TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сите стравуваат поради ураганот Флоренс кој прави хаос во Америка, но Азија ја чека посилна бура: Супертајфун удира на ...

Сител - 14.09.2018

Додека на источниот брег на САД удира ураганот Флоренс, уште посилна бура се формираше на југоситокот од Азија. Хонг Конг и Макао ќе ги зафати бура посилна од ураганот Флоренс - супертајфунот Мангкхут.

(ВИДЕО) Флоренс пустоши низ Јужна Каролина

Алсат-М - 14.09.2018

Повеќе од 400 илјади луѓе ги напуштија крајбрежните подрачја на американската сојузна држава Јужна Каролина, а околу 4 илјади побараа засолниште поради ураганот Флоренс, кој се уште со полна сила не пристигнал до копното.

Шест нуклеарки на патот на ураганот Флоренс

Макфакс - 14.09.2018

Американските власти смируваат дека шесте нуклеарни електрани кои се наоѓаат на патот на ураганот флоренс се безбедни. Но, некои експерти предупредуваат дека поплави и обилни врнежи би можеле да ги загрозат нивните заштитни системи.

Фотографија на денот: Ураганот „Флоренс“ се приближува бавно

Deutsche Welle - 14.09.2018

Ураганот „Флоренс“ се приближува екстремно бавно до југоисточниот брег на САД. Но, опасноста што ја носи со себе е екстремно голема. Уште нестигнат до копно, ураганот веќе предизвикува огромни проблеми - силен дожд, преплавени улици, домаќинства без ...

(Видео) Масовни евакуации во Северна и Јужна Каролина, ураганот Флоренс е закана за 10 милиони луѓе

Макфакс - 14.09.2018

Ураганот Флоренс стигна до брегот на Јужна и Северна Каролина, носејќи силни ветришта и обилни дождови. Флоренс е закана за 10 милиони луѓе, додека милион веќе се евакуирани од крајбрежниот појас на Северна и Јужна Каролина и сојузната држава ...

Слабеењето на Флоренс нема да ја намали неговата закана

Н.Македонија - 14.09.2018

Јачината на ураганот Флоренс се намали на категорија еден, но неговиот обем подразбира оти би можел да удира во источниот брег на САД со силни ветришта во текот на еден цел ден, пренесува американската телевизија Си-ен-би-си.

Флоренс пристигна до САД: хаосот почна, прекини на струјата и масовна евакуација (ВИДЕО)

МКД - 14.09.2018

Ураганот Флоренс стигна до брегот на Јужна и Северна Каролина, носејќи силни ветришта и обилни дождови, јавуваат американските медиуми. Морската вода веќе стигнала до куќите во Авон, град во Северна Каролина, а има и извештаи за материјална штета.

Два „монструми“ ги нападнаа Америка и Азија: Силните урагани Мангхут и Флоренс закана за милиони животи (ВИДЕО)

Курир - 14.09.2018

Повеќе од 4 милиони луѓе на Филипините се наоѓа на патот на опасниот тајфун Мангхут, додека на источниот брег на САД се доближува разорниот ураган Флоренс. Тајфунот Мангхут има силина како ураган од петта категорија, а дува со брзина до дури 285 ...

Видео- фото: Ураганот „Флоренс“ го зафати САД, поплавени населби и прекини на струја

Канал5 - 14.09.2018

Ураганот „Флоренс“ ги зафати крајбрежјето на Јужна и Северна Каролина, носејќи силни ветришта и обилни дождови, јавуваат американските медиуми.. Морската вода веќе стигнала до куќите во Авон, град во Северна Каролина, а има и извештаи за материјална ...

Ураганот “Флоренс“ почна да дивее

Пулс24 - 14.09.2018

Силното невреме, најавувано од пред неколку дена, се приближува кон источниот брег на САД. Силниот ветер има брзина од 60 до 120 км на час.“Флоренс“ утрово помина 350 км источно од Јужна Каролина, за до крајот на денот и во раните утрински часови на ...

Масовна евакуација во Јужна Каролина поради ураганот Флоренс

Р.С.Европа - 14.09.2018

Властите во Јужна Каролина соопштија дека над 400 илјади луѓе ги напуштиле крајбрежните подрачја на оваа американска сојузна држава и оти околу 4 илјади побарале засолниште поради ураганот Флоренс.

ВИДЕО: Ураганот пустоши во САД - летаат кровови, нема струја, вода во домовите

Press24 - 14.09.2018

Ураганот Флоренс кој беше најавен во делови на САД, пустоши од вчера, водата влезе во домовите во Каролина, нема струја во делови, а летаат и кровови и предмети од ветерот со 120 километри на час.

ВИДЕО ВО ЖИВО: Ураганот Флоренс прави хаос низ Америка

Фактор - 14.09.2018

Ураганот Флоренс се приближил до браговите на САД и силни удари на ветар фрлаат на бреговите бранови, кои веќе продреа до куќите во Авона, град во Северна Каролина, а пријавена е и прва материјална штета.

Ураганот Флоренс ја погоди Северна Каролина

Локално - 14.09.2018

Американската сојузна држава Северна Каролина е погодена од силни ветрови и дождови предизвикани од ураганот Флоренс, кој беснее над Атланскиот океан. Најтешко погоден е крајбрежниот град Њу Берн, каде има извештаи за граѓани отсечени во поплавени ...

Стигна супер ураганот – Пентагон на вонреден брифинг (ВИДЕО)

Канал5 - 13.09.2018

Ураганот ,,Флоренс “ ќе удри со заслабен интензитет на Источниот брег на САД, но ќе направи поголема штета зашто се движи со намалена брзина. Ураганот се движи поспоро и со тоа се зголемува интензитетот на ударот , велат научниците на ден пред ...

Почна силното невреме: следете го во живо пристигнувањето на страшниот ураган во САД (ВИДЕО)

МКД - 13.09.2018

Силни удари на ветер и страшна бура почнаа да се нафрлаат на источниот брег на САД со риближувањето на ураганот Флоренс кој се заканува со обилни врнежи и пораст на нивото на Атлантскиот Океан што би можело да предизвика катастрофални поплави.

Ураганот Флоренс само во една држава ќе наполни 15 милиони олимписки базени

Република - 13.09.2018

Десет трилиони галони дожд можат да ја потопат Северна Каролинаследната недела поради ураганот Флоренс, прогнозира метеорологот Рајан Меј од weathermodels.com. Тој пресметал дека со тоа количество дожд можат да се наполнат неверојатни 15 милиони ...

Страшна анимација: Водител покажа што ќе направи Флоренс во Америка

+инфо - 13.09.2018

Северна Каролина е прва на удар на Флоренс и водата веќе почнала да продира во куќите кои се најблиску до брегот. Очекувањата се дека оваа држава ќе ја погодат големи поплави, и нивото на водата во одделни крајбрежни области ќе порасне повеќе метри ...

Трамп: „Од двата урагана не загинаа 3000 лица“

МКД - 13.09.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп преку Твитер изјави дека како последица на двата минатогодишни урагани во Порторико не загинаа 3.000 лица. Трамп наведе дека овие податоци се објавени од страна на демократите за тој да изгледа уште полошо додека ...

Ураганот пустоши во Америка - водата влегува во домовите, нема ни струја

Press24 - 13.09.2018

Ураганот Флоренс веќе започна да дивее во Америка. Ветер дува со 120 километри на час, а водата веќе навлегува во домовите. Во одредени краеви нема ни струја. Веќе метеоролозите издадоа предупредување дека ураганот силно ќе удри и дека граѓаните ...

САД пред катастрофа: Трамп им порача на грашаните „Бегајте и спасувајте се"

Press24 - 13.09.2018

Ураганот Флоренс се приближува кон источната обала на САД, а Трамп даде предупредување до граѓаните. Утрово ураганот помина на 350 килиметри од Северна Каролина. Метеоролозите пренесуваат дека САД ги чека апокалипка, катастрофа од невидени размери.

Америка: Дури и кога смртта им тропа на врата овие намирници никогаш нема да ги купат од супермаркет

Точка - 13.09.2018

Ураганот Флоренс се приближува кон крајбрежјето на САД, вонредна состојба е веќе прогласена во 4 држави, а населението кое живее во близина на крајбрежјето е советувано да се засолни на безбедно, бидејќи најверојатно ќе дојде до поплави.

Трамп го оспори официјалниот број на жртви во минатогодишниот налет на ураган во Порторико

А1 On - 13.09.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска ги отфрли официјалните податоци дека во Порторико, како последица на минатогодишниот ураган Марија, животот го загубиле 3.000 лица. Исто така, без докази, ги обвини демократите дека го зголемиле бројот на ...

ПАНИКА ВО СЕВЕРНА КАРОЛИНА: Вода почна да навлегува во куќите, 10 милиони луѓе се во опасност

MTM - 13.09.2018

Ураганот Флоренс се приближува кон источниот брег на САД. Веќе почна да дува силен ветер пропратен со дожд кој достигнува брзина од 60 до 120 километри на час. Утрово Флоренс помина 350 километри источно од Јужна Каролина , а до крајот на денешните ...

"Катастрофата е пред врата": Следете го во живо доаѓањето на чудовишниот ураган во САД

Точка - 13.09.2018

Ураганот Флоренс се приближува до источниот брег на САД. Како што пишува "CNN", започнале жестоки ветрови проследени од дожд кои дуваат со брзина од 60 и 120 километри на час. Утрово Флоренс минал на 350 километри источно од Јужна Каролина, а на ...

(ВО ЖИВО) Ураганот Флоренс се приближува кон САД

Слободен Печат - 13.09.2018

Силен ветер и олуја почнаа на источниот брег на САД додека се приближува ураганот Флоренс кој се заканува со обилни дождови и нагло зголемување на висината на Атланскиот океан кој би можел да предизвика катастрофални поплави.

Трамп објаснил: Во Порторико во ураганите не умреле 3.000 луѓе, тоа го измислија демократите за да изгледам лошо додека ...

Точка - 13.09.2018

Доколку некое лице умрело од било која причина, како старост, само додадете го на листата. Лоша политика. Јас го сакам Порторико", твитувал Трамп. Претседателот на САД, Доналд Трамп, денес преку Твитер порачал дека во Порторико како последица од ...

Трамп: Во ураганите во Порторико не загинаа 3.000 лица

Макфакс - 13.09.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп, преку Твитер објави дека 3.000 лица не загинаа во последиците од двата минатогодишни урагани во Порторико, туку тие податоци беа објавени од страна на демократите за да изгледа сè уште полошо, додека „успешно ...

(Видео) САД им порачуваат на граѓаните веднаш да се засолнат од ураганот Флоренс

Макфакс - 13.09.2018

Официјални лица во Јужна и Северна Каролина ги затвораат пристаништа пред налетот на ураганот Флоренс, кој се приближува кон нивниот брег. Ураганот Флоренс продолжува да се приближува кон брегот на САД, а официјални лица издадоа предупредувања во ...

Флоренс носи големи бранови и силен дожд кон источното крајбрежје на САД

Глас на Америка - 13.09.2018

Жителите на Северна и Јужна Каролина имаат неколку часови за да ги завршат последните подготовки и да заминат пред налетот на ураганот Жителите на крајбрежните региони во источниот дел на САД се подготвуваат за пристигнувањето на ураганот Флоренс, ...

Снимка од срцето на страшниот ураган: Пилотот влета директно во бурата која наскоро ќе го погоди копното

Точка - 13.09.2018

Авион на американските воздухопловни сили влета во средиштето на ураганот „Флоренс“ за да собере временски податоци за Националниот центар за урагани на САД. Снимката направена од авионот кој што лета во срцето на ураганот ги покажува размерите на ...

Зошто ураганот Флоренс е толку опасен?

Факултети - 13.09.2018

Националниот центар за урагани вели дека ураганот Флоренс - со ветрови до 230 километри на час, се очекува да биде исклучително опасен кога ќе го погоди источниот брег утре. Опасноста лежи во водата, а не во ветровите, и има потенцијал да ја направи ...

(ВИДЕО) СТРАШНА АНИМАЦИЈА: Американскиот метеоролог предвидува хорор

Маркукуле - 13.09.2018

Северна Каролина е прва на удар на ураганот Флоренс. Водата веќе започна да продира до првите куќи кои се најблиску до брегот. Се очекува оваа американска сојузна држава да биде погодена од големи поплави, а нивото на водата на некои места ќе ...

На Америка ѝ се заканува нуклеарна катастрофа: Шест нуклеарки на пат на страшниот ураган, се стравува дека нема да ги ...

Точка - 13.09.2018

Американските експерти соопштиле дека сите шест нуклеарни електрани кои се наоѓаат во регионот каде се очекува да помине и ураганот Флоренс се безбедни, меѓутоа, поединечни експерти не се толку сигурни, предупредувајќи дека поплавите би можеле да ги ...

(ВИДЕО) НУКЛЕАРНА КАТАСТРОФА И СЕ ЗАКАНУВА НА АМЕРИКА: Државата стравува дека нуклеарките нема да го издржат ударот !

Маркукуле - 13.09.2018

Американските власти соопштија дека 6 нуклеарни електрани кои се наоѓаат на “патот” на ураганот Флоренс се безбедни, но дека некои експерти не се сигурни за тоа и дека предупредуваат дека поплавите би можеле да ги загрозат нивните системи на заштита.

Не бегаат сите од ураганот „Флоренс“

Deutsche Welle - 13.09.2018

Ураганот „Флоренс“ ноќва ќе удри на југоисточниот брег на САД. Американскиот претседател Трамп на жителите им порача: „Тргнете му се од патот, не си играјте со него“. Сепак, не сакаат сите да бегаат. Ураганот „Флоренс“ малку загуби на сила.

Евакуација на Филипините, се очекува силен тајфун

Макфакс - 13.09.2018

На Филипините започна евакуацијата на илјадници луѓе од крајбрежните зони на север од архипелагот, бидејќи се предвидува дека в сабота ќе пристигне исклучително силниот тајфун Мангхут, придружуван од ветрови со брзина од 255 километри на час.

Како се подготвуваат Американците за ураганот Флоренс?

Кајгана - 13.09.2018

Во исчекување на ураганот Флоренс дoдека се приближува кон Вирџинија, Јужна и Северна Каролина, во САД повеќе од десет милиони жители се предупредени за опасноста, а многумина од нив се пакуваат и бегаат од домовите.

САД се подготвува за ураганот „Флоренс“, во продавниците нема повеќе храна

ТВ21 - 13.09.2018

Јужна Каролина денеска е на „готовс“ откако е јавено дека ураганот „Флоренс“ треба да удри на источното крајбрејже на САД. Ураганот директно оди кон американското крајбрежје, а се очекуваат бранови од четири метри да нанесат големи штети.

Нуклеарна катастрофа и се заканува на Америка: 6 нуклерки во близина на стравичниот ураган

Сител - 13.09.2018

Американските експерти соопштија дека сите 6 нуклеарни електрани кои се наоѓаат во регионот каде се очекува да помине и ураганот Флоренс се безбедни, меѓутоа, поедини експерти не се толку сигурни, предупредувајќи дека поплавите би можеле да ги ...

ГАЛЕРИЈА: САД се подготвува за силниот ураган - бранови од 4 метри и ветер ќе уништат цели населби

Press24 - 13.09.2018

Јужна Каролина се подготвува за ураганот Флоренс. Ураганот се очекува во петок да погоди делови на оваа американска сојузна држава. Се најавуваат силни ветрови и бранови до 4 метри. Населението во голем дел се евакуира, а куќите се заштитуваат од ...

(ВO ЖИВО) Ураганот Флоренс се доближува до Јужна и Северна Каролина

Бриф - 13.09.2018

Ураганот Флоренс се доближува до брегот на Јужна и Северна Каролина. Во опасност се околу 10 милиони жители кои живеат во овој дел на САД. Претседателот Трам изјави дека нивната заштита во голем дел зависи од тоа дали ќе бидат евакуирани навреме.

Трамп вели дека е најсилно невреме во историјата: Монструм ураганот ја удира Америка, 10 милиони луѓе на неговиот пат ...

Курир - 13.09.2018

Властите во Јужна и Северна Каролинја ги затвораат пристаништата пред налетот на ураганот Флоренс, кој се приближува кон нивните брегови. Претседателот на САД кажа дека ова би можел да биде еден од најсилните урагани кои некогаш го погодиле ...

Фотографија на денот: Ураганот „Флоренс“ доаѓа, сите заминуваат

Deutsche Welle - 13.09.2018

„Фло рече дека е време да се замине“ гласи една од пораките на графитите испишани на таблите со кои се забарикадирани прозорците и вратите на објектите во Каролина Бич, Северна Каролина. Ураганот „Флоренс“ предизвика масовно бегство од југоисточниот ...

Драматична снимка од средиштето на ураганот: Пилот влезе во центарот на чудовиштето, бурата само што не удрила во ...

Сител - 13.09.2018

Авион на американските воздухопловни сили влета во средиштето на ураганот Флоренс за да собере временски податоци за Националниот центар за урагани. Снимката ги покажува временските размери на јачината на ураганот Флоренс кој се приближува кој Јужна ...

(Видео) Воен авион леташе низ ураганот Флоренс

Макфакс - 13.09.2018

Авион на воздухополовните сили на САД леташе низ ураганот Флоренс, за да собере податоци за Националниот центар за урагани. Американскиот национален центар за урагани соопшти дека ураганот ослабнал, но дека сè уште се очекуваат невреме и дожд опасни ...

(Видео) Ураганот Флоренс снимен од вселената

Макфакс - 13.09.2018

НАСА објави видео од ураганот Флоренс кој се приближува до крајбрежните подрачја на Каролина во САД. Снимките од ураганот се направени вчера наутро со камера со висока резоулција, надвор од Меѓународната вселенска станица.

Ураганот Флоренс се движи со брзина од 175 километри начас (ВИДЕО)

+инфо - 13.09.2018

Тој се наоѓа на 520 километри источно-југоисточно од летувалиштето Мартл бич во Јужна Каролина со максимална брзина на ветрови од 175 километри начас. Ураганот Флоренс, кој се доближува до источниот брег на САД, ослабна до ураган од втора категорија ...

Ураганот Флоренс и натаму опасен

Р.С.Европа - 13.09.2018

Ураганот Флоренс кој пристигнува на источниот брег на САД, минал во втора категорија со послаби ветрови, соопшти американскиот Национален центар за следење урагани. „Ветровите се ослабени до 205 километри на час, но ударите и натаму се силни“, ...