TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев предложи СЈО да влезе во државното обвинителство на чело со Рускоска

Сител - 19.07.2019

Специјалното јавно обвинителство да премине во државното како Обвинителството за гонење на организиран криминал и висока корупција, а досегашната специјална обвинителка Катица Јанева да ја замени обвинителката Вилма Рускска.

Заев ја „избриша“ Катица Јанева, предлага Вилма Рускоска да биде на чело на новото СЈО

ТВ21 - 19.07.2019

Пропадна лидерската средба закажана за денеска. Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одби да седне на маса, без да се увери дека прва точка на разговорите ќе бидат предвремените парламентарни избори, а не Изборниот законик, ...

Во новиот Предлог закон здружени капацитетите на СЈО и ОЈО во ЈО за гонење организиран криминал и корупција

Локално - 19.07.2019

Министерството за правда го објави новиот Предлог-закон за Јавно обвинителство во кој, како што наведуваат во соопштение, се здружуваат постојните капацитети на СЈО и Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во „Јавно ...

Заев: Не се прифатливи партиски ултиматуми кои имаат за цел да кријат криминал

Канал5 - 19.07.2019

Владата предлага целокупниот тим на СЈО да премине во постоечкото Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција. Со независност и слични привилегии какви што досега ги имаше СЈО и да се преименува во обвинителство за гонење на ...

Полицајците и разузнавачите подложни на истраги на новото СЈО

Р.С.Европа - 19.07.2019

Со владиниот предлог закон СЈО се претопува со Oбвинителството за организиран криминал и висока корупција, само надградено и проширено во ингеренциите. Покрај предметите од незаконското прислушување, ќе гони и прекршители на законот од редовите на ...

Заев предложи СЈО да оди под команда на Русковска, ќе се гласа без ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 19.07.2019

СЈО заминува во историјата. Лидерска средба нема. Откако опозиционерот Мицкоски не ја прифати поканата на Заев, премиерот предложи нов закон за Јавно обвинителство. Со новото законско решение, СЈО со обвинителите ќе функционираат во рамки на ...

СЈО станува ЈО за гонење организиран криминал и висока корупција-ќе го води Вилма Рускоска

Нова ТВ - 19.07.2019

Во понеделник Владата до Собранието ќе го достави текстот на предлог Законот за ЈО, со кој се уредува и улогата на досегашното Специјално јавно обвинителство. Тој денеска ќе биде доставен до сите политички партии и ќе биде ставен на увид на јавноста.

Вилма на местото на Катица, СЈО заминува во историјата

Телма - 19.07.2019

Катица Јанева и СЈО заминуваат во историјата. На сцена стапува Вилма Рускоска и ново обвинителство. Премиерот предложи нов закон со кој ова обвинителство ќе функционира во рамките на републичкото.

Заев го укина СЈО, Вилма е новата Катица

IRL - 19.07.2019

Специјалното јавно обвинителство се укинува и оди под капата на Обвинителството за организиран криминал и корупција, а нова шефица ќе биде обвинителката Вилма Рускоска . Новото име на оваа институција ќе биде Обвинителство за организиран криминал и ...

Владата предлага интегрирање на СЈО во ЈО

Deutsche Welle - 19.07.2019

По откажаната лидерска средба на која требаше да се дискутира за Законот за јавно обвинителство, премиерот Заев најави решение со кое СЈО ќе се интегрира во Јавното обвинителство под раководство на Вилма Русковска.

Освен мобилниот, Рускоска на Јанева ќе ѝ ја земе и работата

Алсат-М - 19.07.2019

Вилма Рускоска да ја наследи Катица Јанева. Премиерот Зоран Заев го презентираше новиот текст за законот за обвинителство. Предлогот е тимот на СЈО да се интегрира во Обвинителството за организиран криминал, а новото име да биде „Јавно обвинителство ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе се анализира предлогот на Заев, навидум се работи за лични желби

1tv - 19.07.2019

Законот за јавно обвинителство, кој беше една од трите теми кои ги предложи премиерот Заев за планираната петочна лидерска средба, која сепак не се одржа, доби нов правец. На прес-конференција , премиерот соопшти дека во понеделник, Владата до ...

ВМРО-ДПМНЕ за Законот за ЈО предложен од Владата: Заев ги кажа неговите желби кои не се ништо ново

Курир - 19.07.2019

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека чекаат Зоран Заев и официјално да го достави предлог законот по што партиските комисии ќе го анализираат и партијата ќе излезе со став. -Во меѓувреме продолжуваме да работиме и на нашиот предлог.

Законот за ЈО следната недела пред Парламентот, за шеф на реформираното СЈО предложена Русковска

Канал5 - 19.07.2019

Следната недела во Собранието ќе биде предложен нов текст на законот за Јавно обвинителство, во кој се вградени оние точки со кои е разговарано со опозицијата и со сите пратенички групи и кои се прифатливи за сите, ако не за најголем број пратеници.

СЈО ќе се интегрира во обвинителството за организиран криминал под водство на Вилма Рускоска, најави Заев

Сакам да кажам - 19.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека Владата следната недела до Собранието ќе достави нов текст на Законот за Јавно обвинителство, според кој Специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во постојното Основно јавно обвинителство за гонење ...

Заев преку закон го распушта СЈО- Русковска ќе гони висока корупција меѓу политичарите

Алфа - 19.07.2019

Премиерот Зоран Заев се откажа од неговиот симбол на правдата како што ја нарекуваше специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Крајот на СЈО го најави со ново законско решение, а шефица на обвинителството сега за гонење на висока корупција ќе ...

Заев: Сите случаи на СЈО ќе продолжат таму каде што застанале

Фокус - 19.07.2019

Сите судски сучаи на СЈО кои веќе се во судска постапка ќе продолжат таму каде што застанале, само под капата на новото СЈО, односно на Обвинителството за гонење на организиран криминал и висока корупција, изјави премиерот Зоран Заев, најавувајќи ...

Нов текст на законот за ЈО, Рускоска ќе им биде шефица и на обвинителите од СЈО

МКД - 19.07.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција по пропаѓањето на обидот за лидерска средба објави дека идната недела до Собранието ќе биде предложен нов текст на Законот за јавно обвинителство според кој, Специјалното јавно обвинителство како ...

Заев: Предлагаме Вилма Рускоска да ја наследи Катица Јанева

Сител - 19.07.2019

Нов закон за обвинителство во кој ќе се регулира и судбината на СЈО од денеска Владата ќе дистрибуира до политичките партии, а во понеделник ќе биде поднесен во Собранието. Ова е решението на премиерот Зоран Заев откако пропадна лидерската средба ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе го анализира решението за СЈО, а за Русковска велат дека била желба на Заев

Независен - 19.07.2019

Фото: Б. Грданоски ВМРО-ДПМНЕ, кога ќе го добие, ќе го анализира предлогот за ново законско решение за јавното обвинителство што го најави премиерот Зоран Заев. Опозициската партија исто така од страт гледа со резерва на предлогот на Заев – новото ...

Заев ја предлага Вилма Русковска за шефица на новото СЈО

Фокус - 19.07.2019

Премиерот, Зоран Заев, денеска соопшти дека пред Собранието ќе предложи нов Закон за јавно обвинителство, кое ќе ја дефинира трансформацијата на Специјалното јавно обвинителство. Неуспевајќи да се договори со ВМРО-ДПМНЕ за нов Закон, Заев ќе се ...

(ВИДЕО) Заев: Новото обвинителство ќе го предводи Вилма Рускоска

Алсат-М - 19.07.2019

Новото име на СЈО ќе биде Јавно обвинителство за организиран криминал и висока корупција, а ќе го предводи обвинителката Вилма Рускоска, рече премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција во владата.

Заев предложи СЈО да оди под команда на Русковска

Р.С.Европа - 19.07.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција најави дека наредната недела Владата ќе поднесе во Собранието нов предлог закон за јавно обвинителство со кој ќе се реши статусот на СЈО.

Владата предлага Русковска да го преземе целокупниот тим на Јанева

+инфо - 19.07.2019

СЈО да стане минато, во рамки на обвинителскиот систем да не се формира уште едно обвинителство за висока корупција туку постоечкото Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција да се унапреди и да ги добие сличните ...

Вилма Рускоска ќе го води новото ЈО што ќе го замени СЈО-законот од понеделник во Собрание

Нова ТВ - 19.07.2019

Новото Јавно обвинителство за гонење организиран криминал и висока корупција ќе го наследи досегашното СЈО. Ова денеска го соопшти премиерот Зоран Заев на прес конференција на која објави дека поради одбивањето на опозицијата да учествува на ...

Заев: СЈО се интегрира во ОЈО

Телма - 19.07.2019

Премиерот Зоран Заев денеска го објави предлог законот за промени во ОЈО според кој ингеренциите на СЈО ги превзема Обвинителството за организиран криминал. Обвинителството за организиран криминал ќе се вика Обвинителство за организиран крминал и ...

Заев: Владата идната недела ќе предложи нов текст на Закон за Јавно обвинителство

AKO - 19.07.2019

По откажувањето на лидерската средба поради одбивањето на Христијан Мицкоски да учествува на неа, премиерот на прес конференција најави дека идната недела Владата ќе предложи нов текст за Јавно обвинителство.

Рускоска за ТВ21: Никој не ме консултирал за новото обвинителство и јас бев затекната

ТВ21 - 19.07.2019

Актуелната шефица на ОЈО за ТВ21 вели дека е затекната од изјавата на премиерот Зоран Заев дека таа ќе биде предложена да биде на чело на новото Обвинителство за гонење организиран криминал и висока корупција.

Власта предлага СЈО да се интегрира во Обвинителството за гонење организиран криминал и да го води Русковска

Макфакс - 19.07.2019

Владата ќе достави нов предлог закон за јавно обвинителство според кој специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во Јавното обвинителство, а ќе го води шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма ...

Заев: СЈО да се интегрира во ОЈО на чело со Русковска

Press24 - 19.07.2019

Не прифаќаме ултиматуми кои се со цел да штитат криминал и кои ги ставаат партиските над државните интереси. Ова го истакна премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција за откажувањето на лидерската средба која беше најавена за денеска.

Заев најави нов текст за законот за Јавно обвинителство

24 Вести - 19.07.2019

Премиерот Заев на денешната прес конференција најави нов текст за законот за Јавно обвинителство кој ќе биде подготвен идната недела. Заев ги наведе причините за одлагање на лидерската средба и дека не прифаќаат ...

Законот за јавно обвинителство предвидува интеграција на СЈО во ЈО, на чело би била Русковска

Мета - 19.07.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција соопшти дека предлог-законот за јавно обвинителство ќе го достави следната недела до Собрание. Во него се предвидува Специјалното јавно обвинителство да се интегрира во новото Јавно обвинителство, со ...

Заев со предлог: СЈО во обвинителство за висока корупција на чело со Рускоска

ТВ21 - 19.07.2019

Откако се одложи лидерската средба поради неприсуството на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, премирот Зоран Заев соопшти дека ќе предложат нов закон за Специјалното Јавно Обвинителство.

ЗАЕВ ПРЕСЕЧЕ: „За шефица на СЈО ја предлагам обвинителката Вилма Рускоска„

Магазин - 19.07.2019

На денешната прес конференција, премиерот Зоран Заев, соопшти дека пред Собранието ќе предложи нов Закон за јавно обвинителство, кое ќе ја дефинира трансформацијата на Специјалното јавно обвинителство.

Заев: СЈО станува Јавно обвинителство за организиран криминал и висока корупција

Фактор - 19.07.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција објави дека Владата следната недела во Собранието ќе поднесе нов текст на закон за јавното обвинителство, според кој СЈО ќе се вгради во јиерархијата на основното обвинителство и ќе се вика Јавно ...

Заев: Ќе предложиме формирање на ново обвинителство за организиран криминал и висока корупција кое ќе го води Вилма ...

Слободен Печат - 19.07.2019

Не се создадоа услови за лидерска средба. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, без никаков аргумент и разумно објаснување ја одби мојата покана, рече на денешната прес-конференција премиерот Зоран Заев.

Милошоски: Предлогот на Заев ја урива суштината на демократијата и принципот за поделба на власта

PressingTV - 19.07.2019

Предлогот на Зоран Заев ја урива суштината на демократијата и принципот на поделба на власта, смета пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски кој е дел од преговарачкиот тим на партијата за законот за јавното обвинителство.

Вилма Русковска предложена за шефица на новото СЈО

Независен - 19.07.2019

Шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска ќе им стане шефица и на обвинителите од постојното Специјално обвинителство. Ова го предвидува новиот предлог закон за Јавно обвинителство, кој како што ...

Нов закон за Јавно обвинителство, итни реформи на изборниот систем, откажана лидерска, ингеренции…

CivilMedia - 19.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека Владата следната недела до Собранието ќе достави нов текст на Законот за Јавно обвинителство, според кој Специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира со постојното Основно јавно обвинителство за гонење ...

Рускоска не знае дали ќе прифати да ја наследи Катица

Република - 19.07.2019

Обвинителката Влма Рускоска не открива дали би прифатила да ја наследи специјалната јавна обвинителка во оставка – Катица Јанева. Откако денеска премиерот, Зоран Заев, на прес конференција истакна дека Владата наредната недела до Собранието ќе ...

Вилма Русковска ќе ја замени Катица Јанева!?

Expres - 19.07.2019

Специјалното јавно обвинителство на Катица Јанева да се интегрира во досегашното Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, предвидува новиот текст на законот за обвинителство кој идната недела ќе се најде пред пратениците.

Заев: Ќе предложиме нов закон – СЈО да се интегрира во ОЈО и да го води Русковска

PressingTV - 19.07.2019

Премиерот Зоран Заев информираше дека по неуспешниот обид да ги собере лидерите на заедничка маса, Владата ќе предложи нов закон за СЈО до Собранието. СЈО се интегрира во ОЈО и добива нов назив Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и ...

Со новиот законски предлог, „бомбите“ ќе се уништат, ќе останат само тие за кои има постапки, најави Заев

iPortal - 19.07.2019

Премиерот Зоран Заев на прес конференција објави дека Владата до Собранието ќе предложи нов закон за јавно обвинителство според кој СЈО престанува да постои а се формира ново кое ќе се вика Обвинителство за гонење на организиран криминал и висока ...

(Видео) Заев: Вилма Русковска на чело на новото „СЈО“ кое ќе работи под капата на Државното обвинителство

еМагазин - 19.07.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција ги образложи причините за откажувањето на лидерската средба и најави дека со нов Закон за јавното обвинителство сегашното Специјално јавно обвинителство ќе се интегрира во Основното јавно ...

Со новиот закон Русковска ќе биде шефица наместо Јанева во новото јавно обвинителство

Скопје1 - 19.07.2019

Премиерот Зоран Заев нема да одржува нови лидерски средби со Христијан Мицкоски, а предлог-законот за јавно обвинителство ќе биде испратен до Собранието. Заев вели дека отсега, пратениците ќе дисктутираат за него.

Што велат од ВМРО-ДПМНЕ за предлогот на Заев за СЈО?

Фактор - 19.07.2019

Од ВМРО-ДПМНЕ за 1ТВ велат дека ќе го почекаат предложеното решение на премиерот Зоран Заев за СЈО. Но, сметаат дека навидум предлогот изгледа како лична желба на првиот човек на извршната власт.

Во новиот Предлог закон здружени капацитетите на СЈО и ОЈО во ЈО за гонење организиран криминал и корупција

Нова ТВ - 19.07.2019

Министерството за правда го објави новиот Предлог-закон за Јавно обвинителство во кој, како што наведуваат во соопштение, се здружуваат постојните капацитети на СЈО и Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во „Јавно ...

Заев: Ние докажавме дека за нас криминалот не познава партиски и други бои

Press24 - 19.07.2019

Претседателот на Владата Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на која говореше за причините поради кои ме се одржа најавената лидерска средба и информираше за новиот текст на предлог-законот за јавно обвинителство кој во текот на наредната ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе се анализира предлогот на Заев, навидум се работи за лични желби

Либертас - 19.07.2019

Законот за јавно обвинителство, кој беше една од трите теми кои ги предложи премиерот Заев за планираната петочна лидерска средба, која сепак не се одржа, доби нов правец. На прес-конференција, премиерот соопшти дека во понеделник, Владата до ...

ВМРО-ДПМНЕ го чека предлогот од Заев за Обвинителството, па ќе се произнесе

+инфо - 19.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ чека премиерот Зоран Заев официјално да го достави предлог законот за Јавното обвинителство кој денеска го соопшти пред јавноста, по што партиските комисии ќе го анализираат и партијата ќе излезе со став.