TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Посредниците работат на продолжување на примирјето во Газа, Хамас изрази подготвеност

Р.С.Европа - 29.11.2023

Екстремистичката група Хамас е подготвена да го продолжи примирјето за уште четири дена и да ослободи дополнителни заложници заробени во нападот врз Израел во замена за ослободување на Палестинците од израелските затвори, изјави во средата извор ...

Клучната дипломатија на Катар во војната меѓу Израел и Хамас

Р.С.Европа

Хамас изрази подготвеност за продолжување на примирјето за уште четири дена

Телма

Катарското посредување меѓу Израел и Хамас може да направи траен прекин на огнот?

Lider

Интензивни напори за продолжување на прекинот на огнот меѓу Израел и Хамас

Deutsche Welle

Се преговара за ново продолжување на примирјето меѓу Израел и Хамас

Телма

Шести ден од привременото примирје во војната Израел-Хамас: Се чека ослободување на нови заложници

360 степени

Фокус Сакам да кажам Нетпрес Мета 24 Вести CivilMedia Кумановски м. Глас на Америка

Хамас го покани Маск да ја посети Газа

Слободен Печат - 29.11.2023

Висок функционер на Хамас го покани милијардерот Илон Маск да го посети Појасот Газа за да го види степенот на уништувањето предизвикано од израелското бомбардирање. Во понеделникот, Илон Маск, магнатот на социјалните мрежи кој доби голем број ...

Хамас го покани Маск во Газа

Независен

Хамас има барање за Илон Маск, по посетата на Израел

Во Центар

МОЖЕ ЛИ ПАЛЕСТИНА ДА УПРАВУВА СО ГАЗА БЕЗ ХАМАС? По војната Абас го чека смена, а многу работи ќе треба да се договараат

+инфо

Ослободени 30 палестински жени и деца од израелските затвори

Кумановски м.

Десет израелски заложници во Газа предадени на Црвениот крст

Кумановски м.

Санчез: Осудата на масакрот во Газа не е прашање на идеологија туку на човечност

Во Центар

Во Центар Во Центар Во Центар Во Центар Во Центар Нетпрес Либертас Centar

Осумдесет отсто од затворениците кои Израел планира да ги ослободи воопшто не се осудени – анализа на „Си-Ен-Ен“

Телма - 29.11.2023

Осумдесет отсто од 300-те Палестинци, кои се најдоа на списоците за ослободување, не се обвинети за злосторства, што значи дека официјално не се осудени или дека против не е подигнато обвинение, се вели во анализата на „Си-Ен-Ен“ .

80% од затворениците што Израел има намера да ги ослободи воопшто не се осудени

А1 On

Си-eн-eн: 80 отсто од затворениците што Израел има намера да ги ослободи воопшто не се осудени

Макфакс

Си-eн-eн: 80 отсто од затворениците што Израел има намера да ги ослободи воопшто не се осудени

Опсервер

Си-eн-eн: 80 отсто од затворениците што Израел има намера да ги ослободи воопшто не се осудени

Скопје1

Си-eн-eн: 80 отсто од затворениците што Израел има намера да ги ослободи воопшто не се осудени

Точка

Си-Ен-Ен: 80 отсто од затворениците кои Израел има намера да ги ослободи воопшто не се осудени

Локално

Кумановски м. Centar

РАЗМЕНИ И РАЦИИ ВО ТЕКОТ НА ПРИМИРЈЕТО Израел уапсил речиси исто толку Палестинци колку што ослободил

+инфо - 29.11.2023

Во текот на првите четири дена од размената на заробеници меѓу Израел и Хамас, Израел ослободи 150 и уапси 133 Палестинци, предупредуваат од Здружението на палестинските затвореници. Израел продолжува да апси десетици Палестинци на окупираниот ...

Нетанјаху инсистира на уништување на Хамас по истекот на примирјето

Бизнис Вести

Хамас: Израел го прекршува примирјето во Газа

А1 On

ИДФ: Хамас пукаше и рани израелски војници

А1 On

Израел и Хамас се судрија во северниот дел на Газа, прекршено е кревкото примирје

Канал5

Израел обвинува, Хамас вперува прст во израелските сили – двете страни тврдат за прекршување на примирјето во Газа

Телма

ИДФ нападнати во северниот дел на Газа – обвинуваат за прекршување на примирјето

Курир

Zoom Локално Локално Во Центар еМагазин Сител Канал5 Вечер Прес

Нетанјаху: Европа е следна ако не го уништиме Хамас

Вечер Прес - 29.11.2023

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху предупреди на заканата од исламистите во Европа, велејќи дека континентот ќе биде следен на мета откако палестинската милитантна група Хамас изврши напад врз Израел на 7 октомври.

Бајден: Да се ​​продолжи по патот на убивањето значи да му се даде на Хамас она што тие го сакаат

Локално

Бајден: Продолжување на убиствата, теророт и насилството ќе значат дека Хамас го доби она што го сака

Кумановски м.

Хамас одбива да го ослободи најмладиот заложник- деветмесечниот Кфир останува жив штит

Канал5

Десетмесечно бебе е најмалиот заложник на Хамас

Макфакс

Руската пропагандна онлајн машинерија ги зголемила активностите за 400 отсто

Независен

Би-Би-Си: Откриено како Хамас го создал бруталниот сојуз за да изврши напад врз Израел

Бизнис Вести

Канал5 Макфакс Рацин 24Инфо ММС Либертас Скопје1 Опсервер

ЦИА и Мосад разговараат за можни решенија за Газа

А1 On - 29.11.2023

Шефовите на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) и на израелскиот Мосад вчера се сретнаа со катарскиот премиер во Доха за да разговараат за следните чекори по дводневното продолжување на примирјето меѓу Израел и палестинската група ...

Средба на директорите на ЦИА и Мосад со премиерот на Катар посветена на примирјето во Газа

Бизнис Вести

Шефовите на ЦИА и Мосад во Катар преговараат за продолжување на примирјето меѓу Израел и Хамас

Вечер Прес

Шефовите на ЦИА и Мосад во Катар разговараат за продолжување на прекинот на огнот и ново ослободување на заложниците

Макфакс

Шефовите на ЦИА и на Мосад во Катар преговараат за продолжување на примирјето

24Инфо

Претставници на Израел, Катар, САД и Египет на разговори во Доха за продолжување на примирјето

Бизнис Вести

Претставници на Израел, Катар, САД и Египет на разговори во Доха за продолжување на примирјето

Слободен Печат

Канал5 Опсервер Скопје1 Точка MakPress Слободен Печат 24Инфо +инфо

Белата куќа е за продолжување на оперативната пауза во борбите меѓу Израел и Хамас

Слободен Печат - 29.11.2023

САД поддржуваат натамошно продолжување на оперативната пауза на борбите меѓу Израел и Хамас за да се обезбеди ослободување на сите заложници во заробеништво, соопшти Белата куќа. На прашањето за претстојната посета на државниот секретар Антони ...

Кирби: Белата куќа е за продолжување на оперативната пауза во борбите меѓу Израел и Хамас

Бизнис Вести

Кирби: Белата куќа е за продолжување на оперативната пауза во борбите меѓу Израел и Хамас

MakPress

Кирби: Белата куќа е за продолжување на оперативната пауза во борбите меѓу Израел и Хамас

24 Вести

Кирби: Белата куќа е за продолжување на оперативната пауза во борбите меѓу Израел и Хамас

Курир

Кирби: Белата куќа го поддржува продолжувањето на оперативната пауза во борбите меѓу Израел и Хамас

CivilMedia

Кирби: Белата куќа е за продолжување на оперативната пауза во борбите меѓу Израел и Хамас

Сител

Канал5 24Инфо Frontline

Лекари без граници: Израелците го блокираа влезот во болницата, две лица настрадаа

Макфакс - 29.11.2023

Меѓународниот претседател на организацијата Лекари без граници, Христос Кристоу, изјави дека двајца Палестинци умреле откако израелски воени возила го блокирале влезот во болницата во Џенин, не дозволувајќи им пристап на пациентите.

Црвениот крст потврди дека од Газа се ослободени 12 заложници/фото

Вечер Прес

(ВИДЕО) КОМБИЊА МИНУВААТ НИЗ ГАЗА: Дали внатре се наоѓаат заложниците?

Фактор

Повеќе камиони со помош со медицински материјали, храна и гориво влегуваат во Газа

24Инфо

Се појави снимка, заложници во комбиња патуваат низ Газа, објавија израелските медиуми

Макфакс

Тетката на 12-годишен израелски заложник: Му пуштале снимки од крвавите напади на 7 октомври

Макфакс

СЗО предупредува: Во Газа повеќе луѓе би можеле да умрат од болести отколку од бомбардирање

Макфакс

360 степени Бизнис Вести Слободен Печат 24Инфо Либертас Канал5 Lider MakPress

Судири во текот на ноќта на Западниот Брег, ранет Палестинец

Локално - 29.11.2023

Во текот на ноќта дошло до судири меѓу палестински вооружени лица и израелски војници во градот Џенин, окупиран на северот на Западниот Брег, јавуваат палестинските медиуми. Палестинскиот весник Ал-Кудс објави дека израелската рација во Џенин е во ...

Жозеп Борел: “Без држава Палестина, нема да има мир за Израел“

Во Центар

Борел рече дека треба да се формира палестинска држава

Кумановски м.

Двајца Палестинци убиени на Западниот Брег

Бизнис Вести

Нереди пред затворот на Западниот Брег поради ослободување на затвореници

Бизнис Вести

Арапите и ЕУ се согласуваат дека решението со две држави е најдобриот одговор за конфликтот во Газа

Макфакс

Израелско-палестински конфликт: Арапските држави и ЕУ согласни за решението со две држави

Нетпрес

Во Центар Локално Независен Во Центар Опсервер Скопје1 Точка Centar

Бен Гвир се заканува дека ќе ја распушти израелската влада ако не продолжи војната против Хамас

МКД - 28.11.2023

Израелскиот министер за национална безбедност Итамар Бен Гвир денеска изјави дека ќе ја распушти Владата доколку Израел не ја продолжи војната против палестинската милитантна група Хамас. „Запирањето на војната е еднакво на разбивање на владата“, ...

Израелски министер го повика Нетанјаху да го прекрши договорот за прекин на огнот

Курир

Бен Гвир го повика Нетанјаху „да нареди на ИДФ да продолжат со насилното уништување на Хамас“

Канал5

Израелски министер го повика Нетанјаху да го прекрши договорот за прекин на огнот

Нетпрес

Израелски министер го повика Нетанјаху да го прекрши договорот за прекин на огнот

Локално

Израелски министер го повика Нетанјаху да го прекрши договорот за прекин на огнот

Во Центар

Бен Гвир го повика Нетанјаху „да нареди на ИДФ да продолжат со насилното уништување на Хамас“

MakPress

Рацин Слободен Печат MakPress

Ердоган му рекол на Гутереш дека Израел мора да одговара за злосторствата во Газа

Глас на Америка - 28.11.2023

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денес му рекол на генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш дека Израел мора да одговара пред меѓународните судови за, како што ги нарече, воените злосторства што ги извршил во Газа, соопшти ...

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

Либертас

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

24Инфо

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

Курир

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

Во Центар

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

Слободен Печат

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

Нетпрес

Канал5 365 Press24 MakPress Локално Кумановски м. Кајгана

Официјален претставник на Хамас го покани Илон Маск да ја посети Газа

Вечер Прес - 28.11.2023

Висок функционер на Хамас во вторникот го покани американскиот милијардер Илон Маск да го посети палестинскиот Појас Газа за да се увери во степенот на уништувањето предизвикано од израелските бомбардирања, пренесе Ројтерс.

Хамас го покани Илон Маск да го посети Појасот Газа

24Инфо

Маск и Нетанјаху посетија кибуц нападнат од Хамас

Р.С.Европа

Маск по разговорот со Нетанјаху: Хамас мора да биде уништен, подготвен сум да учествувам во обновата на Газа

Вечер Прес

Маск ќе се сретне со претседателот на Израел, Херцог

Канал5

ОТКАКО ГО ОБВИНИЈА ЗА АНТИСЕМИТИЗАМ, Илон Маск ќе се сретне со израелскиот претседател и со семејствата на заложниците на Хамас

Пари

Маск: Нема избор освен да се уништи терористичката група Хамас

Курир

Макфакс Макфакс Во Центар Нетпрес Локално Локално Точка Опсервер

🎥 „ВО КОСКИТЕ ЧУВСТВУВАМ ДЕКА МОЈОТ СИН Е ЖИВ“ Мајка на момче со српско потекло, киднапирано од Хамас моли за помош

+инфо - 28.11.2023

Алон Охел, 22-годишно момче кое има израелско и српско државјанство, беше земен како заложник од Хамас во нападот на Израел на 7 октомври. Повеќе од 50 заложници киднапирани од Хамас за време на нападот на 7 октомври беа ослободени во претходните ...

(Видео) „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

Макфакс

(Видео) „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

Опсервер

(Видео) „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

Скопје1

[ВИДЕО] „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

Точка

„Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

24Инфо

(Видео) „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

MTM

СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање

OhridNews - 28.11.2023

Портпаролот на Светската здравствена организација (СЗО), Маргарет Харис изјави дека во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање ако здравствениот систем не се подобри.

СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање

Независен

Страшно предвидување на СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат од болести отколку од бомбардирање

Вечер Прес

СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање

Канал5

СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање

365

СЗО: Во Газа повеќе луѓе се изложени на ризик од болести отколку од бомбардирање

А1 On

СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање

MakPress

Рацин

Гутереш повика на целосен хуманитарен прекин на огнот во Газа

Глас на Америка - 28.11.2023

Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН) Антонио Гутереш денес се заложи за целосен хуманитарен прекин на огнот меѓу Израел и палестинските милитанти Хамас наместо привремено примирје, бидејќи „хуманитарната катастрофа во Газа од ден на ден се ...

Гутереш повика на долгорочно примирје во Газа и ослободување на сите заложници

Бизнис Вести

Блинкен прво на Балканот, па оди во Израел

Кумановски м.

Столтенберг повика на продолжување на хуманитарната пауза меѓу Хамас и Израел

Centar

Гутереш повика на целосно хуманитарно примирје меѓу Израел и Хамас

Локално

Гутереш: Потребно е целосно хуманитарно примирје меѓу Израел и Хамас

24Инфо

Гутереш повика на целосен хуманитарен прекин на огнот во Газа

24 Вести

Слободен Печат Нова ТВ Канал5 Курир Zoom Република 24Инфо Рацин

Путин го објави клучниот услов за решавање на конфликтот на Блискиот Исток

Локално - 28.11.2023

Создавањето палестинска држава во границите од 1967 година е клучен услов за решавање на палестинско-израелскиот конфликт, изјави рускиот претседател Владимир Путин во пораката до палестинскиот лидер Махмуд Абас по повод Меѓународниот ден на ...

Путин верува дека палестинска држава во границите од 1967 година е решение на палестинско-израерлскиот судир

Слободен Печат

Османи: Најважно е да се обезбеди непречен проток на хуманитарната помош за Газа

Мета - 27.11.2023

На покана на високиот претставник и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел и заменик премиерот и министер за надворешни работи Кралството Јордан, Ајман Сафади, министерот за надворешни работи Бујар Османи учествува на осмиот регионален ...