TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВИДЕО: НАСА објави снимка од слетувањето на Марс

Слободен Печат - 23.02.2021

Американската вселенска агенција (НАСА) прикажа снимки од роверот „Презерванс“ кој влезе во атмосферата на Марс, се спушти и слета на црвената планета минатата недела, а беше емитувана и првата аудио снимка од звуците на оваа планет, соопшти НАСА.

Први снимки од слетувањето на Марс: НАСА објави што забележа микрофонот на роверот при спуштање до Црвената планета ...

Press24 - 23.02.2021

Американската вселенска агенција (НАСА) покажа снимка од роверот „Зачувај“, кој влезе во атмосферата на Марс, слета и слета на црвената планета на 18 февруари, а микрофонот ја емитуваше и првата аудио-снимка на звуци од оваа планета,соопшти синоќа ...

ВИДЕО: НАСА со нова објава, еве како роверот слета на Марс

Курир - 23.02.2021

Американската Национална воздушно-вселенска агенција (НАСА) објави видео од слетувањето на своето робот-возило „Упорност“ на Марс. Тоа е прво од ваков вид, по што мисијата на Црвената Планета започна во четвртокот.

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Кајгана - 23.02.2021

Испратена е првата видеоснимка од Марс, благодарение на роверот Perseverance на НАСА. Ова е првпат да се покаже перспективата на слетувањето на вселенското летало на Црвената планета. Аудиоматеријалот од Марс трае 10 секунди, а се слушаат роверот и ...

Погледнете како изгледало спуштањето на Perseverance на Марс

Телефони.мк - 23.02.2021

НАСА објави нови видеа од слетувањето на роверот Perseverance на Марс. Видео снимките нуди висок квалитет и во боја го покажува роверот како паѓа, вклучувајќи ги падобранците и се спушта на површината на планетата.

Што би се случило ако астронаутите се обидат да слетаат на Јупитер?

Факултети - 23.02.2021

Најдобар начин да истражиме нов свет е ако астронаутите слетаат на него. Затоа луѓето испратија вселенски летала на Месечината, Венера, Марс, месечината на Сатурн, Титан, и други планети. Но, постојат неколку места во Сончевиот Систем што никогаш ...

(ВИДЕО) Објавена првата видеоснимка од спуштањето на „Perseverance“ во Марс

Нетпрес - 22.02.2021

Американската агенција за вселенски истражувања NASA во понеделникот објави несекојдневна видеоснимка од атерирањето на нејзиниот роботизиран ровер „Perseverance“ на Марс, прв од овој вид, откако во четвртокот започна нејзината мисија на Црвената ...

НАСА објави прва снимка од слетувањето на роверот на Марс

ТВ21 - 22.02.2021

Вселенското летало, кое влезе во атмосферата на Марс со брзина поголема од 19 илјади километри на час, морала совршено да изведе комплексна серија на маневри и да забави, а потоа да го постави Роверот на своите шест тркала.

НАСА вечерва го прикажува слетувањето на Марс (ВИДЕО)

Канал5 - 22.02.2021

НАСА вечерва го објави првото видео со висока резолуција од слетувањето на роверот „Perseverance “ на Марс по 480 милиони километри патување низ вселената. Perseverance, најнапредното летало испратено во друг свет, влезе во атмосферата на Марс во ...

НАСА објави фасцинантна снимка од роверот Персевиренс на Марс (ВИДЕО)

МКД - 22.02.2021

Американската вселенска агенција објави фасцинантно видео од слетувањето на нејзиниот ровер Персевиренс на Марс. НАСА го испрати Персевиренс на Марс накитен со камери, од кои седум беа наменети за снимање на слетувањето.

(ВИДЕО) Пристигнаа првите снимки од Марс, но и првиот звук

Бриф - 22.02.2021

Роверот Истрајност (Perseverance) пред два дена слета во кратерот Језеро на Марс. Првото видео од Марс, благодарение на роверот на НАСА, е испратено од Црвената планета. Ова е прв пат да се покаже перспективата на слетувањето на вселенското летало ...

Стигна ВИДЕО од Марс: НАСА го објави моментот кога „Perseverance“ слета на црвената планета

Локално - 22.02.2021

Американската вселенска агенција (НАСА) покажа снимка од роверот „Perseverance“, кој влезе во атмосферата на Марс, се спушти и слета на црвената планета на 18 февруари, а микрофонот ја емитуваше и првата аудио-снимка на звуци од оваа планета, ...

Како изгледа „црвената планета“: Пристигна првата снимка и првиот звук од Марс

Локално - 22.02.2021

Првото видео од Марс, благодарение на Rover Perseverance (Упортност) на НАСА, беше испратено од Црвената планета. Ова е првпат да се покаже перспективата на слетувањето на вселенскиот брод на Марс.

NASA ги објави првите слики по успешното слетување на Perseverance роверот на Марс

Smartportal - 22.02.2021

Може да се очекуваат повеќе слики во иднина, а од NASA најавуваат дека ќе го објават и видеото од слетување на роверот Минатата недела најновиот ровер од NASA, наречен Perseverance, успешно слета на Марс после седум месечен пат до црвената планета.

КОГА ЛУЃЕТО ЌЕ ОДАТ НА МАРС? Сè зависи од една одлука на Америка, експертите тврдат дека е поблиску отколку што ...

Порта - 22.02.2021

Совршеното слетување на Perseverance минатата недела стана петтиот ровер на НАСА кој стигна до Марс Иако човечкото патување до Марс е технички близу, веројатно е далеку со децении поради неизвесно финансирање.

Рецензија: Роверите го освоија Марс, кога ќе тргнат и луѓето по нивните стапки

Телефони.мк - 22.02.2021

Perseverance е петтиот ровер на НАСА што успеа да стигне до Марс. Кога да очекуваме да се качат и луѓето на Марс. Илон Маск интензивно работи на случајот. Сигурно сме оддалечени неколку децении дотаму поради слабите финансии.

НАСА објави видео од слетувањето на Марс

Независен - 23.02.2021

Американската Национална воздушно-вселенска агенција (НАСА) објави видео од слетувањето на своето робот-возило „Упорност“ на Марс. Тоа е прво од ваков вид, по што мисијата на Црвената Планета започна во четвртокот.

(ВИДЕО) НАСА објави видео од слетувањето на „Упорност“ на Марс

360 степени - 23.02.2021

Роверот на шест тркала таму ќе мине најмалку две години во потрага по знаци и предзнаци на живот Американската Национална воздушно-вселенска агенција (НАСА) објави видео од слетувањето на своето робот-возило „Упорност“ на Марс.

НАСА објави видео од слетувањето на Марс

Опсервер - 23.02.2021

Американската Национална воздушно-вселенска агенција (НАСА) објави видео од слетувањето на своето робот-возило „Упорност“ на Марс. Тоа е прво од ваков вид, по што мисијата на Црвената Планета започна во четвртокот.

НАСА: Објавено видео од слетувањето на Марс

Денешен - 23.02.2021

Американската Национална воздушно-вселенска агенција (НАСА) објави видео од слетувањето на своето робот-возило „Упорност“ на Марс. Тоа е прво од ваков вид, по што мисијата на Црвената Планета започна во четвртокот.

Погледнете како роверот на НАСА слета на Марс (ВИДЕО)

+инфо - 23.02.2021

Роверот со шест тркала таму ќе мине најмалку две години во потрага по знаци и предзнаци на живот. Американската Национална воздушно-вселенска агенција (НАСА) објави видео од слетувањето на своето робот-возило „Упорност“ на Марс.

Трка за Марс: Кога човекот првпат ќе стапне на Црвената Планета?

Кајгана - 22.02.2021

Со беспрекорното слетување минатата недела, Perseverance стана петтиот ровер на НАСА кој стигна до Марс. Кога може да се очекува дека и луѓето ќе стапнат таму? Иако човечкото патување до Марс е технички речиси на дофат, веројатно е далеку со децении ...

Иднината на вселената може да зависи од самоуништувачките сателити

Факултети - 22.02.2021

Ако ја комерцијализираме вселената, треба да ја одржуваме чиста Каде и да одат луѓето, ги следат машините. Од 50-тите години наваму човештвото испрати сателити подлабоко во вселената отколку што можеше да се замисли - вклучително и на Месечината, ...

Можете да ја истражувате површината на Марс со помош на видеа во 4К-резолуција

Факултети - 22.02.2021

Пред роверот „Персевиренс“ да слета на Марс, на 18 февруари, можете да патувате на површината на Марс со помош на видеа со висока резолуција, составени од „Елдерфокс документарис“. Сликите што можете да ги видите на видеата главно се направени од ...