TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: И Европската комисија потврди дека економијата пропаѓа

ТВ21 - 09.11.2018

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски истакна дека македонската економија „благодарение“ на политиките на СДСМ оди во надолна линија и се повеќе тоне. Тоа го докажала и Европската комисија.

Европската Комисија со намалена прогнозата за раст на македонската економија

Алсат-М - 09.11.2018

Најновата прогноза на Европската Комисија за растот на македонската економија за годинава е проектирана на 2,1 отсто. Во однос на проекцијата од мај годинава има намалување од еден отсто , кога ЕК,прогнозираше раст на економијата од 3,1 процент.

Никој не верува дека економијата може да пркне: По Светска банка, ММФ, ЕБРД, НБРМ и ЕК со катастрофални проекции за ...

Курир - 09.11.2018

Продолжуваат катастрофалните проекции за растот на македонската економија од страна на меѓународни институции. По Светска банка, ЕБРД и ММФ со лоши прогнози за растот на економијата. Македонија годинава ќе забележи економски раст од 2,1 отсто, ...

ЕК ги кажа прогнозите: Колку ќе порасне македонската економија?

Фактор - 09.11.2018

Македонија годинава ќе забележи економски раст од 2,1 отсто, прогнозира Европската комисија во есенскиот извештај за економиите на земјите членки на ЕУ и државите кандидати, пренесе МИА. Како што се наведува ЕК за наредната година предвидува ...

Без големи капитални инвестиции нема силен економски раст

Р.С.Европа - 08.11.2018

Дел од економистите велат дека проблемот со ниските инвестиции и скромниот економски раст се должи на тоа што потичката ситуација сеуште не е целосно стабилизирана. Дел од стопанствениците пак велат дека владата неоправдано повеќе се занимава со ...

Беше одржана работна средба за презентирање на владиниот „План за економски раст“

Студенти - 08.11.2018

Во среда (7.11.2018 година) на Универзитетот на Југоисточна Европа остварија средба академијата, бизнис-секторот и владините претставници за да дискутираат за планот за економски развој. На иницијатива на Министерството за инвестиции, Фондот за ...

Преку поддршка на иновативноста и конкурентноста до раст на Македонскиот извоз

Фактор - 08.11.2018

Од вкупно регистрираните деловни субјекти во државата, помалку од 6% извезуваат на странски пазари, или бројот на производи со компаративни предности кои се извезуваат во 2016 година е за 32% помал од 2006 година.

Арсовски: Европската комисија ја намали проценката за раст на БДП од 3.1% на 2.1% што е уште една потврда дека ...

Курир - 09.11.2018

Вчера пристигна уште една потврда од Европската комисија дека економијата секојдневно оди во надолна линија и пропаѓа. Европската комисија во есенскиот извештај објави ревидиран извештај каде што според нивните проекции ја намалија проценката за ...

По Светска банка, ММФ, ЕБРД, НБРМ и ЕК со катастрофални проекции за растот на БДП

Пулс24 - 09.11.2018

Никој не верува дека македонската економија може да се опорави, продолжуваат катастрофалните проекции за растот на нашата економија од страна на меѓународни институции. По Светска банка, ЕБРД и ММФ излезе со лоши прогнози за растот на економијата.

Министерката Апостолска на работна средба со Стопанската комора на северо-западна Македонија

А1 On - 07.11.2018

Министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска, заедно со претставник на Фондот за иновации и технолошки развој, денес на Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово реализираше работна средба со Стопанската комора на ...

ЕК: Македонскиот БДП годинава 2,1 отсто, главен ризик можната политичка нестабилност

24Инфо - 09.11.2018

ЕК: Македонскиот БДП годинава 2,1 отсто, главен ризик можната политичка нестабилност Македонија годинава ќе забележи економски раст од 2,1 отсто, прогнозира Европската комисија во есенскиот извештај за економиите на земјите членки на ЕУ и државите ...

Германската економија е во најдолг временски подем од Втората светска војна, но со намалена прогноза

Денар - 07.11.2018

Тим независни економски советници во германската Влада ја намали прогнозата за раст на БДП за оваа година, наведувајќи ги како причина, меѓу останатото, и тешките услови во надворешно-трговските опкружувања.

Арсовски: Европската комисија потврди дека економијата оди надолу

Макфакс - 09.11.2018

Вчера пристигна уште една потврда од Европската комисија дека економијата секојдневно оди во надолна линија и пропаѓа, изјави на прес-конференција портпаролот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

Министерката Апостолска на работна средба со Стопанската комора на северо-западна Македонија

Бизнис Вести - 08.11.2018

Министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска, заедно со претставник на Фондот за иновации и технолошки развој, денес на Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово реализираше работна средба со Стопанската комора на ...

Според ЕК македонскиот БДП годинава со раст од 2,1 отсто, под ризик од политичка нестабилност

Вечер - 09.11.2018

Македонија годинава ќе забележи економски раст од 2,1 отсто, прогнозира Европската комисија во есенскиот извештај за економиите на земјите членки на ЕУ и државите кандидати. ЕК за наредната година предвидува македонската економија да порасне за 2,8 ...

Арсовски: Европската комисија потврди дека економијата оди надоле

Centar - 09.11.2018

Вчера пристигна уште една потврда од Европската комисија дека економијата секојдневно оди во надолна линија и пропаѓа, изјави на прес-конференција портпаролот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

ЕК: Македонскиот БДП годинава 2,1 отсто, главен ризик можната политичка нестабилност

А1 On - 09.11.2018

Македонија годинава ќе забележи економски раст од 2,1 отсто, прогнозира Европската комисија во есенскиот извештај за економиите на земјите членки на ЕУ и државите кандидати. ЕК за наредната година предвидува македонската економија да порасне за 2,8 ...

(ВИДЕО) Арсовски: Стигна потврда и од ЕК дека економијата секојдневно пропаѓа

А1 On - 09.11.2018

„Вчера пристигна уште една потврда од Европската комисија дека економијата секојдневно оди во надолна линија и пропаѓа. Европската комисија во есенскиот извештај објави ревидиран извештај каде што според нивните проекции ја намалија проценката за ...

ЕК: Македонскиот БДП годинава 2,1 отсто, главен ризик можната политичка нестабилност

Локално - 09.11.2018

Македонија годинава ќе забележи економски раст од 2,1 отсто, прогнозира Европската комисија во есенскиот извештај за економиите на земјите членки на ЕУ и државите кандидати. ЕК за наредната година предвидува македонската економија да порасне за 2,8 ...

ЕК: Македонскиот БДП годинава 2,1 отсто, главен ризик можната политичка нестабилност

Курир - 09.11.2018

Македонија годинава ќе забележи економски раст од 2,1 отсто, прогнозира Европската комисија во есенскиот извештај за економиите на земјите членки на ЕУ и државите кандидати. ЕК за наредната година предвидува македонската економија да порасне за 2,8 ...

ЕК: Македонскиот БДП годинава 2,1 отсто, главен ризик можната политичка нестабилност

МКД - 09.11.2018

Македонија годинава ќе забележи економски раст од 2,1 отсто, прогнозира Европската комисија во есенскиот извештај за економиите на земјите членки на ЕУ и државите кандидати. ЕК за наредната година предвидува македонската економија да порасне за 2,8 ...

ЕК: Македонскиот БДП годинава 2,1 отсто, главен ризик можната политичка нестабилност

Канал5 - 09.11.2018

Македонија годинава ќе забележи економски раст од 2,1 отсто, прогнозира Европската комисија во есенскиот извештај за економиите на земјите членки на ЕУ и државите кандидати. ЕК за наредната година предвидува македонската економија да порасне за 2,8 ...

ЕК: Македонија годинава ќе забележи економски раст од 2,1 отсто

Стандард - 09.11.2018

Македонија годинава ќе забележи економски раст од 2,1 отсто, прогнозира Европската комисија во есенскиот извештај за економиите на земјите членки на ЕУ и државите кандидати. ЕК за наредната година предвидува македонската економија да порасне за 2,8 ...

ЕК - Македонската економија годинава со раст од 2,1 отсто

Р.С.Европа - 09.11.2018

Македонија годинава ќе забележи економски раст од 2,1 отсто, прогнозира Европската комисија во есенскиот извештај за економиите на земјите членки на ЕУ и државите кандидати. ЕК за наредната година предвидува македонската економија да порасне за 2,8 ...

ЕК: Македонскиот БДП годинава 2,1 отсто, главен ризик можната политичка нестабилност

Денар - 09.11.2018

Македонија годинава ќе забележи економски раст од 2,1 отсто, прогнозира Европската комисија во есенскиот извештај за економиите на земјите членки на ЕУ и државите кандидати. ЕК за наредната година предвидува македонската економија да порасне за 2,8 ...

ЕК: Македонскиот БДП годинава 2,1 отсто, главен ризик можната политичка нестабилност

Слободен Печат - 09.11.2018

ЕК за наредната година предвидува македонската економија да порасне за 2,8 отсто, а во 2020 година за 3,1 процент. Македонија годинава ќе забележи економски раст од 2,1 отсто, прогнозира Европската комисија во есенскиот извештај за економиите на ...

ЕК: Македонскиот БДП годинава 2,1 отсто, главен ризик можната политичка нестабилност

Сител - 09.11.2018

Македонија годинава ќе забележи економски раст од 2,1 отсто, прогнозира Европската комисија во есенскиот извештај за економиите на земјите членки на ЕУ и државите кандидати. ЕК за наредната година предвидува македонската економија да порасне за 2,8 ...

Европска комисија: Македонската економија годинава ќе порасне за 2,1%, главен ризик можната политичка нестабилност

еМагазин - 09.11.2018

Македонија годинава ќе забележи економски раст од 2,1 отсто, прогнозира Европската комисија во есенскиот извештај за економиите на земјите членки на ЕУ и државите кандидати. ЕК за наредната година предвидува македонската економија да порасне за 2,8 ...

ЕК: БДП годинава 2,1 отсто-главен ризик е можна политичка нестабилност

Нова ТВ - 09.11.2018

Македонија годинава ќе забележи економски раст од 2,1 отсто, прогнозира Европската комисија во есенскиот извештај за економиите на земјите членки на ЕУ и државите кандидати. ЕК за наредната година предвидува македонската економија да порасне за 2,8 ...

ЕК: Македонскиот БДП годинава 2,1 отсто, главен ризик можната политичка нестабилност

Телма - 09.11.2018

Македонија годинава ќе забележи економски раст од 2,1 отсто, прогнозира Европската комисија во есенскиот извештај за економиите на земјите членки на ЕУ и државите кандидати. ЕК за наредната година предвидува македонската економија да порасне за 2,8 ...

ЕК: Македонскиот БДП годинава 2,1 отсто, главен ризик можната политичка нестабилност

+инфо - 09.11.2018

Се очекува и натамошно зголемување на извозот, на бројот на работните места и на платите. Во првото полугодие е забалежано подобрување на пазарот на труд и зголемена стапка на вработување.

ЕК: Македонскиот БДП годинава 2,1 отсто, главен ризик можната политичка нестабилност

MTM - 09.11.2018

Македонија годинава ќе забележи економски раст од 2,1 отсто, прогнозира Европската комисија во есенскиот извештај за економиите на земјите членки на ЕУ и државите кандидати. ЕК за наредната година предвидува македонската економија да порасне за 2,8 ...

ЕК: Македонскиот БДП годинава 2,1 отсто, главен ризик можната политичка нестабилност

Алфа - 09.11.2018

Продолжуваат лошите проекции за растот на македонската економија од страна на меѓународни институции. По Светска банка, ЕБРД, НБРМ и Европската Комисија со лоши прогнози за растот на економијата.