TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Судскиот совет ќе утврдува дали Панчевски местел предмети

Р.С.Европа - 18.06.2019

Судскиот совет започнува постапка за да утврди дали судијата Владимир Панчевски, додека бил претседател на Кривичниот суд местел судски предмети. Постапката е тајна па затоа Советот не потврдува против кого се води и чија била иницијативата, но ...

Судскиот совет се разбуди – отвори постапка за судијата Панчевски

24 Вести - 18.06.2019

Судскиот совет почна да се буди од зимски сон. По своја иницијатива отвора постапка за утврдување одговорност кај Владимир Панчевски. Ќе испитуваат дали додека бил претседател на Кривичен суд местел судски предмети.

Судскиот совет отвори постапка против поранешниот претседател на Судот Панчевски

Нова ТВ - 18.06.2019

Судксиот совет, по предлог на еден член од Советот, донел одлука да се отвори постапка за да се утврди дали има одговорност кај екс претседателот на Судот Владимир Панчевски, а во врска со злоупотребите на АКМИС – системот.

Панчевски и АКМИСОТ точка на Судскиот совет

Телма - 18.06.2019

Член на Судскиот совет, по допрен глас и со прибрани докази, побарал да се отвори постапка за одговорност на поранешниот претседател на скопскиот Кривичен суд Владимир Панчевски поради Акмисот, ова за Телма го потврдија двајца членови на Судскиот ...

Судскиот совет со постапка против Панчевски за злоупотреби на АКМИС системот

ТВ21 - 18.06.2019

Судскиот совет ќе отвори постапка за да утврди одговорност кај поранешниот претседател Владимир Панчевски, во врска со злоупотреби на АКМИС -системот. Судскиот совет формирал комисија на известители, и истата треба да собере докази и да поднесе ...

Судскиот совет отвори постапка за разрешување на Панчевски

24Инфо - 18.06.2019

Судскиот совет отвори постапка за разрешување на судијата и поранешен претседател на Основниот суд Скопје 1 Владимир Панчевски, дознава неофицијално СакамДаКажам . Бидејќи постапката е тајна, на денешната седница на Судскиот совет е формирана ...

Постапка за разрешување за судијата Панчевски за местењето судски предмети

А1 On - 18.06.2019

Судскиот совет на денешната седница отворил постапка за утврдување нестручно и несовесно вршење на функцијата за поранешниот претседател на скопскиот Кривичен суд, Владимир Панчевски, дознава неофицијално „А1 он“.

Судскиот совет отвори постапка за разрешување на Владимир Панчевски, нема да ја чека истрагата од Обвинителството ...

Сакам да кажам - 18.06.2019

Судскиот совет отвори постапка за разрешување на судијата и поранешен претседател на Основниот суд Скопје 1 Владимир Панчевски. Постапката членовите на Советот ја отвораат самоиницијативно, за местења на предмети кај судии подобни за него и за ...

Судскиот совет ќе го разрешува Панчевски?

Независен - 18.06.2019

Поранешниот претседател на Кривичниот суд, Владимир Панчевски со чие име беше врзана аферата за АКМИС системот во Кривичниот суд, односно доделувањето на судски предмети на подобни судии, се најде пред членовите на Судскиот совет.

Го сметаат внесувањето податоци во АКМИС-от за екстра работа и кодошат во Судскиот совет

+инфо - 18.06.2019

Министерството за правда ги објави Записниците од извршениот надзор над функционалноста на Автоматизираниот компјутерски систем за управување со судските предмети (АКМИС) системот во судовите.

Министерката за правда тврди: Никој не го штити Јово Вангеловски

Независен - 18.06.2019

Судскиот совет на денешната седница ќе расправа за извештаите на комисиите за утврдување одговорност на судија и ќе носи одлуки по поднесените барања за утврдување одговорност. Сепак, пред почетокот на расправата немаше информација дали на седницата ...

„АКМИС“, Дескоска: Не очекувајте чудо преку ноќ

Алсат-М - 17.06.2019

Девет месеци по испрашувањето на поранешниот претседател на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, за злоупотреба на системот АКМИС, се уште нема конкретни чекори за неговата кривична одговорност. Случајот остана во истражна фаза.

АКМИС и СЈО- нерешени прашања во македонското правосудство

Сител - 17.06.2019

Системот на автоматската распределба на предметите во судовите ееден од столбовите за независно и функционално судство, порачаа учесниците на денешната конференција посветена на АКМИС системот.

Предистражната постапка за АКМИСОТ тапка в место – единствен осомничен е Панчевски

24 Вести - 17.06.2019

Постапката во која треба да се докаже дали и кој делел судски предмети „на рака“ година ипол е без завршница и само со еден осомничен- Владимир Панчевски, поранешниот претседател на Кривичниот суд.

Движењето на предметите во судовите се врши преку АКМИС системот

Телма - 17.06.2019

Движењето на предметите во судовите се врши преку АКМИС системот и досега не се забележани случаи на доделување предмет на рака, покажал годишниот надзор над функционалноста на АКМИС системот спроведен од работната група на Министерството за правда.

Дескоска за случајот АКМИС: Не очекувајте чуда преку ноќ

Press24 - 17.06.2019

Девет месеци по испрашувањето на поранешниот претседател на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, за злоупотреба на системот АКМИС, се уште нема конкретни чекори за неговата кривична одговорност. Случајот остана во истражна фаза.

Тркалезна маса за АКМИС-системот и Законот за управување со движењето на предметите

Академик - 17.06.2019

Министерството за правда, со поддршка на Амбасадата на САД во Република Северна Македонија, денеска организираше тркалезна маса со наслов „Право на независен и непристрасен суд – Автоматска распределба на предметите – АКМИС систем, Закон за ...

Движењето на предметите во судовите се врши преку АКМИС системот

24Инфо - 17.06.2019

Движењето на предметите во судовите се врши преку АКМИС системот и досега не се забележани случаи на доделување предмет на рака, покажал годишниот надзор над функционалноста на АКМИС системот спроведен од работната група на Министерството за правда.

Надзорот покажал дека, конечно, системот АКМИС функционира праведно

ТВ21 - 17.06.2019

Со преземените реформи е воведен задолжителен надзор над функционалноста на АКМИС системот убедува , Министерката за правда Рената Дескоска .За истрагата околу злоупотребата на АКМИС-от таа го очекуваат извештајот на обвинителство и порача граѓаните ...

Судскиот совет покрена постапка за Владимир Панчевски

Канал5 - 19.06.2019

Судскиот совет започнува постапка за да утврди дали судијата Владимир Панчевски, додека бил претседател на Кривичниот суд местел судски предмети. Постапката е тајна па затоа советот не потврдува против кого се води и чија била иницијативата, но ...

Судскиот совет ги отвори очите – отвори постапка за судијата Панчевски!

Магазин - 18.06.2019

Судскиот совет почна да се буди од зимски сон. По своја иницијатива отвора постапка за утврдување одговорност кај Владимир Панчевски. Ќе испитуваат дали додека бил претседател на Кривичен суд местел судски предмети.

Судскиот совет отвори постапка против поранешниот претседател на Судот Панчевски

1tv - 18.06.2019

Судксиот совет, донел одлука да се отвори постапка за да се утврди дали има одговорност кај екс претседателот на Судот Владимир Панчевски во врска со злоупотребите на АКМИС – системот, пренесува Нова Тв.

Судскиот совет отвори постапка за разрешување на Панчевски

Либертас - 18.06.2019

Судскиот совет отвори постапка за разрешување на судијата и поранешен претседател на Основниот суд Скопје 1 Владимир Панчевски, дознава неофицијалo СДК. Бидејќи постапката е тајна, на денешната седница на Судскиот совет е формирана комисија со ...

Судскиот совет отвори постапка за разрешување на Владимир Панчевски

Press24 - 18.06.2019

Судскиот совет отвори постапка за разрешување на судијата и поранешен претседател на Основниот суд Скопје 1 Владимир Панчевски. Како што неофицијално дознава САКАМДАКАЖАМ.мк бидејќи постапката е тајна, на денешната седница на Судскиот совет е ...

Судскиот совет ќе го разрешува Панчевски?

Фокус - 18.06.2019

Судијата и поранешниот претседател на Кривичниот суд, Владимир Панчевски со чие име беше врзана аферата за АКМИС системот во Кривичниот суд, односно доделувањето на судски предмети на подобни судии, се најде пред членовите на Судскиот совет.

Министерството за правда ги објави извештаите од надзорот во судовите за АКМИС системот

1tv - 18.06.2019

Ве информираме дека Министерството за правда ги објавува Записниците од извршениот надзор над функционалноста на Автоматизираниот компјутерски систем за управување со судските предмети (АКМИС) системот во судовите.

Судскиот совет отвори постапка против поранешниот претседател на Кривичен Панчевски

ММС - 18.06.2019

Судксиот совет, по предлог на еден член од Советот, донел одлука да се отвори постапка за да се утврди дали има одговорност кај екс претседателот на Судот Владимир Панчевски, а во врска со злоупотребите на АКМИС – системот.

Се гони најголемиот критичар на власта меѓу судиите

Expres - 18.06.2019

Судијата и поранешниот претседател на Кривичниот суд, Владимир Панчевски кој важи за.најголем критичар на власта и нивните испостави во судството е цел на постапка во Судскиот совет. Барањето за утврдување на одговорност на Панчевски ја поднел ...

Министерството за правда ги објави извештаите од надзорот во судовите за АКМИС системот

Локално - 18.06.2019

Ве информираме дека Министерството за правда ги објавува Записниците од извршениот надзор над функционалноста на Автоматизираниот компјутерски систем за управување со судските предмети (АКМИС) системот во судовите.

Судскиот совет ќе го разрешува Панчевски?

Локално - 18.06.2019

Судијата и поранешниот претседател на Кривичниот суд, Владимир Панчевски со чие име беше врзана аферата за АКМИС системот во Кривичниот суд, односно доделувањето на судски предмети на подобни судии, се најде пред членовите на Судскиот совет.

Што покажа надзорот во судовите за АКМИС: Судовите имаат еден тон неархивирани предмети

Слободен Печат - 18.06.2019

Судовите работат со недостаток од стручни соработници и архивари, а во некои судови судските службеници одбиваат внесување на дополнителни податоци во АКМИС Министерството за правда ги објави Записниците од извршениот надзор над функционалноста на ...

Министерството за правда ги објави извештаите од надзорот во судовите за АКМИС системот

Канал5 - 18.06.2019

Ве информираме дека Министерството за правда ги објавува Записниците од извршениот надзор над функционалноста на Автоматизираниот компјутерски систем за управување со судските предмети (АКМИС) системот во судовите.

Министерството за правда ги објави извештаите од надзорот во судовите за АКМИС системот

МКД - 18.06.2019

Ве информираме дека Министерството за правда ги објавува Записниците од извршениот надзор над функционалноста на Автоматизираниот компјутерски систем за управување со судските предмети (АКМИС) системот во судовите.

Министерството за правда ги објави извештаите од надзорот во судовите за АКМИС системот

Скопје инфо - 18.06.2019

Ве информираме дека Министерството за правда ги објавува Записниците од извршениот надзор над функционалноста на Автоматизираниот компјутерски систем за управување со судските предмети (АКМИС) системот во судовите.

Министерството за правда ги објави извештаите од надзорот во судовите за АКМИС системот

24Инфо - 18.06.2019

Ве информираме дека Министерството за правда ги објавува Записниците од извршениот надзор над функционалноста на Автоматизираниот компјутерски систем за управување со судските предмети (АКМИС) системот во судовите.

Министерството за правда ги објавува извештаите од надзорот во судовите за АКМИС-системот

Академик - 18.06.2019

Министерството за правда ги објавува записниците од извршениот надзор над функционалноста на Автоматизираниот компјутерски систем за управување со судските предмети (АКМИС-системот) во судовите.

Министерството за правда ги објави извештаите од надзорот во судовите за АКМИС системот

Либертас - 18.06.2019

Ве информираме дека Министерството за правда ги објавува Записниците од извршениот надзор над функционалноста на Автоматизираниот компјутерски систем за управување со судските предмети (АКМИС) системот во судовите.

Утврдени заклучоците и недостатоците на функционирањето на АКМИС системот

MakPress - 18.06.2019

Ве информираме дека Министерството за правда ги објавува Записниците од извршениот надзор над функционалноста на Автоматизираниот компјутерски систем за управување со судските предмети (АКМИС) системот во судовите.

Министерството за правда ги објави извештаите од надзорот во судовите за АКМИС системот

Опсервер - 18.06.2019

Ве информираме дека Министерството за правда ги објавува Записниците од извршениот надзор над функционалноста на Автоматизираниот компјутерски систем за управување со судските предмети (АКМИС) системот во судовите.