TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Путин на Црвениот плоштад: Победата ќе биде наша (ВИДЕО)

МКД - 30.09.2022

Рускиот претседател Владимир Путин им се обрати на насобраните граѓани на Црвениот плоштад по потпишувањето на анексијата која го формализираше руското припојување на четирите украински региони.

Путин пееше на Црвениот плоштад во Москва, по анексијата на 4те области кои се со големина на Португалија: ТИЕ СЕ НАШИ ГРАЃАНИ – ЗАСЕКОГАШ!

Пулс24

ПУТИН ОД ЦРВЕНИОТ ПЛОШТАД ИМ ПОРАЧА НА НОВИТЕ РЕГИОНИ: Русија ви го отвора срцето

Фактор

Путин на концертот на Црвениот плоштад: „Победата ќе биде наша“

Независен

Илјадници на Црвениот плоштад во Москва ја прославуваат анексијата (ФОТО)

Канал5

„Победата ќе биде наша” им порача Путин на граѓаните собрани на Црвениот плоштад во Москва

А1 On

Путин се обрати пред насобраните на Црвениот плоштад во Москва: Победата ќе биде наша

Канал5

Фокус Либертас 24Инфо Вечер Прес

Русите ја прославија анексијата на украинските територии на Црвениот плоштад во Москва, Путин им посака добредојде дома ...

Во Центар - 01.10.2022

Откако рускиот претседател Владимир Путин прогласи анексија и припојување на украински територии, на Црвениот плоштад во Москва беше одржана церемонија за да се прослави одлуката, која најостро ја осудува Западот.

ПРЕМИЕРКАТА НА ЕСТОНИЈА ГО ОБВИНИ ПУТИН: „Анектирана територија со големина од 40 отсто од Германија“

Пулс24

Путин не планира да ги посети анектираните украински територии додека трае војната

360 степени

Песков: Претседателот Путин засега не планира посета на анексираните региони

А1 On

Непосредно пред церемонијата на анексијата, Кремљ не знае каде ќе бидат границите на Русија

А1 On

Москва подготвува прослави по повод анектирањето на Донбас

Телма

НИКОГАШ, НИКОГАШ, НИКОГАШ! Бајден рече дека САД не ги признаваат резултатите од референдумот и припојувањето на украинската територија кон Русија

Пулс24

Во Центар Р.С.Европа Gostivarpress.mk Алсат-М Zoom Вечер Прес Либертас

ОДГОВОР НА ЗЕЛЕНСКИ ДО РУСИЈА: Украина официјално поднесе барање за влез во НАТО

Пулс24 - 30.09.2022

Преземаме одлучувачки чекор со потпишување на апликацијата на Украина за забрзан пристап во НАТО, рече Зеленски во Киев. Рускиот претседател Владимир Путин претходно потпиша документи за припојување на окупираните делови на украинските региони ...

Со концерти и маршеви Путин слави aнексиjа на 15 проценти од украинската територија

Сител

Ако Украина влезе во НАТО – сите сме во војна со Русија, вели Весна Пусиќ

Слободен Печат

Путин потпиша анексија на четири украински региони

Deutsche Welle

Со концерти и маршеви Путин слави анексина на 15 проценти од украинската територија

Сител

Путин ги потпиша документите за соединување на четирите украински региони со Русија

360 степени

Имаме четири нови региони, кажа Путин, прогласувајќи анексија на 15% од Украина

Сакам да кажам

Фактор А1 On А1 On +инфо Вечер Прес Н.Македонија 360 степени Телма

Захарова: Гутереш ги надмина своите овластувања

Макфакс - 30.09.2022

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова ја коментираше изјавата на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш дадена како резултат од референдумот во регионите ДНР, ЛНР, Запорожје и Херсон.

Захарова: Гутереш ги надмина своите овластувања и застана на страна на Западот

Press24

Захарова: Гутереш ги надмина своите овластувања и застана на страна на Западот

Република

Западот не ја признава руската анексија на Донбас, Херсон и Запорожје

Алсат-М - 30.09.2022

Соопштението на рускиот претседател Владимир Путин дека четири региони на Украина сега веќе се дел од Русија беше остро осудена од САД, Европската унија и многу други земји. Соединетите Американски Држави и Обединетите нации соопштија дека нема да ...

И официјално Русија ги анектираше четирите украински региони

Канал5

Во Кремљ започна церемонијата за пристапување на четирите украински региони кон Руската Федерација

Глас на Америка

Путин: Киев да се врати на преговори, но за новите територии нема преговарање

МКД

САМО ОКУПИРАНИТЕ ЗЕМЈИ ИЛИ ЦЕЛ ХЕРСОН И ЗАПОРОЖЈЕ? Кремљ допрва треба да ги исцрта границите на анектираните региони

+инфо

(ВИДЕО) Церемонијата на анексија започнува за помалку од еден час: Пристигнаа проруските лидери и автобуси со публиката

А1 On

Најмалку 23 загинати во руски напад на Запорожје додека во Москва се подготвува прослава на анексијата

Сакам да кажам

ТВ21 А1 On Слободен Печат +инфо Локално Вечер Прес Локално МКД

Макрон: Силно ја осудувам руската нелегална анексија на украинските региони

Макфакс - 30.09.2022

Франција им се придружи на земјите кои ја осудија анексијата“ на четири региони. Во соопштението од Елисејската палата се наведува дека францускиот претседател Емануел Макрон „најостро го осудува“ заземањето на Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје.

ЕУ: Никогаш нема да ја признаеме нелегалната анексија

Независен

Во Москва пристигнаа претставници на ДНР, ЛНР, Запорожје и Керсон

Пулс24

Трус: Путин не може да ги менува меѓународните граници користејќи брутална сила, ќе се погрижиме да ја загуби оваа незаконска војна

CivilMedia

Во Москва пристигнаа претставници на ДНР, ЛНР, Запорожје и Керсон

Скопје1

Макрон силно ја осуди одлуката анексијата на четири украински региони од страна на Русија

Локално

Макрон: Силно ја осудувам нелегална анексија на украинските региони

Press24

Денешен

Киев ветува дека ќе продолжи со ослободувањето на државата и народот, откако Русија ги анектира четирите региони

Слободен Печат - 30.09.2022

Украиските власти денеска соопштија дека војската ќе продолжи со својата контраофанзива против Русија на истокот од државата, откако Москва официјално анектираше четири украински региони и побара од армијата на Киев да престане со борбите.

Украина ветува дека ќе продолжи да ја „ослободува државата и народот“

А1 On

Украина ветува дека ќе продолжи да ја „ослободува државата и народот“

Zoom

Украина ветува дека ќе продолжи да ја „ослободува државата и народот“

Курир

Украина ветува дека ќе продолжи да ја „ослободува државата и народот“

Опсервер

Украина ветува дека ќе продолжи да ја „ослободува државата и народот“

Сител

Украина ветува дека ќе продолжи да ја „ослободува државата и народот“

Вечер Прес

Press24 MakPress

Зеленски побара експресен прием на Украина во НАТО по руската анексија

Сакам да кажам - 30.09.2022

Володимир Зеленски објави дека Украина поднела и формално барање за експресен прием во НАТО откако Владимир Путин прогласи нелегална анексија на четири украински региони. „ Ние веќе ја докажавме нашата компатибилност со стандардите на НАТО.

Зеленски брзо одговори на потегот на Путин: Украина се приклучува на НАТО

Локално

Зеленски се закани: Украина ќе одговори остро ако Русија ги присвои четирите региони

Press24

Украина остро ќе одговори доколку Русија ги анектира четирите региони

Локално

Зеленски: Силно ќе одговориме ако Русија ги анектира сите четири региони

Макфакс

Зеленски ѝ се закани на Русија со остар одговор ако ги анектира украинските региони

Н.Македонија

Зеленски: Силно ќе одговориме ако Русија ги анектира сите четири региони

Точка

Реакции на говорот на Путин, ЕУ нема да ја признае анексијата на рускиот претседател

Макфакс - 30.09.2022

Рускиот претседател Владимир Путин претседаваше со церемонијата на анексија на четирите украински региони кои беа делумно окупирани од руските воени сили, што ја ескалира седуммесечната војна и ја воведе во нова, непредвидлива фаза.

Реакции од ЕУ по говорот на Путин: Нема ништо да признаеме

Press24

Реакции од ЕУ по говорот на Путин: Нема ништо да признаеме

Либертас

Зеленски: Путин мора да биде запрен

Макфакс - 30.09.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа изјави дека Русија може да ги избегне најлошите последици од војната против Украина, но за да се случи тоа, претседателот Владимир Путин мора да биде запрен.

Зеленски: Путин мора да биде запрен

24Инфо

Зеленски: Путин мора да биде запрен

MTM

Путин мора да биде запрен, вели Зеленски

Скопје1

Зеленски: Путин мора да биде запрен

Денар

Зеленски: Путин мора да биде запрен

А1 On

Зеленски: Путин мора да биде запрен

Кумановски м.

Локално

Хрватска ги осуди руските референдуми во Украина: „Тие се лажни и незаконски“

MTM - 30.09.2022

Министерството за надворешни работи на Хрватска објави соопштение за руските референдуми на истокот на Украина со кои Путин анектираше четири региони. „ Република Хрватска најостро ги осудува нелегалните и лажни референдуми одржани меѓу 23 и 27 ...

Хрватска за руските референдуми во Украина смета дека се лажни и незаконски

24Инфо

Путин потпиша

4NEWS - 29.09.2022

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за признавање на регионите Керсон и Запорожје како независни територии. „Во согласност со општоприфатените принципи и норми на меѓународното право, признавајќи го и потврдувајќи го принципот на ...

Путин ги потпиша указите за признавање на независноста на Хесонската и Запорошката област

Бизнис Вести

Путин ги потпиша указите за признавање на независноста на Хесонската и Запорошката област

Независен

Путин ги потпиша указите за признавање на независноста на Хесонската и Запорошката област

Опсервер

Путин ги потпиша указите за признавање на независноста на Хесонската и Запорошката област

Бриф

Путин ги потпиша указите за признавање на независноста на Херсонската и Запорошката област

24 Вести

Путин ги потпиша указите за признавање на независноста на Хесонската и Запорошката област

24Инфо

Курир Скопје1 Либертас MakPress