TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонска офанзива над хрватската престолнина: За почеток нека капитулираат Словенците (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 13.01.2018

Подготвени сме за нова европска битка. Арена Загреб ќе „грми“ - македонските фанови пристигнаа во Загреб, дел со автомобили, дел со автобуси...Минаа долг пат, но на нивните лица не може да се примети заморот, бидејќи за Македонија се работи.

Од Словенија почнува новата Македонија!

Sport 1 - 13.01.2018

Ако Хрватска 2009 беше нов почеток на генерацијата на Кире Лазаров, Хрватска 2018 мора да ја направиме да биде почеток на новиот скок кон височините, сега со Талески, Кузмановски и останатите во главна улога.

Македонија вечерва во Загреб го почнува петтиот настап на ЕП во ракомет

24 Вести - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација денеска го игра својот прв натпревар на Европското првенство во Хрватска. Во загребска „Арена“ противник ќе ни биде репрезентацијата на Словенија. Навивачката армија – популарната „Фаланга“ веќе се екипира на ...

Драган Ѓукиќ за 24 Ракомет ТВ: Вујо на шега вели дека играме партизани против Германци

24 Ракомет - 13.01.2018

Селекторот на Црна Гора, Драган Ѓукиќ пред натпреварот од првото коло на Европското првенство очекува неговите момци да го дадат максимумот, а вели дека со задоволство би ги видел своите ракометар, но и ракометарите од Македонија и од Словенија во ...

„По потекло сум од Македонија, сега ќе пејам за Словенија, а од утре - за успех на двете!“

Gol.mk - 13.01.2018

Словенечките љубители на ракометот се хит број еден моментално во Загреб. Дефинитивно, ќе бидат најбројни, а сосема случајно налетавме на човек кој е роден во земјата на „змајчките“, но има потекло од Македонија.

Добро познат лик на билетарницата на Арена Загреб (ФОТО)

24 Ракомет - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација вечерва од 19 часот и 30 минути го стартува Европското ракометно првенство во Хрватска. Противник е Словенија против која последен пат забележавме победа на ЕП во Србија.

„Фалангата“ во еден глас – Словенија ќе падне!

Екипа - 13.01.2018

ЕКИПА во Загреб, Билјана Б. Петрушева, Стеван Цаневски, Игор Паневски Како што се ближи стартот на дуелот со Словенија, така расте и оптимизмот кај македонските навивачи кои пристигнаа во Загреб за да ги бодрат нашите ракометари на ова европско ...

Македонија-Словенија на Европското првенство во ракомет - поддршка од 2.000 македонски навивачи

Сител - 13.01.2018

Словенија е првиот противник на македонската репрезентација на 13. Европско ракометно првенство што се игра во Хрватска. Натпреварот се игра вечер од 19 часот и 30 минути и ќе биде во рамките на Ц-групата која се игра во ...

Словенците ќе се борат со „шпанскиот командант и неговата војска фанатици“

Gol.mk - 13.01.2018

Репрезентацијата на Македонија е во исчекување на првиот натпревар од Европското првенство (ЕП) против Словенија, а новинарите од земјата на ривалот се со полна уста пофалби за нашата држава и ракометари.

Проблем! Македонија не може да победи фаворит на почеток на едно првенство!

Sport 1 - 13.01.2018

Ракометарите „набилдаа“ доволно долго досие со настапи на големите натпреварувања за да почнеме да учиме од историјата. Таа вели дека на привте натпревари на првенствата знаеме да победуваме, но и да губиме.

„Фалангата“ го освојува Загреб (ФОТОГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

24 Ракомет - 13.01.2018

Македонија вечерва со почеток во 19:30 часот ќе го одигра првиот натпревар на Европското првенство во Хрватска, а противник ќе биде стартиот должник Словенија, предводена од миленикот на нашата публика, Веселин Вујовиќ.

Сега сме комплетни: „Фалангата“ полека го окупира Загреб (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 13.01.2018

Од Загреб, Марија Ковачева ФОТО: Петр Стојановски За разлика од вчера, денеска низ улиците на главниот град на Хрватска е поинаку. Убаво е да се види „црвено-жолтата" боја, му дава светол тон на сивиот Загреб, кој засега со ништо не најавува дека е ...

(ФОТО) Македонија и Словенија: Ривали на теренот со иста цел – Организација на ЕП 2022!

Спортклуб - 13.01.2018

Sportclub.mk директно од Загреб Македонија денеска ќе го одигра првиот натпревар на Европското првенство во Хрватска, а противник ќе ни биде репрезентацијата на Словенија. Но, двете земји кои ќе бидат ривали на теренот во загрепска „Арена“ вечерва ...

ЕП - Хрватска 2018: Стоилов погоди во Арена Загреб за победа над Ј.Кореја во 2009 година

Сител - 13.01.2018

Пикерот на македонската репрезентација Стојанче Стоилов е дел од нашата селекција и по четврти пат ќе настапува на ЕП. Инаку, тој како замена на повредениот ВанчоДимовски на шампионатот во Хрватска (Светско) во 2009 година се приклучи на ...

(ФОТО) „Фалангата“ од дијаспората се мобилизираше, автобусите од Македонија ги тресат на граница

Спортклуб - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација се очекува да има голема поддршка на првиот натпревар на Европското првенство против Словенија кој стартува од 19:30 часот и се игра во загрепска „Арена“.

Две огромни причини за победа на Македонија против Словенија на стартот од ЕП

Спортклуб - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација денеска и официјално ќе го започне своето петто учество на континенталните ракометни шампионати со мечот против Словенија од 19:30 часот во загрепска „Арена“.

Македонија ги почнува битките на Европското првенство, прв е мегданот со Словенија

МКД - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација денеска го почнува петтиот настап на Европските првенства, противник е третата селекција од последниот Мундијал, Словенија. Завршија подготовките, дојде денот кога сработеното треба да се покаже на теренот, ...

Бројки и статистики – „Македонецот“ Вугринец со најмногу настапи за Словенија

Екипа - 13.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Загреб, Билјана Б.Петрушева, Стеван Цаневски, Игор Паневски Ракометар со најмногу настапи во дресот на Словенија се уште е Ренато Вугринец. Тој и Урош Зорман имаат одиграно по 41 официјален натпревар за словенечката репрезентација, а ...

Подготвени за големиот предизвик...

Н.Македонија - 13.01.2018

Македонија вечерва во Загреб го почнува петтиот настап на европските првенства во ракомет, во обид за нов висок пласман, како тоа од ЕП 2012, кога беше освоено петтото место. Прв противник е Словенија, бронзената селекција од СП 2017 Со денешниот ...

Македонија вечерва тргнува за прв пат да го започне ЕП со победа

Sport M - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација вечерва го започнува своето учество на Европското првенство во Хрватска. Ова е петто по ред учество на Македонија на европските првенства, а интересен е фактот што досега Македонија не победила на ниту еден од ...

(ФОТО) „Фалангата“ пристигнува во Загреб: Македонците ќе ја обојат „Арена“ во црвено и жолто

Спортклуб - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација денеска го игра својот прв натпревар на Европското првенство во Хрватска, а за таа цел веќе почна да се екипира и македонската навивачка армија – популарната „Фаланга“.

„Словенија ќе ни каже како понатаму, прво место или едвај пласман во втора фаза!“

Sport 1 - 13.01.2018

Македонските ракометари го почнуваат Европското првенство во Хрватска со големи мотиви, со желба да ги обноват убавите спомени од СП 2009 исто така во Хрватска и од ЕП 2012 од Србија. И сега, како и тогаш, илјадници Македонци ќе дојдат да ги бодрат ...

Ги средивме Словенците во Белград, на ред е Загреб

24 Ракомет - 13.01.2018

Во досегашната историја на меѓусебните официјални дуели против репрезентацијата на Словенија имаме одиграно пет натпревари. Еден од нив е на Европско првенство и тоа е нашата единствена победа против нив досега.

Миркуловски: Отсуствата кај Словенија не значат дека ќе ни биде полесно

Екипа - 13.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Загреб, Стеван Цаневски, Билјана Благоеска Петрушева, Игор Паневски Македонските ракометари се подготвени за предизвикот што го носи новото Европско Првенство, воедно и мотивирани да се одмаздат на Словенија за убедливиот пораз од ...

Шест ракометари денеска го играат 20. меч на Европските првенства

24 Ракомет - 13.01.2018

Дури шест ракометари коишто го носат дресот на Македонија денеска ќе го одиграат мечот број 20 на Европските првенства. Со оглед на тоа што Велко Маркоски не се најде во оние 16 кои ќе отворат на шампионатот против селекцијата на Словенија јасно е ...

Кога Македонија последен пат ја победи Словенија, го оствари најголемиот успех!

Gol.mk - 13.01.2018

Репрезентацијата на Македонија ќе го стартува Европското првенство (ЕП) во ракомет попладнево со дуел против селекцијата на Словенија, против која низ историјата немаме позитивен скор, но сепак, ја паметиме како убав спомен.

Македонски репрезентативец е најдобар стрелец на Словенија на ЕП!

24 Ракомет - 13.01.2018

Пред денешниот натпревар меѓу Словенија и Македонија, со која нашата репрезентација ќе го отвори петтиот настап на Европските шампионати, издвојуваме еден интересен факт. Поранешниот македонски репрезентативец Ренато Вугринец, кој остави голем траг ...

GOL.MK анкета: Каков успех ќе постигне Македонија на претстојното ЕП во Хрватска?

Gol.mk - 13.01.2018

Денес и официјално започнува Европското првенство (ЕП) за репрезентацијата на Македонија, која вечерва ќе ја отвори групната фаза со натпреварот против Словенија. Македонските репрезентативци вчера тренираа во загрепска „Арена“ каде ќе ги играат ...

ЕП - Хрватска 2018: Миркуловски: Словенија е фаворит

Сител - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација два дена се наоѓа во Загреб, а вечерва во терминот од 19:30 часот ќе играме против Словенија ривал против кој на Европските првенства имаме една победа во Белград.

ЕП - Хрватска 2018: Македонија против должникот Словенија

Сител - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација на стартот на 13.то Европско првенство вечерва во Загреб за ривал ја има селекцијата на Словенија. Тоа е репрезентација која на последните две СП постигна победи над Македонија, во Катар загубивме во ...

Ракометни навивачи од цела земја уште пред зори тргнаа да го освојат Загреб

Факултети - 13.01.2018

Машката ракометна репрезентација на Македонија вечерва ќе го одигра првиот натпревар на Европското првенство против селекцијата на Словенија. Голем број возила украсени со македонски знамиња и навивачки шалови уште пред зори почнаа да го минуваат ...

Дојде денот, напред Македонија!

SportMedia - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација продолжува со настапите на големите натпреварувања. „Црвено-жолтите“ вечерва играат против Словенија, во првиот меч од Европското првенство во Хрватска.

Во Загреб ќе ги бодрат 2 илјади навивачи: Нашите ракометари против Словенија го почнуваат настапот на еврошампионатот

еМагазин - 13.01.2018

Словенија е првиот противник на македонската репрезентација на 13. Европско ракометно првенство што се игра во Хрватска. Натпреварот се игра вечер од 19 часот и 30 минути и ќе биде во рамките на Ц-групата која се игра во Загреб.

ЕП во ракомет: Исланд и Белорусија со премиерни победи во Хрватска

Нова ТВ - 12.01.2018

Репрезентациите на Исланд и Белорусија со победнички влез на 13. Европско првенство во ракомет во Хрватска. Исланѓаните, пред малку „Спаладиум арена“ во Сплит, ја добија скандинавската пресметка со Шведска со 26:24 додека Белорусите во Пореч ја ...

Комплетни резултати од првиот ден на ЕП во Хрватска

РК Металург - 12.01.2018

Денеска и официјално почна ЕП во Хрватска. Одиграни се четири средби, со кои е комплетирано првото коло во групите “А“ и “Б“ и на кои се постигнати воглавно очекувани резултати. Големата балканска пресметка убедливо ја доби селекцијата на Хрватска, ...

Франција минимално против Норвешка

Спортски - 12.01.2018

Ракометарите на Франција со победа го почнаа настапот на Европското првенство ЕП во ракомет во Хрватска, откако вечерва по голема борба и многу пресврти, минимално ја совладаа Норвешка со 32:31.

Исланд и Белорусија со победи го отворија Европското првенство

А1 On - 12.01.2018

Денеска започна Европското ракометно првенство во ракомет, а со победи стартуваа селекциите на Исланд и Белорусија. Во групата А која што се игра во Сплит, селекцијата на Исланд со 26:24 победи против Шведска, а вечерва се игра вториот натпревар од ...

Исланд и Белорусија со стартни победи на Еуро 2018

Канал5 - 12.01.2018

Селекциите на Исланд и Белорусија со победи го отворита 13-тото Европско ракометно првенство, кое попладнево стартуваше во Хрватска. Во дуел од А групата, чиј домаќин е градот Сплит, селекцијата на Исланд со 26-24 славеше победа во дуелот против ...

Белорусија ја совлада Австрија за стартна победа на ЕП во Хрватска

Gol.mk - 12.01.2018

Ракометарите на Белорусија со победа против Австрија од 27-26 (14-12) во Пореч го започнаа своето петто учество на европските шампионати. За ракометарите на Австрија шампионатот во Хрватска е нивни трети настап, по настапите во 2010 и 2014 година.

Кире Лазаров: Горд сум што Лино беше наш селектор, никогаш нема да заборавиме што направи за нас!

Спортклуб - 12.01.2018

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, во изјава за хрватскиот портал „24 сата“ имаше само пофални зборови за поранешниот селектор на Македонија, а сега „изборник“ на хрватската репрезентација и тренер на Металург, Лино ...

Исланд ја изненади Шведска, победа на Белорусија

Слободен Печат - 12.01.2018

Почнаа натпреварите од 13. Европско ракометно првенство. Селекцијата на Исланд ја изненади Шведска и славеше со 26-24, додека Белорусија беше подобра од Австрија ...

Лазаров објасни зошто Червар е најдобар тренер во светот: Никогаш нема да заборавиме што направи!

Дерби - 12.01.2018

Лино Червар пред само два дена излезе со доста провокативна изјава во јавноста алудирајќи на тоа дека Македонија немала да има репрезентација ако тој не беше дел од македонскиот ракомет во изминативе десетина години, став кој секако брзо наиде на ...

Лазаров: Червар направи многу за нашиот ракомет, затоа сите го обожаваме

МКД - 12.01.2018

Капитенот на „Црвено-жолтите", Кире Лазаров има многу пофални зборови за поранешниот селектор на Македонија, Лино Червар, вели дека е горд што соработувал со хрватскиот стратег ино Червар ја разбранува македонската ракометна јавност откако пред ...

Талевски: Словенија е голем предизвик...

Н.Македонија - 12.01.2018

Талевски: Словенија е голем предизвик Македонските ракометари втор ден се во Загреб, каде утре ќе го започнат својот настап на Европскиот шампионат. Противник на црвено-жолтите во првото коло е селекцијата на Словенија која се закити со бронзата на ...

Лазаров: Горд сум и среќен што Червар ни беше селектор!

Sport 1 - 12.01.2018

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров е една од десетте најголеми ѕвезди на Европското првенство во Хрватска, кое почнува денеска, а првата наша ѕвезда за хрватските меидуми изјави дека е горд што во еден период од ...

Шпилер: Македонците играат со срце, никој не сака да игра против нив на стартот!

Gol.mk - 12.01.2018

Давид Шпилер, легендата на словенечката ракометна репрезентација, за тамошните медиуми ги искажа своите очекувања од Европското првенство во Хрватска, а меѓу другото кажа и неколку збора за нашата ракометна селекција.

Почнува ракометното ЕП – Германија ја брани титулата, Хрватска го сонува европското злато

Екипа - 12.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Хрватска Билјана Б.Петрушева, Стеван Цаневски, Игор Паневски Хрватска во наредните 16 дена ќе биде во фокусот на ракометна Европа. Европското ракометно првенство стартува денеска со дуелот во Сплит меѓу Исланд и Штедска (18.15 ч.

ФОТО: Арена спремна – домаќинот најавува силни безбедносни мерки пред инвазијата на македонски и словенечки навивачи

Спортклуб - 12.01.2018

СпортКлуб.мк, директно од Загреб Македонската ракометна селекција веќе втор дене е во престолнината на Хрватска, Загреб каде ги врши последните подготовки пред почетокот на новиот настап на ЕП.

Фаворити, ѕвезди и распоред: Сѐ што треба да знаете за ЕП во Хрватска 2018

Gol.mk - 12.01.2018

Најдобрите ракометни нации ќе се борат за златниот медал на Европското првенство (ЕП), кое од 12 до 28 јануари ќе се одржи во Хрватска. Германија го брани трофејот освоен пред две години, но има уште неколку изразити фаворити за златниот медал.

Македонија на европските првенства – Кој блесна, а кој згасна од Мерано до Загреб

Екипа - 12.01.2018

Претстојното Европско првенство во Хрватска за македонската ракометна репрезентација ќе биде вкупно петто, четврто во серија. На европската сцена „црвено-жолтите“ дебитираа на ЕП 1998 што се играше во Мерано/Болцано во Италија.