TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Последен ден за пријавување на спорните гласачи

Нова ТВ - 19.08.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе работи до 19 часот, а апликацијата ќе биде достапна до 24 часот, со цел граѓаните кои се најдоа на списокот на спорни гласачи да можат да го докажат денеска своето гласачко право.

За „спорниот“ избирачки список ДИК ќе расправа во вторник на јавна седница

Мета - 19.08.2016

Денеска истекува рокот за пријавување на спорните гласачи во избирачкиот список и тој ќе се разгледува на јавна седница во вторник, велат за „Мета“ од ДИК. Од Комисијата додаваат дека продолжување на рокот за увид и пријавување во избирачкиот список ...

Истекува рокот за пријавување спорни гласачи, досега се пријавиле само 7.931 гласач

Макфакс - 19.08.2016

Во петок, 19 август, истекува крајниот рок за пријавување на спорни гласачи во Избирачкиот список. Заклучно со денеска до 12:00 часот, до Државната изборна комисија се пријавиле вкупно 7.931 граѓани чиишто записи во Избирачкиот список по извршените ...

РОКОТ ИСТЕКУВА: Околу 30.000 спорни гласачи нема да се пријават

Телеграф - 19.08.2016

Оваа обврска е дел од партискиот договор со цел конечно да се договори одржување на предвремените парламентарни избори, кои досега двапати беа одложени по барање на СДСМ Денеска истекува рокот до кога 39.502 гласачи, кои беа означени за спорни, ...

Истекува рокот за пријавување на спорните гласачи во ДИК

Сител - 19.08.2016

Денеска истекува рокот за пријавување во Државната изборна комисија на граѓаните со спорни записи во Избирачкиот список. Имињата на спорните гласачи беа објавени на 26-ти јули и тие имаа рок од 25 дена да се запишат на списокот на гласачи, а ...

Денеска истекува рокот за пријавување на сомнителните гласачи, се пријавија околу 7000 од вкупно 39 502 луѓе

Локално - 19.08.2016

Заклучно со вчера, 18.08.2016 година, до 12:00 часот, до Државната изборна комисија се пријавиле вкупно 6984 граѓани чиишто записи во Избирачкиот список по извршените вкрстени и теренски проверки се спорни, односно има несовпаѓање на податоците во ...

Спорните гласачи да се пријават до 19 часот во ДИК

Фактор - 19.08.2016

До 19 часот денеска спорните гласачи можат да го регулираат своето гласачко право. Канцелариите на Државната изборна комисија ќе бидат отворени до 19 часот. Дотогаш спорните гласачи можат да ги дополнат сите податоци за нивниот запис во избирачкиот ...

ДИК: Денеска во 19 часот истекува рокот за пријавување на спорните гласачи

МКД - 19.08.2016

Канцелариите на Државната изборна комисија денеска ќе бидат отворени до 19 часот до кога лицата од списокот на спорни гласачи ќе може да ги дополнат сите нецелосни податоци во однос на нивниот запис во Избирачкиот список.

Спорните гласачи ќе имаат уште една шанса за пријавување

Дневник - 19.08.2016

Во 19 часот вечерва истекува рокот во кој спорните гласачи може да се пријават до Државната изборна комисија и да побараат да бидат расчистени сите спорни моменти во записите, по што и ќе може да го остварат своето гласачко право на предвремените ...

И покрај слабиот одзив, нема одложување на Рокот за проверка на гласачите

ТВ21 - 18.08.2016

На 39 илјади гласачи за кои ДИК процени дека се спорни, им остана само уште еден ден да го регулираат своето право на гласа. Од вкупниот број на спорните гласачи, досега само една четвртина од нив го потврдиле своето гласачко право.

Во ДИК досега не се пријавиле ниту 7 000 гласачи, рокот истекува утре

Фокус - 18.08.2016

Слаб одѕив на граѓаните на повикот на Државната изборна комисија и до претпоследниот ден за пријавување на спорни гласачи. Во ДИК до денеска вкупно 6 984 граѓани се јавиле да ги корегираат своите лични податоци.

До ДИК се пријавиле речиси седум илјади спорни гласачи

Р.С.Европа - 18.08.2016

Вкупно 6.984 граѓани денеска до Државната изборна комисија (ДИК) се пријавиле за регулирање на избирачкото право. Овие луѓе се меѓу 39.502 граѓани чиишто записи во Избирачкиот список по извршените вкрстени и теренски проверки се спорни, односно има ...

РОКОТ ЗА ПРИЈАВУВАЊЕ ИСТЕКУВА УТРЕ: Во ДИК се пријавиле вкупно 7 144 спорни гласачи

Академик - 18.08.2016

Од нив 6 935 се прифатени, во обработка се 95 пријави, додека 116 пријави се во фаза на разгледување. На само уште еден ден до истекот на рокот за пријавување на спорните гласачи во Државната изборна комисија, кои треба да го регулираат своето ...

Истекува рокот за пријавување спорни гласачи

Кајгана - 19.08.2016

Денеска истекува крајниот рок за пријавување на спорни гласачи во Избирачкиот список. Заклучно со денеска до 12.00 часот, до Државната изборна комисија се пријавиле вкупно 7.931 граѓани чиишто записи во Избирачкиот список по извршените вкрстени и ...

Истекува рокот за пријавување на спорните гласачи во ДИК

МРТ - 19.08.2016

Заклучно со вчера се пријавиле вкупно 6.984 граѓани, од 39.502 гласачи кои се сметаа за спорни во Избирачкиот список... Денеска истекува рокот за пријавување во Државната изборна комисија на граѓаните со спорни записи во Избирачкиот список.

Денеска истекува рокот за пријавување на спорните гласачи во ДИК

Стандард - 19.08.2016

До 19 часот денеска спорните гласачи можат да го регулираат своето гласачко право. Канцелариите на Државната изборна комисија ќе бидат отворени до 19 часот. Дотогаш спорните гласачи можат да ги дополнат сите податоци за нивниот запис во избирачкиот ...

Денеска во ДИК завршува пријавувањето на спорните 39.052 гласачи

Канал5 - 19.08.2016

Канцелариите на Државната изборна комисија денеска ќе бидат отворени до 19 часот до кога лицата од списокот на спорни гласачи ќе може да ги дополнат сите нецелосни податоци во однос на нивниот запис во избирачкиот список.

РОКОТ Е ДО УТРЕ: Близу 7000 спорни гласачи пријавени во ДИК-проверете го списокот!

Фактор - 18.08.2016

ДИК до денеска добила 6948 апликации за регулирање на избирачкото право. Рокот истекува утре-19 август, а имајќи го предвид фактот дека се регистрирани близу 40 000 спорни гласачи, одѕивот е мал.

И покрај слабиот одзив, нема одложување на Рокот за проверка на гласачите

Тера - 19.08.2016

На 39 илјади гласачи за кои ДИК процени дека се спорни, им остана само уште еден ден да го регулираат своето право на гласа. Од вкупниот број на спорните гласачи, досега само една четвртина од нив го потврдиле своето гласачко право.

Во ДИК досега се пријавиле 6 илјади гласачи, рокот истекува в петок

Фокус - 17.08.2016

До денеска до Државната изборна комисија се пријавиле вкупно 6 181 граѓани од 39 502 спорни гласачи. Најмногу граѓани со спорни записи во избирачкиот список се пријавиле во општините Чаир, Тетово, Сарај и Куманово.

Во ДИК се пријавиле вкупно 7 144 спорни гласачи

Тера - 18.08.2016

На само уште еден ден до истекот на рокот за пријавување на спорните гласачи во Државната изборна комисија, кои треба да го регулираат своето избирачко право, одѕивот е мал. Како што информираат од ДИК, заклучно со денес, 18.8.2016 година, до 14:00 ...

ОСТАНАА УШТЕ ДВА ДЕНА: Досега пријавени над 6500 спорни гласачи во ДИК

Фактор - 17.08.2016

6597 е бројот на пријавени спорни гласачи кои до денес побараа Државната изборна комисија да ги тргне од листата за да можат да го остварат своето избирачко право . Бројката покажува дека одѕивот е премал во однос на 39 502 вкупни спорни гласачи.

Не се пријавија ни половина: Истекува рокот за пријавување на спорните гласачи во ДИК

еМагазин - 19.08.2016

Денеска истекува рокот за пријавување во Државната изборна комисија на граѓаните со спорни записи во Избирачкиот список. Имињата на спорните гласачи беа објавени на 26-ти јули и тие имаа рок од 25 дена да се запишат на списокот на гласачи, а ...

Денеска во 19 часот истекува рокот за пријавување на спорните гласачи во ДИК

А1 On - 19.08.2016

Денеска во 19 часот истекува рокот за пријавување во Државната изборна комисија на граѓаните со спорни записи во Избирачкиот список. Имињата на спорните гласачи беа објавени на 26-ти јули и тие имаа рок од 25 дена да се запишат на списокот на ...

Денеска истекува рокот за пријавување на спорните гласачи во ДИК

Република - 19.08.2016

Денеска истекува рокот за пријавување во Државната изборна комисија на граѓаните со спорни записи во Избирачкиот список. Имињата на спорните гласачи беа објавени на 26-ти јули и тие имаа рок од 25 дена да се запишат на списокот на гласачи, а ...

Истекува рокот за пријавување на спорните гласачи во ДИК

Идивиди - 19.08.2016

Скопје, 19 август 2016 (МИА) - Денеска истекува рокот за пријавување во Државната изборна комисија на граѓаните со спорни записи во Избирачкиот список. Имињата на спорните гласачи беа објавени на 26-ти јули и тие имаа рок од 25 дена да се запишат на ...

На полноќ истекува рокот за пријавување на спорните гласачи

Р.С.Европа - 19.08.2016

Денеска истекува рокот за пријавување во Државната изборна комисија на граѓаните со спорни записи во Избирачкиот список. Имињата на спорните гласачи беа објавени на 26-ти јули и тие имаа рок од 25 дена да се запишат на списокот на гласачи, а ...

Истекува рокот за пријавување на спорни гласачи

Фокус - 19.08.2016

Денеска истекува рокот за пријавување во Државната изборна комисија на граѓаните со спорни записи во Избирачкиот список. Имињата на спорните гласачи беа објавени на 26-ти јули и тие имаа рок од 25 дена да се запишат на списокот на гласачи, а ...

Истекува рокот за пријавување на спорните гласачи во ДИК

Нетпрес - 19.08.2016

Денеска истекува рокот за пријавување во Државната изборна комисија на граѓаните со спорни записи во Избирачкиот список. Имињата на спорните гласачи беа објавени на 26-ти јули и тие имаа рок од 25 дена да се запишат на списокот на гласачи, а ...

Денеска завршува пријавувањето на спорните гласачи во ДИК...

Н.Македонија - 19.08.2016

Денеска истекува рокот за пријавување во Државната изборна комисија на граѓаните со спорни записи во Избирачкиот список. Имињата на спорните гласачи беа објавени на 26 јули и тие имаа рок од 25 дена да се запишат на списокот на гласачи.

Истекува рокот за пријавување на спорните гласачи во ДИК

ТВ21 - 19.08.2016

Денеска истекува рокот за пријавување во Државната изборна комисија на граѓаните со спорни записи во Избирачкиот список. Имињата на спорните гласачи беа објавени на 26-ти јули и тие имаа рок од 25 дена да се запишат на списокот на гласачи, а ...

Денеска е последен ден за пријавување на спорните гласачи

+инфо - 19.08.2016

До вчера се пријавиле вкупно 6.984 граѓани. Денеска истекува рокот за пријавување во Државната изборна комисија на граѓаните со спорни записи во Избирачкиот список. Имињата на спорните гласачи беа објавени на 26-ти јули и тие имаа рок од 25 дена да ...

Истекува рокот за пријавување на спорните гласачи во ДИК

Курир - 19.08.2016

Денеска истекува рокот за пријавување во Државната изборна комисија на граѓаните со спорни записи во Избирачкиот список. Имињата на спорните гласачи беа објавени на 26-ти јули и тие имаа рок од 25 дена да се запишат на списокот на гласачи, а ...

Истекува рокот за пријавување на спорните гласачи во ДИК

Lider - 19.08.2016

Денеска истекува рокот за пријавување во Државната изборна комисија на граѓаните со спорни записи во Избирачкиот список. Имињата на спорните гласачи беа објавени на 26-ти јули и тие имаа рок од 25 дена да се запишат на списокот на гласачи, а ...

ДО ДЕНЕСКА: Истекува рокот за пријавување на спорните гласачи во ДИК

Телеграф - 19.08.2016

Подрачните одделенија и канцеларии на ДИК денеска ќе работат работат до 19 часот, а граѓаните кои сакаат да се пријават преку апликацијата на веб-страницата, тоа ќе можат да го сторат до полноќ Денеска истекува рокот за пријавување во Државната ...

Истекува рокот за пријавување на спорните гласачи во ДИК

Алфа - 19.08.2016

Денеска истекува рокот за пријавување во Државната изборна комисија на граѓаните со спорни записи во Избирачкиот список. Денеска истекува рокот за пријавување во Државната изборна комисија на граѓаните со спорни записи во Избирачкиот список.

Денеска истекува рокот за пријавување на спорните гласачи до ДИК

Мета - 19.08.2016

Рокот за пријавување на граѓани со спорни записи во Државната изборна комисија истекува денеска. Имињата на спорните гласачи беа објавени на 26 јули и тие имаа рок од 25 дена да се запишат на списокот на гласачи.

Денеска истекува рокот за пријавување на спорните гласачи во ДИК

Пулс24 - 19.08.2016

Денеска истекува рокот за пријавување во Државната изборна комисија на граѓаните со спорни записи во Избирачкиот список. Имињата на спорните гласачи беа објавени на 26-ти јули и тие имаа рок од 25 дена да се запишат на списокот на гласачи, а ...

Денес истекува рокот за пријавување на спорните гласачи

Правдико - 19.08.2016

Денеска истекува рокот за пријавување во Државната изборна комисија на граѓаните со спорни записи во Избирачкиот список. Имињата на спорните гласачи беа објавени на 26-ти јули и тие имаа рок од 25 дена да се запишат на списокот на гласачи, а ...

За неколку часа истекува рокот за пријавување на спорните гласачи во ДИК

Вечер - 19.08.2016

Денеска истекува рокот за пријавување во Државната изборна комисија на граѓаните со спорни записи во Избирачкиот список Имињата на спорните гласачи беа објавени на 26-ти јули и тие имаа рок од 25 дена да се запишат на списокот на гласачи, а ...

Истекува рокот за пријавување на спорните гласачи во ДИК

Точка - 19.08.2016

Денеска истекува рокот за пријавување во Државната изборна комисија на граѓаните со спорни записи во Избирачкиот список. Имињата на спорните гласачи беа објавени на 26-ти јули и тие имаа рок од 25 дена да се запишат на списокот на гласачи, а ...

Истекува рокот за пријавување на спорните гласачи во ДИК

Либертас - 19.08.2016

Денеска истекува рокот за пријавување во Државната изборна комисија на граѓаните со спорни записи во Избирачкиот список. Имињата на спорните гласачи беа објавени на 26-ти јули и тие имаа рок од 25 дена да се запишат на списокот на гласачи, а ...

Истекува рокот за пријавување на спорните гласачи во ДИК

Репортер - 19.08.2016

Денеска истекува рокот за пријавување во Државната изборна комисија на граѓаните со спорни записи во Избирачкиот список. Имињата на спорните гласачи беа објавени на 26-ти јули и тие имаа рок од 25 дена да се запишат на списокот на гласачи, а ...

Истекува рокот за пријавување на спорните гласачи во ДИК

24 Вести - 19.08.2016

Денеска истекува рокот за пријавување во Државната изборна комисија на граѓаните со спорни записи во Избирачкиот список. Имињата на спорните гласачи беа објавени на 26-ти јули и тие имаа рок од 25 дена да се запишат на списокот на гласачи, а ...

На полноќ истекува рокот за пријавување на спорните гласачи

Алсат-М - 19.08.2016

Денеска истекува рокот за пријавување во Државната изборна комисија на граѓаните со спорни записи во Избирачкиот список. Имињата на спорните гласачи беа објавени на 26-ти јули и тие имаа рок од 25 дена да се запишат на списокот на гласачи, а ...

Во ДИК досега пријавени 7.931 спорни гласачи, рокот истекува денеска

Вечер - 19.08.2016

Заклучно до 12 часот денеска, до Државната изборна комисија се пријавиле вкупно 7.931 граѓани чиишто записи во Избирачкиот список по извршените вкрстени и теренски проверки се спорни, односно има несовпаѓање на податоците.

Во ДИК досега пријавени 7.931 спорни гласачи, рокот истекува на полноќ

ТВ21 - 19.08.2016

Заклучно до 12 часот денеска, до Државната изборна комисија се пријавиле вкупно 7.931 граѓани чиишто записи во Избирачкиот список по извршените вкрстени и теренски проверки се спорни, односно има несовпаѓање на податоците.