TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Адвокатот на Трамп платил 130.000 долари на порно ѕвезда, за да ја спречи да зборува за сексот со американскиот ...

Точка - 13.01.2018

Трамп ја запознал Стефани Клифорд, која во филмовите за возрасни го користи името Сторми Даниелс, на еден голф настан во 2006. година. Личниот адвокат на Трамп се договорил со порно актерката да и исплати 130.000 долари, за да ја спречи да проговори ...

Белата куќа: Трамп е во одлична здравствена состојба

Нова ТВ - 13.01.2018

Американскиот претседател, Доналд Трамп, е во одлична здравствена состојба, соопшти доцна синоќа Белата куќа цитирајќи го неговиот лекар после првиот систематски преглед по доаѓањето на Трамп на власт.

Ние не доаѓаме, му порачаа норвежаните на Трамп

Сакам да кажам - 13.01.2018

Голем број Норвежани го отфрлија предлогот на Доналд Трамп да се доселат во САД, откако тој се пожалил дека на неговата земја не ѝ требаат повеќе мигранти од „посрани држави“, алудирајќи на Хаити, Ел Салвадор и Африка.

Што и кој ќе биде на насловните страни во 2018?

Р.С.Европа - 13.01.2018

Каква ќе биде втората година од мандатот на американскиот претседател Доналд Трамп чиј избор е под сенка на можното руско мешање во изборите? Зошто претседателските избори во Русија не носат никакво изненадување во врска со победникот? Дали ...

Трамп ѝ платил на поранешна порно актерка за да молчи за нивната врска

Макфакс - 13.01.2018

Поранешна актерка во филмови за возрасни добила 130.000 долари за да не открива во јавноста детали од нејзината врска со Доналд Трамп, пишуваат светските медиуми. Според „Волстрит Џурнал“, адвокатот на Трамп, Мајкл Коен, организирал исплата за ...

Порно ѕвезда добила 130.000 долари да молчи за сексуалниот однос со Трамп

Сакам да кажам - 13.01.2018

Личниот адвокат на Доналд Трамо договорил исплата од 130.000 долари на порно актерка за да ја спречи јавно да зборува за наводен сексуален однос со американскиот претседател, објави „Вол Стрит Џурнал“.

Африканските земји чекаат извинување од Трамп

Стандард - 13.01.2018

Амбасадорите од групата на африканските земји во ОН побараа демант и извинување од американскиот претседател Доналд Трамп поради расистичката реплика за имигрантите од „мизерни дупки“, за која беше објавено во медиумите, пренесе Франс прес.

Трамп е здрав

еМагазин - 13.01.2018

Претседателот е во одлична здравствена состојба, изјави лекарот на Белата куќа д-р Рони Џексон по првиот медицински преглед на Доналд Трамп по преземањето на функцијата пред речиси една година.

Волстрит журнал: Адвокат и платил на порно ѕвезда 130 илјади евра за да молчи за сексуален однос со Трамп

Либертас - 12.01.2018

Американскиот весник Волтстрит журнал објави дека порно актерката Стефани Клифорд, позната под порно името „Stormy Daniels“, добила 130.000 долари од Мајкл Коен, адвокат на Доналд Трамп во 2016 година во тек на претседателската кампања за да молчи ...

Трамп ги отфрли обвинувањата дека кажал навредливи работи за дел од африканските земји

24 Вести - 12.01.2018

Американскиот претседател не негира дека за време на состанокот посветен на имиграцијата изнел некои тешки зборови кон дел од земјите од африканскиот континент, но дека новинарите погрешно ја пренеле целата информација.

Поранешниот претседател на Мексико кон Трамп: Твојата уста е како депонија!

Канал5 - 12.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп неколку држави ги нарече “дупки“, а тоа предизвика остри осуди ширум светот. Како што пренесе „Вашингтон пост“, кој се повикува на повеќе неименувани извори, на состанокот со американските сенатори за предлогот ...

Детално ќе биде прегледан - Трамп падна во рацете на лекарите

Press24 - 12.01.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп пристигна на првиот систематски преглед откако ја зазема позицијата претседател на Америка. Колона возила кои го придружуваа претседателот пристигна во Мериленд, каде што тој ќе биде прегледан, пренесува АП.

Трамп негира дека користел навредливи изрази за африканските земји и за Хаити

Р.С.Европа - 12.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска негира дека користел навредливи изрази за африканските и латиноамериканските држави. Претходно, ОН остро ја осудија и ја нарекоа „расистичка“ наводната изјава на Трамп, кој африканските земји и Хаити ги ...

Топли поздрави за Трамп од „по...те земји“

Deutsche Welle - 12.01.2018

По...ни земји? Така американскио тпретседател Трамп ги нарече Хаити, Ел Салвадор и африканските држави. Во тие земји многу луѓе мислат поинаку, но има и онакви кои се согласуваат со Трамп. Со терминот „по..

„Тајм“: Трамп гори

+инфо - 12.01.2018

Насловната страна на „Тајм“ се совпаѓа со излегувањето на книгата „Оган и бес: Во Белата куќа на Трамп“. Американскиот претседател Доналд Трамп повторно е на насловната страна на весникот „Тајм“.

„Тајм“ повторно го нападна Трамп: Ја запалија неговата глава на насловната страница

Точка - 12.01.2018

Популариот магазин „Тајм“ на насловната страница го стави претседателот на САД, Доналд Трамп, но овој пат „ја запали“ неговата глава. Трамп на насловната страница на „Тајм“ е прикажан како вика и притоа очигледно е дека неговата глава гори, додека е ...

Трамп се повлекува : не зборував навредливо за мигрантите

Канал5 - 12.01.2018

Трамп одрекува дека на состанокот во Овалната соба ги навредувал земјите од каде што доаѓаат мигранти . Американскиот претседател сепак потврди дека користел остар речник . Тој на твитер напиша дека не користел навредливи зборови против Хаити , Ел ...

ОН: Нема друг збор за Трамп освен расист

Мета - 12.01.2018

Обединетите нации остро ја осудија и ја нарекоа расистичка изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп кој африканскиte земји и Хаити ги нарече „дупки“. -Ако тоа се потврди, во прашање е шокантна и срамна изјава на претседателот на САД.

Трамп за навредите кон Африка и Хаити: Не користев таков јазик!

Стандард - 12.01.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска негираше дека тој ги дефинирал африканските земји како „мизерни дупки“ и други континенти, од кои земјата добива мигранти, објави АФП. „Тоа не беше јазикот што се користеше“, напиша Трамп во мрежата на ...

Обединетите нации за Трамп – тој е расист

Канал5 - 12.01.2018

ОН остро ја осудија и ја нарекоа расистичка изјавата на Американскиот претседател , кој Африканските држави и Хаити ги нарекува ѓубре од држави . ,, Доколку се потврди шокантната и срамна изјава на претседателот Трамп , нема друг збор што би можел ...

Гори Трамп (Фото)

Локално - 12.01.2018

Магазинот „Тајм“ повторно на насловната страница го стави американскиот претседател Доналд Трамп, а овојпат му направија коса од оган. Трамп на насловната на магазинот е прикажан како вика, додека косата му е претворена во пламен, со наслов „Година ...

Трамп прашува: Што ќе ни се имигранти од „мизерни дупки“?

Стандард - 12.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп прашал вчера за што ќе им се на САД имигранти од „мизерни дупки“ како Хаити и земјите во Африка, соопштија американските медиуми и агенциите, повикувајќи се на извори, кои посакале анонимност.

Африка стаписана од ненадејното и вулгарно внимание на Трамп

МКД - 12.01.2018

Африканците се разбудија денес за да откријат дека претседателот Доналд Трамп конечно се заинтересирал за нивниот континент. Но, не е она за што се надеваа. Користејќи вулгарен говор, Трамп во четвртокот се запраша зошто САД би прифатиле уште ...

Нов вербален испад: Трамп зборува за земји „по...ни дупки“

Deutsche Welle - 12.01.2018

На разговори за миграцијата од Хаити и од африканските држави, американскиот претседател Донад Трамп ги нарекол овие земји „по...ни дупки“. На разговори околу миграцијата со двајца сенатори во Белата куќа, американскиот претседател Доналд Трамп, ...

Трамп: Африка и Хаити се „ср..е од држави“

+инфо - 12.01.2018

Трамп рекол на еден друг состанок за имиграцијата дека „сите жители на Хаити имаат сида“. Белата куќа тогаш демантираше. Американскиот претседател Доналд Трамп се занесе синоќа на состанок со парламентарци во Белата куќа за имиграцијата, ...

ЗОШТО НИ ДОАЃААТ МИГРАНТИ ОД „ПОСРАНИ ДРЖАВИ“, А НЕ ОД НОРВЕШКА, КАЖА ТРАМП

Сакам да кажам - 12.01.2018

Белата куќа не го демантираше срамниот испад на претседателот Доналд Трамп, кој на состанокот со претставниците на двете партии во Овалниот уред употреби погрдни зборови за имигрантите кои доаѓаат во САД.

Трамп повторно повика на изградба на ѕид на границата на САД со Мексико

Алсат-М - 12.01.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп повторно повика на изградба на ѕид долж границата со Мексико. „Демократите изгледа се стремат луѓе и дрога да влегуваат во нашата земја од јужната граница – процес, при кој се изложува на ризик животот на илјадници ...

Реакции на Африканската унија и на ОН за изјавата на Трамп за Африка и Хаити...

Н.Македонија - 12.01.2018

Реакции на Африканската унија и на ОН за изјавата на Трамп за Африка и Хаити Африканската унија соопшти денеска дека се „искрено вознемирени“ од изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп поради вулгарниот речник кога запрашал зошто САД да ...

Хаити побара официјално објаснување за изјавата на Трамп

Макфакс - 12.01.2018

Владата на Хаити синоќа официјално го повика американскиот амбасадор во земјата да објасни зошто претседателот Доналд Трамп ги нарекол шутрачки земји Хаити, Ел Салвадор и некои африкански земји.

Трамп: Зошто ни доаѓаат мигранти од шутрачки земји

Макфакс - 12.01.2018

На состанокот со членовите од Конгресот, американскиот претседател Доналд Трамп го загуби трпението за време на расправата за двостраниот договор за имиграција, пишува „Вашингтон пост“. „Зошто ни доаѓаат сите тие луѓе од шутрачки земји?“ рекол Трамп ...

Зошто САД прифаќаат луѓе од тие пос*ани држави? Трамп повторно шокирал со изјава, а сака мигранти само од една земја

Точка - 12.01.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп, прашал зошто САД прифаќаат имигранти од "пос*ани земји". Претседателот на САД, Доналд Трамп прашал зошто САД прифаќаат имигранти од "пос*ани земји", на состанокот за договорот за имиграција со пратениците од ...

Трамп ѝ платил на поранешна порно актерка за да молчи за нивната врска

Вечер - 13.01.2018

Поранешна актерка во филмови за возрасни добила 130.000 долари за да не открива во јавноста детали од нејзината врска со Доналд Трамп, пишуваат светските медиуми. Според „Волстрит Џурнал“, адвокатот на Трамп, Мајкл Коен, организирал исплата за ...

Заминувањето на Бенон не е крај за Трампизмот

Deutsche Welle - 11.01.2018

Судирот на Стив Бенон со Доналд Трамп, по што следуваше и негово заминување од Брајтбарт, можеби ќе го намали националистичкиот сентимент во Белата Куќа. Но тоа не значи дека Трампизмот е мртов, смета Михаел Книге.

Трамп сугерира вмешаност на разузнавањето на САД во неговата кампања

Глас на Америка - 11.01.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп, со нови критики поврзани со истрагите за неговата кампања во 2016-та година, сугерирајќи дека Законот за овластување на разузнавачките служби на САД се употребил за „лошо следење и злоупотреба“ на неговите изборни ...

Лекар од Белата куќа: Трамп е во одлично здравје

+инфо - 13.01.2018

Медицинскиот преглед на претседателот, спроведен денеска во националната воена болница „Волтер Рид“ минал исклучително добро. Претседателот е во одлична здравствена состојба, изјави лекарот на Белата куќа д-р Рони Џексон по првиот медицински преглед ...

Трамп го обвини судскиот систем дека е скршен и нефункционален

Алсат-М - 11.01.2018

Претседателот Доналд Трамп го обвини американскиот судскиот систем дека е скршен и нефункционален, откако суд во Сан Франциско повторно издаде привремена забрана за одлуката на Трамп да се почитува Zаконот за депортирање на млади мигранти.

Трамп: Американскиот судски систем е неправеден и скршен

МКД - 11.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го критикуваше американскиот судски систем велејќи дека е „неправеден“ и „скршен". Трамповите зборови следеа по одлуката на судот во Сан Франциско привремено да го блокира неговиот план за укинување на ...

Трамп оди на лекарски преглед, но светот нема да дознае дали е ментално здрав

+инфо - 11.01.2018

Портпаролот на Белата куќа Хоган Гидли оцени дека таквиот пристап на новинарите, без каков и да е контакт на психијатри со претседателот е „одвратен“. Човекот, кој со севернокорејскиот диктатор Ким Џонг-ун си ги мери копчињата за нуклеарно оружје, ...

Трамп најави можно повторно приклучување на САД кон Парискиот климатски договор

МРТ - 11.01.2018

Американскиот претседател Трамп најави можно повторно приклучување на САД кон климатскиот договор. Досега 200 земји го потпишаа Парискиот договор за клима. Велика Британија планира да го елиминира пластичниот отпад до 2042-ра година.

Стив Бенон замина од десничарскиот портал „Брајтбарт“...

Н.Македонија - 11.01.2018

Стив Бенон замина од десничарскиот портал „Брајтбарт“ Поранешниот главен стратег на Белата куќа, Стив Бенон, поднесе оставка од функцијата претседавач со десничарскиот сајт за вести „Брајтбарт њуз“.

Трамп: Може и да го поддржиме договорот за климата од Париз!

Стандард - 11.01.2018

САД може „на крајот да се вратат“ во договорот за климатски промени во Париз, рече американскиот претседател Доналд Трамп чера. Но, ова може да се случи само под услови кои нема да ја казнат земјата за своето богатство од фосилни горива, соопшти ...

Трамп: Судскиот систем е скршен и нефункционален

Вечер - 11.01.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп го обвини американскиот судскиот систем дека е скршен и нефункционален, откако суд во Сан Франциско повторно издаде привремена забрана за одлуката на Трамп да се почитува Законот за депортирање на млади мигранти.

Tрамп: САД би можеле повторно да се вклучат во Климатскиот договор

Алфа - 11.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Вашингтон може повторно да се вклучи во Климатскиот договор од Париз, под услов да се подобрат условите кои тој ги содржи. Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Вашингтон може повторно ...

Волстрит журнал: Адвокат и платил на порно ѕвезда 130 илјади евра за да молчи за сексуален однос со Трамп

Локално - 13.01.2018

Американскиот весник Волтстрит журнал објави дека порно актерката Стефани Клифорд, позната под порно името „Stormy Daniels“, добила 130.000 долари од Мајкл Коен, адвокат на Доналд Трамп во 2016 година во тек на претседателската кампања за да молчи ...

ОН: Нема друг збор за Трамп освен расист

Либертас - 12.01.2018

Обединетите нации остро ја осудија и ја нарекоа расистичка изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп кој африканскиte земји и Хаити ги нарече „дупки“. -Ако тоа се потврди, во прашање е шокантна и срамна изјава на претседателот на САД.

Нов вербален испад: Трамп зборува за земји „по…ни дупки“

Либертас - 12.01.2018

На разговори за миграцијата од Хаити и од африканските држави, американскиот претседател Донад Трамп ги нарекол овие земји „по…ни дупки“. На разговори околу миграцијата со двајца сенатори во Белата куќа, американскиот претседател Доналд Трамп, како ...

Трамп: Африка и Хаити се „ср..е од држави“

Алфа - 12.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп се занесе синоќа на состанок со парламентарци во Белата куќа за имиграцијата, нарекувајќи, според „Вашингтон пост“, неколку африкански нации и Хаити како „ср..е од држави“ (Shithole countries).

Трамп: Треба да изградиме Голем ѕид на јужната граница

А1 On - 12.01.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп повторно повика на изградба на ѕид долж границата со Мексико. „Демократите изгледа се стремат луѓе и дрога да влегуваат во нашата земја од јужната граница – процес, при кој се изложува на ризик животот на илјадници ...

Хаити побара официјално објаснување за изјавата на Трамп

Вечер - 12.01.2018

Владата на Хаити синоќа официјално го повика американскиот амбасадор во земјата да објасни зошто претседателот Доналд Трамп ги нарекол шутрачки земји Хаити, Ел Салвадор и некои африкански земји.

Трамп: Зошто ни доаѓаат мигранти од шутрачки земји

Вечер - 12.01.2018

На состанокот со членовите од Конгресот, американскиот претседател Доналд Трамп го загуби трпението за време на расправата за двостраниот договор за имиграција, пишува „Вашингтон пост“. „Зошто ни доаѓаат сите тие луѓе од шутрачки земји?“ рекол Трамп ...