TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Федерер е најдобриот тенисер на сите времиња

Вечер - 12.02.2019

Легендарниот шведски тенисер Бјорб Борг, истакна дека Швајцарецот Роже Федерер е најдобар тенисер кој се појавил на АТП турнирите. Борг го пофали Швјацарецот на прес – конференцијата пред одржувањето на Лејвер купот, егзибиционо натпреварување ...

Фото: Сервис во езеро!!

Канал5 - 12.02.2019

Тениските легенди Бјорн Борг и Роџер Федерер на интересен начин го најавија годишениот Левер куп, кој во септември се одржува во Швајцарија. На езерото Рона во Женева Федерер и Борг одржаа прес конференција.

Федерер заработува најмногу од сите тенисери на светот

Спортски - 12.02.2019

Најдобриот тенисер на сите времиња, Рожер Федерер во последните години не бира турнир на кој ќе запише настап. Иако има 37 години, Федерер се уште игра на врвно ...

Милион евра за Федерер, Ѓоковиќ и Надал се „поефтини"

SportMedia - 11.02.2019

„Ѓоковиќ и Надал не можат до крај да ги исполнат трибините, а Федерер тоа го прави без проблем" – открија коментаторите на Еуроспорт. За организаторите на помалите АТП турнири, најдобриот тенисер на сите времиња Роџер Федерер е играчот број еден, ...

Федерер бара еден милион евра за да настапи на помалите АТП турнири

Gol.mk - 11.02.2019

Еден од најдобрите тенисери на сите времиња Роџер Федерер во последните неколку сезони внимателно ги бира турнирите на кои што настапува. Поради неговата возраст, Швајцарецот понекогаш игра и на помалите турнири, но за тоа е богато награден.

Карлос Моја призна: Рафа не може ментално да го победи Ѓоковиќ

TopSport - 11.02.2019

Тренерот на Рафаел Надал и поранешен светски број 1, Карлос Моја ја испофали менталната сила на Новак Ѓоковиќ, признавајќи дека Рафа едноставно не може да ја добие менталната битка со Србинот.

Објавено е колку заработуваат врвните тенисери - Федерер на врвот

Канал5 - 11.02.2019

Најдобриот тенисер на сите времиња , Рожер Федерер последните години одбира турнири , на кои ќе настапи. И покрај тоа што има 37 години , Швајцарецот и натаму е меѓу врвните тенисери. Понекогаш настапува и на помали турнири , се разбира за соодветна ...

„Надал и Ѓоковиќ се добри, ама трибините до крај ги полни само - Федерер“

Sport 1 - 11.02.2019

Тенисот е еден од најскапите спортови на светот, вртоглави суми добиваат играчите на „белиот спорт“, а секако дека играч кој привлекува највеќе внимание а воедно и највеќе заработува е Роџер Федерер.

Не бев спремен за Ѓоковиќ во финалето на АО

Вечер - 11.02.2019

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал изјави дека долгорочно гледано подобро е тоа што во финалето на првиито грен слем турнир Австралија опен, во финалето загубил од светскиот рекет број еден Србинот Новак Ѓоковиќ, бидејќи физички не бил доволно подготвен ...

Надал: Зошто немав план Б против Ѓоковиќ во Мелбурн

Спортклуб - 11.02.2019

Шпанецот Рафаел Надал смета дека е задоволен од она што го прикажал на терените на почетокот од новата година, иако во финалето на Австралија Опен беше демонтиран за два часа од Новак Ѓоковиќ.

Жо-Вилфрид Цонга грабна трофеј во тенисот по една година

Gol.mk - 10.02.2019

Францускиот тенисер Жо-Вилфред Цонга го освои својот прв турнир по нешто повеќе од една година. Во финалето на АТП-турнирот во Монпелје, домашниот тенисер беше поуспешен од Пјер-Хјуз Херберт кого го совлада со 2-0 во сетови (6-4, 6-2).

Колку екстра добиваат Федерер, Ѓоковиќ и Надал за настап на турнирите?

Макфакс - 10.02.2019

Нее тајна дека помалите АТП турнири (АТП 250, АТП 500) или егзибициските турнири даваат дополнителни пари на главните ѕвезди да настапуваат покрај вообичаениот награден фонд. За време на Монпелје опен оваа недела, експертите на „Евроспорт“ Арну ди ...

Цонга го освои Монпеље, Медведев најдобар во Софија

SportMedia - 10.02.2019

Французинот во финалето беше поуспешен од сонародникот Пјер-Иго Ербер со 2:0 Жо-Вилфред Цонга е победник на АТП турнирот од серијата 250 во Монпеље. Францускиот тенисер беше подобар од својот сонародник Пјер-Иго Ербер со 2:0 по сетови 6:4, 6:2.

Трофејот од Монпелје, конечно, во рацете на Цонга

TopSport - 10.02.2019

Жо-Вилфрид Цонга го совлада Пјер-Иг Ербер со 6:4/6:2 во француското финале на домашниот Опен Суд де Франс турниро во Монпелје за дај а освои својата прва титула од 2017 година и вкупно 17-та во кариерата.

Надал и Ѓоковиќ се поевтини од Федерер, но не ги полнат стадионите

Вечер - 11.02.2019

Воопшто не е тајна дека помалите тениски турнири им плаќаат дополнително за настап на најдобрите тенисери во светот, односно на најтрофејните Швајцарецот Роже Федерер, Шпанецот Рафаел Надал и Србинот Новак Ѓоковиќ.

Трофејот од Монпелје, конечно, во рацете на Цонга

Макфакс - 10.02.2019

Жо-Вилфрид Цонга го совлада Пјер-Иг Ербер со 6:4/6:2 во француското финале на домашниот Опен Суд де Франс турниро во Монпелје за дај а освои својата прва титула од 2017 година и вкупно 17-та во кариерата.