TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

УБК прислушувало на компјутери во аероклубот во Центар и кај базенот Аеродром

А1 On - 18.06.2019

Сведокот Сашо Трајковски, во продолжението на сведочењето за предметот за масовното прислушување на СЈО, „Таргет Тврдина“, рече дека освен во Упрвата за безбедност и контраразузнавање, имало работни станици на други места во градот поврзани со ...

Сведок од УБК тврди до системот за прислушување се пристапувало и од поранешниот аеро-клуб, а во план бил и пристап од ...

+инфо - 18.06.2019

До системот за прислушување во УБК, „Најс“, можело да се пристспува од неколку локации надвор од кругот на МВР, раскажа инженерот Сашо Трајковски, вработен во УБК, на денешното судско рочиште за „Таргет-Тврдина“ во Кривичниот суд.

Сведок во „Таргет“: Мијалков прислушуваше од четвртата зграда, а Грујевски од третата

Фокус - 18.06.2019

Актуелниот помошник-директор на Петтата управа во МВР, Сашо Трајковски, денеска сведочи на рочиштето за случајот „Таргет-Тврдина“, за масовното нелегално прислушување. Трајковски, кој за време на аферата во МВР работел како главен инженер во УБК, ...

Системот за прислушување трепкаше кога се најавуваа Мијалков И Грујевски со назнаки четврта И трета зграда во МВР, ...

Сакам да кажам - 18.06.2019

Актуелниот помошник-директор на Петтата управа во МВР (за следење на комуникациите) Сашо Трајковски, кој во времето на обвинетите Сашо Мијалков и Горан Грујевски од „Тврдина-Таргет“ работел како главен инженер раководител, па како началник на сектор ...

Судијата Туфегиќ побара од обвинителите во Таргет-Тврдина да бидат поконцизни заради забрзување на процесот

Локално - 18.06.2019

Со сослушување на сведокот Сашо Трајковски, вработен во УБК, во Кривичниот суд продолжи рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ на СЈО. На прашање на обвинителот Артан Ајро, сведокот во однос на капацитетите за следење на системот Верин и Најс ...

Сведок од УБК: Мијалков и Грујевски имаа компјутери поврзани со системот за прислушување

+инфо - 18.06.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжи судењето за масовното прислушување во случајот „Таргет-Тврдина“ на СЈО, а во судницата сведочеше Сашо Трајковски, инженер по електроника и телекомуникации, кој е вработен во УБК.

Ги гледавме Мијалков и Грујевски како се логираат за да прислушуваат, рече сведок на СЈО

А1 On - 18.06.2019

Сашо Трајковски, инженер во поранешната УБК, сведок на СЈО во предметот „Таргет Тврдина“, во исказот пред судот рече дека ги гледале како ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков и поранешниот началник на петтата управа во УБК, Горан Грујевски од нивните ...

УБК прислушувала од аероклубот во Центар

Макфакс - 18.06.2019

Сведокот Сашо Трајковски, во продолжението на сведочењето за предметот за масовното прислушување на СЈО, ,,Таргет Тврдина”, рече дека освен во Управата за безбедност и контраразузнавање, имало работни станици на други места во градот поврзани со ...

На лист ги имаа броевите кои треба да се прислушуваат, а не на судски налог, вели сведок во „Таргет“

ТВ21 - 18.06.2019

Актуелниот помошник-директор на Петтата управа во МВР, Сашо Трајковски, денеска сведочи на рочиштето за случајот „Таргет-Тврдина“, за масовното нелегално прислушување. Трајковски, кој за време на аферата во МВР работел како главен инженер во УБК, ...

Судијата Туфегиќ побара од обвинителите во Таргет-Тврдина да бидат поконцизни заради забрзување на процесот

Независен - 18.06.2019

Со сослушување на сведокот Сашо Трајковски, вработен во УБК, во Кривичниот суд продолжи рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ на СЈО. На прашање на обвинителот Артан Ајро, сведокот во однос на капацитетите за следење на системот Верин и Најс ...

Сведок од УБК: Мијалков и Грујевски имаа компјутери поврзани со системот за прислушување

iPortal - 18.06.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжи судењето за масовното прислушување во случајот „Таргет-Тврдина“ на СЈО, а во судницата сведочеше Сашо Трајковски, инженер по електроника и телекомуникации, кој е вработен во УБК.

Сведок на СЈО: Знаевме каде и како Мијалков и Грујевски се логираат за да прислушуваат

Макфакс - 18.06.2019

Сашо Трајковски, инженер во поранешната УБК, сведок на СЈО во предметот „Таргет Тврдина“, во исказ пред судот рече дека со неговите колеги гледале како ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков и поранешниот началник на петтата управа во УБК, Горан ...

Сведок во „Таргет“: Мијалков и Грујевски имаа компјутери кои беа поврзани на системот за прислушување

Слободен Печат - 18.06.2019

Тој додаде и дека лично видел дека маркирачите, броевите што требало да ги прислушуваат, ги имале запишани на листови, а не на судски налог. Актуелниот помошник-директор на Петтата управа во МВР, Сашо Трајковски, денеска сведочи на рочиштето за ...

„Таргет-Тврдина“: Мијалков прислушуваше од четвртата зграда, а Грујевски од третата

1tv - 18.06.2019

Помошник директорот на Петтата управа во МВР Сашо Трајковски, кој во времето на масовното нелегално прислушување работел како главен инженер во УБК, сведочеше на денешното рочиштето за случајот „Таргет-Тврдина“ дека со неговите колеги гледале како ...

Таргет Тврдина: Компјутерите на Мијалков и Грујевски биле поврзани со системот за следење Најс

Нова ТВ - 18.06.2019

Со сослушување на сведокот Сашо Трајковски, вработен во УБК, во Кривичниот суд продолжи рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ на СЈО. На прашање на обвинителот Артан Ајро за капацитетите за следење на системот Верин и Најс односно за можноста за ...

Сведочење за Таргет-Тврдина: Знаевме каде Мијалков и Грујевски се логираат за да прислушуваат

Press24 - 18.06.2019

Денеска се одвива рочиште за предметот на СЈО, Таргет-Тврдина, а сведочи инженер во поранешната УБК Сашо Трајковски. Тој пред судот вели дека со неговите колеги гледале како ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков и поранешниот началник на петтата ...

Сведок во „Таргет“: Мијалков прислушуваше од четвртата зграда, а Грујевски од третата

Бриф - 18.06.2019

Актуелниот помошник-директор на Петтата управа во МВР, Сашо Трајковски, денеска сведочи на рочиштето за случајот „Таргет-Тврдина“, за масовното нелегално прислушување. Трајковски, кој за време на аферата во МВР работел како главен инженер во УБК, ...

Сведок во „Таргет-Тврдина“: Мијалков прислушуваше од четвртата зграда, а Грујевски од третата

Либертас - 18.06.2019

Помошник директорот на Петтата управа во МВР Сашо Трајковски, кој во времето на масовното нелегално прислушување работел како главен инженер во УБК, сведочеше на денешното рочиштето за случајот „Таргет-Тврдина“ дека со неговите колеги гледале како ...

Судијата Туфегиќ побара од обвинителите во Таргет-Тврдина да бидат поконцизни заради забрзување на процесот

24 Вести - 18.06.2019

Со сослушување на сведокот Сашо Трајковски, вработен во УБК, во Кривичниот суд продолжи рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ на СЈО. На прашање на обвинителот Артан Ајро, сведокот во однос на капацитетите за следење на системот Верин и Најс ...

Сведок на СЈО: Знаевме каде и како Мијалков и Грујевски се логираат за да прислушуваат

Н.Македонија - 18.06.2019

Сашо Трајковски, инженер во поранешната УБК, сведок на СЈО во предметот „Таргет Тврдина“, во исказ пред судот рече дека со неговите колеги гледале како ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков и поранешниот началник на петтата управа во УБК, Горан ...

Сведок во „Таргет“: Мијалков прислушуваше од четвртата зграда, а Грујевски од третата

24Инфо - 18.06.2019

Актуелниот помошник-директор на Петтата управа во МВР, Сашо Трајковски, денеска сведочи на рочиштето за случајот „Таргет-Тврдина“, за масовното нелегално прислушување. Трајковски, кој за време на аферата во МВР работел како главен инженер во УБК, ...

Судијата Туфегиќ побара од обвинителите во Таргет-Тврдина да бидат поконцизни заради забрзување на процесот

Телма - 18.06.2019

Со сослушување на сведокот Сашо Трајковски, вработен во УБК, во Кривичниот суд продолжи рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ на СЈО. На прашање на обвинителот Артан Ајро, сведокот во однос на капацитетите за следење на системот Верин и Најс ...

Сведок на СЈО тврди дека системот генерирал различни букви кога Мијалков и Грујевски се логирале

Независен - 18.06.2019

Сашо Трајковски, инженер во поранешната УБК, сведок на СЈО во предметот „Таргет Тврдина“, во исказ пред судот рече дека со неговите колеги гледале како поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков и поранешниот началник на петтата управа во УБК, Горан ...

Судијата Туфегиќ побара од обвинителите во Таргет-Тврдина да бидат поконцизни заради забрзување на процесот

Канал5 - 18.06.2019

Со сослушување на сведокот Сашо Трајковски, вработен во УБК, во Кривичниот суд продолжи рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина" на СЈО. На прашање на обвинителот Артан Ајро, сведокот во однос на капацитетите за следење на системот Верин и Најс ...

Сведок на СЈО: Знаевме каде и како Мијалков и Грујевски се логираат за да прислушуваат

Точка - 18.06.2019

Сашо Трајковски, инженер во поранешната УБК, сведок на СЈО во предметот „Таргет Тврдина“, во исказ пред судот рече дека со неговите колеги гледале како ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков и поранешниот началник на петтата управа во УБК, Горан ...

Сведок од УБК на судењето за „Таргет-Тврдина“: Мијалков и Грујевски имаа компјутери поврзани со системот за ...

еМагазин - 18.06.2019

Со сослушување на сведокот Сашо Трајковски, вработен во УБК, во Кривичниот суд продолжи рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). На прашање на обвинителот Артан Ајро, сведокот во однос на капацитетите за ...

Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот на Петтата управа

МКД - 18.06.2019

Со сослушување на сведокот Сашо Трајковски, вработен во УБК, во Кривичниот суд продолжи рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ на СЈО. На прашање на обвинителот Артан Ајро, сведокот во однос на капацитетите за следење на системот Верин и Најс ...

Судијата Туфегиќ побара од обвинителите во Таргет-Тврдина да бидат поконцизни заради забрзување на процесот

Либертас - 18.06.2019

Со сослушување на сведокот Сашо Трајковски, вработен во УБК, во Кривичниот суд продолжи рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ на СЈО. На прашање на обвинителот Артан Ајро, сведокот во однос на капацитетите за следење на системот Верин и Најс ...

Над 20.000 граѓани биле прислушкувани во „Таргет“

Бриф - 18.06.2019

Над 20.000 граѓани биле прислушкувани во „Таргет“, случај за кој денеска продолжи судскиот процес во Кривичниот суд. Според обвинителниот акт, преку три системи за следење на комуникациите во УБК, во периодот од 2008 до 2015 година незаконски биле ...

Судијата Туфегиќ побара од обвинителите во Таргет-Тврдина да бидат поконцизни заради забрзување на процесот

Скопје инфо - 18.06.2019

Со сослушување на сведокот Сашо Трајковски, вработен во УБК, во Кривичниот суд продолжи рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ на СЈО. На прашање на обвинителот Артан Ајро, сведокот во однос на капацитетите за следење на системот Верин и Најс ...

Сведок во Таргет-Тврдина: Постоеше група која се викаше „ВАЖНО“!

Вечер - 18.06.2019

Постоеше група на корисници која се викаше „ВАЖНО“ каде имаше тројца корисници. Можевме да видиме дека се пристапува од канцелариите на директорот на УБК и началникот на Петтата управа, рече на с ослушување на сведокот Сашо Трајковски, вработен во ...

Судијата Туфегиќ побара од обвинителите во Таргет-Тврдина да бидат поконцизни заради забрзување на процесот

24Инфо - 18.06.2019

Со сослушување на сведокот Сашо Трајковски, вработен во УБК, во Кривичниот суд продолжи рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина” на СЈО. На прашање на обвинителот Артан Ајро, сведокот во однос на капацитетите за следење на системот Верин и Најс ...