TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема абер за лидерска, партиите во кампања?! – Има обиди за консензус за датум за избори

ТВ21 - 23.05.2020

Датум за избори нема, но во позадина се водат преговори за постигнување на компромис околу датумот за одржување на предвремени парламентарни избори. Од СДСМ велат дека изборите се решение во овие момемнти, а не проблем.

Уште една недела за договарање изборен ден

Телма - 23.05.2020

Партиите имаат уште една недела за да утврдат ден за изборно соочување. Наредната сабота завршува вонредната состојба и нема најави дека би можела да биде продолжена, што се толкува како краен рок за евентуално одржување лидерска средба и ...

Шахпаска : За функционални институции,подготвеност за нов бран на есен,рестарт на економијата,избори се решение

Канал5 - 23.05.2020

Во клучни моменти, македонското здравство покажа дека има капацитет навремено и ефикасно да се справи со заканите од пандемијата со коронавирусот, изјави Јагода Шахпаска, носителка на кандидатската листа на СДСМ и коалицијата во ИЕ 3.

Николовски: Изборите се решение и гаранција за поефикасно справување со последиците од кризата,тоа е одговорно и ...

Канал5 - 23.05.2020

Заедно со кандидатите за пратеници од Изборната единица 3 денеска имавме координативен состанок со Регионалниот изборен штаб, изјави Љупчо Николовски, генерален секретар на СДСМ и носител на кандидатската листа на СДСМ и коалицијата во ИЕ 3.

Додека земјите од регионот ги откажуваат изборите, СДСМ и натаму притиска на брзи изброи во време на пандемија

Алфа - 23.05.2020

Додека земјите од регионот ги откажуваат изборите, СДСМ и натаму притиска на брзи изброи во време на пандемија. Екс премиерот Зоран Заев вели дека изборите во време на Корона биле решение, а не проблем.

Заев: Изборите се решение, а не проблем

Алсат-М - 23.05.2020

Потребно е и одговорно е да се најде решение за изборите да се одржат пред почетокот на летото, најмногу заради здравјето на луѓето. Затоа, нашата, мојата порака е: изборите се решение, а не проблем.

СДСМ ги брифирала амбасадорите со аргументите за брзи избори (видео)

ММС - 23.05.2020

Со или без ВМРО ДПМНЕ, изборите ќе бидат на 22 дена по завршување на вонредната состојба. Вака одговори на нашето прашање генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, дали меѓународниот фактор ќе ги прифати изборите како фер и легитимни, доколку ...

Нема договор за датумот на изборите, но партиите влегоа во кампања

Канал5 - 23.05.2020

Власта за избори на 21 јуни, опозицијата предупредува дека тие нема да можат да се одржат пред 30 јули. Изборите се решение, а не проблем, порача претседателот на СДСМ Заев од Струмица по денешната средба со кандидатите за пратеници од четвртата ...

Заев: Сакаме избори на кои ќе учествува опозицијата

360 степени - 23.05.2020

Избори треба да се одржат во првиот можен термин, согласно законските можности и согласно состојбата со епидемијата, порача уште еднаш претседателот на СДСМ Зоран Заев, по денешната средба со кандидатите за пратеници од четвртата изборна единица.

Николовски: Изборите се потребни за целосна подготвеност на државата пред вториот бран на вирусот

Опсервер - 23.05.2020

Штип, 23 мај 2020 () – Кандидатите за пратеници од Изборната единица 3 од коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ денеска во Штип имаа координативен состанок, на кој, како што рече генералниот секретар на СДСМ, а воедно и носител на кандидатската ...

Заев: Нова лидерска средба може да се одржи најдоцна до крајот на месецот

ТВ21 - 23.05.2020

Немаме директна комуникација меѓу нас. Верувам дека ќе се одржи лидерска средба, заради тоа што можноста за одржување на лидерска средба навистина е до истекот на вонредната состојба. Кога ќе помине вонредната состојба останува неизвесноста дали ќе ...

Логиката, законите и здравјето налагаат избори во јуни, само Мицкоски е против

Frontline - 23.05.2020

Животот на луѓето мора да продолжи, а со тоа и животот на демократијата. Тоа е главниот аргумент за одржување на изборите, како во Франција, Србија, Хрватска и другите земји низ светот, така и во Северна Македонија.

Шахпаска: За рестарт на економијата ни е потребен целосно функционален и демократски поставен систем

CivilMedia - 23.05.2020

„Навремените реакции и соодветниот системски пристап направи епидемијата да биде ставена под контрола. Денес сите ние сме благодарни на сиот труд и пожртвуваност на нашите здравствени работници кои несебично се вложија изминатиот период.

Николовски: Изборите не се проблем, изборите се решение

Frontline - 23.05.2020

„Заедно со кандидатите од ИЕ3 на коалицијата можеме денеска имавме координативен состанок со регионалниот изборен штаб во Штип. Разговаравме за справување со корона вирусот и мерките за заштита на граѓаните, за потребата од избори најбрзо и најдобро ...

Заев: Изборите се решение, а не проблем

CivilMedia - 23.05.2020

„Со останатите кандидати за пратеници потврдивме дека крајно потребно и одговорно е да се најде решение за изборите да се одржат пред почетокот на летото најмногу поради здравјето на луѓето.

Дескоска: Оценката на владината уредба за изборите како нелегитимна не држи вода

Press24 - 22.05.2020

Било каква оценка на уредбата како нелигитимна, јас слушнав и други различни квалификации, се само голи политички аргументи, без никакви вистински аргументи. Тоа се квалификации кои апсолутно не држат вода, кажа министерката за правда Рената ...

Дескоска: Според Уставот, избори мора да има 22 дена по завршување на вонредната состоја

+инфо - 22.05.2020

Според Уставот, изборите мора да се одржат 22 дена по завршувањето на вонредната состојба, изјави министерката за правда Рената Дескоска во интервју за Канал 5. Според министерката, изборните дејствија се веќе започнати од страна на институциите, ...

Дескоска: Оценката на владината уредба за изборите како нелегитимна не држи вода

Канал5 - 22.05.2020

За ставовите околу владината уредба за изборите, составот на Државната изборна комисија и вонредната состојба, Тамара Стојкова разговараше со министерката за правда Рената Тренеска Дескоска.

Избори во Европа и регионот се закажуваат во јуни или почеток на јули, ќе падне ли договор во Македонија?

Локално - 22.05.2020

Франција е последната земја која вториот круг од локалните избори го закажа на 28 јуни, повеќе од три месеци по првиот круг организиран среде пандемијата од коронавирусот. Според премиерот Едуард Филип, направени се анализи дека демократскиот живот ...

Северна Македонија: „Брзи избори“ - вели власта, „не прифаќаме ултиматуми“ – возвраќа опозицијата

Глас на Америка - 22.05.2020

СДСМ и ВМРО ДПМНЕ на различни страни за изборите СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се уште далеку од можен компромис за датумот на парламентарните избори. Мицкоски денеска порача дека денот на гласање не може да биде 2 месеца по евентуалното прекинување на ...

ВМРО е за компромис, но не и за ултиматум за датумот на изборите

Алсат-М - 22.05.2020

Македонските партии се залагаат за консензус за датумот на изборите, но ниту еден не презема чекори за да започне дијалог. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, вели дека неговата партија не подлегнува на ултиматумите од Заев, но додава дека опозицијата е ...

Партиите се за компромис, но далеку од договор

Телма - 22.05.2020

Никој не знае кога би се одржала нова лидерска средба иако сите ја посакуваат. Претседателот на државата чека лидерите да ги приближат ставовите, тие, пак, велат дека се подготвени за компромис, но се чини дека се далеку од договор за датум за ...

Ќе има ли договор за брзи избори?

Слободен Печат - 22.05.2020

Изборниот датум за Мицкоски е квиз, а за Спасовски реалност во Уредбата. Додека власта се подготвува за избори од опозициската ВМРО-ДПМНЕ со став дека се подготвени за компромис, но само доколку СДСМ понуди нови аргументи.

Опозицијата остава простор за компромис за изборен датум, но не прифаќа ултиматум од Заев

Алфа - 22.05.2020

Опозицијата не прифаќа ултиматуми за изборен датум. Останува на позициите за термини за избори од последната лидерска средба за крајот на авгуист и почетокот на септември. Мицкоски смета дека уредбата на владата врз основа на која СДСМ тврди дека ...

Ќе има ли договор за избори во јули?

24 Вести - 22.05.2020

Нова лидерска средба најверојатно на почетокот на следната недела – дотогаш Зоран Заев и Христијан Мицкоски со дипломатски посредници ќе се обидат да ги доближат позициите. Неофицијално според дипломатски извори на маса е првата недела од јули, ...

Власта и опозицијата далеку од договор за датумот за предвремени парламентарни избори

Канал5 - 22.05.2020

За власта нема дилеми датумот за избори е одреден, додека опозицијата останува на ставот избори во јуни не може да има. Иако и двете страни не ја отфрлаат можност за договор за изборниот датум, сепак најава за нова лидерска средба се уште нема иако ...

Власта и опозицијата се уште далеку од договор за изборен датум

Сител - 22.05.2020

По завршување на вонредната состојба потребни се избори на 21 јуни .... Избори е можно да се одржат 60 дена од завршувањето на вонредната состојба на 30 јули, а најдобро крајот на август..

Спасовски и Османи се надеваат на компромис за датумот за избори

360 степени - 22.05.2020

И премиерот Оливер Спасовски и вицепремиерот Бујар Османи денеска изјавија дека треба да се постигне консензус за датумот за избори и тие да се одржат што е можно побрзо. „Јас очекувам дека во рамките на тоа што ми е законска можност ќе има дијалог ...

Спасовски: Изборите треба да се одржат 22 дена по завршувањето на вонредната состојба

Сител - 22.05.2020

Во оној момент кога ќе заврши вонредната состојба, за 22 дена треба да се одржат избоири во Република Северна Македонија. Жалам што сме единствена држава во светот каде што немаме функционален парламент, истакна денеска премиерот Оливер Спасовски ...

Спасовски не знае за лидерска средба, ама знае дека 22 дена по вонредната состојба треба да има избори

МКД - 22.05.2020

Дали ќе има нова лидерска средба за одредување датум за избори не знам, но датумот е одреден со Уредба со законска сила до завршување на вонредната состојба. Потоа за 22 дена треба да се одржат избори, рече денеска премиерот Оливер Спасовски.

Мицкоски: Немам информации дека има какви било мешања на претставници на меѓународната заедница

Република - 22.05.2020

Во однос на раговорите за парламентарните избори, Мицкоски рече дека тие ги соопштиле датумите за кои сметаат дека се најдобри за избори и дека се подготвени за компромис. -Нашите позиции се јасни.

Мицкоски не го признава легитимитетот на Уредбата на Владата на Спасовски за изборите

360 степени - 22.05.2020

Во однос на избирниот датум, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вели дека е за компромис, но дека не прифаќа ултиматуми Не е легитимна Уредбата на Владата, врз основа на која СДСМ тврди дека треба да се одржат избори на 21 јуни , доколку не биде продолжена ...

Секој во својот тапан си чука

Н.Македонија - 22.05.2020

Вообичаена практика во политичките разидувања во земјава, во низа изминати изборни циклуси, беше вклучувањето на меѓународниот фактор во улога на медијатор, па честопати и со директно клучна улога во решавањето на одредени состојби.

Што ако нема избори до декември?

Р.С.Европа - 22.05.2020

Партиите во моментов се чини дека се далеку од договор за датум за предвремени избори. СДСМ стои на ставот дека тие треба да се одржат на 21 јуни, ВМРО-ДПМНЕ дека тоа е незаконски. И по втората лидерска средба сосема нејасен остана евентуалниот ...

Мицкоски: Уредбата на Владата за избори на 21 јуни е нелигитимна

Р.С.Европа - 22.05.2020

Не е легитимна Уредбата на Владата, врз основа на која СДСМ тврди дека треба да се одржат избори на 21 јуни, доколку не биде продолжена вонредната состојба, која завршува на 30 мај, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на денешната ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ е за компромис, но не прифаќа ултиматуми

Вечер - 22.05.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес го повтори ставот на партијата дека по завршувањето на вонредната состојба, што тој очекува да се случи на 30 мај, треба да поминат 60 дена до одржување на изборите, што се совпаѓа со термините ...

Мицкоски: Изборите можат да се одржат 60 дена по вонредната состојба

Фокус - 22.05.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес конференција истакна дека за него не е легитимна уредбата на Владата, врз основа на која СДСМ тврди дека треба да се одржат избори на 21 јуни, доколку не биде продолжена вонредната ...

Уредбата на Владата за изборите според Мицкоски е нелeгитимна

+инфо - 22.05.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција одговарајќи на новинарско прашање поврзано со изборниот датум, рече дека е за компромис, но дека не прифаќа ултиматуми.

Мицкоски порача дека е за компромис, но не прифаќа ултиматуми

Нетпрес - 22.05.2020

Не е легитимна уредбата на Владата, врз основа на којашто СДСМ тврди дека треба да се одржат избори на 21-ви јуни, доколку не биде продолжена вонредната состојба, која завршува на 30-ти мај, одговори на новинарско прашање во петокот челникот на ...

Мицкоски: Избори 60 дена по завршување на вонредната состојба

МКД - 22.05.2020

Јас сум завкомпромис, ама не прифаќам ултиматуми каков што е ултиматумот на Зоран Заев за избори на 21 јуни. По завршувањето на вонредната состојба, што очекувам да се случи на 30 мај, треба да поминат 60 дена до одржување на изборите, што се ...

Спасовски останува на ставот дека избори треба да има 22 дена по завршување на вонредната состојба

Слободен Печат - 22.05.2020

Во оној момент кога ќе заврши вонредната состојба, за 22 дена треба да се одржат избоири во Република Северна Македонија. Жалам што сме единствена држава во светот каде што немаме функционален парламент, истакна денеска премиерот Оливер Спасовски ...

Спасовски: Изборите треба да се одржат 22 дена по завршувањето на вонредната состојба

Канал5 - 22.05.2020

Во оној момент кога ќе заврши вонредната состојба, за 22 дена треба да се одржат избори во Македонија. Жалам што сме единствена држава во светот каде што немаме функционален парламент, истакна денеска премиерот Оливер Спасовски пред Клиниката за ...

СПАСОВСКИ: Жалам што ние сме  единствена држава во светот без функционален парламент

Денешен - 22.05.2020

Во оној момент кога ќе заврши вонредната состојба, за 22 дена треба да се одржат избори во РС Македонија. Жалам што сме единствена држава во светот каде што немаме функционален парламент, истакна денеска премиерот Оливер Спасовски пред Клиниката за ...

Спасовски: Изборите треба да се одржат 22 дена по завршувањето на вонредната состојба

Press24 - 22.05.2020

Во оној момент кога ќе заврши вонредната состојба, за 22 дена треба да се одржат избоири во Република Македонија. Жалам што сме единствена држава во светот каде што немаме функционален парламент, истакна денеска премиерот Оливер Спасовски пред ...

Спасовски: Изборите треба да се одржат 22 дена по завршувањето на вонредната состојба

Опсервер - 22.05.2020

Скопје, 22 мај 2020 () – Во оној момент кога ќе заврши вонредната состојба, за 22 дена треба да се одржат избоири во Република Северна Македонија. Жалам што сме единствена држава во светот каде што немаме функционален парламент, истакна денеска ...

Спасовски: Изборите треба да се одржат 22 дена по завршувањето на вонредната состојба

Локално - 22.05.2020

Во оној момент кога ќе заврши вонредната состојба, за 22 дена треба да се одржат избоири во Република Северна Македонија. Жалам што сме единствена држава во светот каде што немаме функционален парламент, истакна денеска премиерот Оливер Спасовски ...

Спасовски: Изборите треба да се одржат 22 дена по завршувањето на вонредната состојба

24Инфо - 22.05.2020

Во оној момент кога ќе заврши вонредната состојба, за 22 дена треба да се одржат избоири во Република Северна Македонија. Жалам што сме единствена држава во светот каде што немаме функционален парламент, истакна денеска премиерот Оливер Спасовски ...

Спасовски: Изборите треба да се одржат 22 дена по завршувањето на вонредната состојба

А1 On - 22.05.2020

Во оној момент кога ќе заврши вонредната состојба, за 22 дена треба да се одржат избоири во Република Северна Македонија. Жалам што сме единствена држава во светот каде што немаме функционален парламент, истакна денеска премиерот Оливер Спасовски ...

(ВИДЕО) Спасовски: Дали ќе има нова лидерска не знам, но знам дека датумот е детирминиран со Уредбата со законска сила

Либертас - 22.05.2020

„Дали ќе има нова лидерска не знам, но знам дека датумот е детирминиран со Уредбата со законска сила која има важење до завршување на вонредната состојба. Во оној момент кога ќе заврши вонредната состојба, за 22 дена треба да се одржат избори во ...

Спасовски: Изборите треба да се одржат 22 дена по завршувањето на вонредната состојба

4NEWS - 22.05.2020

Во оној момент кога ќе заврши вонредната состојба, за 22 дена треба да се одржат избоири во Република Северна Македонија. Жалам што сме единствена држава во светот каде што немаме функционален парламент, истакна денеска премиерот Оливер Спасовски ...