TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Не е бездомник: Тоа е помошникот тренер на Атлетико Мадрид (ФОТО)

Sport 1 - 15.08.2018

Диего Симеоне нема право да го води Атлетико Мадрид на Суперкуп дуелот против Реал Мадрид во Талин, Естонија поради суспензијата која му трае уште од минатата сезона, поради недолично однесување на натпреварот против Арсенал во Лигата на Европа.

ФОТО: Реал има нерешено на полувреме – но нивни навивач на трибини го трола голманот на Ливерпул

Спортклуб - 15.08.2018

По првиот дел во Талин вечерва помеѓу Реал и Атлетико, резултатот е изедначен 1:1. Први поведоа Атлетико со голот на Диего Коста во првата минута, па потоа кон средината на првиот дел, Карим Бензема успеа да постигне гол со глава за изедначување.

Максимално зајадливо: Фан на Реал со специјален дрес во Талин (ФОТО)

Дерби - 15.08.2018

Реал Мадрид вечерва се бори за уште еден трофеј, овојпат во рамките на европскиот Суперкуп, но и прв во ерата на новиот тренер Хулен Лопетеги. Своето место во Талин „кралскиот клуб“ го обезбеди со третиот триумф по ред во Лигата на шампионите и со ...

Лорис Кариус забележан на трибина со навивачи на Реал Мадрид (ФОТО)

Sport 1 - 15.08.2018

Голманот на Ливерпул, Лорис Кариус беше еден од „најдобрите“ играчи на Реал Мадрид за време на финалето од Лигата на шампиони минатата сезон, кога директно кумуваше на два гола на „кралскиот“ клуб.

Диего Коста со најбрзиот гол во историјата на УЕФА Суперкупот!! (ВИДЕО)

SportMedia - 15.08.2018

Точно 49 секунди му требаше на Атлетико Мадрид да поведе во финалето на Суперкупот на Европа. За најбрзиот гол во историјата на ова УЕФА натпреварување се погрижи Диего Коста. Најпрвин долга топка уфрли Годин, а потоа Шпанецот маестрално го исфрли ...

Реал Мадрид не дозволува Атлетико долго да се радува, Бензема го израмни резултатот (ВИДЕО)

24Фудбал - 15.08.2018

Два гола во Талин во првиот половина час, Реал Мадрид и Атлетико Мадрид играат ефикасен Суперкуп натпревар. Реал Мадрид во 27. минута го изедначи резултатот против Атлетико кој поведе уште во 50. секунда од мечот со гол на Диего Коста.

Диего Коста го постигна најбрзиот гол во историјата на УЕФА Суперкупот (ВИДЕО)

МКД - 15.08.2018

УЕФА Суперкупот во Талин имаше фантастично отварање, Диего Коста му донесе водство на Атлетико Мадрид уште во 49. секунда од натпреварот. Градските ривали Реал и Атлетико Мадрид во Естонија го играат УЕФА Суперкуп натпреварот, а мрежата се тресеше ...

Полувреме во Талин: Реми на мечот меѓу Реал Мадрид и Атлетико (ВИДЕО)

Курир - 15.08.2018

Реми на полувремето на мадридското дерби кое се игра денеска во Естонија, поточно во Талин, каде Реал и Атлетико Мадрид го играат Суперкупот на Европа. Резултатот на полувремето е 1:1, а со гол уште во првата минута натпреварот го отвори напаѓачот ...

Уште не почнал натпреварот, Атлетико Мадрид поведе со 1-0! (ВИДЕО)

24Фудбал - 15.08.2018

Одлично отварање на Суперкуп натпреварот меѓу Реал Мадрид и Атлетико Мадрид, Диего Коста постигна гол по само 50 секунди игра. Атлетико Мадрид поведе во Суперкупот, а уште не помина ни една минута од натпреварот. Диего Коста во 50.

Бомбастичен старт на Суперкупот: Диго Коста го смрзна Реал за 50 секунди (ВИДЕО)

Sport 1 - 15.08.2018

Атлетико Мадрид поведе со 1-0 против Реал Мадрид во Суперкупот на УЕФА уште во првата минута, преку Диего Коста. Ова е најбрзиот гол во историјата на овој натпревар помеѓу победникот во Лигата на шампиони и Лигата на Европа.

ВИДЕО: Дар-мар на Диего Коста и супер-гол од мртов агол!

Gol.mk - 15.08.2018

Не можеше подобро да започне финалето на Суперкупот на Европа за Атлетико Мадрид . Уште во првата минута Диего Коста направи дар-мар низ одбраната на европскиот првак, влезе од десната страна и биеше од мртов агол, на Кејлор Навас не можеше ништо да ...

ВИДЕО:Шок уште на почетокот – Атлетико уште во првите 60 секунди постигна гол против Реал

Спортклуб - 15.08.2018

Подобар почеток на натпреварот неможевме да посакаме, Атлетико Мадрид води по само неколку секунди игра во Талин. За шокантниот развој на натпреварот сведок е брзиот гол на „душекџиите“ против Реал ...

Резултатот отворен во првата минута: Голем кикс на Рамос, вистинска бомба од Диего Коста, Атлетико води против Реал ...

Курир - 15.08.2018

Мадридското дерби меѓу Реал Мадрид и Атлетико Мадрид, вечерва се игра во Талин, Естонија, каде се игра овогодинешниот Суперкуп на Европа. Уште во првата минута, Диего Коста откако прво го надмудри Рамос, успеа да постигне гол со вистински бомба шут ...

Во Талин ќе се крши копјето меѓу градските ривали и честа за Мадрид (состави)

Спортклуб - 15.08.2018

Вечерва во Талин ќе се игра за трофејот на УЕФА Суперкупот, но и за честа на Мадрид. Актуелниот победник од ланската сезона, Реал Мадрид, кој во Скопје го победи Манчестер Јунајтед со 2:1, вечерва ќе игра против Атлетико Мадрид, во естонскиот град ...

Состави за Суперкупот во Талин: Реал тргнува без Модриќ, Атлетико „пука“ со сите сили

Дерби - 15.08.2018

Вечерва во Талин (Естонија) се игра Суперкупот на УЕФА во кој силите ќе ги одмерат победникот од минатата сезона во Лигата на шампионите (Реал Мадрид) и победникот од Лига Европа (Атлетико Мадрид).

Почетни состави за дуелот Реал Мадрид – Атлетико Мадрид

24Фудбал - 15.08.2018

Лопетеги и Симеоне ги отворија картите, познати се почетните состави за европскиот Суперкуп каде копјата ќе ги судрат градските ривали Реал и Атлетико. За нешто помалку од еден час стартува пресметката помеѓу победникот од Лигата на шампионите, Реал ...

За прв пат во историјата: Атлетико има поскап тим од Реал

Sport 1 - 15.08.2018

Тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Симеоне често пред дуелите со Реал Мадрид или Барселона сакаше да потенцира дека неговиот тим не може да се мери со овие два гиганти и според буџетот и според вредноста на фудбалерите.

ПОЧЕТНИ СОСТАВИ: Модриќ почнува од клупата, Атлетико супер-офанзивен

Gol.mk - 15.08.2018

На еден час до почетокот на Суперкуп финалето на УЕФА во Талин, Лопетеги и Симеоне ги официјализираа стартните тимови. Двајцата тренери не менуваа ништо од најавите и Лука Модриќ нема да се најде во стартниот тим, бидејќи нема доволно тренинзи во ...

Мадридска пресметка во Суперкупот на УЕФА

Сител - 15.08.2018

Мадридските гиганти Реал и Атлетико вечерва во Талин Естонија ќе се борат за Суперкуп Трофејот на УЕФА. Минатата година триумфираше Реал Мадрид. Европскиот шампион се надева на трет трофеј во серија во оваа натпреварување.

Куртоа нема да дебитира против Атлетико и тоа поради бизарна причина

Sport 1 - 15.08.2018

Фудбалерите на Реал Мадрид, вечерва во Талин играат против Атлетико Мадрид во рамките на Европскиот Суперкуп. Кралскиот клуб за првата титула во новата сезона ќе се бори против градскиот ривал и сигурно дека нѐ оечкува еден одличен натпревар помеѓу ...

Почетни состави за Реал Мадрид – Атлетико Мадрид

Sport M - 15.08.2018

Вечерва во Талин се одигрува натпреварот помеѓу Реал Мадрид и Атлетико Мадрид, а на еден час пред почетокот познати се и почетните состави на двете екипи. Реал Мадрид: Навас, Карвахал, Рамос, Варан, Марсело, Касемиро, Крос, Иско, Асенсио, Бејл, ...

Зоран Мишевски на прес конференцијата на Атлетико Мадрид

Тера - 15.08.2018

Мадридските гиганти Реал и Атлетико вечерва во Талин Естонија ќе се борат за Суперкуп Трофејот на УЕФА. Таму е нашиот колега Зоран Мишевски кој присуствуваше и на прес коференцијата на Атлетико ...

Kуртоа нема да дебитира против својот поранешен клуб поради бизарна причина

Спортски - 15.08.2018

„Кралевите“ за првата титула во новата сезона ќе се борат против градскиот ривал и сигурно дека не очекува одличен натпревар. Во претходните денови во центарот на вниманието беше белгискиот голман Тибо Куртоа кој минатата недела потпиша за Реал ...

Суперкупот носи поени во изборот: „Златната топка“ за Модриќ или за Гризман?

Gol.mk - 15.08.2018

Иако има уште многу до изборот на добитникот на „Златната топка“, голем дел од натпреварувањата кои ќе влијаат на изборот се завршени. Во септември ФИФА ќе го избере најдобриот во изборот на капитените, селекторите и дел од новинарите ширум Европа, ...

Реал Мадрид го брани пехарот од Скопје и сака да ја допише историјата во Европа!

Sport 1 - 15.08.2018

Првпат во историјата два клуба од ист град ќе се соочат во европскиот Суперкуп, кој годинава се игра во Талин (Естонија), по кој едно е сигурно – во Мадрид ќе се слави. Дали најтрофејниот светски клуб Реал Мадрид ќе запише хет-трик и ќе го одбрани ...

Рамос е зачуден од една изјава на Роналдо

24Фудбал - 15.08.2018

На Серхио Рамос не ми е јасна една од последните изјави на Кристијано Роналдо во која говори за заедништвото во тимот. Роналдо изјави дека Јувентус е поинаков во однос на Реал Мадрид кога станува збор за заедништвото, на Рамос не му се допаднаа ...

Роналдо го налути Рамос кој јавно му одговори: Не знам за што тој зборува

Спортски - 15.08.2018

Кристиано Роналдо после пристигнувањето во италијанскиот шампион објави дека во новиот клуб се чустува како во семејство и дека тоа не било така во Мадрид. Таквата негова изјава го налути капитенот на Реал Мадрид, Серхио Рамос кој сега влезе во ...

Фамилија, традиција: Рамос „распали“ по Роналдо

Sport M - 15.08.2018

Серхио Рамос вербално „распали“ по Кристијано Роналдо прв пат откако Португалецот премина во редовите на Јувентус. Имено, Роналдо кој во текот на летото го замени Мадрид со Торино во трансфер вреден 100 милиони фунти кажа дека Јувентус повеќе личи ...

Драмата продолжува: Годин одби да потпише нов договор со Атлетико!

СуперСпорт - 15.08.2018

Уругвајскиот одбранбен фудбалер Диего Годин одби да го продолжи договорот со Атлетико Мадрид. Годин има договор до наредната година со вицешампионот на Шпанија, а се шпекулираше дека би можел да го продолжи наскоро, но очигледно такво нешто нема да ...

Годин го одби Мурињо, но го одбил и Атлетико

Спортски - 15.08.2018

Уругваецот Диего Годин кој ова лето го одби Манчестер Јунајтед не го продолжил договорот со Атлетико, како што беше објавено. Договорот на Годин со вицешампионот на Шпанија има важност до следната година, а иако се шпекулираше дека би можел да го ...

Рамос во вербална пресметка со Роналдо

Спортклуб - 15.08.2018

Роналдо откако за 100 милиони евра летово премина од Реал Мадрид во Јувентус, истакна дека „старата дама“ во однос на „кралевите“ личи многу повеќе на едно семејство. На ова без коментар не остана Рамос кој тврди дека постои блискус со играчите во ...

Како новинар го смислил европскиот Супер Куп

Оff.net - 15.08.2018

Вечерва од 21 во главниот град на Естонија, Талин, ќе се игра мечот за Суперкупот на Европа меѓу победникот на Лига на шампиони Реал Мадрид и освојувачот на Лига Европа, Атлетико ...

За прв пат: Тимот на Атлетико Мадрид вреди повеќе од оној на Реал

Стандард - 15.08.2018

Реал Мадрид можеби има повисоки приходи од Атлетико Мадрид, но составот на Диего Симеоне е поскап од оној на Хулен Лоптеги, вели шпанска „Марка“, која се повикува на податоци на Transfermarkt.com. Атлетико помина долг пат во последните девет сезони.

Годин откри зошто му удри „корпа“ на Манчестер Јунајтед

Спортклуб - 15.08.2018

Манчестер Јунајтед доживеа голем крах кога станува збор за летниот преоден рок, а Жозе Мурињо остана без толку посакуван дефанзивец. Еден од играчите кои одби да се пресели на „Олд Трафорд“ е Диего Годин од Атлетико Мадрид кој се огласи и откри ...

КАКО БЕЗ ЗИДАН И РОНАЛДО: Реал го брани трофејот од Скопје!

SportMedia - 15.08.2018

Шпанските клубови ќе се сретнат во финалето од УЕФА Суперкупот откако минатата сезона ја освоија Лигата на шампионите и Лига Европа. Натпреварот ќе се игра денеска со почеток од 21:00 часот на Арената „Ле Кок" во Талин (Естонија).

Атлетико првпат со побогат тим од Реал

TopSport - 15.08.2018

Реал Мадрид и Атлетико Мадрид вечерва уште еднаш ќе се судрат во европските купови, односно во Суперкупот на УЕФА во Талин, Естонија, и првпат во историјата, „јорганџиите“ вредат повеќе од „кралевите“, барем така покажува анализата на „Марка“.

Годин одби да го продолжи договорот со Атлетико

А1 On - 15.08.2018

Дефанзивецот на Атлетико Мадрид, Диего Годин призна дека го одбил новиот договор со клубот. Уругваецот во новата сезона ќе биде капитен на „јорганџиите“. – Не го продолжив договорот од лични причини.

Годин откри зошто го одбил Манчестер Јунајтед

СуперСпорт - 15.08.2018

Во последниот ден од трансфер периодот во Англија излезе шпекулација дека Манчестер Јунајтед е заинтересиран за Диего Годин. Сепак, и самиот играч, но и од Атлетико Мадрид веднаш ја одбија понудата од „Црвените ѓаволи“, а во јавноста потоа излегоа ...

Годин откри зошто го одбил Јунајтед и увери дека не потпишал нов договор

Стандард - 15.08.2018

Дефанзивецот на Атлетико Мадрид, Диего Годин увери дека не го користел интересот кој Манчестер Јунајтед го има кон него на крајот на летниот трансфер прозорец во Англија, за да си издејствува подобрен договор со „јорганџиите“.

Годин објасни зошто го одбил Манчестер Јунајтед

Локално - 15.08.2018

Дефанзивецот на Атлетико Мадрид, Диего Годин, изјави дека го одбил Манчестер Јунајтед од лични причини. Исто така, тој додаде дека нема да го искористи интересот на „црвените ѓаволи“, за да бара подобри услови при потпишувањето на својот нов договор.

Годин: Не го искористив Манчестер јунајтед за да добијам подобар договор!

24Фудбал - 15.08.2018

Дефанзивецот на Атлетико Мадрид негира дека го искористил Манчестер јунајтед за да добие нов и подобар договор со шпанскиот клуб. Пред крајот на преодниот рок во Англија, имаше приказна дека агентот на Годин го понудил својот клиент на Манчестер ...

Во Мадрид повторно пристигнува трофејот: Реал против Атлетико за титулата на суперкупот

Локално - 15.08.2018

На A. Le Coq Арената во Талин, вечерва од 21 часот ќе се игра мечот од Суперкупот во кој се состануваат мадридските тимови Реал , како шампион на Лигата на шампиони, и Атлетико, како освојуваќ на Европската лига.

Рамос: Никој не е поголем од Реал, ќе победуваме и без Роналдо!

СуперСпорт - 15.08.2018

Капитенот на Реал Мадрид, Серхио Рамос, е мотивиран пред дуелот во европскиот Суперкуп против Атлетико Мадрид. „Кралевите“ играат против градскиот ривал во Талин, па ќе биде тоа шанса да ја отворат сезоната со титула.

Дерби на денот: Тој што ќе владее во Мадрид ќе биде главен во Европа!

Спортски - 15.08.2018

Денес епицентарот на фудбалските случувања е во естонскиот Талин. Во Супер купот ќе се сретнат мадридските ривали, европскиот првак Реал и освојувачот на Лига Европа, Атлетико. Ова ќе биде нивни трет дуел во борба за европски трофеј.

Серхио Рамос: И без Кристијано, Реал ќе продолжи да победува

TopSport - 15.08.2018

Капитенот на Реал Мадрид, Серхио Рамос, во пресрет на вечерашниот меч во Суперкупот на УЕФА, против градскиот ривал Атлетико во Талин, рекол дека клубот секогаш ќе оди напред независно од тоа кои играчи ќе дојдат или ќе го напуштат „Сантијаго ...

Лопетеги: Зидан вршеше одлична работа, но сега тој е минато

Кајгана - 15.08.2018

Новиот тренер на Реал Мадрид, Хулен Лопетеги, вечерва ќе дебитира на клупата на шпанскиот клуб во официјален натпревар од рамките на европскиот Суперкуп против Атлетико Мадрид. На тој начин, Лопетеги добива шанса да освои трофеј уште во првиот ...

„Ќе победуваме и без Роналдо, ниту еден играч не е поголем од Реал“

Sport 1 - 15.08.2018

Капитенот на Реал Мадрид, Серхио Рамос, кажа дека „кралевите“ секогаш ќе одат напред без разлика кои играчи ќе дојдат или ќе си заминат. Реал Мадрид игра Суперкуп на Европа против градскиот ривал Атлетико во Талин, па ќе биде тоа шанса за нив со ...

Симеоне: Емоциите ќе го решат победникот

TopSport - 15.08.2018

Тренерот на фудбалерите на Атлетико Мадрид, Диего Пабло Симеоне, пред мечот со реал во Суперкупот на УЕФА, рекол дека амбициите на неговиот тим се да го освои трофејот. Атлетико минатата сезона ја освои Лига Европа, а во преодниот рок се засили со ...

Годин откри зошто му кажа „НЕ“ на Јунајтед и Мурињо

Дерби - 15.08.2018

Премиерлигашот Манчестер Јунајтед очајно посакуваше во овој летен преоден рок да донесе дефанзивец во своите редови, меѓутоа таа цел не успеа да ја оствари иако се поврзуваше со голем број на имиња.

Реал против Атлетико во борба за Суперкупот на Европа

Стандард - 15.08.2018

Европскиот клубски шампион Реал Мадрид излегува против соседите од Атлетико во Суперкупот на Европа денес во 21 часот во Талин. Дуелот во естонскиот главен град ќе даде одговор на прашањето кое загрижува милиони фанови на „белите“ – има ли живот ...