TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Реакција на Комисијата за историски и образовни прашања за оставката на членот Ванчо Ѓоргиев

ТВ21 - 22.10.2021

Македонскиот дел на Мултидисциплинарната експертска комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија излезе со реакција по повод соопштението на членот на Комисијата, проф. д-р Ванчо Ѓорѓиев, за негова оставка.

Ѓорѓиев даде оставка од Комисијата за историски прашања со Бугарија поради политички притисок од МНР, министерот Османи демантира

CivilMedia

Ванчо Ѓорѓиев штотуку си поднесе оставка од комисијата со Бугарија

24 Вести

Ѓоргиев: Историската комисија продолжува со работа

Локално

Ванчо Ѓoрѓиев даде оставка од историската комисија, прифатена е промена на учебникот за 7 одд.

Канал5

Историчарот Ѓорѓиев поднесе оставка од историската комисија: Заев прави притисоци за распродажба на идентитетот меѓу двата изборни круга!

Курир

Ванчо Ѓеоргиев: Поднесувам оставка од македонско-бугарската комисија, вчера кулминираше политичкиот притисок

MakPress

Нетпрес PressingTV Република Press24 Фокус Либертас Сител Вечер Прес

Османи: МНР никогаш не вршело притисок врз одлуките на историската Комисија

Сител - 22.10.2021

Министерството за надворешни работи никогаш не правело притисок по однос на содржината на разговорите и одлуките што ги носат членовите на Комисијата за историско-образовни прашања со Република Бугарија. Вчера се одржа првиот ден од средбата.

Османи негира вршење притисок врз Комисијата со Бугарија: Не сум разочаран од оставката, колку од отсуството на ентузијазам за работа

Нова ТВ

Османи: Еден член на историската комисија се повлекол, тема на разговор беше цар Самуил

Локално

Оставка во комисијата со Бугарија: Ванчо Ѓорѓиев обвинува за политички влијанија

360 степени

Османи: МНР никогаш не вршело притисок по однос на содржината на разговорите и одлуките на историската Комисија

Слободен Печат

Османи: МНР никогаш не вршело притисок на историската Комисија

Фокус

Османи: Нема прогрес во преговорите за историјата за да има притисок

Независен

ТВ21 Република Канал5 Вечер Прес Скопско Ехо ММС Кајгана MakPress

Ѓоргиев: Еден член на Комисијата поднесе оставка, продолжуваме со работа

ТВ21 - 22.10.2021

Претседателот на македонскиот тим експерти во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања, Драги Ѓоргиев, во изјава за МИА потврди дека еден член од Комисијата денеска поднел оставка.

Ѓорѓиев даде оставка од Комисијата за историски прашања со Бугарија – Силен политички притисок од МНР, вели тој!

Алсат-М

Ѓоргиев за МИА: Еден член на Комисијата поднесе оставка, продолжуваме со работа

Либертас

Историската комисија излезе со соопштение за оставката

Независен

Ѓоргиев: Еден член на Комисијата поднесе оставка, продолжуваме со работа

Опсервер

Ѓоргиев за МИА: Еден член на Комисијата поднесе оставка, продолжуваме со работа

Бриф

Ѓорѓиев по оставката на член од Комисијата: Продолжуваме со работа

Фокус

Канал5 MakPress

Историчарот Ванчо Ѓорѓиев поднесе оставка од комисијата со Бугарија

Телма - 22.10.2021

Историчарот Ванчо Ѓорѓиев кој беше член на Комисијата за историски и за образовни прашања помеѓу Македонија и Бугарија, денеска поднесе оставка. Ѓорѓиев, одлуката за повелкување ја презентира поради пет ...

Историчарот Ванчо Ѓоргиев поднесе оставка од историската комисија: Заев прави притисоци за распродажба на идентитетот меѓу двата изборни круга

Lider

БЕЗ МОЈА СОГЛАСНОСТ ГО МЕНУВААТ УЧЕБНИКОТ ПО ИСТОРИЈА Ванчо Ѓорѓиев си поднесе оставка од македонско-бугарската комисија

+инфо

ВО РАБОТАТА НИ СЕ МЕША ВИСОК ФУНКЦИОНЕР НА МНР: Ѓорѓиев ја напушти историската комисија, не стои зад одлуката за учебниците за седмо одделение

Фактор

Проф. Ѓорѓиев се повлече од историската Комисија: „Функционер на МНР се вмешал во работата“

Локално

Член на историската комисија со Бугарија поднесе оставка: Имаше обиди за политичко влијание, останатите членови да не ја „виткаат кичмата“

ТВ21

Професорот Ванчо Ѓорѓиев ја напушти историската комисија со Бугарија, обвинува за директно политичко мешање и пробивање на националните црвени линии

365

Кајгана МКД Н.Македонија +инфо Независен Zoom Независен