TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски ги обвини СДСМ за инцидентот во Собранието

Алсат-М - 28.04.2017

Три часа по полноќ, преку вонредна прес-конференција, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски ги обвини СДСМ и другите партии кои ги поддржуваат за насилството во највисокиот законодавен дом.

Груевски - Насилниците да бидат најдени и изведени пред суд

Р.С.Европа - 28.04.2017

Институциите да направат брза и ефикасна истрага за насилствата во Собранието, да ги откријат насилниците и да ги изведат пред Суд, повика рано утринава претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на прес-конференција во партиското седиште.

Груевски: Насилството во Собранието беше сценарио за да се оттргне вниманието од незаконскиот избор на спикер

А1 On - 28.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ одржа прес-конференција во седиштето на партијата на која што кажа дека го осудува вчерашното насилство во Собранието на Република Македонија и дека според него тоа било испровоцирано за да се стави во сенка незаконското ...

Груевски: Да се прифати лидерска средба, а граѓаните да не подлегнуваат на провокации од СДСМ

Макфакс - 28.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на прес-конференција која беше закажана за во три часот по полноќ, а започна во 04:25 се обрати пред медиумите до граѓаните велејќи дека денес се случил многу лош ден за Македонјиа, за што ќе има последици.

Груевски преку Фејсбук порача дека не е време За насилство

Сакам да кажам - 27.04.2017

Пратеникот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски пред малку се обрати на Фејсбук и кажа дека насилството не е решение откако демонстрантите од „За заедничка Македонија“ влегоа во Собранието и физички ги нападнаа новинарите и пратениците на СДСМ, ...

За време на настаните пред Собранието лидерот на ВМРО-ДПМНЕ е во Австрија

Макфакс - 27.04.2017

За време на настаните пред Собранието лидерот на ВМРО-ДПМНЕ беше во Австрија од каде повика да прекине насилството. Неговото отсуство, намерно или не, праќа порака дека тој не е соучесник на настаните, иако никој од ВМРО-ДПМНЕ не се огради од ...

ДПА: Македонија е заложник на Груевски и неговата клика

Deutsche Welle - 27.04.2017

Малата Македонија со месеци е во блокада, пишува германската агенција ДПА. Долгогодишниот моќник Груевски го спречува преземањето на власта од опозицијата. Неговата политичка клика ја претвори земјата во свој заложник.

Контраспин: Груевски со нова плоча – можело и Платформа, ама по избори

Либертас - 27.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник Никола Груевски, на 25.04.2017 година даде изјави за излез од политичката криза, при што меѓу другото го кажува и следното, што го сметаме за спин: [Извор: ВМРО-ДПМНЕ/веб страна , датум: 25.04.2017 ] ...

Груевски – Насилниците да бидат најдени и изведени пред суд (Видео)

Локално - 28.04.2017

Институциите да направат брза и ефикасна истрага за насилствата во Собранието, да ги откријат насилниците и да ги изведат пред Суд, повика рано утринава претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на прес-конференција во партиското седиште.

(ВИДЕО) Груевски: Граѓаните да не подлегнуваат на провокации, насилниците да бидат изведени пред суд

еМагазин - 28.04.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го осуди насилството и ги повика институциите да направат брза и ефикасна истрага и да се откријат виновниците. - Прво, сакам да го осудам насилството кои поединци го направија напаѓајќи и лично повредувајќи ...

Груевски: Со насилството некој сакаше прстот да се впери во ВМРО-ДПМНЕ

Нова ТВ - 28.04.2017

Откако се врати во Македонија, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ одржа прес-конференција која беше закажана за во три часот по полноќ, а започна во 04:25. Тој рече дека вчерашниот ден се обрати пред медиумите до граѓаните велејќи дека денес се случил многу лош ...

Груевски: СДСМ ги предизвикаа настаните, да одиме на лидерска средба кај Иванов

МКД - 28.04.2017

Го осудувам насилството врз пратениците, виновниците да се откријат, раководството на СДСМ најдиректно ги предизвикаа настаните и сносат одговорност за тоа, да се прифати средба на партиските лидери со претседателот Иванов се дел од поентите на ...

И од Виена Груевски бара избори за излез од кризата

Фактор - 27.04.2017

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски од Виена го порачува ставот дека само нови избори ќе ја извадат земјата од кризата. Груевски на средба шефот на парламентарната група на владејачката партија и поранешен секретар во министерство за надворешни ...

ДПА: Македонија е заложник на Груевски и неговата клика

Макфакс - 27.04.2017

Малата Македонија со месеци е во блокада. Долгогодишниот моќник Груевски го спречува преземањето на власта од опозицијата. Неговата политичка клика ја претвори земјата во свој заложник, пишува германската агенција ДПА а пренесува Дојче веле.

Груевски сега со нова плоча – МОЖЕЛО и Платформа, ама по избори !?

Локално - 27.04.2017

Ако досега т.н. Платформа беше предавство, дел од таен план кој требало да резултира со кантонизација, федерализација и финале со промена на името, ако т.н. Платформа e неприфатлива, бидејќи била направена во туѓа држава, како тогаш за ВМРО-ДПМНЕ е ...

Грувески на средба со Лопатка: Најбрз начин за излез од кризата се предвремени парламентарни избори

А1 On - 26.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во Виена, Австрија оствари средба со шефот на парламентарната група на владеачката партија и поранешен секретар во министерство за надворешни работи на Австрија, Рајхолд Лопатка, соопштија од ВМРО-ДПМНЕ.

Насилниците да бидат најдени и изведени пред суд

Тера - 28.04.2017

Институциите да направат брза и ефикасна истрага за насилствата во Собранието, да ги откријат насилниците и да ги изведат пред Суд, повика рано утринава претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на прес-конференција во партиското седиште.

Груевски: Само преку дијалог може да се излезе од сегашната криза, сè друго води кон хаос и штета на државата

Вечер Прес - 28.04.2017

Повикувам да се прифати иницијативата на претседателот Иванов за средба на партиските водачи, со цел изнаоѓање институционално решение по мирен пат, без дополнителни штети за државата и за нејзините граѓани.

Средба Груевски-Лопатка: Избори за излез од кризата

МКД - 27.04.2017

Само нови избори ќе ја извадат земјата од кризата, му рекол лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на шефот на парламентарната група на владејачката партија и поранешен секретар во Министерство за надворешни работи на Австрија, Рајхолд Лопаткa на ...

ДПА: Македонија е заложник на Груевски и неговата клика

Точка - 27.04.2017

Малата Македонија со месеци е во блокада. Долгогодишниот моќник Груевски го спречува преземањето на власта од опозицијата. Неговата политичка клика ја претвори земјата во свој заложник, пишува германската агенција ДПА. а пренесува Дојче веле.

Контраспин: Груевски со нова плоча – Можело и Платформа, ама по избори

Репортер - 27.04.2017

Ако досега т.н. Платформа беше предавство, дел од таен план кој требало да резултира со кантонизација, федерализација и финале со промена на името, ако т.н. Платформа e неприфатлива, бидејќи била направена во туѓа држава, како тогаш за ВМРО-ДПМНЕ е ...

Груевски – Лопатка: ВМРО-ДПМНЕ низ законска дебата ги искажува ставовите во парламентот

Мета - 26.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во Виена се сретнал со шефот на парламентарната група на владејачката партија и поранешен секретар во министерството за надворешни работи на Австрија, Рајнхолд Лопатка.

Груевски го обвини СДСМ за крвавиот инцидент во Собранието, повика насилниците да се изведат пред суд

Таратур - 28.04.2017

Институциите да направат брза и ефикасна истрага за насилствата во Собранието, да ги откријат насилниците и да ги изведат пред Суд, повика рано утринава претседателот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски на пресконференција во партиското седиште.

Груевски: Виновниците да бидат изведени пред суд ...

Н.Македонија - 28.04.2017

Груевски: Виновниците да бидат изведени пред суд Сакам да го осудам насилството кои поединци го направија напаѓајќи и лично повредувајќи поголем број пратеници. Никогаш не сум оправдувал насилство, независно кој и зошто го предизвикал, изјави ...

Груевски на средба со Лопатка: Најбрз начин за излез од кризата се предвремени парламентарни избори

Локално - 26.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во Виена, Австрија оствари средба со шефот на парламентарната група на владеачката партија и поранешен секретар во министерство за надворешни работи на Австрија, Рајхолд Лопатка, соопштија од ВМРО-ДПМНЕ.

Груевски: СДСМ е директен причинител на насилството во Собранието

+инфо - 28.04.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ го осуди насилството и побара да не се ставаат во ист кош сите граѓани кои протестираа. Институциите да направат брза и ефикасна истрага за насилствата во Собранието, да ги откријат насилниците и да ги изведат пред Суд, повика ...

Груевски: Само преку дијалог може да се излезе од сегашната криза

Пулс24 - 28.04.2017

Повикувам да се прифати иницијативата на претседателот Иванов за средба на партиските водачи, со цел изнаоѓање институционално решение по мирен пат, без дополнителни штети за државата и за нејзините граѓани.

Груевски во Виена: Најбрз начин за излез од кризата се нови избори

Макфакс - 26.04.2017

Најбрз и најефикасен начин за излез од кризата е спроведување на предвремени парламентарни избори заедно со редовните локални избори каде што народот ќе одлучи за иднината на државата. Ова во среда во Виена го изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...

Груевски: Го осудувам насилството, институциите да ги откријат виновниците

Сител - 28.04.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го осуди насилството и ги повика институциите да направат брза и ефикасна истрага и да се откријат виновниците. - Прво, сакам да го осудам насилството кои поединци го направија напаѓајќи и лично повредувајќи ...

Груевски се сретна со шефот на парламентарната група на австриската владејачка партија Лопатка

Press24 - 26.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска во Виена се сретнал со шефот на парламентарната група на владејачката партија и поранешен секретар во министерство за надворешни работи на Австрија, Рајхолд Лопатка.

Груевски се обрати до народот: Само преку дијалог може да се излезе од сегашната криза

Press24 - 28.04.2017

Повикувам да се прифати иницијативата на претседателот Иванов за средба на партиските водачи, со цел изнаоѓање институционално решение по мирен пат, без дополнителни штети за државата и за нејзините граѓани.

Груевски во Австрија на средба со Рајхолд Лопатка

Нетпрес - 26.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во Виена, Австрија оствари средба со шефот на парламентарната група на владеачката партија и поранешен секретар во министерство за надворешни работи на Австрија, Рајхолд Лопатка.

Груевски: Нивната алчност за власт е причина што дојде до ова

Фактор - 28.04.2017

Никола Груевски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ откако се врати од Виена рано утрово одржа прес конференција на која посочи дека неговата партија нема вина за вчерашните напади во Собранието и дека СДСМ сами се виновни за ваквите сценарија.

Груевски го запознавал Лопатка со политичката состојба

Фокус - 26.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во Виена, Австрија оствари средба со шефот на парламентарната група на владеачката партија и поранешен секретар во министерство за надворешни работи на Австрија, Рајхолд Лопатка, соопштија од ВМРО-ДПМНЕ.

Груевски: Го осудувам насилството, институциите да ги откријат виновниците

Канал5 - 28.04.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го осуди насилството и ги повика институциите да направат брза и ефикасна истрага и да се откријат виновниците. - Прво, сакам да го осудам насилството кои поединци го направија напаѓајќи и лично повредувајќи ...

Груевски во Виена: Најбрз начин за излез од кризата се нови избори

Репортер - 26.04.2017

Најбрз и најефикасен начин за излез од кризата е спроведување на предвремени парламентарни избори заедно со редовните локални избори каде што народот ќе одлучи за иднината на државата. Ова во среда во Виена го изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...

ГРУЕВСКИ СЕ ОБРАТИ, ПО ПОЛНОЌ: Го осудувам насилството, институциите да ги откријат виновниците (ВИДЕО)

Телеграф - 28.04.2017

Повикувам институциите да направат брза и ефикасна истрага, и да ги откријат виновниците и да обезбедат докази, а веднаш потоа да ги изведат пред суд оние кои им нанесоа повреди на пратениците, граѓаните и на полицајците, рече Груевски на ...

Груевски се сретна со шефот на парламентарната група на австриската владејачка партија Лопатка

Курир - 26.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска во Виена се сретнал со шефот на парламентарната група на владејачката партија и поранешен секретар во министерство за надворешни работи на Австрија, Рајхолд Лопатка.

Груевски: Го осудувам насилството, институциите да ги откријат виновниците

МРТ - 28.04.2017

На прес-конференцијата потенцира дека никогаш не помислил ниту на власт да дојде, ниту да остане со насилство и со физички повреди на други лица, ниту пак, како што рече, подржувам други да го прават тоа, како такви кои ме подржуваат мене така и ...

Груевски се сретна со шефот на парламентарната група на австриската владејачка партија Лопатка

Република - 26.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска во Виена се сретнал со шефот на парламентарната група на владејачката партија и поранешен секретар во министерство за надворешни работи на Австрија, Рајхолд Лопатка.

Груевски оствари средба со шефот на парламентарната група на австриската владејачка партија Лопатка

Пулс24 - 26.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска во Виена се сретнал со шефот на парламентарната група на владејачката партија и поранешен секретар во министерство за надворешни работи на Австрија, Рајхолд Лопатка.

ГРУЕВСКИ ВО ВИЕНА: Остварена средба со шефот на парламентарната група на австриската владејачка партија

Телеграф - 26.04.2017

На средбата лидерот на ВМРО-ДПМНЕ го запознал соговорникот со актуелната политичка состојба во Македонија и со позициите и ставовите на партијата во поглед на нејзино надминување Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска во Виена се ...

Груевски се сретна со шефот на парламентарната група на австриската владејачка партија Лопатка

Сител - 26.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска во Виена се сретнал со шефот на парламентарната група на владејачката партија и поранешен секретар во министерство за надворешни работи на Австрија, Рајхолд Лопатка.

Груевски му кажал на Лопатка дека блокадата на Собранието била законска

Либертас - 26.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во Виена, Австрија оствари средба со шефот на парламентарната група на владеачката партија и поранешен секретар во министерство за надворешни работи на Австрија, Рајхолд Лопатка.

Груевски се сретна со шефот на парламентарната група на австриската владејачка партија Лопатка

Канал5 - 26.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска во Виена се сретнал со шефот на парламентарната група на владејачката партија и поранешен секретар во министерство за надворешни работи на Австрија, Рајхолд Лопатка.

Груевски се сретна со шефот на парламентарната група на австриската владејачка партија Лопатка

Вечер Прес - 27.04.2017

Како што соопшти ВМРО-ДПМНЕ, на средбата Груевски го запозна соговорникот со актуелната политичка состојба, со позициите и ставовите на ВМРО-ДПМНЕ во поглед на нејзиното надминување. Груевски посочил дека најбрз и најефикасен начин за излез од ...