TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФОТО: Битола со снег - улиците и тротоарите не се гледаат

Press24 - 12.01.2019

Улиците во Битола се завеани и бели од снегот. Фотографиите се објавени на Ѕидот на сообраќајниот ...

Финишира чистењето на патиштата до селските населби во кичевско

Н.Македонија - 11.01.2019

Снегот кој со променлив интензитет во Кичевско врне полни 48 часа и чија височина моментално изнесува од 40-50 сантиметри, предизвика проблеми во тековното одвивање на сообраќајот на локално и регионално ниво.

Прилеп се справува со снегот и нема проблем со водата за пиење

Сител - 11.01.2019

Интензивно се чистат улиците во Прилеп, проодни се патиштата до речиси сите населени места и нема поголем проблем со водоснабдувањето, информираат денеска градските служби на Прилеп и јавните комунални претпријатија.

Колку граѓаните го чистат снегот пред станбените и деловните објекти

Канал5 - 11.01.2019

Снег пред влезовите на зградите, деловни објекти и кафе барови. Многу апели од властите за задолжително чистење на снегот пред домовите и споредните улички, но без повратна реакција од граѓаните.

Главните сообраќајници во Прилеп исчистени, се чистат споредните и патот за Мариово

Тера - 11.01.2019

„Службите задолжени за зимско одржување на улиците и патиштата во општина Прилеп, континуирано работат на чистење на снегот и создавање услови за непречено движење на возилата и пешаците“, рече во изјавата дадена за медиумите Благоја Богоески, ...

Реакција од КЈП „Нискоградба“ Битола

Опсервер - 11.01.2019

КЈП „Нискоградба“ Битола ги информира граѓаните дека на територијата на Општина Битола се проодни сите патишта до околните населени места, вклучувајќи ги и планинските села. Децидно ги негираме и отфрлуваме денешните обвинувања на прес ...

ВМРО-ДПМНЕ го обвини Богдановиќ дека не ги исчистил улиците од снег

Макфакс - 11.01.2019

Градоначалникот на Центар, Саша Богдановиќ уште еднаш ја докажа својата неспособност, улиците низ Центар цел ден се неисчистени и непроодни, обвини ВМРО-ДПМНЕ ОК Центар. „Врнежите од снег кои се вообичаени за овој период од годината, го изненадија ...

Со максимална ангажираност се нормализира животот во Битола

ТВ21 - 11.01.2019

Се нормализираат условите за превоз и секојдневните активности во Битола. Екипите на КЈП „Нискоградба“ во текот на целата ноќ работеа на терен со чистење на сообраќајниците во градот. По престанокот на врнежите од снег во утринските часови, се ...

Вее снег во Кичево

Сител - 11.01.2019

Снегот кој во Кичевскиот регион врнe непрекинато повеќе од 48 часа, создаде големи потешкотии во нормалното одвивање на секојдневието на населението и најмногу го отежнува одвивањето на сообраќајот, но надеж преставува тоа што денеска врне снег со ...

Снегот пак нѐ изненади во јануари

Н.Македонија - 11.01.2019

Неисчистени тротоари, патеки пред влезовите на станбените згради, неисчистени паркинзи, приоди пред дуќани, фирми и автобуски станици со натрупан снег од завчерашните врнежи. Ова е сликата што можеше да се регистрира вчераутро, кога повторно над ...

По главните се чистат и споредните улици во Битола

Тера - 11.01.2019

И во текот на ноќта екипи на јавните претпријатија чистеа низ улиците во градот. Маханизацијата на Нискоградба исчисти и дел од улиците во населбата Баир во Битола. Исто така уторово беше чистена и улица Илинденска и друго улици.

Крушево машки се справува со снегот, директорот на ЈП Комуна вели: Алал да им е на вработените, душа им извадивме

Фокус - 11.01.2019

Снегот кој падна во Македонија во изминатиот период направи проблеми на дел од патиштата и главните улици низ градовите во државата. Повеќето од помалите градови на сопствен начин се справуваат со чистењето на снегот, а истото важи и за Крушево, ...

Фрлени 60 тони сол по улиците и патеките во општина Центар

Вечер - 11.01.2019

Зимските служби на општина Центар работат на расчистување на патеките и улиците на територија на општината. – Со фрлени над 60 тони сол по улиците и пешачките патеки, лицата задолжени за одржување на хигиената ги расчистуваат снежните наноси, а ...

ГАЛЕРИЈА: Шилегов се пофали - улиците во Скопје светат

Press24 - 11.01.2019

Екипите на зимската служба на Град Скопје продолжуваат со интензивните активности за расчистување на снегот по обилните врнежи. Коловозите на булеварите и магистралните улици кои се во надлежност на Град Скопје се целосно расчистени, а на терен ...

Град Скопје апелира до граѓаните да ги чистат приодите до своите куќи и згради

Макфакс - 11.01.2019

Градот Скопје апелира до граѓаните, куќните совети и сопствениците на деловните објекти да се придржуваат до законската обврска за чистење на снегот од приодите до нивните објекти. На возачите, пак, им препорачува да возат внимателно и да се ...

Скопските коловози целосно расчистени од снег

Скопје инфо - 11.01.2019

Надлежните од Град Скопје известуваат дека коловозите се расчистени од снег. По дводневните непрекинати врнежи на снег, коловозите на булеварите и магистралните улици кои се во надлежност на Град Скопје се целосно расчистени од снег и денес ...

Како фирма што должи 16 милиони евра ќе ги чисти државните патишта?

Фактор - 11.01.2019

„Македонијапат“ за еден квартал на своите вработени им плаќа бруто плата од 1,12 милиони евра. И за речиси ист период ангажира две приватни фирми со повеќе од 80 машини за чистење снег на државни патишта на кои ќе им плати до 1,56 милиони евра.

Прилеп се справува со снегот и нема проблем со водата за пиење

Канал5 - 11.01.2019

Интензивно се чистат улиците во Прилеп, проодни се патиштата до речиси сите населени места и нема поголем проблем со водоснабдувањето, информираат денеска градските служби на Прилеп и јавните комунални претпријатија.

ВМРО-ДПМНЕ го обвини Богдановиќ дека не ги исчистил улиците од снег

Точка - 11.01.2019

Градоначалникот на Центар, Саша Богдановиќ, уште еднаш ја докажа својата неспособност, улиците низ Центар цел ден се неисчистени и непроодни, обвини ВМРО-ДПМНЕ ОК Центар. „Врнежите од снег, кои се вообичаени за овој период од годината, го изненадија ...

Со максимална ангажираност се нормализира животот во Битола

4NEWS - 11.01.2019

Се нормализираат условите за превоз и секојдневните активности во Битола. Екипите на КЈП „Нискоградба“ во текот на целата ноќ работеа на терен со чистење на сообраќајниците во градот. По престанокот на врнежите од снег во утринските часови, се ...

Зимските служби на Центар работат на расчистување на патеките и улиците

Скопје инфо - 11.01.2019

Зимските служби на општина Центар работат на расчистување на патеките и улиците на територија на општината. – Со фрлени над 60 тони сол по улиците и пешачките патеки, лицата задолжени за одржување на хигиената ги расчистуваат снежните наноси, а ...

Коловозите целосно чисти, се дорасчитуваат тротоарите и велопатеките

24Инфо - 11.01.2019

Екипите на зимската служба на Град Скопје продолжуваат со интензивните активности за расчистување на снегот по обилните врнежи. Коловозите на булеварите и магистралните улици кои се во надлежност на Град Скопје се целосно расчистени, а на терен ...

Нема непроодни патишта во Битола, рекоа надлежните

Тера - 11.01.2019

Екипите на КЈП „Нискоградба“ во текот на целата ноќ работеа на терен со чистење на сообраќајниците во градот. По престанокот на врнежите од снег во утринските часови, се започна со чистење и на споредните улици во градот.

СКОПЈЕ СЕ ВРАЌА ВО НОРМАЛА: Се чистат тротоарите и велопатеките

Вечер - 11.01.2019

Скопје полека се враќа во нормала по обилните врнежи од снег што паѓаа непрекинато два дена. Екипите на грдската Зимска служба ги расчистија коловозите на булеварите и магистралните улици кои се во надлежност на Град Скопје, а на терен интензивно се ...

Град Скопје апелира до граѓаните да ги чистат приодите до нивните куќи и згради

Скопје инфо - 11.01.2019

Градот Скопје апелира до граѓаните, куќните совети и сопствениците на деловните објекти да се придржуваат до законската обврска за чистење на снегот од приодите до нивните објекти. На возачите, пак, им препорачува да возат внимателно и да се ...

Граѓаните и сопствениците на деловни објекти да си ги исчистат од снег приодите до нивните објекти

МКД - 11.01.2019

Екипите на зимската служба на Град Скопје продолжуваат со интензивните активности за расчистување на снегот по обилните врнежи. Коловозите на булеварите и магистралните улици кои се во надлежност на Град Скопје, како што соопштуваат оттаму, се ...

Град Скопје: Граѓаните да ги чистат приодите до нивните куќи и згради

А1 On - 11.01.2019

Градот Скопје апелира до граѓаните, куќните совети и сопствениците на деловните објекти да се придржуваат до законската обврска за чистење на снегот од приодите до нивните објекти. На возачите, пак, им препорачува да возат внимателно и да се ...

Град Скопје: Коловозите се целосно чисти, се дорасчистуваат тротоарите

Мета - 11.01.2019

Коловозите на булеварите и магистралните улици кои се во надлежност на Град Скопје се целосно расчистени, а на терен интензивно се работи на чистење на тротоарите и велосипедските патеки од наталожениот снег за да им се овозможи полесно движење на ...

Град Скопје: Коловозите целосно чисти, се дорасчистуваат тротоарите и велопатеките

Слободен Печат - 11.01.2019

Во надлежност на Град Скопје се булеварите и одредени градски улици, а преостанатите улици се во надлежност на општините и тие се задолжени за нивно чистење и одржување. Коловозите на булеварите и магистралните улици кои се во надлежност на Град ...

Град Скопје: Коловозите целосно чисти, се дорасчистуваат тротоарите и велопатеките

Сител - 11.01.2019

Коловозите на булеварите и магистралните улици кои се во надлежност на Град Скопје се целосно расчистени, а на терен интензивно се работи на чистење на тротоарите и велосипедските патеки од наталожениот снег за да им се овозможи полесно движење на ...

Град Скопје: Коловозите целосно чисти, се дорасчистуваат тротоарите и велопатеките

Либертас - 11.01.2019

Екипите на зимската служба на Град Скопје продолжуваат со интензивните активности за расчистување на снегот по обилните врнежи, известуваат од таму. „Коловозите на булеварите и магистралните улици кои се во надлежност на Град Скопје се целосно ...

Град Скопје: Коловозите целосно чисти, се дорасчистуваат тротоарите и велопатеките

Канал5 - 11.01.2019

Градските власти денеска соопштија дека екипите на зимската служба на Град Скопје продолжуваат со интензивните активности за расчистување на снегот по обилните врнежи. Коловозите на булеварите и магистралните улици кои се во надлежност на Град ...

Град Скопје: Коловозите се целосно чисти, се дорасчистуваат тротоарите и велосипедските патеки

Скопје1 - 11.01.2019

Екипите на зимската служба на Град Скопје продолжуваат со интензивните активности за расчистување на снегот по обилните врнежи. „Коловозите на булеварите и магистралните улици кои се во надлежност на Град Скопје се целосно расчистени, а на терен ...

Целосно исчистени главните коловози во Скопје

MTM - 11.01.2019

Коловозите на булеварите и магистралните улици кои се во надлежност на Град Скопје се целосно расчистени, а на терен интензивно се работи на чистење на тротоарите и велосипедските патеки од наталожениот снег за да им се овозможи полесно движење на ...