе го поддржи

Сакам да кажам

Пендаровски најави граѓанска кандидатура за втор претседателски мандат

Слободен Печат

Пендаровски повторно ќе се кандидира, очекува Македонија да влезе во ЕУ во негов евентуален втор мандат

Локално

Пендаровски најави граѓанска кандидатура – имал мандат „без ниту една стратешка грешка, афера и непотизам“

Локално

Пендаровски очекува Северна Македонија да влезе во ЕУ во неговиот втор мандат, шефот на државата се надева и на гласови од ДУИ

CivilMedia

Локално 24 Вести Lider Вечер Прес Frontline Centar Вести плус

Пендаровски: Ако бев избран во парламентот во 2019, ќе бев сменет истото попладне кога ѝ се спротивставив на власта за ...

Макфакс - 01.03.2024

На денешната прес-конференција, претседателот Стево Пендаровски кажа дека не може да знае дали дел од неговите поддржувачи ќе го дадат својот глас за Максим Димитриевски. „Ако станува збор за овие луѓе кои ме поддржуваат во оваа фаза со потписи и со ...

АКО БЕВ ИЗБРАН ВО СОБРАНИЕ, ЌЕ МЕ СМЕНЕА ИСТОТО ПОПЛАДНЕ КОГА ПУКНА „РЕКЕТ“ Пендаровски смета дека шефот на државата треба да им ја покаже чергата на тие што го предложиле

+инфо

Пендаровски против идејата на ДУИ да се избере претседател во Собранието: Ќе бев сменет за едно попладне

А1 On

Пендаровски: Се кандидирам не само за да учествувам на изборите, туку да победам, претседателот треба да се бира на општи избори

Бизнис Вести

Пендаровски: Ако бев избран во Парламентот во 2019, ќе бев сменет истото попладне кога се спротивставив на власта за „Рекет“

Опсервер

Пендаровски: Ако бев избран во парламентот во 2019, ќе бев сменет истото попладне кога ѝ се спротивставив на власта за „Рекет“

MTM

Пендаровски: Се кандидирам не само за да учествувам на изборите, туку да победам, претседателот треба да се бира на општи избори

Бриф

365 Во Центар Н.Македонија Centar

Пендаровски ја најави кандидатурата: Во мојот втор мандат очекувам да станеме членка на ЕУ

Сител - 01.03.2024

Претседателот Стево Пендаровски денеска на прес-конференција ја најави својата граѓанска кандидатура за втор мандат на претседателските избори. Тој нагласи дека изминативе денови добил јавна поддршка за номинација за вториот мандат од граѓани, дел ...

„Немам ниту една стратешка грешка“: Пендаровски ја објави кандидатурата за втор мандат

Независен

Пендаровски најави граѓанска кандидатура за втор претседателски мандат, очекува и СДСМ да ја формализира својата поддршка

Бизнис Вести

Пендаровски најави граѓанска кандидатура за втор претседателски мандат, очекува и СДСМ да ја формализира својата поддршка

Рацин

Пендаровски најави граѓанска кандидатура за втор претседателски мандат, очекува и СДСМ да ја формализира својата поддршка

Бриф

Пендаровски најави граѓанска кандидатура за втор претседателски мандат, очекува и СДСМ да ја формализира својата поддршка

OhridNews

Пендаровски најави граѓанска кандидатура за втор претседателски мандат

Канал5

ММС Zoom Денешен

Лефков: Стево Пендаровски призна дека со СДС и ДУИ нема услови за живот во Македонија, да не е претседател и тој би се ...

Курир - 01.03.2024

Стево Пендаровски призна дека со СДС и ДУИ нема услови за живот во Македонија, да не е претседател и тој би се иселил, истакна на денешната прес-конференција Миле Лефков, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник.

ЛЕФКОВ: Пендаровски пак сака да биде претседател, иако рече дека би се иселил, оти со СДС и ДУИ нема услови за живот за граѓаните

Денешен

(ВИДЕО) Лефков: Стево Пендаровски призна дека со СДС и ДУИ нема услови за живот во Македонија

А1 On

Лефков: Пендаровски призна дека со СДС и ДУИ нема услови за живот во Македонија, да не е претседател и тој би се иселил

Република

Лефков: Стево Пендаровски призна дека со СДС и ДУИ нема услови за живот во Македонија, да не е претседател и тој би се иселил

Алфа

(Видео) Лефков: Пендаровски во својот мандат призна дека да не е претседател и тој би се иселил

Макфакс

Лефков: Стево Пендаровски призна дека со СДС и ДУИ нема услови за живот во Македонија

Канал5

MTM Локално Lider Нетпрес Точка

Османи: Албанците од Македонија не се бранители на правата на косовските Албанци

Локално - 01.03.2024

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи изјавил дека во Албанија и Косово постои погрешна перцепција дека Албанците од Северна Македонија се „бранители на правата на Албанците“. „Има недоразбирање и во Албанија и во Косово, кога одиме таму ...

„НИЕ НЕ СМЕ МАЛЦИНСТВО, НИЕ ЈА ВОДИМЕ ДРЖАВАТА“ Османи објаснува зошто претседателот треба да се бира во Собранието

+инфо

Пендаровски денеска ќе одржи прес-конференција

24Инфо - 01.03.2024

За денеска во 12 часот во хотелот „Дабл три Хилтон“ закажана е прес-конферецнија на претседателот на државата Стево Пендаровски. Името на Пендаровски е потврдено од страна на Извршниот одбор на СДСМ како нивен кандидат за претседателските избори.

Претседателот Пендаровски ќе одржи прес-конференција

Бизнис Вести

Претседателот Пендаровски ќе одржи прес-конференција

Независен

Претседателот Пендаровски ќе одржи прес-конференција

Сител

Пендаровски ќе одржи прес-конференција

Во Центар

Пендаровски треба да се срами од своите зборови „психопат“, „не е со сите“, „ако имаш нешто меѓу нозе“, „сурати во ...

Република - 01.03.2024

Пендаровски изгуби секаков кредибилитет и интегритет. Целиот мандат го помина во газење на достоинството на народот и на Македонија. Од едицијата „Собрани дела на Пендаровски Стево“ денес ќе потсетиме на неговиот речник од кој би требало и самиот да ...

Да го потсетиме Стево Пендаровски што е уличен жаргон – покажува дека освен што нема кредибилитет и интегритет тој е и лицемер, вели ВМРО-ДПМНЕ

Скопје1

Oва се сите уличарски изјави на Стево Пендаровски

Република

Слушнете ги сите улични изјави на Пендаровски (ВИДЕО)

PressingTV

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Да го потсетиме Стево Пендаровски што е уличен жаргон – покажува дека освен што нема кредибилитет и интегритет тој е и лицемер

А1 On

ВИДЕО: „Од едицијата „Собрани дела на Пендаровски“ денес ќе потсетиме на неговиот речник, од кој и тој и СДС треба да се срамат“

Курир

Сурати во Брисел“, „ушмркан“, „му фали нешто во главата“, „гнида од човек“ е речникот на Пендаровски

PressingTV

Денешен

Лукаревска: Пендаровски  е претседател на сите граѓани и така ќе продолжи и во неговиот следен мандат

Бриф - 29.02.2024

„Во пресрет на нашиот конгрес, кој што е во недела, ќе го промовираме нашиот претседателски кандидат, актуелниот претседател на државата Стево Пендаровски. Вчера имавме седница на ИО каде што ја потврдивмее нашата заложба да продолжиме по европскиот ...

Лукаревска за Алсат: Пендаровски е претседател на сите граѓани, така ќе продолжи и во неговиот следен мандат

4NEWS

Лукаревска: Пендаровски е претседател на сите граѓани, така ќе продолжи и во неговиот следен мандат

Бизнис Вести

Лукаревска за Алсат: Пендаровски е претседател на сите граѓани, така ќе продолжи и во неговиот следен мандат

24Инфо

Лукаревска за Алсат: Пендаровски е претседател на сите граѓани

Press24

Лукаревска: Пендаровски е претседател на сите граѓани и така ќе продолжи и во неговиот следен мандат

Frontline

Лукаревска: Пендаровски е претседател на сите граѓани и така ќе продолжи и во следниот мандат

Слободен Печат

Либертас Фокус Во Центар Centar Вести плус Centar Рацин Вести плус

(Видео) Лефков: Дали Пендаровски се кандидира под присила зашто никој друг не сака да губи

Макфакс - 29.02.2024

„Стево Пендаровски нема кредибилитет да биде претседател на републиката. Пендаровски не држи до сопствениот збор и менува ставови во рок од неколку часа. Во претстојниот период ќе ја потсетиме јавноста зошто Стево Пендаровски не треба да биде ...

Лефков: Пендаровски нема кредибилитет да биде претседател

Бизнис Вести

Дали СДСМ го кандидира Пендаровски за претседател зошто никој друг не сака да изгуби?

Република

(Видео) Лефков: Дали Пендаровски се кандидира под присила зошто никој друг не сака да губи

Опсервер

(Видео) Пендаровски нема кредибилитет да биде претседател, дали се кандидира под присила, прашува Лефков

Скопје1

Лефков: Пендаровски нема кредибилитет да биде претседател, дали се кандидира под присила зошто никој друг не сака да губи

Курир

Лефков: Пендаровски нема кредибилитет да биде Претседател

Канал5

Zoom Нетпрес Денешен Точка Алфа Lider Алсат-М А1 On

ВМРО-ДПМНЕ уплашени заради рејтингот и високата доверба на граѓаните за Пендаровски, сметаат од СДСМ

24Инфо - 29.02.2024

Интегрален текст од соопштение за јавност на СДСМ: ДПМНЕ се уплашени од кандидатурата на Стево Пендаровски за претседател на државата затоа што знаат дека Пендаровски е победнички кандидат кој ја ужива довербата меѓу граѓаните и е фаворит на ...

СДСМ: ДПМНЕ се уплашени од кандидатурата на Пендаровски

А1 On

СДСМ: Пендаровски е победнички кандидат, ДПМНЕ се исплашени од неговата кандидатура

Локално

СДСМ: ДПМНЕ уплашени заради рејтингот и високата доверба на граѓаните за Пендаровски

Фокус

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски се пишманеше во рок од неколку часа за својата кандидатура, дали во СДС го принудија затоа што ...

Курир - 29.02.2024

Стево Пендаровски е човек без кредибилитет и интегритет, или со други зборови лиже, таму кај што плукал. Во периодот кој што следи ќе направиме реминисценција на случаи во кои Пендаровски си го погазил својот личен збор и интегритет, а со тоа и го ...

Пендаровски се пишманеше во рок од неколку часа за својата кандидатура, велат од ВМРО-ДПМНЕ, дали во СДС го принудија затоа што никој друг не се нафаќа на пораз

Нетпрес

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски се пишманеше во рок од неколку часа за својата кандидатура

Локално

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски едно зборува претпладне, попладне дообјаснува, а навечер прави нешто спротивно

МКД

Лиже таму кај што плукал, Пендаровски е човек без кредибилитет и интегритет, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс

Лиже таму кај што плукал, Пендаровски е човек без кредибилитет и интегритет, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Опсервер

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски се пишманеше во рок од неколку часа за својата кандидатура

Фокус

+инфо Lider MTM Денешен Скопје инфо Press24 360 степени Република

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ нема суштинска понуда за граѓаните

4NEWS - 29.02.2024

ВМРО-ДПМНЕ во недостиг на суштински идеи и понуда за граѓаните, продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази, обидувајќи се да го дискредитира претседателот Пендаровски и неговиот кредибилитет.

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ нема суштинска понуда за граѓаните

Бизнис Вести

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ нема суштинска понуда за граѓаните

Локално

„ВМРО-ДПМНЕ СЕ СЛУЖИ СО УЛИЧЕН ЖАРГОН“ Граѓаните добро знаат кој е Пендаровски, реагира Кабинетот на претседателот

+инфо

Кабинетот на Пендаровски го нападна ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните добро знаат кој е претседателот

Скопје1

Кабинет на Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ нема суштинска понуда за граѓаните

CivilMedia

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ нема суштинска понуда за граѓаните

Курир

Макфакс Либертас 24Инфо Опсервер Рацин Фокус Сител Канал5

СДСМ: Извршниот одбор го поддржа Стево Пендаровски за кандидат за Претседател на државата

Канал5 - 28.02.2024

На денешната седница во Штип, Извршниот одбор на СДСМ ја разгледа информација за спроведената постапка за можни кандидати за Претседател на државата за претседателските избори 2024 година.

Извршниот одбор на СДСМ го поддржа Стево Пендаровски за кандидат за Претседател на државата

Слободен Печат

Колева: Пендаровски покажа дека е претседател на сите граѓани, во контакт со луѓето

Бриф

Извршниот одбор на СДСМ го поддржа Стево Пендаровски за кандидат за Претседател на државата

А1 On

Извршниот одбор на СДСМ го поддржа Пендаровски за кандидат за претседател на Македонија

Курир

Извршниот одбор на СДСМ го поддржа Стево Пендаровски за кандидат за Претседател на државата

Centar

Извршниот одбор на СДСМ го поддржа Стево Пендаровски за кандидат за Претседател на државата

ТВ21

Бриф Фокус 4NEWS Вести плус +инфо Скопје1 Денешен Макфакс

Ковачевски: Прогнозите на ВМРО-ДПМНЕ се секогаш погрешни, очекуваме повеќе пратенички мандати од опозицијата

Либертас - 28.02.2024

Актуелниот претседател Стево Пендаровски се очекува да биде промовиран официјално за претседателски кандидат на СДСМ на Конгресот на партијата закажан во недела, но откако одлуката за тоа ќе помине низ партиските тела – Извршниот и Централниот ...

Ковачевски: Очекуваме повеќе пратенички мандати од опозицијата

Република

Ковачевски: „Бурек“ прогнозите на Мицкоски се погрешни, јас ќе бидам мандатар, а Пендаровски претседател

МКД

Ковачевски: Прогнозите на ВМРО-ДПМНЕ се секогаш погрешни, очекуваме повеќе пратенички мандати од опозицијата

365

Ковачевски: Прогнозите на ВМРО-ДПМНЕ се секогаш погрешни, очекуваме повеќе пратенички мандати од опозицијата

Во Центар

Ковачевски: Бурек економија не постои, но сега можат да се купат 100 четвртини повеќе од времето на ВМРО-ДПМНЕ

Независен

Ковачевски: Прогнозите на ВМРО-ДПМНЕ се секогаш погрешни, очекуваме повеќе пратенички мандати од опозицијата

Zoom

Пулс24 Денешен Нетпрес MakPress

Османи: Господари сме во сопствената куќа, ние не сме малцинство – ние ја водиме државата

Курир - 28.02.2024

Не ја преземаме претседателската функција за да покажеме доминација. Тоа не е забранета област. Претседателот, кој ја има улогата на обединувач, треба да го изберат сите заедно, додал Османи.

ОСМАНИ ЗА АЛБАНСКATA ТВ ТОП ЧАНЕЛ: Јас го водев ОБСЕ, ние не сме малцинство, ние ја водиме државата и господари сме во сопствената куќа

Денешен

Османи: Не ја преземаме претседателската функција за да покажеме доминација, работиме за заедничка држава

Zoom

Османи: Не ја преземаме претседателската функција за да покажеме доминација, работиме за заедничка држава

Локално

Османи: Господари сме во сопствената куќа, ние не сме малцинство – ние ја водиме државата

Press24

ИЗБОРИ 2024/Османи: Не ја преземаме претседателската функција за да покажеме доминација, работиме за заедничка држава

Во Центар

Османи: Ние Албанците не сме малцинство, ние ја водиме државата

Република

Нетпрес 365 Слободен Печат Фокус Либертас MakPress