TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Путин предупреди Украина да не користи оружје од Западот за напад во Русија

Глас на Америка - 28.05.2024

Рускиот претседател Владимир Путин денес го предупреди Западот дека членките на НАТО во Европа се играат со оган со тоа што предлагаат Украина да користи западно оружје за да напаѓа длабоко во Русија, што, според него, може да предизвика глобален ...

Лондон се уште се колеба: Битанија ја овластила Украина да напаѓа на руска територија со нејзино оружје

Слободен Печат

Министрите на ЕУ без договор за дозвола на Украина да ја таргетира руската територија со западно оружје

360 степени

„Малите земји во Европа да размислат со што си играат“: Путин предупреди на ‘сериозни последици’ aко се употреби западно оружје на руска територија

Вечер Прес

Путин со предупредување: Земјите од НАТО, кои зборуваат за напади на руска територија треба да бидат свесни со што си играат

Макфакс

НАТО апелира западно оружје да се користи против Русија

Deutsche Welle

Столтенберг навива Украина да почне да гаѓа во Русија

Оff.net

Макфакс Опсервер Точка Денешен Опсервер Кајгана Слободен Печат Точка

Столтенберг: Украина има право да напаѓа цели во Русија

Фокус - 28.05.2024

Правото на Украина на самоодбрана вклучува напади врз легитимни воени цели во Русија, изјави денеска генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој учествуваше на состанокот на Советот за надворешни работи на Европската унија во присуство на ...

Украина и Белгија објавија договор за воена помош од 1 милијарда долари со ветување за 30 авиони Ф-16

Глас на Америка

Столтенберг: „Правото на Украина за самоодбрана вклучува напади на воени цели на руското тло“

Во Центар

Столтенберг: На Украина ѝ се врзани рацете

Канал5

Реакции од Италија: „НАТО не може да не принуди да убиваме во Русија, Столтенберг да поднесе оставка“

А1 On

„НАТО не може да не натера да убиваме во Русија“: Пристигна жесток одговор до првиот човек на Алијансата – Не знам зошто кажа такво нешто …

Точка

Столтенберг: Земјите треба да го преиспитаат ограничувањето на употребата на воена помош од Украина во нападите против Русија

Глас на Америка

Телма Скопје1 Локално МКД Курир Рацин 365 Пулс24

Борел: Украинските напади врз Русија со западно оружје се легитимни, но само две земји од ЕУ се подготвени да ги укинат ...

Локално - 28.05.2024

Нападите на Украина на руска територија со западно оружје се „легитимни според меѓународното право“ доколку се „пропорционално извршени“, иако засега голем број членки на Европската унија не се согласуваат со тоа, изјави шефот на европската ...

Борел: Украина има право да врши напади внатре во Русија

МКД

Борел: Украина има право да врши напади на руска територија со западно оружје

360 степени

Борел: Украина има право да возврати со напади врз цели во Русија

Макфакс

Борел е за Украина да користи европско оружје за напади на руска територија

Курир

Борел е за Украина да користи европско оружје за напади на руска територија

24 Вести

Борел е за Украина да користи европско оружје за напади на руска територија

Канал5

Нетпрес Независен Р.С.Европа Република Опсервер 365 Точка Денешен