TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Седницата за уставните измени презакажана за утре, се уште нема двотретинско мнозинство

Канал5 - 10.01.2019

Власта сеуште го нема потребното двотретинско мнозинство за уставните измени, условува Беса, а нивните барања не се прифатливи за осумката независни од ВМРО-ДПМНЕ. Седницата денеска воопшто не почна.Во собранието е Ивана Стојаноска.

За утре одложена собраниската седница за уставни измени

Канал5 - 10.01.2019

И по пролонгирањето за 15 часот, собраниската седницата сепак не започна. Од кабинетот на претседателот на Собранието на РМ, Џафери известуваат дека 75 седница е одложена за утре . Седумдесет и петтата седница на Собранието на Република Македонија ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Уставни кочничари, снег насекаде, загрижениот Груевски се распишал на Фејсбук

Фактор - 10.01.2019

И денес нема епилог на уставните измени. Кочничари се јавуваат од сите страни. Барем така викаат дел од експертите и професорите, но и власта. Беса не попушта во однос на ставовите за уставните измени, но тука е и Заев со тврд став.

Собранието утре ќе продолжи со седницата за уставни измени

Р.С.Европа - 10.01.2019

Собранието денеска нема да одржи седница на која на дневен ред се уставните амандмани. Продолжението на седницата неколкупати беше одложувана за во текот на денот, по што е одложено за утре напладне.

Седницата за уставните измени никако да почне

Р.С.Европа - 10.01.2019

Продолжението на седницата на која треба да се усвојат уставните амандмани не е почната, иако беше најавено дека треба да почне во 15 часот. Првично, седницата беше најавена за во 13 часот, па беше одложена за во 15, но сè уште не е почната.

Седницата за уставни измени одложена за утре

А1 On - 10.01.2019

Седницата за уставните измени, која беше закажана за денеска, по неколку обиди и презакажувања не успеа да се одржи. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, потврди дека е презакажана за утре на пладне.

Нема договор за уставните измени, собраниската седница одложена за петок

Нетпрес - 10.01.2019

И откао беше одложена за 15 часот во четвртокот, собраниската седница сепак не го доживеа почетокот, а се дознава дека собранискиот спикер Џафери ја одложил 75-та седница за во петокот во 12 часот.

Повторно пролонгирана седницата за уставните измени

Фокус - 10.01.2019

Собранието повторно ја презакажа седницата на која ќе се гласа за уставните амандмани. Седницата беше пролонгирана и вчера, а одложена за денеска откако премиерот, Зоран Заев, им се обрати на пратениците.

Седницата за уставни измени одложена за утре, Заев нема обезбедено двотретинско мнозинство

Курир - 10.01.2019

Седумдесет и петтата седница на Собранието на Република Македонија нема да се одржи денес. Како што информираат од Собранието, седницата ќе продолжи на 11 јануари 2019 година (петок) во 12:00 часот.

Седницата за уставните измени одложена за 15 часот

Р.С.Европа - 10.01.2019

Продолжението на седницата на која треба да се усвојат уставните амандмани е одложена за во 15 часот, јавува известувачот на Радио Слободна Европа од Собранието. Премиерот Зоран Заев претходно денеска изјави дека сè уште се во разговори со БЕСА на ...

Независните пратеници за ТВ21: Беса е кочничар на седницата за уставни промени

ТВ21 - 10.01.2019

Групата од осум независни пратеници кои во првата фаза дадоа зелено светло на уставните промени за ТВ21 велат дека тие не се кочничари за почеток на седницата за уставни промени. За ТВ21 потврдуваат дека движењето Беса е кочничар и бараат да се ...

Седницата за уставните измени одложена за утре

Бриф - 10.01.2019

Седницата за уставните измени е презакажана за утре во 12 ...

Неславен почеток на „историската“ седница

Н.Македонија - 10.01.2019

Почетокот на 73-та пленарна собраниска седница, на која некако ѝ се наметнува атрибутот „историски пресвртна“ (за некои во позитивен, додека за други во негативен контекст), беше закажан за вчера, во 12 часот.

ФОТО: Салата празна – седницата за уставни промени повторно ќе се одложи

ТВ21 - 10.01.2019

Салата „Македонија“ во Собранието на Република Македонија на 30 минути по 15 часот е празна. Иако седницата беше закажана за 15 часот, сепак како што јавува репортерот на ТВ21, седницата повторно нема да започне ниту во овој термин.

Уставните измени ќе бидат изгласани денеска, или најдоцна утре, пишува „Катимерини“

Фокус - 10.01.2019

Прашање на часови, а не на денови, е кога ќе бидат изгласани уставните амандмани согласно договорот од Преспа, велат извори од Владата, пренесува „Катимерини“. Како што наведува грчкиот дневен весник во статија објавена утринава, се очекува ...

НЕМА СЕДНИЦА: Се презакажува за утре

Фактор - 10.01.2019

Откако беше закажана за 13, па одложена за 15 часот, седницата за уставни измени денеска нема да се одржи. Седумдесет и петтата седница на Собранието на Република Македонија наместо на 10 јануари 2019 година (четврток), ќе продолжи на 11 јануари ...

Седницата за уставните измени одложена за утре

Пулс24 - 10.01.2019

Иако беше најавено дека македонското Собрание 75.седница за уставните амндмани ќе ја продолжи во 15:00 часот таа не е започна. И по пролонгирањето за 15 часот, седницата сепак не започна. Од кабинетот на претседателот на Собранието на Р.Македонија ...

Седницата за уставните измени одложена, Заев на средба со пратениците

+инфо - 10.01.2019

Собраниската седница за уставните амандмани e одложена за во 15 часот . Седницата е одложена поради средбите на премиерот Зоран Заев со осумтемина независни пратеници од ВМРО – ДПМНЕ и со пратениците на ...

Продолжува седницата за уставните амандмани, пред Законодавниот дом нови протести

Макфакс - 10.01.2019

Во Собранието денеска продолжува 75-тата седница за уставните амандмани. Седницата за уставните промени ќе продолжи денеска во 13 часот кога ќе почне дискусијата за поднесените амандмани. На вчерашната седница премиерот Зоран Заев ги образложи ...

„Катимерини“: Уставните измени ќе бидат изгласани денеска, или најдоцна утре

Либертас - 10.01.2019

Прашање на часови, а не на денови, е кога ќе бидат изгласани уставните амандмани согласно договорот од Преспа, велат извори од Владата, пренесува ...

Седницата за уставни измени презакажана за во 15 часот

Република - 10.01.2019

Седницата за уставни измени која според најавата од Собранието требаше да продолжи денеска во 13 часот, е презакажана за во 15 часот. Се очекува и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски тогаш да се појави пред Собранието и да им се обрати на ...

Уставните измени ќе бидат изгласани денеска или најдоцна утре

ТВ21 - 10.01.2019

Гласањето за уставните амандмани во врска со Договорот од Преспа треба да заврши денес, иако може да се одолговлекува неколку дена, велат извори од Владата, а пренесува „Катимерини“. Грчкиот дневен весник наведе дека се очекува уставните измени да ...

Во 13 часот продолжува седницата за уставните измени, најавен нов протест пред Собрание

Мета - 10.01.2019

Седницата за уставните измени продолжува денеска во 13 часот откако вчера претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина седницата по говорот на премиерот Зоран Заев и нејзино продолжение закажа за денеска.

МАКЕДОНИЈА ПРЕД ПОСЛЕДНАТА ПРЕПРЕКА: Уставните измени за Заев се патриотски избор

Фактор - 10.01.2019

Во Парламентот денес продолжува седницата за уставни измени, обврска која потекнува од Преспанскиот договор со Грција . На самиот старт на седницата премиерот имаше говор а зборувајќи за клучните уставни амандмани кои се дел од Преспанскиот договор ...

Заев топ тема во медумите во регионот

Press24 - 09.01.2019

Седницата за уставни измени стана топ тема и во медиумите од регионот. Српскиот Курир пишува дека Заев истакнал дека ова е историска одлука и дека седницата е одложена за утре. Пренесуваат и дека ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваат на ...

Заев на седницата за уставните измени: Европа ни ја подаде раката, Македонија веќе нема да има отворени прашања

Канал5 - 09.01.2019

По повеќечасовно одложување и доцнење, со обраќање на премиерот Заев пред половина час конечно почна собраниската седница за усвојување на уставните амандмани произлезени од преспанскиот Договор.

Седницата за уставните измени ќе продолжи утре, Џафери сака секој пратеник да добие стенограм од говорот на Заев

Фокус - 09.01.2019

Само што започна, седницата на која требаше да се гласаат уставните измени, беше прекината. Откако пред пратениците се обрати премиерот Зоран Заев, спикерот Талат Џафери ја прекина седницата за секој пратеник да можел да добие стенограм од говорот ...

(Видео) Заев ги образложи амандманите, седницата продолжува утре

Макфакс - 09.01.2019

Да се издигнеме над делбите и да гледаме како се вее нашето знаме пред Брисел, порача премиерот Зоран Заев на продолжението на денешната собраниска седница за уставните амандмани и ги повтори аргументите дека со уставните измени се гарантирани ...

Одложена седницата за уставните измени- дали власта има поддршка 80 пратеници?

Алфа - 09.01.2019

Одложена за утре седницата каде треба да се гласаат уставните измени во Собранието на Република Македонија После говорот на премиерот Зоран Заев, каде тој побара од пратениците да дадат поддршка за уставните измени, велејќи дека со тоа ќе помогнат ...

Заврши собраниската седница, продолжува утре во 13 часот (ВИДЕО)

365 - 09.01.2019

Собраниската седница на која на двевен ред се најдоа и предлог-амандманите за уставни измени, почна прилично подоцна од најавеното, но и кратко траеше. Со 78 гласа „за“ од вкупно 97 присутни пратеници, верифициран беше мандатот на пратеникот Рубин ...

Седницата за уставни измени продолжува утре

Press24 - 09.01.2019

Седницата за уставните измени собранискиот спикер Талат Џафери ја прекина попладнево и најави дека ќе продолжи утре во 13. часот. Седницата беше презакажана за утре по обраќањето на премиерот Зоран ...

Џафери ја отвори собраниската седница за уставните измени

+инфо - 09.01.2019

Во отсуство на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собвранието Талат Џафери ја отвори собраниската седница за измени на Уставот во рамките на Преспанскиот договор. Со ова почна третата и последна фаза од уставните ...

Започна собраниската седница, на дневен ред и уставните амандмани (ВО ЖИВО)

365 - 09.01.2019

По првичното презакажување на почетокот на седницата за во 16 часот наместо во 12 часот, со задоцнување од повеќе од еден час, започна пленарната седница за уставните измени. Пратениците го изгласаа дневниот ред, на кој се наоѓаат и ...

ВИДЕО: Џафери ја прекина седницата за уставни промени

ТВ21 - 09.01.2019

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери по резимето на Зоран Заев ја прекина седницата и нејзино продолжение закажа за утре во 13 часот. Тој им даде задолжение на собраниските служби, говорот од Заев да го достават до сите ...

Седницата за уставните измени презакажана за 16 часот

Канал5 - 09.01.2019

За околу еден час треба да започне собраниската седница за уставните измени, кои произлегоа од преспанскиот договор. Седницата првично беше најавена за напладне, но спикерот Џафери соопшти дека се пролонгира за 16 часот.

ВО ЖИВО: Започна седницата за уставни промени

ТВ21 - 09.01.2019

Во Собранието на Република Македонија во тек е седницата за устави промени. Оваа седница е трета фаза од промените на уставот кои како предлог ги достави Влада на Република ...

Се одложи седницата: Пратениците утре ќе го менуваат Уставот, Заев ги убедуваше од говорницата

Скопје1 - 09.01.2019

Амандманите кои ги поднесoa, а произлегуваат од Договорот од Преспа, но и барањата на абанските опозициски партии ги образложи премиерот Зоран Заев пред пратениците. Утре во Собранието е финалната фаза, односно гласањето.

Протест пред Собранието, седницата за Уставот поместена

Р.С.Европа - 09.01.2019

Седницата за уставните измени е презакажана за 16 часот. Причините не се познати. Собраниската седница за уставните амандмани е одложена за 16 часот, извести претседателот на Собранието Талат Џафери.

Седницата за уставните измени одложена за 16 часот (видео)

Телма - 09.01.2019

Собраниската седница за уставните амандмани е пролонирана за 16 часот, извести претседателот на Собранието Талат Џафери. Тој не ја посочи причината за одложувањето на седницата. Веќе е договорено – ќе се менува преамбулата на Уставот на барање на ...

Седницата за уставните измени одложена до 16 часот

Алсат-М - 09.01.2019

Седницата за уставните амандмани е одложена за 16 часот, извести собранискиот спикер Талат Џафери. Џафери потоа ја констатира оставката на пратеникот и координатор на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, кој треба да ја преземе функцијата ...

Две пленарни и комисиски седници во Собранието

А1 On - 09.01.2019

Собранието на Република Македонија денеска напладне на 75 пленарна седница ќе ја почне расправата за утврдување на предлог-амандманите од Уставот со што треба да се заокружи процесот за спроведување на Договорот со Грција за решавање на спорот за ...

Седницата за уставни измени одложена за 16 часот

Алфа - 09.01.2019

Оставката на пратеникот од СДСМ Томислав Тунтев ја одложи собраниската седница за уставните измени. Одвај неколку минути траеше седницата која спикерот Џафери ја одложи до 16 часот. Власта сепак тврди дека го обезбедиле потребното двотретинско ...

Седницата за уставните амандмани презакажана за попладне, се чека новиот пратеник

Макфакс - 09.01.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери ја констатираше оставката на пратеникот и координатор на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев. Џафери ја презакажа седницата за 16 часот, на која на дневен ред се четирите измени на уставните ...

За утре одложена собраниската седница за уставни измени

Слободен Печат - 10.01.2019

И по пролонгирањето за 15 часот, седницата сепак не започна. Од кабинетот на претседателот на Собранието на РМ известуваат дека 75 седница е одложена за утре. -Седумдесет и петтата седница на Собранието на Република Македонија наместо на 10 јануари ...

ВО ЖИВО: Говори на демонстрантите пред Собрание – седницата одложена за 16 часот

ТВ21 - 09.01.2019

Во тек се говорите на демонстрантите пред зградата на Собранието на Република Макеоднија каде за 12 часот беше закажана седница за последната трета фаза од уставните промени, но поради формалности околу назначувањето на новиот пратеник по оставката ...

Седницата за уставните измени презакажана за 16 часот, протестот почна точно на пладне

Пулс24 - 09.01.2019

Собраниската седница за уставните амандмани е презакажана за 16 часот, извести претседателот на Собранието Талат Џафери, но не ја кажа причината за одложувањето. Пратениците на денешната 75.

Започнува последната фаза од уставните измени

Скопје1 - 09.01.2019

Денес со почеток во 12 часот ќе се одржи 75 пленарна седница на Собранието на Република Македонија на која ќе се утврдуваат предлог-амандманите од Уставот со што треба да се заокружи процесот за спроведување на Договорот со Грција за решавање на ...

Седницата за уставни измени одложена за утре, Заев нема обезбедено двотретинско мнозинство

Република - 10.01.2019

Седумдесет и петтата седница на Собранието на Република Македонија нема да се одржи денес. Како што информираат од Собранието, седницата ќе продолжи на 11 јануари 2019 година (петок) во 12:00 часот.

Независните пратеници: Беса е кочничар на седницата за уставни промени

Press24 - 10.01.2019

Групата од осум независни пратеници кои во првата фаза дадоа зелено светло на уставните промени за ТВ21 велат дека тие не се кочничари за почеток на седницата за уставни промени. За ТВ21 потврдуваат дека движењето Беса е кочничар и бараат да се ...

„Катимерини“: Уставните измени ќе бидат изгласани денеска, или најдоцна утре

1tv - 10.01.2019

Прашање на часови, а не на денови, е кога ќе бидат изгласани уставните амандмани согласно договорот од Преспа, велат извори од Владата, пренесува „Катимерини“. Како што наведува грчкиот дневен весник во статија објавена утринава, се очекува ...