TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Заев е свесен за грешките и за поразот кој доаѓа“, вели Мицкоски – Ахмети вели дека најдобро решение се изборите

ТВ21 - 19.10.2019

По недобивањето датум за преговори, премиерот Зоран Заев побара што е можно поскоро земјата да оди на предвремени парламентарни избори. Првиот човек на ДУИ, Али Ахмети, вели дека барањето на Заев за избори е морален чин.

Владата на Заев нема да го заврши мандатот – премиерот најави брзи предвремени парламентарни избори

ТВ21 - 19.10.2019

Две години, четири месеци и 19 дена од формирањето на Владата на Заев. Денеска тој најави брзи предвремени парламентарни избори. “Сега е потребен вашио став. Немаме време за губење и затоа мојот предлог е организирање на брзи предвремени избори.

Заев предлага предвремени парламентарни избори

Алсат-М - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев предлага предвремени парламентарни избори што е можно поскоро. Предлогот на премиерот доаѓа еден ден откако земјата не успеа да добие одлука за почеток на преговори за членство во ЕУ.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев требаше многу порано да распише предвремени парламентарни избори

Макфакс - 19.10.2019

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека погрешните политики на Зоран Заев ја довеле Република Македонија во погрешна насока. „Многу порано Зоран Заев требаше да распише предвремени парламентарни избори доколку приоритет му беше Македонија и граѓаните, а не личното ...

Мицкоски: Заев го признава неуспехот

Алсат-М - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека изјавата на премиерот Заев за предвремени избори покажува дека премиерот го признава неуспехот. Мицкоски прифаќа брзи избори, но сака на утрешната лидерска средба директно да го слушне ...

Мицкоски: Очекувам да се постигне договор за предвремени избори

Канал5 - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски очекува на утрешната лидерска средба кај претседателот Стево Пендаровски да се постигне договор за распишување на предвремени парламентарни избори. Тој денеска од Гостивар нагласи дека нема да го прифати ...

Заев: Предлагам брзи предвремени избори, граѓаните да одлучат по кој пат ќе одиме

Канал5 - 19.10.2019

Ден откако Европскиот Совет не донесе одлука за отпочнување на пристапни преговори на Македонија со ЕУ, премиерот Зоран Заев со предлог – да се оди на брзи предвремени избори. Одлуката ја донел како што рече како чин на негова одговорност поради ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев најави брзи избори, ВМРО-ДПМНЕ прифати

Фактор - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција изјави дека во Брисел ни направија голема неправда, а ЕУ не остана на ветеното. Најави организирање брзи предвремени избори, на кои граѓаните ќе донесат одлука во кој правец ќе се движи Македонија.

Предлогот на Заев за брзи избори не е изненадување за аналитичарите

24 Вести - 19.10.2019

Одлуката за предвремени парламентарни избори која денеска ја соопшти премиерот Заев не ја изненади експертската јавност во земјата. Црвеното светло кое Франција го даде со што не дозволи датум за старт на преговорите, а Македонија заедно со Албанија ...

Заев побара брзи избори - Мицкоски не прифаќа без почитување на Пржинските услови

Сител - 19.10.2019

Брзи предвремени парламентарни избори. Ова е одлуката на премиерот Заев по епилогот од Брисел, каде што Македонија не успеа да добие датум за почеток на преговори со Европската Унија. Оваа опција Заев утре ќе им ја предложи на лидерите на ...

Заев бара брзи предвремени избори за граѓаните да одлучат во која насока да се движи државата

24 Вести - 19.10.2019

„И затоа мојот предлог е - организирање брзи предвремени избори, избори најбрзо што може“. Премиерска оставка само како дел од пржинските правa, Заев иако вели размислувал на таа тема, решил дека треба да ги праша граѓаните дали сепак заслужува да ...

Мицкоски ја прифати фрлената ракавица на Заев

Телма - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, го прифати предлогот на Зоран Заев за брзи предвремени парламентарни избори, но не е се уште сигурен дали премиерот ќе го одржи денешниот збор.

Груевски повторно се јави: Изборите се последна „сламка за спас на Заев“

ТВ21 - 19.10.2019

Вистинската причина заради која Заев се одлучи на брзи избори по неуспехот со почетокот на преговорите со ЕУ е неговата намера повторно, обидувајќи се да ја демонизира опозицијата, да моли за поддршка во изборите пред меѓународниот фактор, напиша ...

Заев бара предвремени избори

Телма - 19.10.2019

Брзи предвремени избори е предлогот што премиерот Заев утре ќе го изнесе на лидерската средба во претседателската резиденција. Ќе се почитува Пржинскиот принцип, терминот ќе го договорат лидерите, а народот треба да одбере по кој пат ќе одиме: кон ...

Мицкоски: Да почекаме, Заев да не се предомисли за избори

Фокус - 19.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека очекува утре на лидерската средба да биде постигнат договор за предвремени парламентарни избори, ако премиерот Зоран Заев не се предомисли.

Мицкоски: Очекувам да се постигне договор за предвремени избори

24 Вести - 19.10.2019

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски очекува на утрешната средба на лидерите на политичките партии кај претседателот на државата да се постигне договор за распишување предвремени парламентарни избори.

Заев ќе бара нов мандат од граѓаните

Р.С.Европа - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев изјави дека е разочаран и лут поради одлуката на ЕУ да не одреди датум за пристапани преговори со С.Македонија. Заев вели дека во ваква ситуација граѓаните на брзи предвремени избори треба да го одредат патот на кој земјата ќе ...

Заев најави предвремени избори откако Македонија не доби датум за пристапни преговори со ЕУ

Сакам да кажам - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев најави предвремени парламентарни избори, ден откако Македонија не доби датум за почеток на пристапни преговори со Европската Унија. Тој рече дека ова ќе го предложи на утрешната лидерска средба кај претседателот Стево ...

Мицкоски очекува партиите да постигнат договор за предвремени избори

Р.С.Европа - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изјави дека на утрешната лидерска средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски, очекува да се постигне договор за распишување на предвремени парламентарни избори, нагласувајќи оти нема да ...

Мицкоски: Првин техничка влада, после предвремени избори

Алсат-М - 19.10.2019

Да се испочитува законот за технична влада и да има предвремени избори вака лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го искоментира говорот на премиерот Зоран Заев. Сепак според него останува утрешната лидерска средба за да може подетално да го чуе ...

По дебаклот во Брисел, Заев нуди брзи избори – датумот не го кажа

Алфа - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев призна одговорност по фијаското од Брисел но не го откри својот адут, кога ќе се одржат предвремените избори. Оставка денеска не си поднесе, ќе чека терминот да го усогласиле утре со останатите политички чинители на лидерска ...

Мицкоски: Прво да видиме што подразбира Заев под предвремени избори

360 степени - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски очекува на утрешната средба на лидерите на политичките партии кај претседателот Пендаровски да се постигне договор за распишување предвремени парламентарни избори.

Заев: Одиме на брзи предвремени избори

Deutsche Welle - 19.10.2019

Организирање вонредни парламентарни избори е одлуката на премиерот Зоран Заев по неуспехот да се добие почеток на пристапни преговори со ЕУ. Премиерот тврди дека ќе продолжи по европскиот пат.

Заев предложи предвремени избори најбрзо што може: Граѓаните да одлучат по кој пат ќе одиме

Нова ТВ - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев предложи предвремени избори најбрзо што може, на кои граѓаните ќе донесат одлука и потврда за патот на кој треба да се оди, „дали да одиме по вистинскиот пат на европски вредности, напред, или по мрачниот пат на поделби и ...

Мицковски: Ако заев не се премисли, очекувам договор за избори на утрешната лидерска средба

Алфа - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицковски го прифаќа предлогот на премиерот Зоран Заев за организирање брзи предвремени избори, но само со формирање техничка Влада. Освен ако Заев не се предомисли, Мицковски очекува договор на утрешната ...

СДСМ: Дали Христијан Мицкоски бега од брзи избори?

Centar - 19.10.2019

-Дали Христијан Мицкоски сака да побегне од предлогот за брзо соочување на предвремени парламентарни избори? – реагираат од СДСМ на изјавата на Христијан Мицкоски. „Со месеци Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ бараат итни предвремени парламентарни избори, а ...

Заев: Јас сум лут и разочаран!

Фокус - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција не го криеше разочарувањето од недобивањето датум за почеток на преговори на Македонија. Тој се заблагодари и на сите европски лидери кои се залагале за нашата држава.

Заев: Предвремени избори најбргу што може, за да решат граѓаните што понатаму

Мета - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев, рано попладнево на прес-конференција во владата се обрати до јавноста по непостигнувањето одлука на состанокот на Европскиот Совет да се додели датум на Македонија за почеток на преговорите за зачленување во ЕУ.

Заев: Разочаран сум и лут, стојам пред вас и предлагам избори

Телма - 19.10.2019

Разочаран сум и лут, а вашиот гнев го чувствувам како уште една лузна, рече премиерот Зоран Заев во денешното обраќање пред граѓаните откако вчера ЕУ лидерите не донесоа одлука за почеток на преговорите со ЕУ.

Заев: Барам организирање на брзи предвремени избори

Алсат-М - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев побара организирање на брзи предвремени избори на кои граѓаните ќе се изјаснат во кој правец треба да движи Македонија. На државата и е нанесена огромна неправда, а Европската унија не остана на ветеното и ја направи најголемата ...

Премиерот Заев предложи брзи предвремени избори

OhridNews - 19.10.2019

Претседателот на Владата Зоран Заев, денеска на прес-конференција се обрати по повод заклучоците на Европскиот Совет, посочувајќи дека причина за недобињето датум за преговори со ЕУ се должи исклучиво на внатрешните нерешени проблеми во Унијата.

Заев: Повикувам на брзи предвремени парламентарни избори

Сител - 19.10.2019

Предвремени парламентарни избори најбрзо што може. Ова е предлогот кој премиерот Заев утре ќе го изнесе на лидерската средба кај претседателот Пендаровски. Шефот на македонската влада на овој чекор се одлучил по епилогот од Брисел, каде што ...

Заев е разочаран и повикува на предвремени избори

Канал5 - 19.10.2019

Откако на самитот во Брисел Македонија не доби датум за старт на преговори како што беше очекувано, денес по повод тоа премиерот Заев се обрати до јавноста. Премиерот Зоран Заев е разочаран и повикува на предвремени избори што поскоро.

Мицкоски од Гостивар: Очекувам Заев да се премисли за изборите!

Gostivarpress.mk - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес беше во Гостивар, на средба со граѓаните на кои им порача дека партијата што ја води, ќе ја понесе победата на следните парламентарни избори, а во врска со изјавата на премиерот Зоран Заев за ...

Заев предлага брзи предвремени избори

Р.С.Европа - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев предложи во земјава да се оджат брзи предвремни избори кои би се организирале што побрзо. Со овој предлог тој ќе настапи утре на лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски на која тој очекува да договорат кога тоа ...

Заев побара брзи предвремени избори

МКД - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција, прва по Самитот во Брисел откако земјава не доби датум за почеток на преговори повика на брзи и предвремени избори и рече дека само народот има мандат да одлучи за иднината на земјава.

Заев предлага предвремени парламентарни избори во најбрзо време

Нова ТВ - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев на утрешната лидерска средба кај претседателот Стево Пендаровски ќе предложи предвремени парламентарни избори во најбрзо време. Тој не кажа кога ќе биде тоа, бидејќи како што рече ќе чека да слушне и од другите партии.

Заев предлага брзи предвремени избори

Телма - 19.10.2019

-Сериозноста од актуелниот миг бара од мене и сите нас сериозна одлука. Поаѓајќи од одговорноста како политичар на мој грб ја преземам разочараноста на граѓаните., рече премиерот Заев на своето обраќање.

МИЦКОСКИ ГО ПРИФАЌА ПРЕДЛОГОТ ЗА ИЗБОРИ: Го спомена и Преспанскиот договор како неправда која друг ја нанел

Фактор - 19.10.2019

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, го прифати предлогот на премиерот Зоран Заев за брзи предвремени парламентарни избори, но не е сигурен дали премиерот ќе го одржи дадениот збор. Мицкоски се надева дека на утрешната лидерска средба ќе се ...

Заев ќе се изјасни: оставка, вонредни или редовни избори?

Deutsche Welle - 19.10.2019

За денеска точно напладне најавена е прес-конференција на македонскиот премиер кој досега не го коментираше неуспехот на самитот на ЕУ да се добие почеток на пристапните преговори Премиерот Зоран Заев во 12 часот ќе го каже својот став за на ЕУ во ...

Заев предложи предвремени избори најбрзо што може

Сакам да кажам - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев предложи предвремени избори најбрзо што може, во првото обраќање откако вчера Европскиот совет одлучи да не ѝ додели датум за почеток на пристапни преговори за влез во ЕУ и реши за ова прашање да се расправа на следниот самит на ...

Заев: Разочаран сум, избори најбрзо што може

360 степени - 19.10.2019

Прва прес-конференција на Заев откако земјава остана без датум за отпочнување на преговори со ЕУ -Во Брисел ни беше направена неправда, ЕУ не го испорача тоа што го вети, рече премиерот Зоран Заев на прва прес-конференција откако земјава остана без ...

(Видео) Заев предлага предвремени избори што е можно побрзо

Макфакс - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев предлага одржување на предвремени парламентарни избори што е можно побрзо. Во своето прво обраќање откако Европската Унија не додели датум за преговори за Северна Македонија, Заев рече дека утре на лидерската средба кај ...

(ВИДЕО) Заев: ЕУ ни нанесе голема неправда, предлагам брзи предвремени избори, најбрзо што може

Либертас - 19.10.2019

„Во Брисел ни беше направена голема неправда. Ние ги завршивме сите наши обврски, но ЕУ не си остана на зборот и не го испорача тоа што го вети. Тоа што ЕУ не успеа да донесе одлука за отворање пристапни преговори е нивна историска грешка и тоа го ...

(ВИДЕО) Заев: Одиме на брзи предвремени избори, граѓаните да одлучат по кој пат сакаат да одиме

А1 On - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев на прес конференција во Владата предложи бези предвремени избори со цел граѓаните да одлучат по кој пат сакаат државата да продолжи да оди. -Пред два дена во Брисел доживеавме голема неправда, ЕУ не го испорача тоа што го вети.

Заев ќе даде оставка, ќе има пржинска Влада па избори, датум дополнително ќе се договара

Либертас - 19.10.2019

Премиерот Заев во обраќање до јавноста кое е во тек рече дека одговорноста за неуспехот за добивање датум го зема како негова одговорност потсетувајќи дека целата меѓународна заедница го осудува чинот на Македонија да не и се додели датум за почеток ...

Заев: Предлагам брзи избори и барам чист мандат

AKO - 19.10.2019

,,Пред два дена во Брисел ни беше направена голема неправда . ЕУ не го испорача тоа што вети. Ние ги завршивме сите наши обврски, а тие не си останаа на зборот. Тоа е нивна историска грешка. И тоа го потврдија сите европски лидери.

Заев предложи брзи избори за граѓаните да одлучат по кој пат ќе оди Македонија

+инфо - 19.10.2019

Еу не го испорача тоа што го вети ние ги испорачавме сите резултати. Тоа што ЕУ не успеа да донесе одлука за отворање преговорите е нивна историска грешка. Ние направивме се што можевме, порача премиерот Зоран Заев во обраќањето до граѓаните.

Избори во март?

Независен - 19.10.2019

Коалициските партнери СДСМ и ДУИ се уште немаат план како ќе тече организацијата на предвремените избори и дали и како ќе се имплементира правилото за Пржинска влада на 100 пред нивното одржување.

Заев: Одиме на предвремени избори, најбрзо што може

Press24 - 19.10.2019

На денесшната прес конференција, Заев најави предвреени избори кои утре ќе ги предложи на лидерската средба. „Јас сум разочаран и лут и знам дека целиот народ така се чусвтвува. Ова однесување на Унијата е сериозна работа, но тоа е нивна одлука ...