TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Османи: Работам на тоа во комисијата со Бугарија да има и Албанец

360 степени - 23.10.2020

Според шефот на дипломатијата, мешовитата комисија е инструментот за решавање на проблемот и оттаму се очекува да произлезе најодржливото решение Заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија треба да одржи ...

„Само Интервју” со Бујар Османи

Канал5 - 23.10.2020

Во вечерашното „Само Интервју” гостуваше Бујар Османи. Штетно за нас ако влеземе во негативна политичка реторика со Бугарија, сензитивен сум на идентитетските прашања на Македонците но сигурен сум каде сме тргнале и каде ќе стигнеме, рече Османи.

Османи: Решението од заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија е ...

24Инфо - 23.10.2020

Заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија треба да одржи средба и пред декември, со што ќе компензираат тоа што во текот на изборите го изгубија како момент и од пандемијата, информираше вечерва ...

Османи: Превнимателен сум и сензитивен кога станува збор за идентитетските прашања

Локално - 23.10.2020

За неодамнешната изјава на лидерот ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски дека државниот врв на Бугарија бара нов договор, налик на Преспанскиот, министерот за надворешни работи, Бујар Османи за „Само интервју“ не прецизираше точно дали има ново барање од ...

Османи за можната блокада од Софија: Во Договорот со Бугарија нема предвидено да се завршат сите прашања

Локално - 23.10.2020

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи за емисијата „Само интервју“ изјави дека во моментот како недоразбирање е прагот на очекувањата за постигнатото. „Бугарија верува дека повеќе можело да се постигне во овој период преку Договорот за ...

„Само Интервју“ вечерва со Бујар Османи

Канал5 - 23.10.2020

Во вечерашното „Само Интервју“ ќе гостува Бујар Османи Почитувани сограѓани, дали во декември ќе се оставри сонот за почеток на преговори со ЕУ или ќе паднеме во уште една колективна депресија, вечерва во Само Интервју, Гоце Михајлоски одговори ќе ...

Османи: Не треба да бидеме дел од предизборниот политички дискурс на Бугарија

Слободен Печат - 22.10.2020

Не треба да бидеме дел од предизборниот политички дискурс на соседна Република Бугарија, изјави денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи. Одговарајќи на новинарско прашање дали ќе има официјална реакција на последната изјава на ...

Османи: Не треба да бидеме дел од предизборниот политички дискурс на соседна Бугарија

24Инфо - 22.10.2020

Не треба да бидеме дел од предизборниот политички дискурс на соседна Република Бугарија, изјави денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи. Одговарајќи на новинарско прашање дали ќе има официјална реакција на последната изјава на ...

Османи: Изјавата на Каракачанов е дел од предизборната кампања на соседна Бугарија

Фокус - 22.10.2020

Не треба да бидеме дел од предизборниот политички дискурс на соседна Република Бугарија, изјави денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи во одговор на новинарско прашање дали Владата ќе има официјална реакција на последната изјава на ...

Османи не ја коментира изјавата на Каракачанов, вели не треба да бидеме дел од предизборниот политички дискурс на ...

Република - 22.10.2020

Не треба да бидеме дел од предизборниот политички дискурс на соседна Република Бугарија, изјави денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи. Одговарајќи на новинарско прашање дали ќе има официјална реакција на последната изјава на ...

Османи: Не треба да бидеме дел од предизборниот политички дискурс на соседна Бугарија

Вечер Прес - 22.10.2020

Не треба да бидеме дел од предизборниот политички дискурс на соседна Република Бугарија, изјави денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи. Одговарајќи на новинарско прашање дали ќе има официјална реакција на последната изјава на ...

Османи: Не треба да бидеме дел од предизборниот политички дискурс на соседна Бугарија

Frontline - 22.10.2020

Не треба да бидеме дел од предизборниот политички дискурс на соседна Република Бугарија, изјави денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи. Одговарајќи на новинарско прашање дали ќе има официјална реакција на последната изјава на ...

Османи не ја коментира изјавата на Каракачанов, за да не бидеме дел од предизборниот политички дискурс на Бугарија

Нетпрес - 22.10.2020

Не треба да бидеме дел од предизборниот политички дискурс на соседна Република Бугарија, изјави денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи. Одговарајќи на новинарско прашање дали ќе има официјална реакција на последната изјава на ...

Османи одбегна конкретен одговор за изјавите на Каракачанов: Да не бидеме дел од предизборната кампања во Бугарија

MakPress - 23.10.2020

Не треба да бидеме дел од предизборниот политички дискурс на соседна Република Бугарија, изјави денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи. Одговарајќи на новинарско прашање дали ќе има официјална реакција на последната изјава на ...

Османи: Решението од заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија е ...

Опсервер - 23.10.2020

Заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија треба да одржи средба и пред декември, со што ќе компензираат тоа што во текот на изборите го изгубија како момент и од пандемијата, информираше вечерва ...

Османи: Решението од заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија е ...

Либертас - 23.10.2020

Заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија треба да одржи средба и пред декември, со што ќе компензираат тоа што во текот на изборите го изгубија како момент и од пандемијата, информираше вечерва ...

Османи: Решението од заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија е најодржливо

Сител - 23.10.2020

Заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија треба да одржи средба и пред декември, со што ќе компензираат тоа што во текот на изборите го изгубија како момент и од пандемијата, информираше вечерва министерот за ...

Османи: Решението од заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија е ...

iPortal - 23.10.2020

Заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија треба да одржи средба и пред декември, со што ќе компензираат тоа што во текот на изборите го изгубија како момент и од пандемијата, информираше вечерва ...

Османи: Проблемот со македонскиот јазик кој го имаат Бугарите е со потеклото на јазикот

Слободен Печат - 23.10.2020

Заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија треба да одржи средба и пред декември, со што ќе компензираат тоа што во текот на изборите го изгубија како момент и од пандемијата, информираше вечерва ...

Османи: Решението од заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија е ...

Бизнис Вести - 23.10.2020

Заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија треба да одржи средба и пред декември, со што ќе компензираат тоа што во текот на изборите го изгубија како момент и од пандемијата, информираше вечерва ...

Османи:Решението од заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија е ...

Вечер Прес - 23.10.2020

Заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија треба да одржи средба и пред декември, со што ќе компензираат тоа што во текот на изборите го изгубија како момент и од пандемијата, информираше вечерва ...

Османи: Комисијата, а не политичарите, ќе понуди најодржливо решение проблемите меѓу РСМ и Бугарија

+инфо - 23.10.2020

Министерот за надворешни работи рече дека нашиот став по однос на прашањето на јазикот не е прашање кое што се регулира во меѓудржавните односи тоа е прашање кое што произлегува од правото на самоопределување и на самоизјаснување на граѓаните.

Османи: Решението од заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија е ...

Frontline - 23.10.2020

Заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија треба да одржи средба и пред декември, со што ќе компензираат тоа што во текот на изборите го изгубија како момент и од пандемијата, информираше вечерва ...

Подобро е решението да го најде заедничката комисија со Бугарија, отколку политичарите, смета министерот Османи

Независен - 23.10.2020

Заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија треба да одржи средба и пред декември, со што ќе компензираат тоа што во текот на изборите го изгубија како момент и од пандемијата, информираше вечерва ...

Османи: Комисијата за која инсистирам да има член Албанец е инструментот за решавање на проблемот со Бугарија

Република - 23.10.2020

Заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија треба да одржи средба и пред декември, со што ќе компензираат тоа што во текот на изборите го изгубија како момент и од пандемијата, информираше вечерва министерот за ...

Османи: Најцврсти решенија се на историчарите без влијание на политичарите

Фокус - 23.10.2020

Заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија треба да одржи средба и пред декември, со што ќе компензираат тоа што во текот на изборите го изгубија како момент и од пандемијата, информираше вечерва ...

Османи: Комисијата, а не политичарите, ќе понуди најодрживо решение

Нетпрес - 23.10.2020

Заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу С. Македонија и Бугарија треба да одржи средба и пред декември, со што ќе компензираат тоа што во текот на изборите го изгубија како момент и од пандемијата, изјави министерот за надворешни ...

Османи: Решението од заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија е најодржливо

4NEWS - 24.10.2020

Заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија треба да одржи средба и пред декември, со што ќе компензираат тоа што во текот на изборите го изгубија како момент и од пандемијата, информираше вечерва министерот за ...

Османи: Работам на тоа да во комисијата помеѓу Македонија и Бугарија има и член Албанец

MakPress - 24.10.2020

Заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија треба да одржи средба и пред декември, со што ќе компензираат тоа што во текот на изборите го изгубија како момент и од пандемијата, информираше министерот за ...

Османи: Краткото име на нашата земја и потеклото на македонскиот јазик се отворени прашања со Бугарија

MakPress - 24.10.2020

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во однос на изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, дека веќе имало испорачан договор сличен на Преспанскиот кој предвидува уставни измени рече дека веднаш реагирал на таа изјава.

МНР нема да реагира за изјавата на Каракачанов – „Ова е предизборна изјава“, смета Османи

ТВ21 - 22.10.2020

„Доколку е потребно ќе им испратиме и инженерски полк за да ги отстраниме спомениците кои не се поврзани со историски факти“, изјави Красимир Каракачанов – министер за одбрана на Бугарија.

Османи нема да пишува протестна нота за Каракачанов – за да не бидеме дел од бугарскиот „предизборен дискурс“

360 степени - 22.10.2020

Премиерот Зоран Заев, пак, изјави дека пред 11 Октомври разговарал со бугарскиот премиер Бојко Борисов, кого го нарече свој пријател и брат Не треба да бидеме дел од предизборниот политички дискурс на соседна Бугарија, одговори денеска шефот на ...

Османи: Не треба да бидеме дел од предизборниот политички дискурс на соседна Бугарија

Press24 - 22.10.2020

Не треба да бидеме дел од предизборниот политички дискурс на соседна Република Бугарија, изјави денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи. Одговарајќи на новинарско прашање дали ќе има официјална реакција на последната изјава на ...